Duna maraton

03.07.2011
2. kolo - Inter Mountain Series
MTB maratón
Visegrád (Maďarsko)

Propozície
zasrate blato :evil:

akcia nesklamala, stretli sme sa: Jezus, Dury, Shikmo s rodinkou, Obor s rodinkou, Jozko Orem, a ja s rodinkou

vyflakol som sa na to v polovici kvoli blatu aj limitu... :( (a verejne sa omluvam Jezusovi, ktoreho som dokopal na Hosszu tav a potom ho nechal v stichu, snad mi odpusti :wink: )
06.07.2009 - 11:03:59
00
bolo blato? ufff, brekeke :roll:
dury bol? no to ma tesi! ja ako ucastnik preteku a duryho odvoz som sklamala, ked som asi 3h pred odchodom nahle zmenila plan, panbú ví, ze nie z mojej viny....
nakoniec si velmi gratulujem k tejto zmene, a teraz ked viem, ze sa tam dury dostal, tak mi uz nic netieni slniecko v dusi :oops:
pockam si na report od šikma, to bude nářez :twisted:
06.07.2009 - 11:12:22
00
Nazdar laci.ka. Ty si ten chalan, co sme s nim stali v rade na prezentaciu a co spominal, ze byva v Modre a ma to v okoli Visegradu prejazdene? Ak ano, aku trat si siel a aky cas si mal? Po starte si isiel dost rychlo. :)

Danka, ohnivy report necham na Shickma (mozno zase kopal do kopca) :P, neskor sa snad dostanem k par riadkom. V kazdom pripade ja som si tu trat paradne uzil, bola to krasna spomienka na MTB Trophy. :)



ahoj Jezus,

ano som to ja, trat K a cas 4:12 - nebolo to az take rychle, startoval som skoro uplne z posledneho miesta za R a bolo velmi zlozite predbiehanie aj na tom uvodnom asfalte - musim sa poucit a nabuduce natlacit dopredu - ten hromadny start vsetkych tras by mali nejako zmenit
06.07.2009 - 12:43:57
00
tak napisem aj ja zopar pismeniek.

v prvom rade som rad, ze som sa tam napokon dostal, vsak Danka :) esteze sa Jezus nechal ukecat. asi mal nejaku povolnu naladu, ked sa nechal napokon presvedcit aj na dlhu trasu.

