Vcera som sa v skole tak nudil ze som teoreticky vymyslel brzdove svetlo na bike. Ide o to ze mam kotucove brzdy a pokial su brzdove platnicky vodive a niesu niako spojene vodivym materialom tak by sa to dalo spravit tak, ze by som si dal 4,5V baterku s tym ze jeden drot by isiel do zadneho svetla a druhy by siel na jednu platnicku. Na druhej platnicke by bol drot ktory by isiel do zadneho svetla. Pokial by sa obi dve platnicky cez kotuc, ktory je urcite vodivy spojili, zopol by sa obvod a zadne svetlo by sa rozsvietilo. Je nieco take mozne? Ak nie, da sa to spravit niako cez brzdove packy alebo niako inak?
24.01.2009 - 10:54:49
00
nápad máš dobrý ale si zabudol na pár detailov-
1, kotuč je vodivy to suhlasim.
2, platničky možno... neviem
3, keď ti to vyjde tak čo s dažďom - mokrý kotúč a paltničky tiež= svietit ti
to bude stále
4, pri jazde po teréne ti to otrasy budú samé zapínať alebo zase vypínať
5, možno je to vodivé všetko a ti to bude svietit stále, alebo to bude v skrate

Ja by som skôr dal nejaký maličký snímač na brzd. páčku....
24.01.2009 - 11:04:47
00
jj, to ma tiez napadlo, mam aj mikrospinac z cdromky len zatial si to neviem predstavit kde by som ho do packy dal. Zatial

edit: nasiel som na nete nieco taketo: http://www.diskontbike.sk/sk/index.php?page=detail&i_tov=1489 ako je to vyriesene?
24.01.2009 - 11:11:17
00
voda nieje dobry vodic pri tak nizkych napatiach

skor by som to spravil tak ze pod brzdovu packu umiestni mikrospinac ktorybude pri stlaceni brzdy uzatvarat obvod z nejakou silnejsou LEDkou v blikacke
24.01.2009 - 11:34:32
00
jj, to ma tiez napadlo, mam aj mikrospinac z cdromky len zatial si to neviem predstavit kde by som ho do packy dal. Zatial

edit: nasiel som na nete nieco taketo: http://www.diskontbike.sk/sk/index.php?page=detail&i_tov=1489 ako je to vyriesene?


to by som si na bike v zivote nedal :!:
24.01.2009 - 11:42:31
00
dalo by sa to spravit cez niaky senzor polohy alebo tak niako?, ide pozret dole do pivnice, zatial zoberem merak, poskusam co je vsetko vodive, mikrospinac zoberem, pozrem de sa da dat, potom napisem
24.01.2009 - 13:43:08
00
no takze som to bol kuknut dole v pivnici a bud by som to dal do tych kliesti co drzia tie 2 platnicky, taky ten pluesok do tvaru V alebo by bolo lahsie si zohnat niaky opacny mikrospinac ktory ked je stlaceny tak je obvod rozobnuty a ked sa rozpoji tak sa obvod zapne. Existuje nieco tzake?
24.01.2009 - 15:15:16
00
ano..máš on - off a off - on spinače
24.01.2009 - 16:02:48
00
každý mikrospínač čo mám doma sa dá zapojiť aby zopol pri odľahčení aj pri zaťažení...
24.01.2009 - 17:46:28
00
fiha, no ja mam zatial len jeden z CD mechaniky tak tam je stlacim>zopnuty, pustim>vynuty. Ako sa volaju tie opacne? popripade niaky link ale staci mi nazov
24.01.2009 - 18:11:55
00
UTFG
http://www.gme.sk/cz/index.php?page=product&id=18082
http://www.sos.sk/?str=12&code=H1020&level=4
a este
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=234

Ak ma tri kontakty, tak sa da pouzit ako spinac a aj ako vypinac.
24.01.2009 - 18:42:29
00
Mam taku obavu, ze brzdove dosticky by boli stale vodivo spojene cez prasa...
24.01.2009 - 20:31:45
00
no takze, brzdove platnicky vodive nemam. Povodny mikrospinac ktory mam doma nepouzijem, zozeniem si ten opacny co ked je stlaceny tak je obvot rozopnuty a ked je nestlaceny tak je obvod zopnuty. Prilepim si ho znutra brzdy na tu skrutko co reguluju vzdialenost brzdovych pacok a ked nebudem brzdit tak bude vlastne spinac stlaceny=obvod rozopnuty a ked zacnem brzdit spinac bude rozopnuty a obvod bude zapnuty. len je tu este problem so svetlom, ked mam vo svetle 2xAAA 1,2V nabijacie baterky. Pripojil by som si na to este + 1,5V baterku aby ked bude zadne svetlo svietit a budem brzdit, nech mi to bude svietit silnejsie, problem bude ked mi zadne svetlo sviet nebude. Bude tam davat len 1,5V. Ako by som to mohol vyriesit?? cez niaky maly plosak alebo nieco take by sa to nedalo?
24.01.2009 - 20:53:54
00
Heh....pouzivam uz cca 2 roky, ale na V- ckach (mikrospinac je na zadnej stavbe). pomerne lahko sa da upravit jednoducha cinska blikacka, pricom ostane funkcna. Na kotuce to vsak bude tvrdsi oriesok. Ak je zaujem mozem foto.
24.01.2009 - 22:30:23
00
no na V-brake brzdach nemam problem, pouzijem niaky maly spinac, mozno si to spravim na starom bike co mam na chate, ale teraz mam prioritny ten doma, na tom najazdim cca 3700km/rok. uz to mam premyslene tak ako som uz pisal, ze ten "opacny" mikrospinac dam na srob ktory reguluje vzdialenost brzdovej packy od rukoväte a ked brzdit nebudem, bude stalceny spinac a tym padom rozpojeny obvod. Ked zacnem brzdit, spinac zapne obvod a svetlo sa rozsvieti. len uz je problem len s elektrikou. Keby som mal aspon 6ledkove svetlo, takto mam iba 5. Asi to spravim tak ze 2 dam klasicky na brzdenie, dve na svetlo normalne a jednu ledku vymenim, ktora znesie viac voltov a tu dam na brzenie aj klasicke svetlo. a spravim to "obkrocmo", ked idem z lava tak led brzda>led svetlo>led aj brzda aj svetlo>led svetlo>led brzda. Niako to dratikmi poprepajam, vzskrabem plosak a tak, to uz dako spravim
24.01.2009 - 22:47:32
00
keyboard_arrow_up