Ahojte chlapi,

xcel by som sa spytat na zjazdnost niektorych tras na MTB:

A/ je mozne prejist z chaty pod Clebom do Snilovskeho sedla?

B/ je mozne prejist na biku Turecka-Kralova studna a dalej po hrebeni Krizna - Ostredok?

C/ ako je lepsie ist na chatu pod Borisovom C1/ Nizna revuca - Ploska - ch.p.Borisovom aleb C2/ Belianska dolina - ch.p.Borisovom?

D/ je mozne ist na biku od Trangosky na ch.M.R.Stefanika?

Tieto trasy mam nachodene iba v zime na skialpoch a vobec neviem ako to vyzera v letnom rezime.
A este vseobecne. Ako horolezcovi a skialpinistovi mi je jasne, ze na SK je vsetko, co smrdi sportom v prirode ostro zakazovane ochranarmi. Neviem ako je to s MTB. Som si vedomy, ze dane tury su asi "ilegalne". Z praxe ale viem, ze zakazane je uplne vsetko, ale nieco je po uvahe zdraveho rozumu jednotlivcov tolerovane. Osobne mam s tym vzdy obrovsku dilemu, ci nejaky zakaz porusit a ci nejako neublizim prirode. Naposledy som podobny pocit zazil tento vikend pri vystupe na chatu pod Chlebom. Pri vstupe do lesa je velka zakazova tabula s vyznacenim vsetkeho, co ma kolesa. Chybali tam uz iba kolieskove korcule. Usudil som, ze ked po tej ceste chodi pravidelne zasobovacie vozidlo, tak snad bicykel z tej prirody neukroji a porusil som. Upokojilo ma ked som zacal stretavat bikerov, no a ked ma obiehali agresivne jazdiaci motorkari, ktori sa potom na chate promenadovali ako pavy a pri odchode si to drbli dolu schodmi z plosiny pred chatou, aby aj holandskym turistom ukazali, kto je tu doma, citil som sa ako blbec, ze som mal vobec nejake vycitky. Nechcem tym povedat, ze ked porusi iny, mozem aj ja, ale ak su nejake nariadenia a zakazy uplne nezmyselne, absulutne a celoplosne, ma to potom uplne opacny efekt. Ak niekto bezdovodne zakaze uplne vsetko, tak sa potom aj uplne vsetko porusuje.
21.09.2009 - 10:40:21
00
tak najprv co sa tyka tej dilemy...riesim dost casto podobne pripady...bohuzial u nas sa pristupuje pravidlom zakazov a trestov a nie vychovy a prevencie...a preto musime radsej vsetko zakazat lebo sa najde dost individui ktorym ked nieco dovolis dopadne to katastrofalne a tym padom su obmedzeni vsetci...ja to riesim pripad od pripadu...zalezi na situaci, okolnostiach a pod...porusil som uz vselico aj ma pochytali ale vzdy som sa slusne dohodol a veci vysvetlil...nemoznost jazdit na bajkoch v niektorych kutoch nasej prirody mi priam trha srdce...ale co uz...do urcitej miery tomu rozumiem lebo minule som na hrebeni NT nazbieral plnu igelitku odpadkov na trase Telgart - Donovaly...takze asi preto musime potom vsetko zakazat vsetkym...bohuzial...
co sa tyka konkretnych tras...poznam iba D) a toto by som urcite netvrdil ze je zjazdne :lol:
21.09.2009 - 11:27:27
00
no ja sa vyjadrim iba k B: dá sa dostať na Kralovu Studňu od Tureckej ale je to taká obkluka že koniec/aj tak by si vyšiel nad Dolným Harmancom/ :) najlepšie sa to ide od Horného Harmanca, v pohode trasa so žiadnymi veľkými stúpaniami potom sa tam dá dostať tiež na biku od Dolného Harmanca ale tam je zas 8km asfaltový úsek, potom ide zvážnica no na tej sa urobí na dakych dvoch kilometroch až vyše 300m prevýšenie, takže je to dosť strmé
21.09.2009 - 12:46:27
00
B/ je mozne prejist na biku Turecka-Kralova studna a dalej po hrebeni Krizna - Ostredok?

na Kralovu studnu a kriznu najlepsie z harmanca ako pise milanbb55 alebo sa este da z horneho jelenca cez osadu rybie az do rybovskaho sedla a potom dalej na kriznu. na hrebeni uz je to relativne zjazdne.
21.09.2009 - 12:54:12
00
milanbb55 : Je to táto zvážnica ? Tá fotka je z pešej turistiky, fotené niekde pod Líškou. V tej hore nad Tureckou slabo vidieť zrejme tú zvážnicu.