tak v skratke:
cesta tam bola fajn, pocasie vyzeralo super, slnecno a teplo, ale zdvihnuta hladina Dunaja prezradzala, ze prasit sa vela nebude... registracia v pohode (aj vdaka Laci-kovi ak si to ty, koho Jezus spominal). Inak ako nemadarsky hovoriaci clovek som sa tam citil trosku strateny a to nielen v priestore startu, ale najma pri prihlasovani (online), pri hladani akychkolvek informacii o preteku v anglictine a taktiez na trati.. to ma trosku sklamalo pri zohladneni velkosti a medzinarodnosti tohto podujatia.
start- dost zaujimavy nakolko vsetky kategorie a vsetky trate, proste uplne vsetci startovali uplne naraz. mozno za hranicami je standard, ale ja som si zvykol na rozdelenie startu podla dlzky trati, ak uz nie kvoli rozdielu vykonnosti a ambicii pretekarov, tak minimalne kvoli rozdielnemu dojazdu do ciela.. k tomu neskor.
do startovacieho koridoru sa mi podarilo strcit niekam do polovice, takze som bol spokojny, kedze za mnou stalo este veeela ludi, nehovorim ale o tych ktory stali vedla mna s cislom na 30km trasu a velmi velmi sa drali co najviac dopredu.. (nevyzerali na podiove umiestnenie)
na zaciatku dlha asfatlka, na ktorej sa to vcelku dobre utriaslo co sa vykonnosti tyka. postupne sa odpajali kratsie pretekari z kratsich trati az sme ostali len ti stovkari.. dovtedy sa mi trasa velmi pacila, jedinou nevyhodou bolo ze tie krasne single boli vacsinou "ucpane", kedze hustota pretekarov bola stale velka.. po poslednom rozdeleni uz tento problem nebol a aj tempo a pristup pretekarov naokolo sa zjavne zmenil. konecne to bolo tak, ako to mam rad :)
moje nadsenie ale netrvalo dlho. uz ani neviem po akom dlhom useku po oddeleni sa od strednej trasy zacalo blato. hrozne blato. vela vela blata, ale tak neuveritelne lepkaveho a tazkeho az som si po prvy krat povedal, ze preco toto robim sebe a svojmu bicyklu. pneumatiky nabrali kolko sa do ramu voslo a kym sa im chcelo, tak sa tocili. samozrejme to uz bolo pre mna neslapatelne, takze som takto oblatovany bicykel tlacil, niesol, cistil, tlacil, cistil, tlacil, cistil (aby sa mi aspon kolesa tocili), tlacil a toto trvalo asi 20 kilometrov. bol som asi v polovici celeho maratonu a so silami som bol na tom velmi zle. metre pribudali neuveritelne pomaly.. v duchu som si hovoril ako asi na mna nadava Jezus, ze sa dal prehovorit na dlhu trasu, ked chcel ist povodne len strednu.. zufalstvo ma opustilo ked sme sa konecne dostali na "normalne" rozumej jazditelne cesty. vratila sa mi chut na bicyklovanie :)
napokon sa mi podarilo akoby zazrakom prist do ciela, pretoze znacenie uz pomalicky ale isto mizlo a to nehovorim o tom, ze posledna plnohodnotna obcerstvovacka bola na 52km, potom este jedna s cistou vodou, ale to je vsetko.. jedna slecna sa ma dokonca pokusala poslat niekam uplne mimo, ked som sa k nej musel vratit a este raz sa opytat ze kam mam ist, kedze tam chyba znacenie... (az v cieli som pochopil (po debate s jezusom), ze tam asi bola kontrola s cavoym limitom, pretoze jemu tam zobrali cip.. ), cim som si nadisiel zopar kilometrov, pretoze mi to nedalo, tak som sa vratil a pokracoval opacnym smerom, co bolo samozrejme spravne..
v dost dezolatnom stave sa mi napokon podarilo dojst do ciela, kde uz sedel vysmiaty dudo s so svojou polovickou a shikmo.. vyzdvihol som si jedlo, medzitym, ukoncili fungovanie wap-iek :( nastastie tam bol akurat aj jeden domaci a tiez ho to nahnevalo, tak ma zaviedol k jednej hadici ktora bola uplne mimo.. sprchy luxusne teple a prazdne:)
takze ak to mam zhodnotit, tak za sucha je to super maraton, alebo stredna trat bola idelanou volbou, pretoze tam blato nebolo, bolo len na tej casti ktora bola navyse voci strednej. je mi jasne ze nepatrim medzi elitu ani niesom ziaden pretekar, ale predsalen niesom zvyknuty na to ze ked pridem na meiste kde ma byt obcerstvovacka, najdem tam len pradne pohariky na zemi, ze niektore casti trate su uz odznacene, ze po dojazde do ciela zistim ze uz asi polovica ludi je prec, takisto aj stankov (ktorych tam bolo naozaj vela),ze uz si takmer nemam kde umyt bicykel atd. aj napriek tomu vsetkemu si myslim, ze to je super podujatie, ale keby posunuli aspon start tych co idu na 100km, alebo dali jasne najavo ze na niektorom kilometri je casovy limit na prejazd bolo by to fer, takto ma nahnevali...
kazdopadne som rad, ze som bol, zas som o par skusenosti bohatsi. dalo by sa napisat toho naozaj vela, ale na to nemam momentalne cas :(
pozdravujem tymto tu milu slovensku rodinku, ktora nam potom este robila spolocnost :)
dakujem aj Laci.kovi za vysledky, som rad som sa tam nasiel, aj ked na uplne poslednom mieste :)
06.07.2009 - 12:54:31
00
:shock: :shock: :shock:
mno.... result:
1.limity
2.blato
3.org
06.07.2009 - 13:07:35
00
je uz aj zopar foto

http://www.topmaraton.hu/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=47&gid=7

a aj kratke video

http://www.bringavideo.hu/

ak objavim nieco dalsie tak to sem pridam

podla foto vidim ze H bolo naozaj narocne - blato bolo aj na K - superi to nazyvali klzisko :-)
06.07.2009 - 13:17:17
00
tak tomu sa hovori sado-maso-blato :!: :twisted:
06.07.2009 - 13:27:20
00
Lakko - košičania sú zvedaví ako sa Ti išlo...? Chceme report... 8)
06.07.2009 - 14:57:41
00
zusky, tak trochu si netrafil temu s tymto prispevkom - lakko nestartoval na Dune. :)
06.07.2009 - 15:01:46
00
..sorry, mne tvrdil, že si nebude ničiť bike na košickom maratóne, pretože ide o týždeň na Duna marathon... :-) tak som to bral ako fakt... a možno som si len zle umyl uši a išiel na Hornohradský... :wink:

