Trošku som sa začítal v zákonoch a dozvedel som sa nasledovné... pokiaľ však existuje nejaká výnimka, či oslobodenie od dane, tak ma, prosím, opravte!!! Ide samozrejme o Daň z príjmu fyzických osôb

Výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní patria medzi tzv. ostatné príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu podľa § 8 ods. 1 písm. j) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výhry a vecné ceny sú od dane oslobodené len ak ich hodnota nepresiahne sumu EUR 165,97 (v SKK 5.000,-). Z § 32 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov však vyplýva, že daňové priznanie je povinná podať fyzická osoba v prípade, ak za zdaniteľné obdobie dosiahla zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % nezdaniteľnej sumy základu dane na daňovníka.

Cenou alebo výhrou sa rozumie:
1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),


A keďže sa viacerí zúčastňujeme maratónov, kde sa dajú vyhrať pekné a hodnotné ceny, stojí táto téma za úvahu. Prispievateľ do tomboly (sponzor) má určite vedenú účtovnú evidenciu vecných darov, kvôli svojej DPH aj Dani z príjmu, myslím, že odsledovať krížovou kontrolou výhercu pre Daňový úrad nemusí byť veľký problém. Premlčacie doby pri daňových otázkach sú 10 rokov, neodvedenie dane z príjmu je trestný čin... uff, keby som bol daňovák v čase krízy, konal by som... :!:
22.04.2010 - 15:40:56
00
nemyslim ze sa kdekolvek vedie zaznam kto akukolvek cenu v tombole vyhral(nie len na maratonoch, viem si predstavit akcie kde sa rozdava v tombole hodne viac ako na maratonoch a neverim ze to tam niekto riesi).
vyhral som v 2008smom nieco v tombole nad 160E na Horalovi? nepamatam si. ma na to Izi nejaky preberaci doklad ze ak som nieco vyhral tak som si to prebral?
22.04.2010 - 16:40:57
00
Je to bežný postup pri cenách v Tombole. Tieto ceny si vždy preberajúci podpisuje jasne že pokial ide o ceny v hodnote väčšej ako 160 euro... A u nás ich bude tento rok dosť :D
22.04.2010 - 17:21:51
00
Co by som este nerobil ? :devil: Ak mozem dam statu co najmenej ,ked vidim ako sa darebaci maju "aj z mojich penazi" lepsie ako ja . Aj tak clovek casto zaplati dane a odvody a potom ,ked cosi potrebuje musi si vsetko cvaknut zo svojho . Rozhodne by som neplatil ak mi to nemaju ako dokazat .
22.04.2010 - 17:29:02
00
Ja chcem už konečne niečo vyhrať !!!!! 8)
22.04.2010 - 17:40:56
00
A ja chcem zase čosi vyhrať :P
22.04.2010 - 17:59:53
00
nech žije nováčikovské šťastie! :lol:
22.04.2010 - 18:04:27
00
Je to bežný postup pri cenách v Tombole. Tieto ceny si vždy preberajúci podpisuje jasne že pokial ide o ceny v hodnote väčšej ako 160 euro... A u nás ich bude tento rok dosť :D

tak po 5tich sezonach to bude prvy maraton kde to uvidim...
22.04.2010 - 18:09:43
00
Dudo, v Ozdine na maratone som vyhral v tombole prvu cenu- cestny ram MERIDA. Nic som nepodpisoval a ani mi nikto neoznamil hodnotu ramu. Myslis, ze pojdem do "ťurmy" ked mi na to pridu? Sam som orgaizator sportovych podujati. Financne ceny za umiestnenie tzv. Prize money sa mozu vyplatit bez zdanenia do vysky 165,97 Evri. Ako doklad na zuctovanie organizatorovi sluzi listina s menom, trv. bydliskom, dat. narodenia a podpisom prevzatia "jednorazovej financnej odmeny sportovca". Kolko pretekarov moze byt odcenenych sa v zakone neuvadza a to sa aj vyuziva.
22.04.2010 - 18:17:49
00
Necakam, ze sa vsetci zdvihnu a pojdu dodanit vsetko na DU... no necakal som ani reakcie, ze neplatenie dani je ok, pretoze ked kradne cigan ci politik, je to zle, ked kradnem ja, je to spolocensky akceptovane... nejdem tu moralizovat, lebo tiez nie som svaty... no ked uz pacham precin/trestny cin, chcem o tom aspon vediet, lebo najhorsie je dopustit sa precinu/trestneho cinu z nevedomosti... :tmi:

