Keď ich budeš dávať dolu,tak rovnako zopakuješ postup ....ale opačne :idea:
Naspäť to ide samo.Z toho nemusíš mať traumu.
06.06.2009 - 23:15:46
00
Bez sťahováka kľúk a kľúč na mysky stredu neporiešiš nič :( .Mysky by sa ešte dali demontovať hasákom.P.S.: so žiadnou malou dierkou sa nezapodievaj.Ak je na spodku mufni,tak zrejme na odtečenie vody,ktorá by sa prípadne dostala do vnútra rámu.
Ver tomu ze hasakom to dole nedas :roll: Potrebujes original kluc na misky a odporucam ich uvolnovat s velkym citom, pretoze ak su z plastu zvyknu sa vnutorne zubky strhnut a potom je to iny problem. Bez znicenia uz misku vom nedas. Preto odporucam servis. Zapuzdreny stred sa neda namazat bez demontaze prachoviek, co je v pripade trhaneho chodu zbytocne. Ak oska chodi lahko, nedrhne staci vycistit dosadacie plochy osky a kluk, jemne ich namazat a zatiahnut kluky spät. Po vyjazde skontrolovat dotiahnutie. Ak su misky duralove rozobrat vycistit vsetky stycne plochy, zavity, namazat a poskladat.

Prílohy:

Komentár súboru: Kluc na misky
lifutool.jpg
lifutool.jpg 2.3 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Stahovak pedalov
showImage.jpg
showImage.jpg 15.82 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: misky
untitled.jpg
untitled.jpg 26.6 KiB thumb_up0thumb_down

07.06.2009 - 03:18:50
00
Ver tomu ze hasakom to dole nedas

Zle som sa vyjadril.Hasákom dáš dolu len pravú misku.Stalo sa mi to posledne,keď som dával dolu kľuky.Ľavú som zhodil a pri pravej som strhol závit na sťahováku a protizávit v otvore kľuky.Nakoľko pravá miska je s osadením,tak za to osadenie misku hasákom zachytíš.Ľavá miska už bola zhodená,preto nebolo treba vyvynúť vysokú silu a misku som nezničil.Ale to nie je podstatné,lebo cena plastových misiek nie je horybilná.
Rovnako aj nástroj som nazval nesprávne - neide o hasák,ale blicky.Sú užšie.
Inak,drotár,súhlasím so všetkým,čo si napísal.Snáď len toľko,že chlapa by som do servisu s pukaním asi stredu - neposielal.Pukanie môže byť inde (kľuka-štvorhran,riadidlá-predstavec,predstavec-vidla,sedlovka-sedlová trubka,sedlo-zámok sedlovej trubky).Treba všetky tieto spoje namastiť vazelinou.
Nech sa trápi.Nech sa naučí.
07.06.2009 - 05:30:03
00
Vypisujem tu jak český žandár a pritom...http://www.ivelo.cz/domaci-dilna/vymena-stredove-osy
07.06.2009 - 05:47:23
00
OK :lol: pukanim sme presli vsetci :D samozrejme treba ten zvuk identifikovat a az potom vyriesit.
07.06.2009 - 06:59:37
00
Veď to.
Tiež mi svojho času pukal predstavec a nakoľko sa tento pukot šíril po celej kostre,tak mi chvíľu trvalo,kým som na to kápol :idea:
07.06.2009 - 14:13:43
00
lenze ja som si isty ze mi puka stred pretoze vzdy zacne viac ked je vo vacsej zatazi t.j. taham na tretej pile napr. do kopca
ale nechajme to tak volaco uz len poriesim
07.06.2009 - 14:30:36
00
lenze ja som si isty ze mi puka stred pretoze vzdy zacne viac ked je vo vacsej zatazi t.j. taham na tretej pile napr. do kopca
ale nechajme to tak volaco uz len poriesim



