pocujte, keby som sosol turisisticke znacene trasy ako pngcka z turistickamapa.sk, skalibrovali by ste to, pripadne zvektorizovali? mozno by sa to oplatilo este napevno spojit s fotomapou co som sosol z atlas.sk :)
03.07.2009 - 19:05:06
00
Presne toto nosím niekde v hlave. Super nápad. Ak by si to posťahoval, ja by som tie TZT potom zvektorizoval podobne, ako som urobil lesné cesty. Toto by bolo ale jednoduchšie a výsledok po zvektorizovaní bude oveľa lepší ako u lesných ciest (tam bola v podklade nespojitosť čiar a tiež sa zle dala definovať škála farieb pre odfiltrovanie). Každá farba lesných ciest by bola zvektorizovaná osobitne (kvôli OziExploreru, 1 PLT súbor tracku využíva iba 1 farbu).

Stačilo by sťahovať v predposlednom najvyššom zoome (mierka na mape - 500 m). Podkladová farba stiahnutej mapy by mohla byť radšej biela a nie priehľadná. Dlaždice majú rozmer 256x256 pixelov. Bolo by vhodné pospájať ich do štvorcov 60x60 dlaždíc. Výsledné štvorce by tak mali 15360x15360 pixelov. Pri spomínanom zoome max-1 je rozlíšenie cca 6,3 m/pixel. Celé Slovensko potom odhadujem na 5x2 veľkých štvorcov, čo znamená 10x zopakovať ten istý postup, čo sa dá (pri lesných cestách som to robil 8x). Zautomatizovať vektorizáciu si netrúfam.

Ak sa do toho pustíš, veľmi ma to poteší. A myslím, že nielen mňa.

V prílohe je ukážka kachličky z adresy: http://www.turistickamapa.sk/tiles/tzt/14/000/009/157/000/010/740.png

Prílohy:

zoom500m.jpg
zoom500m.jpg 86.9 KiB thumb_up0thumb_down

turistickamapa.sk-tiles-tzt-14-000-009-157-000-010-740.jpg
turistickamapa.sk-tiles-tzt-14-000-009-157-000-010-740.jpg 8.6 KiB thumb_up0thumb_down

03.07.2009 - 20:52:16
00
oukej, tak to v priebehu buduceho tyzdna zbehnem :) mam to aj pospajat do nejakych vacsich celkov? pripadne urobit nejaky postprocessing. mame tu zopar serverov, tak nech sa neflakaju :)
03.07.2009 - 22:41:05
00
To je fajn.

Dlaždice majú rozmer 256x256 pixelov. Bolo by vhodné pospájať ich do štvorcov 60x60 dlaždíc. Výsledné štvorce by tak mali 15360x15360 pixelov. Podkladová farba stiahnutej mapy by mohla byť radšej biela a nie priehľadná.
03.07.2009 - 22:56:10
00
oukej, pokusim sa
03.07.2009 - 23:08:04
00
Keď sa TZT (Turistické Značené Trasy) podarí zvektorizovať, mala by nasledovať druhá fáza, ich oprava. Pretože tie "šokárťácke" TZT idú niekedy (a dosť často úplne mimo). V OziExploreri tie opravy nie sú problém, bolo by však dobré, keby sa potom do opráv zapojilo viac ľudí, ktorí majú tieto TZT zaznamenané GPS-kom reálne.

V prílohe je ešte teplý príklad (z dneška) žltej TZT z Jahodnej pri Košiciach smerom do Košíc. Skutočná trasa je znázornená žltou čiarou na "šokárťáckej" mape, v ktorej sú pridané lesné cesty (čiarkovane). Na www.turistickamapa.sk sú TZT s podobnými, dosť veľkými odchýlkami.

Príklad v prílohe patrí medzi tie s menej divokými úletmi od skutočnej trasy TZT.

Prílohy:

TZT-mapa.vs.skutočnosť.jpg
TZT-mapa.vs.skutočnosť.jpg 344.29 KiB thumb_up0thumb_down

04.07.2009 - 22:41:25
00
tiez som si tuto skutocnost vsimol aj tu v okoli ziliny. proste trasovanie niektorych znaciek si snad vymyslali. popravde, shocart mapy som v zivote na zivo nevidel a sam vlastnim papierove len vku, v ktorych to celkom ze aj sedi.
05.07.2009 - 00:02:51
00
tak laco, je to hotove na http://bike.risko.org/mapy/TZT/ meno a heslo asi mas.
05.07.2009 - 21:43:53
00
Ked uz to robite, bolo by lepsie, keby ste to spachali z www.cykloserver.cz, tam su aj aktualne cyklotrasy, vidno tam kus roboty.
06.07.2009 - 08:51:00
00
Rišo, ty si rýchlik. Ja až taký rýchly nebudem, ale vo voľnom čase už na tom začínam makať.

Ked uz to robite, bolo by lepsie, keby ste to spachali z www.cykloserver.cz, tam su aj aktualne cyklotrasy, vidno tam kus roboty.


Cykloserver nemá osobitnú vrstvu pre TZT. Kus roboty síce vidno, ale aj tie TZT, ktoré sú na Cykloserveri majú väčšinou rovnaké chyby ako na turistickejmape.sk.
06.07.2009 - 10:17:24
00
uz som v polke vlakna (13. strana) a este ani jeden download link nefungoval okrem LC_mapy 4ks/Slovensko na rapide :?
06.07.2009 - 10:33:13
00
... keby som sosol turisisticke znacene trasy ako pngcka z turistickamapa.sk, skalibrovali by ste to, pripadne zvektorizovali?
tak laco, je to hotove

Ten, koho nezaujíma nejaké odborné teoretizovanie, nech ďalej nečíta!

