Drócik má pravdu. Aku skrutkovačom nič nevyriešiš, lebo sa nevieš riadiť hodnotami udávaných na skrutkovačoch a zároveň to závisí aj od aktuálneho stavu akumulátora.
Ja používam Proxxon micro click 5-30Nm + redukcie na goly a sem tam Proxxon 20-100Nm.
Prúser je v tom, že na trhu nenájdeš momenťák ideálny na komplet bike čo by znamenalo rozpätie 3-50Nm. Preto je lepšie kupovať momenťák s nižšími hodnotami trebárs cca 3-30Nm ktoré využiješ okrem misiek stredu, dotiahnutie orecha na telo náboja, dotiahnutia CL na všetko dôležité.

Prílohy:

proxxon.jpg
proxxon.jpg 63.11 KiB thumb_up1thumb_down

04.02.2010 - 09:41:36
00
A doplnim Turbiho. Urcite by som kupil skor momenťak ako sadu, pretoze dokupovanim solo orechov ( nadstavcov ) sa nakup mierne predrazi :P

Prílohy:

momentak.jpg
momentak.jpg 60.52 KiB thumb_up0thumb_down

04.02.2010 - 09:49:37
00
da sa ten momentak ja uplne uzavriet a pouzit ako klasicka gola?
04.02.2010 - 09:54:43
00
Nie, mozes ho ale nastavit na max utahovaci moment. Mozes menit pravy a lavy chod. Momentak nieje urceny na beznu robotu a vzhladom k jeho cene by som ho urcite nepouzival ako racnu z gola sady. Ani racnu nepouzivam na utahovanie a povolovanie matic.
04.02.2010 - 09:59:02
00
ferenc.
Akumulatorovou skrutkovackou v ziadnom pripade nemozes nahradit momentovy kluc. Utahovacie momenty su nastavitelne velmi nahrubo ( nevies aky utahovaci moment v Nm je stupen 3 alebo XY ) vzhladom k pouzitemu systemu kontroly utahovania. Takze ak nechcete cokolvek na biku znicit, tak na odporucanie ferenca rychlo zabudnite !!!!! V ruke mate väcsi cit ako pri pouziti utahovacky.


nie nie, mylis sa..
stupne zodpovedaju hodnote momentu v Nm od 1 do 10 - tak je to napisane aj v dokumentacii k vrtacke ..
ako som pisal, mam to overene dlhodobym pouzivanim bez akychkolvek problemov - a aj pri nom zostanem ..
04.02.2010 - 20:06:28
00
Ja len hodím link na ten Turbiho Proxxon. Silne sa mi pozdáva, addol som ho do objednávky :)

http://www.actionsports.de/Workshop-requirements/Other-tools/Proxxon-torque-wrench-Micro-Click-30-S::9247.html
04.02.2010 - 20:29:31
00
Nejaku utahovacku som uz v ruke mal :lol: ta je dobra tak na skrutky do dreva, sadrokaronu atd. Dotahovat objimku na brzdovej packe by som si ale s nou v ziadnom pripade nedovolil :tmi: Kedze poznam system momentu u utahovacky a momentoveho kluca, musim ti povedat, ze zijes v hlbokom omyle, ak si momentovy kluc zamienas za akukolvek znackovu utahovacku. Asi z tohto dovodu v servisoch vsetci pouzivaju akumulatorove utahovacky a nie momentove kluce :!: . Az raz nieco dokur..s daj vediet aby sa ostatni poucili :rofl:
04.02.2010 - 20:33:37
00
ubite ma, ale raz o tom písali vo vele. Zisitli, že šrób dotiahnutý na pocit bol vo väčšine prípadov vo veľmi slušnej tolerancii oproti predpisu. :-)
Inak by ma zaujímalo čo sa dá pokaziť na karbo ráme prílišným dotiahnutím.
04.02.2010 - 20:42:25
00
Giro zalezi od konkretnej osoby ake ma s tym skusenosti, ale ak pouzivas rozum a cit tak nemas co velmi zmrsit. Ale videl som na Al rame nadherne utiahnuty presmykac tak, ze bola deformovana trubka :fubar: a to bola vraj dotiahnuta s citom :lol: Na karbone moze dojst k poruseniu vlakien az do takej miery ze rurka jednoducho praskne. Ak budes mat moznost skus nejaku uz zlomenu sedlovku takto zniest zo sveta a zistis ze to az take tazke nieje. A ramove rurky byvaju tensie ako sedlove. Najcastejsie poskodenia byvaju na riaditkach tam to skoro kazdy dotahuje ako na Al. A to je big pruser.
04.02.2010 - 20:50:03
00
Nejaku utahovacku som uz v ruke mal :lol: ta je dobra tak na skrutky do dreva, sadrokaronu atd. Dotahovat objimku na brzdovej packe by som si ale s nou v ziadnom pripade nedovolil :tmi: Kedze poznam system momentu u utahovacky a momentoveho kluca, musim ti povedat, ze zijes v hlbokom omyle, ak si momentovy kluc zamienas za akukolvek znackovu utahovacku. Asi z tohto dovodu v servisoch vsetci pouzivaju akumulatorove utahovacky a nie momentove kluce :!: . Az raz nieco dokur..s daj vediet aby sa ostatni poucili :rofl:


ale ja si momentovy kluc nezamienam za utahovacku - ja tvrdim ze na tych 5x do roka mi staci zatiahnut skrutku utahovackou .. servisak utahuje za rok radovo viacej krat preto pouziva momentak, a mam samozrejme overene co na aku hodnotu mozem dotiahnut, neboj - nie som masochista ..
a ked nieco ***** dam ti vediet ako prvemu ;)
04.02.2010 - 20:51:54
00
keď má človek Ti šroby je momenták dosť podstatný
04.02.2010 - 20:55:17
00
TO ferenc : dakujem mne nemusis, pretoze skurv...ch veci som videl dost. Aby som ta presvedcil ze sa mylis dotiahni skrutku tym bajecnym utahovakom a potom si to nechaj skontrolovat momentakom. Z vysledku budes vyguleni :o . Je mi jedno ako si ty dotahujes skrutky na biku, ale nepresviedcaj nikoho, ze utahovak je adekvatna nahrada za momentovy kluc. Myslim ze je tu dost inych mechanikov, ktori v tom maju jasno ( ja sa za mechanika nepovazujem :D ).
Rasto : a mozno ani nie za predpokladu ze mas dostatocne mnozsto Ti skrutiek, pevne nervy a dobry vytahovak na tie polamane :D
04.02.2010 - 21:08:36
00
Mne sa totiž podarilo poškodiť môj karbonový rám vďaka mojej prehnanej sile :muscle: , a preto už nechcem ďalšie rany do môjho rámu, tak musím niečo také kúpiť.
04.02.2010 - 21:25:20
00
A co sa ti prihodilo???
04.02.2010 - 21:28:03
00
Prešmykovač som príliš utiahol :(
04.02.2010 - 21:29:02
00
keyboard_arrow_up