Berte to ako SPAM. Nie je to tak dávno čo kolovalo netom od "vysoko znalého jazykovedca" ako sa prišlo na to, že slovenčina je najťažší jazyk na svete.
Neverte všetkému čo Vám príde do schránky alebo niekde vygúglite.
03.01.2011 - 17:33:57
00
ten mail je ako každý iný, ktorý ohlasuje niečo nevídané (od new world order po koniec sveta) -- je na ňom zrnko pravdy a na ňom je nabalená kopa nezmyslov. Navyše je pre čitateľa písaný veľmi presvedčivo. Najhoršie na tom je, že mnoho ľudí na nete texty nečíta, len hlce bez rozmýšľania a kritického posúdenia. Navyše väčšina podhodených faktov v tom maili nie je ľahko overiteľná. Ostáva teda len tomu veriť, alebo neveriť... ja volím to druhé.

Radšej idem ozaj umyť ten bike.
03.01.2011 - 17:45:43
00
sorry za OT:
Tidli, preprogramuj toho svojho svaba nech nebeha stale do osmicky ;) :rofl:

Tidliho avatar je super...minule sa ho asi 5min. snazil moj 2,5 - rocny synak dolapit a rozpucit :rofl:
03.01.2011 - 21:15:15
00
Hah ako chcú zakázať aby si ľudia brali bylinky z lesa? :D Človek bol zberač od jakživa, síce teraz je nás troška viac, ale príroda si s tým poradí ako vždy...
04.01.2011 - 18:40:24
00
Tidliho avatar je super...minule sa ho asi 5min. snazil moj 2,5 - rocny synak dolapit a rozpucit :rofl:

Coze tvoj 2,5 rocny syn ale ja ked som ho prvykrat uvidel hned som po monitore svihol, ze co mi to za haved tam beha :rofl:
04.01.2011 - 18:53:15
00
Hah ako chcú zakázať aby si ľudia brali bylinky z lesa? :D Človek bol zberač od jakživa, síce teraz je nás troška viac, ale príroda si s tým poradí ako vždy...


tak ako zakazali v tatrach zbierat lesne plody a hriby :lol: jednoducho pod hrozbou vysokych pokut! a co sa tyka prirody tak ta si uz sama nepomoze :f:
04.01.2011 - 20:23:29
00
..coby si priroda neporadila.. :) urcite si poradi.. Zem prezila vacsie katastrofy ako su ludia.. Zivot tu bol pred ludmi a bude aj po nich.. Jedine co sa stane je ze vykape ludstvo..(a takymto tempom nicenia zivotneho prostredia t pride rychlo)
...asi som nemal tolko cumiet cez sviatky na spektrum :lol:
04.01.2011 - 21:31:24
00
TOME:
tak, tak :y: priroda si poradila s vacsou a horsou katastrofou ako je ludstvo ;)
04.01.2011 - 22:18:46
00
chcel som to napísať rovno že nás vyhubí no prišlo mi to také kruté :lol: ale zaslúžime si väčšina. Česť a chvála menšine ;) A tá sranda že globálnym otepľovaním zničíme Zem... :D vždy sa na tom zasmejem, zničíme seba ale zem nie... a toto otepľovanie je iba začiatok doby ľadovej... Ale to je už úplne iná téma...
04.01.2011 - 22:30:30
00
mne to normalne nedava suvis. Globalne oteplovanie ale budu extremne horucavy alebo extremne zimy. No ked je oteplovane tak zimy by nemali byt take tuhe nie? (logicky) :lol:
05.01.2011 - 11:22:45
00
prvotny dosledok oteplovania je ohrev mori, kde umiera plankton a ten zabazpecuje okyslicovanie mori a na to nadvazuje spuuuuusta dalsich faktorov. V konecnom dosledku slabne golfsky prud a ak ten ustane tak vtedy zacnu dalsie zmeny, ktore povedu k dobe ladovej.
05.01.2011 - 11:34:22
00
to je sice trochu moc zjednodusene povedane, ale v globale to vystihuje... podrobnejsie vysvetlenie napr tu: http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010120004
05.01.2011 - 12:40:20
00
Angel1, ďakujem za odbornejšie vysvetlenie :)
05.01.2011 - 14:37:38
00
uz je to tu :tmi:


Liečivé bylinky aj čaje musia mať pečiatku

Byliny aj rastlinné produkty na liečenie dostáva Európska únia pod kontrolu.

BRATISLAVA. Na označenie rastliny za liečivú už nestačí len dobrozdanie babky korenárky. Rastliny a bylinkové čaje, ktoré sa budú chcieť pýšiť označením rastlinný liek, budú na území Európskej únie potrebovať registráciu. Od apríla to prikáže smernica európskeho parlamentu.

Na Slovensku platia takéto sprísnené podmienky už takmer päť rokov. Nové pravidlá sa tak budú vzťahovať napríklad na vývoz slovenských byliniek do krajín Európskej únie.

Slováci si navyše rôzne rastliny, ktoré majú aj omamné účinky a nepodliehali v zahraničí registrácii, vozili z cudziny. V rámci Európskej únie teraz budú viac pod kontrolou.
Liek či len čaj

Príkladom liečivých byliniek, ktorých sa smernica dotýka, je podľa Ondreja Sukeľa, prvého viceprezidenta Slovenskej lekárnickej komory, aj urologický čaj. „Niektorí výrobcovia ho registrovali ako liek, iní ako výživový doplnok,“ vysvetľuje Sukeľ. Registráciu u nás robí Štátny ústav kontroly liečiv.

Smernica nemá vylúčiť z bežného používania tradičné bylinky.

Registráciu rastlinný liek dostane napríklad vtedy, ak výrobca „spoľahlivo doloží, že daný výrobok sa používa na liečenie aspoň 30 rokov, z toho najmenej 15 rokov na území únie“, hovorí Katarína Touquet-Jaremová zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Musí to byť potvrdené uverejnením vo vedeckej práci.

Na registráciu je okrem toho potrebné doložiť výsledky farmaceutických testov, ktoré dokazujú liečivé účinky bylinky, a to, že nie je zdraviu škodlivá.

Ak rastlinu v únii nepoužívajú aspoň pätnásť rokov, žiadosť posúdi európsky výbor pre rastlinné lieky. Rastlina alebo jej produkt, ktorý získa registráciu, musí mať na obale označenie „tradičný rastlinný liek určený na indikácie overené výhradne dlhodobým používaním“.
Bez registrácie stiahnu

Slovensko podľa Kataríny Zollerovej, hovorkyne ministerstva zdravotníctva, premietlo európsku smernicu do svojich zákonov ešte v roku 2006, teda skôr, ako uplynulo prechodné obdobie.

Sukeľ vysvetľuje, že rastliny, ktoré nezískajú registráciu, sa môžu predávať len ako byliny alebo tradičné byliny
a nie ako liečivé rastliny.

Pred pár týždňami podľa Sukeľa z obehu stiahli jeden „liečivý čaj“, lebo nespĺňal podmienky registrácie.

utorok 18. 1. 2011 | Ján Krempaský
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5725513/liecive-bylinky-aj-caje-musia-mat-peciatku.html#ixzz1BNwDekfP
18.01.2011 - 12:24:18
00
a čo je akože tu, keď to platí už 5 rokov :D
18.01.2011 - 12:39:07
00
keyboard_arrow_up