daj to do servisu vymenit cely stred.Ušetríš na klúčoch,sťahováku.Ono zase ten stred nemeníš každy rok...vyjde ta to to 10 15 euro a más pokoj. V servise nie su trolovia a zistia čo puká,na 90 percent je to stred
07.06.2009 - 21:53:45
00
Ak máš tú osu na obrázku , tak ver , že tá sa dá servisovať :!: ( teda rozobrať , premazať a doladiť vôľu )
Avšak ak to nezvládneš sám , tak kupuj novú , trebárs Kinex za cca. 9,- € . Servis vyjde viac .
Ale pukanie môže byť odinakiaľ ( lak na str. spojke , krivé čelo str. spojky , nasucho namontované závity osy alebo pedálov , dokonca vedia pukať aj zvary rámu , keď je pod zaťažením ... )
Všetko sa to dá riešiť - v dobrom servise Ti poradia ...

ja by som poprosil popis ako doladit volu u zapuzdreneho stredu... aj neviem co je str. spojka... aj akym sposobom mozu pukat neposkodene zvary ramu. tieto 3 znalosti mi zatial chybaju. :roll:
07.06.2009 - 22:31:15
00
ja by som poprosil popis ako doladit volu u zapuzdreneho stredu... aj neviem co je str. spojka... aj akym sposobom mozu pukat neposkodene zvary ramu. tieto 3 znalosti mi zatial chybaju. :roll:

1. - Tak si kúp stred , ktorý je na obrázku ( nieje zapúzdrený ) a uvidíš . Pod tou plastovou krytkou je kontra :idea:
2. - Str. spojka je myslená ako stredová spojka čo značí , že sa jedná o časť rámu , kde sa spája niekoľko trubiek , kde sa montuje stredové zloženie , čiže ložisko na ktorom sa otáčajú kľuky . Keďže aj sám to voláš zapúzdrený stred , tak preto stredová . Dúfam , že už je to zrozumiteľné .
3. - to som tiež už písal , ale rád stručne vysvetlím - keďže zvar je len povrchový , vo vnútri sú trubky opreté o seba . Zaťažením rám pracuje ( ohýba sa ) hlavne v spojoch ( zvaroch ) . dochádza k malému treniu , ktoré sa prejavuje pukaním ( v ráme značne zosilnenom )
Neveríš ? Ber pilku a hurá dotoho !
08.06.2009 - 11:03:02
00
ad.1:
spominany stred sice nemam (aj ked na vsetkych bikoch mam stred na 4-hran) ale:
http://eshop.bikezone.cz/index.php?switch=detail&id=2959&kat=622&trideni=ID_KAT&pocet=10
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B000AKF4TW/ref=nosim/neoset-20
mozno mam stare info ale pokial ma pamat neklame tak shimano uz peknych par rokov na 4-hran robi iba stredove zlozenia ako zapuzdrene (sealed cartridge)

ad.2: uz som pocul vselijake oznacovania inkriminovaneho miesta ale "stredova spojka" este nie... v strojarstve sa na taketo zalezitosti zvykne pouzivat oznacenie "domcek".

ad.3: ak si niekde videl zvar ktory bol povrchovy tak bol zjavne urobeny zle. spravne prevedeny zvar ma byt prevareny az na koren a okrem roztaveneho pridavneho materialu musia byt natavene aj zvarane diely. okrem toho u zoslabovanych trubiek su konce hrubsie co znamena zvysenu tuhost a posun relevantnych deformacii pri zatazeni na useky medzi nimi.
08.06.2009 - 13:36:52
00
Nečítaj toľko internet a over si to v praxi .
1. - koľko si ich mal v ruke , prípadne servisoval ? ( opakujem - reagujem na stred na fotke , netuším presné označenie )
2. - O.K. pre Teba - domček ( ale skús podebatovať s nejakým výrobcom rámov ... )
3. - zostáva Ti vziať pilku :wink:
08.06.2009 - 16:25:12
00
Ad.1: za poslednych 15 rokov uz bohuzial nepamatam ale nepamatam ze by zapuzdreny stred bol bez destrukcie "servisovatelny". sebe a blizkemu okoliu servisujem sam.
Ad.2: vyraz "stredova spojka" som naozaj este nepocul aj ked nevylucujem ze sa uz mohol objavit.
Ad.3: myslim ze by Ti nezaskodilo predtym nez zacnes pisat trosku postudovat o co to vlastne ide. pleties si zvaranie a spajkovanie. u spajkovania sa roztaveny material pridava a vytvara spoj prilnutim na jednotlive diely (pajka je zvacsa odlisny material ako spajane diely a ma nizsi bod tavenia). u zvarania sa pridavny material voli tak aby mal chemicke zlozenie a teda aj bod tavenia priblizne rovnaky ako zvarany material kvoli krystalizacii v priebehu tuhnutia zvaroveho spoja. (pouziva sa aj zvaranie bez pridavneho materialu atd. ale...)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zv%C3%A1ranie
http://sk.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A1jkovanie
tvary zvarovych spojov: http://www.zvaraciatechnika.eu/druhy_zvarov.html

