Nečítam všetko, ale pár poznámok - 29" bicykel má stred nižšie (hodnota "BB drop" v geometrii) a teda ak nejaký výrobca ponúka model v 26" a 29" verzii tak pri rovnakej veľkosti bude aj standover rovnaký/podobný. Samozrejme medzi výrobcami bývajú občas obrovské rozdiely, 29er v XL/21" veľkosti môže mať nad hornou rámovou trubkou viac miesta ako 26" M/18" bicykel iného výrobcu...

Problém by mohol byť v menších veľkostiach hlavne vo výške riadítok, na to vplýva o dosť vyšší predok a teda výrobca by mal používať nižšie hlavové trubky aby sa nestalo že by niekto musel používať otočené lastovičky a nejaký predstavec s extrémnym negatívnym uhlom :)

29er by som odporučil aj pre nižších, ak je splnená podmienka že sadne geometria daného modelu a bude sa jazdiť taký terén, kde má 29" bicykel hlavne výhody. + samozrejme ten cenový limit musí byť pomerne vysoký...
11.09.2012 - 12:47:59
00
ak vyhovuje zenam vo vyske okolo 160cm pretekat na 29" tak si dovolujem nesuhlasit ze je to bajk urceny pre vyssie postavy. pato to napisal zrozumitelne :)

Prílohy:

3292.jpg
3292.jpg 132.12 KiB thumb_up0thumb_down

11.09.2012 - 12:57:47
00
...v tom pripade som mal smolu a natrafil som zrovna na "velke kravy".
Tie co som skusal ja zrovna pre 160cm ludi neboli.
11.09.2012 - 13:11:17
00
podľa môjho názoru výška nemá nič spoločné stým či si vybrať 26" alebo 29".


nazorov je viacero, co je fajn. napriklad taki Nino Schurter a SCOTT po nejakom testovani dospeli k tomu, pre jeho vysku je 29" prilis a preto svetovy pohar pekne vyhraval na 27,5".

osobne by som ako faktor vnimal aj vysku a aj disciplinu/ucel. ak sa niekomu nie az tak vysokemu ale jazdi dobre na 29" neni dovod mu davat mensie kolesa, podla mna vsak urcite nie su nevyhnutnost. nizsi by podla mna mali ostavat pri 26" a tesit sa z cien, za ktore sa teraz daju 26" veci kupit. :)
11.09.2012 - 13:55:38
00
predtym nez nasi predajcovia nedosli s 29nami tak kazdy jazdil na 26ke a nikto nevyplakaval ze sa mu na 26 zle jazdi(ani ti vyssi jedinci).
11.09.2012 - 14:12:16
00
Ono to je vsetko o pocitoch. Aj tak pri skusani v predajni clovek nezisti (ak mu 29" sadne velkostou), ci mu bude vyhovovat alebo nie....
Mne nesadla - mam poriesene. :lol:
11.09.2012 - 14:22:24
00
No uz to mam poriesene jemne som sice presiahol cenovu hranicu, ale zato je to kvalita
Nakoniec som zostal u 26" lebo na ten pomer cena/vykon by som taky bike nezohnal
a sadla mi aj geometria. Uvidime casom ako sa mi bude na nom jazdit a mozno aj ja prejdem na 29". Je to starsi model "wheeler pro 79" velkost 21, ale vybavu ma uz taku aby vydrzala nejake to XC. Diky moc za rady. Myslim, ze u tych vyssich su tie 29" fakt na zvazenie, alebo potom pockat ake budu 27.5".
11.09.2012 - 14:53:33
00
predtym nez nasi predajcovia nedosli s 29nami tak kazdy jazdil na 26ke a nikto nevyplakaval ze sa mu na 26 zle jazdi(ani ti vyssi jedinci).

Ja som si tiež myslel, aké sú úžasné plášte Maxxis Crossmark, kým som nenahodil Larsen Mimo. Potom boli ony tie naj, no len kým som nenahodil Rubenu Scylla. Geniálne plášte. Teraz sú na pozícii najlepších plášťoch Charybdisy. Takže asi toľko k tomu. Predtým nebolo čo vyskúšať a zistiť, že 29 "mi viac sedí".
11.09.2012 - 15:05:42
00
dík pekne zrejme budem musiet poriadne vyskúšat obe velkosti v teréne a potom sa rozhodnem. ja si myslim aj,že na 29 treba mat aj lepsiu kondíciu. Predsa len rozbehnut kolesá v tažkom teréne dá zabrat. Cube som si vybral preto lebo tam mám zlavu a dizajn bicyklov majú podla môjho názoru asi najlepší
11.09.2012 - 15:11:15
00
...Predsa len rozbehnut kolesá v tažkom teréne dá zabrat.

o to viac treba pri 29 pozerat na dodavane kolesa, aby to neboli tazke kravy
11.09.2012 - 15:34:44
00
a naopak, aby neboli príliš mäkké. A keď nie sú ani také, ani onaké, tak sú už obyčajne príliš drahé. :)

Veď to bol aj dôvod, prečo Keith Bontrager prišiel s 26-kami, lebo boli v tomto smere vyvážené.