EDIT: ...skutočne bola chyba v mojom prijímači, lakkov report z Hornohradu:

viewtopic.php?f=6&t=16799&start=75
06.07.2009 - 15:12:37
00
Zusky, pocul si dobre. Planoval som ist na DUNA maraton, ale okolnosti ma prinutili na poslednu chvilu zmenit plany. Teraz ked citam report z Duny, tak zistujem, ze bolo jedno kde som si bike prehanal po blate. Brodil som sa v Ozdine v slovenskom blate.
06.07.2009 - 15:51:39
00
Zdravim vsetkych zucastnenych na DUNAMARATON 2009. Mozno casom napisem nejaky ten reportik, aspon z mojho hladiska, nie som nejak v tom kreativny. Zatial hodim odkazy na foto a info ktore som na webe nasiel.

Tu su super fotky http://www.fotosport.hu/kerekpar/duna-maraton-2009/index.html , z urciteho useku kde ludia padali ako hrusky. Veelmi podarene tigre. Vidno tam, ze najviac tam drzky hadzali bikeri z kratkej trasy, no aj ostatni sme tadial museli ist, no ja si to miesto nepametam, lebo tigra som nikde nehodil a prisiel som do ciela takmer cisty. Vsak viac v pripadnom reporte, minimalne dvaja skoncili aj v nemocnici, ale neviem ci to bolo prave tuna, lebo podla manzelky co zacula, ze nejaki bikeri z HU vraveli o nejakej zrazusaobjavsej jame takmer na mamuty na konci zjazdu s 60km/h rychlostou s dorazenim sa v nejakom ruzovom (sipovom) kriku.

Tu http://www.indavideo.hu/video/Duna_maraton_2009-_1213resz je kopec videi nahranych z kamerky umiestnenej na bike (nie mojom). Neviem sa dobre zorientovat na tej stranke, snad pomoze laci.ka ako sa dopracovat ku vsetkym videjkam. Cast ich je na pravo.

Tu http://www.x-iont.hu/fotok/monti_2009/0704-DunaMaraton/slides/x-iont0001.html je okolo 700 fotiek.

A dalsich 1120 fotiek je dokopy tuna:
http://picasaweb.google.hu/hostya.z/20090704Dunamaraton102#
http://picasaweb.google.hu/hostya.z/20090704Dunamaraton2#
http://picasaweb.google.hu/hostya.z/20090704Dunamaraton3#

Zdroj vyssieuvedenych odkazov je forum podobne nasmu - http://forum.bikemag.hu/showthread.php?t=2809&page=75
Takze zatial have a fun :wink:
06.07.2009 - 18:50:10
00
...kks..koneccne som prisiel domov...len som si tu kusok precital a som back on duna...
rapport snad zosmolim v najblizsich dnoch..momentalne mam trochu frmol..inak paradny madarsky dlhy vikend som mal...tie tigre su inak huste..mam pocit,ze to bol taky paradny (uz suchy) zjazd par km pred hradom po skalach...juuuj tam som si to ui ebaval!!! :twisted:
07.07.2009 - 00:06:23
00
ahoj Jezus, ano som to ja, trat K a cas 4:12 - nebolo to az take rychle, startoval som skoro uplne z posledneho miesta za R a bolo velmi zlozite predbiehanie aj na tom uvodnom asfalte - musim sa poucit a nabuduce natlacit dopredu - ten hromadny start vsetkych tras by mali nejako zmenit
Tak gratulujem k umiestneniu v top 10. :) Ja som tiez neuvazene startoval uplne zozadu, lebo som nemal chut sa drzo natlacit do prveho sektora kde som mal byt. Ako sa hovori "Kto neskoro chodi, sam sebe skodi." :)

