Zdravím. Chcel by som zmeniť brzdy, v súčasnosti mám Avidy BB7 mechanické kotúčovky 185 mm. Môžete mi prosím vás poradiť pri výbere, či kupiť brzdy s minerálnym olejom (Magura) alebo s brzdnou kvapalinou. Niekto hovori, že kvapalina sa môže zohriať natoľko že začne vrieť a brzdový systém sa "zavzdrušní" a klesá brzdny účinok. Naproti tomu miner. olej to nerobí. Viem, že pri kvapaline je rozhodujúci DOT alebo čo to je.
Vďaka za rady :)
11.10.2009 - 11:39:50
00
neřeš pič...y je celkem fuk jaká náplň je uvnitř jestli DOT nebo olej, funguje spolehlivě obojí. brzdy si vyber podle toho jak ti sedne chod, jak sedne páka do ruky, a jak brzdí, taky můžeš podle vzhledu nebo podle váhy :D
11.10.2009 - 11:51:38
00
Niekto hovori, že kvapalina sa môže zohriať natoľko že začne vrieť a brzdový systém sa "zavzdrušní" a klesá brzdny účinok.

Kto?
Neviem o autach, ktore v brzdovom systeme pouzivaju olej, pricom urcite brzdia intenzivnejsie a viac ako biky. Netusim, ci je olej tak lahko dostupny v obchodnej sieti, ako brzdova kvapalina. U mna jasna volba.
11.10.2009 - 12:08:52
00
To bolo dávnejšie čo som počul o tom, že môže začať kvapalina "vrieť" pri intenzívnom brzdení v zjazde. Do hydraulických bŕzd sa nerozumiem, tak som sa len pýtal či je to pravda alebo bájka.
Ako je to zo zavzdušnením a odvzdušnením bŕzd? Nemyslím pri brzdení ale počas sezony. Odvzdušní sa raz a potom už nikdy? Raz ročne alebo ako?
11.10.2009 - 12:16:51
00
odvzdušní sa raz (respektíve niekedy ani raz, ak to za teba spraví predajca) a potom až v prípade výmeny kvapaliny alebo ak by sa náhodou brzda zavzdušnila... napríklad ja mám jedny shimano LX od decembra 2004 a doteraz som na ne okrem výmeny platničiek nemusel siahnuť...
11.10.2009 - 12:33:19
00
Urcite su aj dolezitejsie kriteria pri vybere brzd, ale osobne preferujem olejove systemy (Shimano, Magura). Olej je menej agresivny, takze pri domacej udrzbe netraba davat extra pozor. Okrem, toho sa hovori, ze DOTka ma tendenciu nasavat vlhkost zo vzduchu a starnut. Ale neviem posudit, ci sa to nejak v praxy prejavuje, lebo s DOT systemami nemam skusenosti. Celkom by ma zaujmali skusenosti DOTakov. Ako casto menite kvapalinu, resp. odzvdusnujete?
Ja som kupil jazdene Shimano XT 4piesty v roku 2004. Pri kupe som vymenil olej a odzdusnil. Odvtedy som len v roku 2007 pridal do nadobky par kvapiek oleja (neozvdusnoval som).
11.10.2009 - 18:35:16
00
palo tt mas pravdu,brzdovka je na baze alkohou a ma jasnu tendenciu naberat vlhkost do seba,preto sa na stk na autach mera bod varu brzdovky,okrem ineho je jedovata jak svina a vsade kam sa dostane,vsetko zhrdzavie a znici lak a farbu.
11.10.2009 - 21:10:57
00
No, ako brzdne medium je lepsia DOT, tiez ak nahodou potecie na kotuc, tak ho nezamasti, ale je to strasne svinstvo, ak sa s tym clovek ma babrat (skracovanie, vymena hadiciek, odvzdusnovanie) ... asi cista voda by bola najlepsia :lol:
11.10.2009 - 22:38:53
00
No, ako brzdne medium je lepsia DOT

Preco?
12.10.2009 - 11:01:58
00
Olej je lacnejsi (liter ma vysiel 15 eur a liter je tak na 20 brzd)..a so shimanami sa lahko pracuje od vymeny cez odvdusnovanie takze netreba ist do servisu co je velka vyhoda
12.10.2009 - 11:24:22
00
@mnavak
brzdovka stoji v podstatě stejně :D a odvzdusneni Hope s brzdovkou je uplne stejne jednoduche jak u Shimana
jak uz sem psal nahore celkem je nepodstatne jestli je vevnitr brzdovka doporucena vymena po 4 letech nebo olej ten vydrzi mozna dyl, pokud sou brzdy Ok nezavzdusnuje se ani jeden system, a pro srovnani odvzdusnit Magury s olejem je mnohem vetsi opruz nez Hope s brzdovkou.
12.10.2009 - 11:53:30
00
A akú značku bŕz by ste mi podľa vaších skúseností odporúčali? Počul som chválu na Avidy a Hyesy, lenže je ich "zopár" modelov tak neviem na ktoré konkrétne sa to vzťahovalo. Jazdím XC a rád si vychutnávam zjazdy (krátke brzdne dráhy a čím dlhšie zotrvat v rýchlosti :D )
14.10.2009 - 11:21:00
00
Avid Elixir
14.10.2009 - 11:27:22
00
Velmi nechapem tento sposob uvazovania, lebo ked mam na vyber systemy s brzdovou kvapalinou, ktora je agresivna k povrchom a nasava vodu, a potom systemy fungujuce na mineralny olej, ktory tieto neduhy nema, a funkcne su rovnocenne, tak neviem ako sa da dojst k zaveru ze si vyberiem tie na brzdovu kvapalinu :^)
S tym mineralnym olejom pracuju Shimano a Magura, Magura je zbytocne draha, cize by som vyberal u Shimana, a to prakticky ktorekolvek, lebo aj z tych lacnejsich su funkcne ok, akurat nie su take nalestene. Ale ked chces nieco co potesi aj oko, tak by som vyberal SLX (povazovane za vydarene, a za tu cenu rozumna volba), alebo potom XT. A ked chces ostrejsi ucinok, tak daj dopredu kotuc 185 (180?) mm. A ked si nahodou tazsi, tak este mas moznost vyberat z tych otrlejsich :D modelov Hone a Saint, ak sa este robia. A ak chces drzat naklady nizko, 575ky som videl namontovane aj na nejakych modeloch na tvrdsie pouzitie...
14.10.2009 - 11:39:55
00
@CafeRacersDreamTeam
když je olej tak super, tak mě vysvětli proč všechny auta a motorky používají brzdovou kapalinu?
v ceně to rozhodně nebude ;)
jinak pokud se ti dostane olej na kotouč a desky jsou naprosto stejně KO jak u brzdovky
14.10.2009 - 11:48:43
00
keyboard_arrow_up