Zdravím,
Chystám sa kúpiť nové MTB XC 29er kolesá. Cena okolo 400-500€, pripadne viac, chcem nejaké ozaj dobré, váha oboch kolies spolu (bez plášťov, kotúčov, kazety...) do 1700g. Chcem sa len poradiť predtým. Čo odporúčate, aké máte skúsenosti s akými značkami, na čo si mám dať pozor, dobré náboje, ráfy a podobne. Nechcem carbonové ani shimana. Rafy aby boli vhodne pre bezdušové. Je lepšie uchytenie špicov na náboj tak ako to má Mavic od klasického, alebo je to jedno?
Jazdím len XC, nerobím DH ani žiadne veľké zjazdy ani veľmi ťažké terény (po skalách), moj bike je HT, 3x10speed. Vážim cca 73kg (kedže kolesá vyšších tried majú aj rider weight limit). Vidlicu mám klasickú QR (9mm) a vzadu tiež klasický. 
Najviac sa mi pozdávajú tieto: Hope pro II + Stans ZTR Crest: http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=28348;page=1;menu=1000,2,140,209;mid=0;pgc=0
čo sa týka pomer cena/váha mi vychádzajú najlepšie a samozrejme sú to dobré značky.
Ktoré sú asi môj najvačší favorit: Sunringlé BlackFlag Pro 29er. Na predošlom bajku som mal o triedu nižšie (BlackFlag Expert) a boli fantastické, úžasne ľahko sa na nich šlo. Značka Sunringlé sa mi veľmi pozdáva. Ako ich zohnať je druhá vec.
Dosť zvažujem aj American classic, tie skoro v každej recenzii hodnotia ako jedny z najlepších kolies všeobecne. Taktiež aj WTB ma celkom zaujali. Práve tieto značky aj Sunringlé si robia cele kolesa, niesu to kombinácie viacerých značiek (neviem, či to môže mať vplyv na kvalitu).
V cykloobchodoch ma dosť odhovárali ísť do takých "exotických" značiek, že sa mám držať tých, ktoré majú u nás zastúpenie ako DTswiss, Novatec. Neviem, či na tom niečo bude, alebo len ma chceli presvedčiť, aby som kúpil u nich. 
Vopred vďaka za Vaše rady/názory.
14.12.2012 - 22:38:31
00
ak plánuješ jazdiť bez duší,zober kolesá,ktoré majú UST ráfiky,napr. tieto Fulcrumy,majú duralové špice-sú tuhé,rýchle,cena cca 520 Eur

http://www.kupkolo.cz/29er-mtb-kola-fulcrum-red-metal-29-xl-2012_z5708/
15.12.2012 - 11:04:53
00
Ktoré sú asi môj najvačší favorit: Sunringlé BlackFlag Pro 29er. Na predošlom bajku som mal o triedu nižšie (BlackFlag Expert) a boli fantastické, úžasne ľahko sa na nich šlo. Značka Sunringlé sa mi veľmi pozdáva. Ako ich zohnať je druhá vec.

Pro verzia nemusí byť nutne lepšia, ale bude ľahšia (vďaka väčšiemu použitiu hliníka na úkor ocele), inak bývajú za dobré ceny na Chain Reaction, aj keď momentálne k dispozícii nie sú (pred mesiacom-dvomi bola väčšina vo výpredaji za cca. polovičnú cenu, nové budú zrejme zasa na začiatku sezóny)...
15.12.2012 - 11:20:04
00
Zastávam názor, že na kolesách by mali byť náboje, ktoré vydržia. Takže za mňa jednoznačne (v tejto cenovej kategórii) Hope. Ale je pravda, že bližšiu skúsenosť s fabrickými "zápletmi" (napr. Fulcrum) nemám. Tuhosť bude zase vyššia u nich.
15.12.2012 - 14:53:20
00
Je lepšie uchytenie špicov na náboj tak ako to má Mavic od klasického, alebo je to jedno?