Vďaka Rišovi mám k dispozícii 3x5 štvorcov s čiarami turistických značiek (červená, žltá, modrá, zelená) o rozmeroch 15360x15360 pixelov (s väčšími rozmermi by sa už nedalo pohodlne pracovať), pôvodom z turistickamapa.sk. Z toho 2 štvorce sú s prázdnou informáciou (žiadne TZT), takže pracovať sa bude s 13-timi štvorcami. Každá farba TZT musí byť spracovaná osobitne, aby sa dala v OziExploreri osobitne načítať ako trasa s vlastnou priradenou farbou čiary. Čiže z každého štvorca vzniknú 4 štvorce, pre každú farbu zvlášť, to je dokopy 52 štvorcov. S každým, z týchto 52 štvorcov bude treba vykonať isté úkony, aby výsledkom boli PLT súbory trás pre 4 farby TZT (osobitne pre každý z 13 štvorcov, na ktoré je Slovensko rozdelené).

Postup, ktorý som prakticky overil:
Zistil som, že mapa na turistická mapa.sk používa mapovú projekciu mercator. Súradnice sú WGS84. Nie je to pravouhlá súradnicová mriežka (vzdialenosť medzi bodmi ľavého a pravého dolného rohu je väčšia ako vzdialenosť medzi bodmi ľavého a pravého horného rohu - aj keď je mapa obdĺžnik), čo sťažuje georeferencovanie pri vektorizácii. Bude teda potrebný naviac prevod na nejaké pravouhlé súradnice

Pre ďalšie pokusy som si vybral mne blízky mapový štvorec pokrývajúci prevažnú časť východného Slovenska. Rišo ho pomenoval "TZT14-03x01.png" - kvôli pokusu som ho nerozdeľoval na farby, nechal som všetko tak, ako je, aj s názvami rozcestníkov (v konečnom dôsledku sa zvektorizujú aj tie). Tento štvorec som najprv skalibroval 3 bodmi v programe OziExplorer v3.95.4m. Súradnice kalibračných bodov som odčítal na originálnej stránke turistická mapa.sk. Z MAP súboru som si poznačil súradnice WGS84 rohových bodov mapy.

Nasleduje konverzia obrázku mapy z projekcie mercator na Krovákovu projekciu (používa pravouhlé súradnice) pomocou programu GlobalMapper v.10.02. Výsledný obrázok mapy som uložil vo formáte PNG a pomenoval ho "TZT14-03x01- KROVAK.png".

Nasledovať by mala vektorizácia. Aby som však počas vektorizácie mohol georeferencovať (priradiť rastrovým súradniciam súradnice vektora), musel som súradnice WGS84 rohových bodov mapy, (tie, ktoré som si poznačil) previesť na S-JTSK (pravouhlé súradnice). Na to som použil program TransDat v12.05.

Až teraz príde na rad vektorizácia. Obrázok mapy "TZT14-03x01- KROVAK.png" som načítal v programe Vextractor v3.97. V rámci georeferencovania som zadal S-JTSK súradnice príslušným pôvodným rohom mapy a spustil vektorizáciu. Výsledok som uložil vo formáte SHP. Tento výsledný SHP súbor som spätne pomocou programu TransDat v12.05 prekonvertoval na WGS84 (latitude/longitude).

Výsledný SHP súbor som importoval v OziExploreri v3.95.4m ako trasu a uložil do formátu PLT (viď príloha). Ako to dopadlo, vidno z animovaného obrázku nižšie. Sedí ako riť na šerbel.

EDIT: Týmto spôsobom sa zvektorizuje všetkých 13 štvorcov pokrývajúcich Slovensko osobitne pre každú farbu TZT. Na rozdelenie TZT podľa farieb použijem program Adobe Photoshop CS2.Takže napríklad pre červenú TZT vznikne 13 PLT súborov. Keďže vidno, že tie PLT súbory nie sú extrémne veľké, bude možné tých 13 PLT súborov pospájať do jedného PLT súboru (červená TZT pre celé Slovensko). Takto bude na konci snaženia pre každú farbu TZT k dispozícii jeden PLT súbor pre celé Slovensko. Veľkosť výsledných pospájaných PLT súborov odhadujem na cca 100 000 trackpointov na jeden súbor.

... a až potom bude nasledovať najzložitejšia fáza: Spoločnými silami sa pokúsiť opraviť chyby TZT (niekedy až nezmyselné). Myslím tým chyby originálneho podkladu.

-----------------------------------------------

img380.imageshack.us

EDIT: PLT súbor tracku TZT v prílohe je iba výsledok pokusu. Aj keď pokus bol úspešný, tento súbor nie je určený pre použitie v praxi. Slúži iba na ilustráciu možnosti vektorizácie TZT.

Prílohy:

TZT14-03x01.rar [211.72 KiB]


Naposledy upravil laco dňa 09.07.2009 - 09:27:58, celkovo upravené 4 krát.

07.07.2009 - 14:04:25
00
:)
07.07.2009 - 17:58:40
00
laco klobuk dole :shock: :shock: :shock:
09.07.2009 - 21:53:55
00
:oops: S tým klobúkom by som zatiaľ počkal. Zatiaľ si svoju prácu urobil iba risototh a on bol aj iniciátorom. Jemu patrí "smekání klobouku".
10.07.2009 - 08:01:22
00
keyboard_arrow_up