Zdravim vsetkych zucastnenych na DUNAMARATON 2009. Tu su super fotky http://www.fotosport.hu/kerekpar/duna-maraton-2009/index.html , z urciteho useku kde ludia padali ako hrusky. Veelmi podarene tigre.
Nazdar Robo, tak uz aspon viem, ze som v cieli sedel vedla foristu. A ze pozdravujem Eriku. :) Tie fotky su fakt super - fotograf si vedel najst spravne miesto, vedel cvaknut v spravny cas a neodsekol pol cloveka a bajku, takze sa tie pady daju z fotky naozaj vychutnat. Je tam zopar slusnych kandidatov na titul "tiger roka". :) Tym menej stastnym zelam skore uzdravenie. Inak teraz ako som pozeral tie fotky, tak som si spomenul, kde to drzkopadove miesto bolo - bolo to tesne pred prejazdom hradu na poslednom lesnom useku. Islo sa po singli (dost rychlom) a zrazu sa zjavila takmer pravouhla zakruta v prudko klesajucom svahu (bolo tam aj upozornenie na nebezpecny usek tesne pred zakrutou). Samozrejme som tam vpalil prilis rychlo a tak som si to bol nuteny strihnut cez tie najväcsie skaly nalavo od idealnej stopy co su tu na fotke v popredi (http://www.x-iont.hu/fotok/monti_2009/0704-DunaMaraton/slides/x-iont0706.jpg). Nedivim sa, ze tam ludia popadali - bol to fakt strmy sklon a ak ich vynieslo az na tie skaly, spanikarili a stlacili prednu brzdu, tak nemali sancu. A aha koho som na tom useku nasiel. :) http://www.x-iont.hu/fotok/monti_2009/0704-DunaMaraton/slides/x-iont0344.jpg


K maratonu:

1. Policajt co riadil vjazd do arealu maratonskeho zazemia nezmyselne nechcel pustat auta dnu, lebo mal pocit, ze uz je plno. V skutocnosti vsak bolo v areali este vela volnych miest, takze som tomu celkom nerozumel. Nevadi, ja som sa mu na drzovku vtlacil do vjazdu a presvedcil ho, ze tam miesto mam. :)

2. Prezentacia dost pomala. Istotu ci stojime s Durym v spravnom rade sme ziskali az ked som sa opytal organizatora (nastastie vedel po anglicky), lebo oznacene bolo vsetko len v madarcine (vytlacit par napisov v anglictine by rozpocet maratonu neohrozilo).

3. Takticka chyba - nechal som sa Dudom a ciastocne aj Durym ukecat a prihlasil som sa nakoniec na 100vku (v tom momente som uplne zabudol na to, ze som spal len 3,5 hodiny a ze den pred pretekom sa prehnali v lokalite 2 burky, ktore urcite slusne skropili trat). :)

4. Start. Mne sa hromadny start pacil. Nikde inde neziska clovek tolko sebavedomia, ako ked startuje uplne zozadu a potom v 13 km dlhom stupani popredbieha 400 ludi. :P

5. Trat.

Prva cast od startu po oddelenie sa od 65 km trasy velmi prijemna - najprv uz spominane asfaltove stupanie na zohriatie a chytenie optimalneho rytmu a potom krasne singlace. Len skoda, ze takmer po cely cas zapchate ludmi, co nevedeli jazdit ani smerom dole, ani smerom hore. To je prave ta dan za spolocny start. :(

Druha cast bola samostatna len pre 100 km trasu a bola tiez velmi pekna, ale blato v nizsich polohach v lese a na najdlhsom a najstrmsom stupani trasy z najnizsieho do najvyssieho bodu maratonu bolo extremne a dalo to miestami fakt zabrat (kolesa sa nie a nie tocit). Stredna pasaz a aj zaver druhej casti sli po hrebeni s krasnymi vyhladmi a pre mna to bolo dostatocne zadostucienie a kompenzacia toho par desiatok minut trvajuceho trapenia sa v blate.

Tretia zaverecna cast bola opät spolocna so 65 km trasou a na rozdiel od prvej a druhej casti bola uplne cela jazditelna (ziadne brutal stojky) a uplne bez blata. Celkovo velmi prijemna oddychova cast na zaver okorenena peknym zjazdom k hradu Visegrad, velmi technickym singlom a prejazdom hradu.

Vyhladov bolo na trati sice pomenej, ale vzhladom na to pecuce slnko som bol velmi vdacny za to, ze idem po singloch v lese a nie po lukach.

4 zasadne negativa:

1. Slabe propozicie. Z propozicii ani z ineho zdroja som sa nedozvedel, ze je na trase stanoveny na nejakom km kontrolny limit a tak som sa bezstarostne poflakoval po trati a robil Dudovi moralnu podporu a fotografa v jednom. :) O limite som sa dozvedel az od jedneho bikera na 53. km ked sa ma opytal ci idem dalej a ja prekvapene na to "Ano, preco by som nesiel?" Vtedy som sa dozvedel, ze do limitu mi zostava nejakych 100 minut a 20 km, pricom ma cakal najdlhsi a najpomalsi pesi vyslap v najdlhsom a najstrmsom stupani na trase v tom najhorsom blate. Idealna kombinacia. :) Bolo jasne, ze je nerealne stihnut to, ale neotocim sa predsa v polovici trasy ked sa citim OK a bavi ma to. No a tak som siel dalej.

