Ďalej voda je, medzi odbočkou do Stupavy a asfaltkou Stupava - Vysoká sú 4 väčšie "mláky", posledné 3 sa dajú prejsť suchou nohou, prvá asi tiež, no nabehol som tam na nejaké nerovnosti na dne, tak som sa namočil :-)
Podľa popisu netuším, ktorý úsek myslíš. Morava sa asi opäť rozleje do okolia. Podľa aktuálnych grafov na shmu, výška jej hladiny stále stúpa.
02.03.2012 - 12:35:27
00
Túto trasu som mal na mysli:

Prílohy:

morava.jpg
morava.jpg 156.43 KiB thumb_up0thumb_down

02.03.2012 - 13:01:04
00
Už mi je to jasné.
Asi stačilo napísať cyklochodník do Vysokej alebo naproti Marcheggu.

Tam to bude asi ďalšie dni úplne neprejazdné. Čo je škoda, keďže alternatíva okolo zohorskej skládky je humus. Od ich vrátnice k hlavnej ceste tam dávnejšie vysypali piesok a hlinu. Čiže stačí trošku vlhka a je z toho po celej dĺžke krásna blatová kaša.
Naposledy som tadiaľ išiel na konci decembra, keď bolo tak teplo, celý ten úsek (500m-1km) som niesol bicykel na chrbte. Bolo to jediné miesto na celej trase, kde bolo blato...
Čiže tak.

Ináč som prekvapený, ako veľmi je využívaná bočná priama cesta Zohor-Vysoká p. Morave, samé autá. Aby som nebol mimo témy, tak aj po tme je hodne využívaná.

To mi pripomenulo, včera za Lozornom sa premával po poľnej ceste nejaký polovnícky tragač. Nebolo by na tom nič zvláštne keby nebola tma a on išiel bez zapnutých svetiel...
02.03.2012 - 14:01:51
00
vukie zámok v Stupave patril tomuto rodu a hrad rovnako.
02.03.2012 - 22:44:35
00
Jasné triki, oni to tu mali všetko. Mňa len zaujal ich rodový znak na kostole-jeleň a zlomené koleso.
Ináč Stupavský kaštiel bol od roku 1867 Károlyiovcov, dali vybudovať aj stupavskú oboru.
Som čítal nedávno zaujímavý rozhovor s potomkom stupavských Károlyovcov http://www.pourart.sk/index.php?main_page=product_info&cPath=17&products_id=793
Pri tomto tu, čo sa tu deje, ma niekedy napadne, či by nebolo lepšie mať tu radšej takýchto pánov čo kedysi... Mali iný vzťah k svojmu vlastnému okoliu.
Dalo by sa o tom veľa popísať... ale nie v tejto téme.
03.03.2012 - 16:07:34
00
Dnešný výjazd smer Vysoká a potom Stupava. Večer je chladno, ale aj tak dobre. Mesiačik krásne svieti, to ma vždy naštartuje. Dlhšie som po tme nebol fotiť, tak som si to dnes napravil.

Prílohy:

Komentár súboru: A tradičný pohľad na náš najbližší vesmírny objekt.
X4.jpg
X4.jpg 90.69 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Známa Veľká hmlovina v Orióne M42, vzdialená 1600ly.
X3.jpg
X3.jpg 114.33 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Známa otvorená hviezdokopa M45 Plejády v Býkovi. Vzdialená cca 380ly.
X2.jpg
X2.jpg 136.27 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: A keďže som zbytočne bral so sebou aj teleobjektív, tak reku musím ho nejako využiť. Čiže také výcvaky na oblohu a veľmi nesúvisiace s cyklotémou. Toto je Jupiter a štyri jeho najznámejšie mesiace.
X1.jpg
X1.jpg 24.02 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Pred Devínskou.
7.jpg
7.jpg 165.25 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Pri prístrešku.
6.jpg
6.jpg 163.29 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Nad D2.
5.jpg
5.jpg 170.38 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Kúsok ďalej na hrádzi. Aj srnky tu boli, aj streľba. Asi je nejaké sťahovanie vtákov, keďže sa ich po oblohe premávalo nespočetné množstvo kŕdľov (husi).
4.jpg
4.jpg 146.52 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Cesta vyústí pri prečerpávacej stanici. To hore nie je špina na snímači ale niekoľko stoviek vtákov.
3.jpg
3.jpg 206.17 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Most pod vojakmi zaplavený, ďalej tiež. Obchádzkou po druhom moste a lúčnej ceste popri Maline bez problémov prejazdné. Tadiaľ už v takom šere.
Spolu1.jpg
Spolu1.jpg 255.61 KiB thumb_up0thumb_down