"In 1984 he cut 700C (ISO 622) 40-hole Mavic MA-2 tandem rims to the circumference of a 26" rim, re-rolling them to create a 32-hole 26" rim.

Bontrager rims were the first lightweight yet strong mountain bike rims, albeit using a profile intended for road racing bicycles. Mavic provided MA-40 MTB rims for some time."
11.09.2012 - 15:40:55
00
Este k tej vyske. Mam asi 177cm a jazdim na Giante XtC 29er, velkost L (co je 20"). Mam trochu dlhsie ruky a zrejme aj nohy :D a aj posed trochu zavodnejsi :)
Len pre porovnanie dlzka hornej ramovej trubky je rovnaka ako pre 26" verziu XtC velkost L, ale ta ma 19" velkost.
A vyska hornej ramovej trubky pre 29er L je rovnaka ako pre 26" velkost M (co je 17").

A to este kazdy vyrobca to ma inak a o znaceni ani nehovorim.

Ja osobne som s bicyklom spokojny. Pre rekreacne XC jazdenie fakt nevidim dovod preco nejazdit 29er (a profici ten dovod nevidia ani na sutaziach :D ). Vyslapem viac ako na o 3 kila tazsom fulle co som mal predtym a po rovinach a cestach to je paradicka.
11.09.2012 - 22:29:10
00
Treba vyskusat. To je jak s plastami. Niekomu na jeho podmienky sadnu, niekomu nie.
12.09.2012 - 00:34:09
00
Výška hornej trubky, geometria rámu... ako to sadne a tak, to dosť závisí od výrobcu. MilanM, úplne súhlasím, vôla (stand-over clearance) má byť minimalne tých 5cm. To je najdôležitejšie kritérium podľa čoho si vyberať veľkosť bicykla, lebo to nezmeníš. Dĺžku si upravíš zmenou predstavca, posunutím sedadla, ale hornú trubku neposunieš nižšie. Presne tak, závisí to aj od postavy človeka. Ja práve preto som si vybral veľkosť M (17,5") aj keď výškovo (179cm) by som bol aj na L. Mám tu vôlu niečo cez 5cm. Na L by som ju mal okolo 2 cm, čo by bolo malo. Presne tak, závisí to aj od postavy človeka. Gwixt je odomna o 2 cm nižší, ale má dlhé nohy a teda veľkosť L a to ešte aj 20" (nie 19") a je preňho ok. Ja mám o niečo kratšie nohy ako by sa predpokladalo na moju výšku a aj preto okrem iného čo som už spomínal som si vybral TREK, lebo majú dlhé rámy oproti ostatným značkám. Napr. mne by Giant XtC veľkosť M bol trochu krátky, L by bol akurát dlhý, ale by som už sedel na hornej trubke.
double, zle som si prečítal tvoj prispevok, teda chceš LEN CUBE. Potom pre teba bude tento: http://www.bikeradar.com/gear/category/bikes/mountain/product/review-cube-bikes-ams-29-12-45970 Výborné hodnotenie (4 z 5 dostal ozaj málo ktorý) a do 2000€ ho máš. Súhlasím, CUBE sú parádne bicykle čo sa týka designu. Ja keď som sa rozhodol pre 29" som najprv chcel CUBE LTD SL 29. Ale potom som to zvážil a pre vyššie uvedené dôvody som sa rozhodol inak.
Čo sa ešte týka tej výšky rámu/hornej trubky atď... Ako aj gwixt napísal, že normálne výška a dĺžka hornej trubky je zhruba rovnaká ako pri 26" a taktiež aj celkovo výška posadenia rámu alebo ako to nazvať je zhruba rovnaká ako pri 26" a práve preto, keďže má vačšie kolesá, tak ŤAŽISKO 29" bicykla je nižšie ako 26" a preto je 29" stabilnejší z čoho vyplýva vačšia istota pri zjazdoch ako tu už bolo spomenuté. No neplatí to všeobecne pre všetky 29" - nie každá značka má takú dobrú geometriu rámu. Prave preto sa treba poradiť a čítať recenzie.
Keith Bontrager? To je zakladateľ značky Bontrager? Potom zrejme tiež bol priekupníkom MTB spolu s Gary Fisherom. Sú hlavným dodávateľom pre Gary Fisher (už v rámci TREK). Nájdem si niečo o tom, mám Bontrager rims ;)
12.09.2012 - 11:37:24
00
Ako som pisal - skusal som 29er s geometriou dost odlisnou od 26".
Ono clovek vyskusa len to, co je v okoli a ja som mal moznost len Meridu a Specialized.
A tie nesadli. Skoda. 26" je doma - mozno niekedy nabuduce.
Ak neskonci 29er v poli porazenych s 27,5......
12.09.2012 - 11:49:55
00
keyboard_arrow_up