2. Blbec na kontrolnom bode. Ked som prisiel na kontrolny bod, chalan mi hned chcel zobrat cip a poslat ma najkratsou cestou po asfalte dole do Visegradu. Snazil som sa ho presvedcit, ze som OK a v pohode dojdem do ciela a na chvilu sa zdalo, ze som ho ukecal - poslal ma dalej aj s cipom. Ked som zisiel na krizovatku s hlavnou cestou, nezdalo sa mi to, tak som sa k nemu vratil a spytal sa, ze kadial ide trasa, ze tam nie je ziadne znacenie. Povedal, ze ja uz nemozem ist po trase. OK, mal prikazy od sefov a s tym nic nenarobim ani ja ani on, limit som nesplnil. To mu ani nezazlievam. Ale spytal som sa, ze ked mu dam cip, ci mi ukaze kadial vedie trasa, ze si ju chcem prejst ked uz som sa sem trepal a ze nemam zaujem ist do ciela po asfalte. Povedal ze OK, ze ked mu dam cip, tak mi ukaze trasu. Zobral mi cip a to hovado ma poslalo opät dole tou asfaltkou a odmietlo mi ukazat trasu. :evil: Smutne je, ze aj ked som si zaplatil startovne a po odnati cipu som uz nebol ucastnik preteku a chcel som si teda aspon nesutazne dojazdit trat za ktoru som zaplatil, tak to chalan proste nedokazal pochopit. Tak som sa vybral presne opacnym smerom priamo do lesa, lebo mi bolo jasne, ze trat sa musi tahat smerom vpravo a nie vlavo. V lese cesta koncila, ale nasiel som chatku so starsim parom sediacim na priedomi. Poprosil som ich ci mi nevedia poradit a vysvetlili mi kadial ist a aj nasli mapu, na ktorej mi to ukazali. Dal som sa podla ich rady a o par stoviek metrov som sa opät napojil na trasu maratonu (za to im patri maje velke DAKUJEM). No a tak som si dojazdil maraton uz bez nahanania a s pokracovanim vo foteni aj bez cipu a nakoniec som prisiel do ciela za Durym len nejaku polhodinu.

3. Neoznacene resp. nedostatocne oznacene nebezpecne miesta na trati. V tretej casti trate bolo zopar velmi neprijemnych miest a boli oznacene absolutne nedostatocne resp. vobec. Tri razy som zostal v soku z toho, co organizatori neoznacili. Prve miesto bol velmi rychly zjazd po lesnej ceste a zrazu skoro pol metra hlboka a skoro meter dlha jama slusne splyvajuca s povrchom cesty. Ak ju niekto trafil, urcite nedopadol dobre. Ja som ju nastastie stihol preskocit. Druhe a tretie miesto bolo na zaverecnom velmi technickom singli - neprehladna splet tociek, clovek nevidel co ho caka za najblizsou zakrutou a v jedej z nich na vnutornej strane cakali na svoju korist dva velke kamenne bloky ktore si takmer pytali trafenie pistalou pri naklone a v dalsej zakrute zas hruby hranaty betonovy stlpisko. Bol omotany igelitovou paskou na zvyraznenie, to je uz vsak neskoro ked ho zbadate 2 metre pred sebou. Ta paska s hrubkou 0,2 mm by naraz urcite velmi stlmila. :|

4. Zbalene wapky. Dury prisiel este ako klasifikovany ucastnik, ale wapky uz neboli k dispozicii. Pri tom, ake podmienky boli na trati je to nonsens. Hlavne ked zoberieme do uvahy, ze to bol trojdnovy bike festival a na dalsi den sa konal este triatlon, cize akcia pokracovala, ale napriek tomu bolo uz pred 19h vsetko zbalene...

Tak tolko za mna. Pokojne pojdem aj na buduce, lebo trat je naozaj velmi pekna, ale uz asi jedine 65 km trasu - tu stihnem absolvovat v pohode aj s fotenim, aj s tombolou aj s wapkami. :)

P.S. Fotky pridam mozno o den, mozno o dva. Podla toho, kedy bude cas.
07.07.2009 - 02:34:09
00
Jezus, ty nemozes spavat?
inak, pekne si to napisal :)
ja som si v zavere na niektorych miestach pripadal ako stopar, ked som hladal stopy od pneumatik, ci tade trasa ide, alebo nie :)
kazdopadne, odniesol som si kopec zazitkov a skusenosti...
07.07.2009 - 09:08:24
00
keyboard_arrow_up