V princile by to malo byt lepsie riesenie, spic by sa mal dat viac napnut. Stantardny spic sa vacsinou zlomi v obluk(pri sosovicke) na naboji, ale maju ich v kazdom servise. Ak mas priame spise tak nemusis davat dole kazetu ak odlomis spic na strane kazety, nemaju ich v kazdom servise. Na druhej som nikdy nepotreboval na vyjazde riesiet zlomeny spic. Po novom vyraba aj DTcko uz take naboje. Ja ma skusenost, ze v Bottice ti vedia napliest ekvivalentne kolesa za nizsiu canu ako origos zapleteny set.
http://www.bottico.cz/admin/modules/vyrobkysk.php?idKateg=7&idsk=242
15.12.2012 - 17:39:11
00
ak budes stavat, tak osobne by som namiesto CRESTov pouzil rafy BOR 333XMD - 29er (355 g), su lahsie a maju kalisky. http://bor-germany.de/en/product/46-bor-333xmd-29er-355-g. dozvedel som sa o nich, ked som uz mal ZTR a na tych som teda vyplet musel dotahovat v polovici sezony, kedze hlinik nipel a nekaliskovany raf spolu trochu povolili.

co sa tyka nabojov. porozmyslal by som urcite nad DT SWISS, aspon dozadu. to nie su vyhodene peniaze za nalepku ako je to castokrat pri inych vyrobcoch. na jar som mal problem s nabojom 240 po zaruke, zakuslo sa mi v tele naboja to "lozko" zubatky, ci ako to nazvat, nechcelo ist von. poslal som to do Svajciarska, ze ci s tym nieco neurobia, kedze v tunajsich servisoch to neslo. megafer pristup, poslali mi zadarmo nove telo naboja aj s tou zeleznou vecou(!) pracu som sice platil, ale doteraz sa z takeho pristupu tesim. :)
17.12.2012 - 16:31:47
00
Vdaka zatial za vsetky rady. Vsetko som si pozrel a zvazujem. Skoda, ze chainreaction vsetko vypredali, nevedel som, ze oni maju sunringle.
Ten druh špicov, dat dole kazetu je to najmenej, ak to ma byť výhoda a taktiež som v živote nezlomil špic (najazdim cca 3000km ročne). Tam ma najviac zaujima tá tuhosť, či je výrazne lepšia ako pri klasických.
či pojdem tubeless, to si ešte premyslím. Dosť som sa informoval a prichadzam k nazoru, ze to nemusi stat za to. Tubeless redy, tam treba tu tekutinu čo nakoniec bude aj ťažšie ako klasický plašť s dušou a UST zas ma spevnene bočnice čo zas zhruba dorovna tu vahu. Radsej poriadne klasicke plašte. Ak mate iný nazor, tak kludne.
Dano5, pozeral som tie Fulcrumy. To je tiez ten pripad, ze o tej znacke som takmer ani nepocul. Ale na tom kupkolo.cz som si vsimol American clasic. Sú na akcii a tie mi pridu ako najlepsia volba. Vsade ich velmi chvalia. Tie Rawtype su za 400€ a vážia 1600g!!! Aj tie Race som zvazil, ale ten superlahky raf 340g, neverim, ze bude pevny. ma váhový limit jazdca 95kg, mal by som mať "velku" rezervu, no radsej by som bral tie Rawtype, raf je 350 a vahovy limit 107kg uz znie lepsie. Pisu onich, ze sú velmi pevne aj naboje sú perfektne. Mate niekto s nimi skúsenosti?
17.12.2012 - 18:12:52
00
Fulcrum je Campagnolo pre tých, ktorí (z rôznych dôvodov) nemajú radi Campagnolo. 1600g mi príde byť dosť málo aj na 26, nieto ešte na 29, ale osobnú skúsenosť nemám...
17.12.2012 - 19:05:28
00
Fulcrum je Campagnolo pre tých, ktorí (z rôznych dôvodov) nemajú radi Campagnolo. 1600g mi príde byť dosť málo aj na 26, nieto ešte na 29, ale osobnú skúsenosť nemám...


presne tak ako píše bedo, na tú hmotnosť by som nekukal že kde je najnižšia a niekto tam napíše že super tuhé kolesá musí byť aj pravda a tiez ako pise 29 určite niečo tuhé = ťahšie
17.12.2012 - 19:10:02
00
presne tak ako píše bedo, na tú hmotnosť by som nekukal že kde je najnižšia a niekto tam napíše že super tuhé kolesá musí byť aj pravda a tiez ako pise 29 určite niečo tuhé = ťahšie, samozrejme záleží čo jazdíš aký naročný terén
17.12.2012 - 19:11:00
00
keyboard_arrow_up