Ad."pukanie stredu": najprv lokalizovat ci je to naozaj od stredu lebo v hlinikovych ramoch sa praskanie dost dobre siri. zvykne to byt casto sposobene spinou v zavitoch stredoveho zlozenia alebo medzi stredom a miskami. odporucam plastove ak nie si velmi "urasteny" mne sa osvedcili ;-)
08.06.2009 - 17:01:42
00
Tak si ma tak trochu prinútil prebrať "smetisko" .
Príloha:
Komentár súboru: BB - LP 26 bez plastovej krytky
05012009013.jpg
05012009013.jpg 158.12 KiB thumb_up0thumb_down

Príloha:
Komentár súboru: BB - LP 26 bez plastovej krytky
05012009005.jpg
05012009005.jpg 404.16 KiB thumb_up0thumb_down

Príloha:
Komentár súboru: BB - LP 26 s plastovou krytkou
05012009003.jpg
05012009003.jpg 303.92 KiB thumb_up0thumb_down


Snáď je to dobre vidieť . Má síce označenie 26 , ale je identický s tým od zakladateľa témy . Aj by som ho rozobral , ale nemám zrovna taký atyp kľúč , nejaká 21 . Na požiadanie však som ochotný , ak by to nestačilo .

A s tými zvarmi Ťa asi budem musieť tiež vyviesť z omylu . Je pekné , že ovládaš spôsoby zvárania , to je v poriadku , ale ani ja som nespadol z jahody . Aj keď niesom zvárač , mám strojárske vzdelanie a nepletiem si spájkovanie zo zváraním . Avšak u rámov si na omyle , zvar je natavený len z vonkajšej strany . Vo vnútri je stále len oprený spoj , ktorý v zriedkavých prípadoch robí majiteľom veľkú radosť pukaním . Ak máš záujem , urobím Ti aj z toho foto a budeš zas o kus skúsenejší .
08.06.2009 - 21:18:55
00
Tak som ešte prebral aj zbytok šrotu .
Príloha:
Komentár súboru: Iný rám , iný spoj ( horná a sedlová rúra ) , ale rovnaký výsledok .
09062009034.jpg
09062009034.jpg 105.87 KiB thumb_up0thumb_down

Príloha:
Komentár súboru: ... a čo to - pekná "húsenica" niekam odišla !
09062009033.jpg
09062009033.jpg 193.8 KiB thumb_up0thumb_down

Príloha:
Komentár súboru: ... a ani materiál to nieje podradný ...
09062009023.jpg
09062009023.jpg 241.62 KiB thumb_up0thumb_down

Príloha:
Komentár súboru: Pekná "húsenica" z vonku
09062009031.jpg
09062009031.jpg 292.62 KiB thumb_up0thumb_down


Tak dúfam , že som rozšíril Tvoj obzor a skúsenosti . Ja vychádzam najčastejšie s praxe a menej čítam internet . Ak na niečo reagujem , tak len preto , že s tým mám skúsenosť a chcem pomôcť . Nepotrebujem hrať vševeda , ani sa za neho nepokladám .
09.06.2009 - 21:15:25
00
keyboard_arrow_up