Prílohy:

Krížna 005.jpg
Krížna 005.jpg 243.53 KiB thumb_up0thumb_down

Mapy 001.jpg
Mapy 001.jpg 406.94 KiB thumb_up0thumb_down

21.09.2009 - 13:06:34
00
Sarlatan, ty kokso :rofl:

trasu D) som chcel prejst s dcerou akurat 13.9.2009, ze na bikoch ale "len" od Trangosky po JMN a potom vlastne skratkou na zltu TZ do doliny "Zelenská Mlynná" potom dolu a pri "Pošova Mlynná" na fialovú TZ smer "Hviezda - Stupka", :puke: ale nastastie, sme to sli omrknut den vopred ako turistiku cestou na chatu M.R.Stefanika (potom cez Kosodrevinu a Srdiecko dolu) a dobre sme urobili, lebo na to potrebujes okrem celoodpruzeneho biku este aj cloveka, co ma stehna aspon do 2/3 tela :whew: a zvysok ma bicepsy, aby bike prenasal cez kamene, lebo to normalny neuslape a ked som sa od JMN pozrel smerom k doline "Zelenská Mlynná", tak ma aj ten smiech cez slzy presiel :tmi:
Mimo to, dolu na zaciatku chodnika mas znacku s preciarknutym cyklistom, takze sme dobasnili ;) ale inak priroda je tam bohovska :)
21.09.2009 - 14:05:19
00
to shogun: hmm ja som nemyslel tú čo máš nakreslenú (na mojej mape ,okolie BB a donovaly vydanie č.4, tá cesta vôbec neprechádza hrebeňom cez tú kótu 945mnm), ale tie biele body :) ,ale podla všetkého by sa dalo ísť tak ako si ty napísal (od tureckej po hrebeň pri tej kóte 945mnm) no na stránke http://wags.nlcsk.org/LC/Default.aspx to vyzerá podľa vrstevníc na poriadny zaberák

ja som išiel len po tých čiernych bodoch pred pár rokmi a vyzeralo to v pohode :)

Prílohy:

Komentár súboru: myslel som tu bielu
Mapy 001.jpg
Mapy 001.jpg 206.27 KiB thumb_up0thumb_down

21.09.2009 - 15:08:14
00
tak najprv co sa tyka tej dilemy...riesim dost casto podobne pripady...bohuzial u nas sa pristupuje pravidlom zakazov a trestov a nie vychovy a prevencie...a preto musime radsej vsetko zakazat lebo sa najde dost individui ktorym ked nieco dovolis dopadne to katastrofalne a tym padom su obmedzeni vsetci...ja to riesim pripad od pripadu...zalezi na situaci, okolnostiach a pod...porusil som uz vselico aj ma pochytali ale vzdy som sa slusne dohodol a veci vysvetlil...nemoznost jazdit na bajkoch v niektorych kutoch nasej prirody mi priam trha srdce...ale co uz...do urcitej miery tomu rozumiem lebo minule som na hrebeni NT nazbieral plnu igelitku odpadkov na trase Telgart - Donovaly...takze asi preto musime potom vsetko zakazat vsetkym...bohuzial...
co sa tyka konkretnych tras...poznam iba D) a toto by som urcite netvrdil ze je zjazdne :lol:


Ked idem liezt, nosim pod skaly vzdy 1 prazdnu Tesco igelitku. Povodne som ju braval na vlastny odpad, ale raz mi to nedalo a normalne som vyzbieral bordel pod skalou, lebo mi to pri lezeni fakt vadilo, ked som sa musel pozerat na vsetky tie plastove flase a poletujuce igelity. Odvtedy to uz je taka moja tradicia a bohuzial skoro vzdy tu igelitku naplnim. Pristup ludi k prirode na slovensku je fakt otrasny.

Ja napr. ochranarom fandim a myslim si, ze ochrana prirody je spravna vec a nemalo by byt pristupne vsetko a vzdy. Ale ak je takyto stav, slusnych ludi, kt. chcu byt ohladuplni k prostrediu to sere, ze musia vedome nieco porusovat a ti, kt. nemaju chrbtovu kost na to s usmevom drbu. Ochranar sedi v kancelari, ucinok zakazu je nulovy a raz za cas vybehne v offroade "na zatvu". Ja som pokutu nedostal, ale veselo mi tiez nebolo, kedze som videl, ze motorkari sa dovezu do chaty v alpskom stupni a smelo sa tam ukazuju. Navyse na ceste je kopec flakov od oleja. To je podla mna asi zasluha zasobovacieho vozidla chaty. Je to dost nechutne. Evidentne to je dlhotrvajuci problem, kt. nik neriesi. To, ze sa vsetko preventivne zakaze ma fakt podla mna nulovy vyznam a sucasny stav veci je taky, ako keby bolo vsetko dovolene. Vladne totalna anarchia. Veselo sa rube, vznikaju nove zvaznice, po lesnych robotnikoch ostava kopec bordleu (PET flase a nadoby od olejov do stavebnych strojov), v lete dolinami hucia crossy a 4-kolky, v zime snezne skutre a ja "k....t" s Tesco taskou mam vycitky, ze idem ilegal lebo som na zozname zakazanych cinnsoti a pri tom tam iba sucham pasmi po snehu, alebo vlastnou silou odvalujem kaucukove kolesa.
21.09.2009 - 16:43:36
00
keyboard_arrow_up