Takze je to iba info z mojej strany, nech s nou kazdy nalozi ako chce, ale upozornujem, ze zistit sa to da velmi lahko, ak nejaky cykloobchod da do tomboly bajk za EUR 2.000, tak ho musi uctovne odpisat, aby ho dostal do nakladov a zaroven zo zasob a neplatil zan dan z prijmu, rovnako odvedie DPH a MUSI urcit, komu bol adresovany - a toto si DU preveri lahko, v opacnom pripade moze mat dany cykloobchod danovy problem... samozrejme je na zvazeni DU, ci bude "sledovat" dany danovy unik alebo nie, ale na to sa nie vzdy da spoliehat...

Uvediem trosku extremny pripad, predstavme si, ze si vo firme kazdy tyzden usporiadam tombolu a "vyplatim si" napr. "nezdanenu" limuzinu, ktoru nasledne predam a ziskam nezdaneny prijem ... hm extrem, ale je to to iste, ibaze vyska danoveho podvodu je vyssia. No a opakujem, je iba na rozhodnuti DU, ci bude "sledovat" dany danovy podvod alebo nie. No a v case krizy by som sledoval kazdu smietku, o sucasnej diere v rozpocte tu pisat nemusim, netreba zabudat, ze daniari si vzdy vyberaju tie najlahsie obete...


Naposledy upravil Dudo dňa 23.04.2010 - 09:48:31, celkovo upravené 1 krát.

23.04.2010 - 09:29:00
00
To snad nemyslite vazne s tym zdanenim...
Treba sa pozriet ako to funguje...ludia platia dane za vsetko mozne aj nemozne...uz len cakam kedy zdania vzduch co dychame...a aky je vysledok toho vsetkeho???
Asi iba taky ze stat,nasa krajina sa zadlzuje stale viac a viac a dane sa zvysuju a zvysuju...Treba sa pozriet na majetky nasich "vodcov"...a ja budem zdanovat posr. vyhru v tombole.
23.04.2010 - 09:39:10
00
myslím že daňové úniky sú pre dú veľmi zaujímavé ale pri veľkých firmách a pri dph.oproti takým únikom je nejaká výhra v tombole na mtb maratóne čo sa týka sumy s prepáčením smiešna a na to sa dú môže vykašľať lebo za ten istý pracovný čas môže pracovník dú odsledovať iný a finančne aj na pokutu určite zaujímavejší daňový únik.spoliehať sa na to určite nedá ale pre dú takéto výhry asi zaujímavé nebudú.možno keby nejaký dobrák poslal teplý bondz priamo na nejakú osobu menovite tak sa na to pozrú ale bez toho veľmi pochybujem že by mali dú čas toto sledovať.sám neviem ako by som sa zachoval ale pravdepodobne by som do daňového priznania takýto príjem z výhry uviedol keby som to podľa zákona mal uviesť.rád spím kľudne a zopár evri na dani pre môj kľudný spánok radšej obetujem.
23.04.2010 - 10:40:45
00
Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny.
To znamená, že prevádzkovateľ (organizátor) pri nepeňažnej výhre (cene) neuplatňuje postup zdanenia uvedený v § 43 zákona o dani z príjmov (daň vyberaná zrážkou). Tento nepeňažný príjem (výhru, cenu) je povinný si zdaniť výherca (ak príjem nie je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 2 písm. l/ a m/ zákona o dani z príjmov) podaním daňového priznania miestne príslušnému správcovi dane v zmysle § 2 písm. c) a h) zákona o dani z príjmov."

Výhru ako byt, auto by som určite zdanila, pretože by to bol môj majetok, no ceny ako výhra bicykla v tombole, dovolenka, nie, nakoľko to môžem niekomu darovať a ja z toho nebudem mať žiaden úžitok ;) môj názor.
26.04.2010 - 14:48:04
00
a co v pripade, ak je vyhercom dieta? ako napriklad tu...
26.04.2010 - 15:05:14
00
a co v pripade, ak je vyhercom dieta? ako napriklad tu...

Daňové priznanie podáva ale je oslobodené. Moja dcéra vyhrala snowboard v nejakej súťaži za 14000 ale daň nebola vyrubená....Bolo to pred dvoma rokmi tak neviem či tam nebola nejaka novela...hmm Na Slovensku je to dosť možné :puke:
26.04.2010 - 15:14:07
00
keyboard_arrow_up