05.03.2012 - 22:23:09
00
Nádhera! To si dopredu pozeráš, kde sa aké vesmírne telesá budú nachádzať alebo len pozrieš na oblohu a "aha, tu je to, tam zase tamto"? Napr. tá Veľká hmlovina v Orióne M42, tú by som pri pohľade na oblohu a nevedomosti zbadal?
06.03.2012 - 07:37:20
00
Vďaka. Keď som bol "mladší" tak som sa zaoberal tak amatérsky laicky astronómiou.
Toto sú všetko objekty viditeľné aj voľným okom aj v mestách. Foťák ich len trochu zväčšil.
Samozrejme na normálne astrofoto snímky to nemá ani zďaleka, to ale nebolo cieľom.
Pri Mesiaci pár dní pred splnom a ešte pri meste nie je veľmi vhodné fotenie oblohy.

Nie dopredu si to nepozerám, ako je aj v popise, len som sa tak hral s teleobjektívom aby som ho využil, keď som ho mal so sebou. A napadlo ma, že nie každý tuší čo sa dá hore ľahko vidieť.

Tú M42 nájdeš ľahko, stačí si pozrieť Orión (na fotke 7 je viditeľný) a pod tými tromi hviezdami v strede (Oriónov pás) je taký zhluk, tak to je ona.
Plejády bez problémov. Jupiter je teraz večer nad západným horizontom, blízko pri ňom je najjasnejšia planéta-Venuša. Možno mnohí nevedia, ale Venuša sa pri vhodnej pozícii tvári ako náš Mesiac-tiež prechádza fázami, tj, iba časť povrchu je osvetlená.
Jupiter a jeho mesiace pozoroval už Galileo pred 400 rokmi s nejakou záchodovou trubicou a sklom z okuliarov, takže v 21. storočí by bola hanba neodfotiť to čímkoľvek, čo má dlhšie ohnisko.

Dávnejšie som skúšal týmto 300mm objektívom fotiť aj Saturn, ten sa celkom dal a dokonca aj M31-známa galaxia v Androméde sa dala.
Čiže oplatí sa kto chce, tak vyskúšať si niečo také odfotiť/pozrieť, aj bez drahej astrofoto techniky. Expozičný čas treba čo najnižší, už aj 2s expozícia pohne hviezdami.

Toľko k astrofotookienku.
06.03.2012 - 07:57:42
00
pekne foto :y: teraz je obloha jasna no nevyuzi to v takychto podmienkach. sa ti to same nuka ;)
06.03.2012 - 08:24:02
00
krásne fotky vukie :)
07.03.2012 - 18:47:14
00
šupa!
07.03.2012 - 18:54:38
00
Velka parada vukie :y:
07.03.2012 - 19:01:07
00
wukie: uzasne, ze takto je vidno hviezdy (ako som kedysi si vystrihaval hmloviny z casopisov) "obycajnou" 300tkou. No nic .. vyzera to tak, ze to budeme musiet niekedy vyskusat aj to dlhsie ohnisko, ked bude v noci teplo a takato viditelnost (niekam dalej asi od BA). Budes sef astrofoto kruzku :P
07.03.2012 - 19:25:29
00
na takyto kruzok by som si aj ja raz vyrazil. nezoberiete ma? budem tichucko sa len pozerat :lol: nebudem vyrusovat.
07.03.2012 - 20:13:54
00
vukie:parádne fotky, aké máš svetlo na biku, si spokojný?Z roboty chodievam po tme domov, a čelovka mi už začína vadiť.
07.03.2012 - 20:39:11
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up