rozhodne stoji za pozretie dnes o 20:00 na STV2
http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/dokumentarny-klub-svet-podla-spolocnosti-monsanto/
24.02.2013 - 16:52:03
00
Dnes na STV2 o 20:00 Najriskantnejšie technické operácie.
25.02.2013 - 13:15:20
00

http://www.youtube.com/watch?v=buwb6TMahW0
03.03.2013 - 20:59:10
00
Dalsi brutalne dobry dokument na Dvojke o vyrabani produktov s planovane kratkou zivotnostou a zabudovavani ***** do produktov, aby dozili v stanovenej dobe...
12.03.2013 - 20:46:19
00
sakra nikdy to nestihnem, ale zajtra ide repriza, dal som nahrat, ale to ze vsade su ***** o tom ani nepochybujem, staci sa pozret nejake uchynske mixery atd, ozubene kolieska z umelej hmoty su presne tie *****
12.03.2013 - 22:09:44
00
Hja, pri výrobe 100 tis. kusov je úspora 10 centov na jednom koliesku už pekná sumička...
12.03.2013 - 22:25:05
00
Len par veci z poslednych dokumentov:

1. Slavny to Apple. Do iPodu umyselne zabudovali bateriu napevno a so zivotnostou len niekolko mesiacov (planovane kratkou). Ked ludia chceli pokazenu bateriu vymenit, tak Apple vyhlasil, ze si musia kupit cely novy iPod, lebo nahradne baterie nedodava. Potom sa toho chytila pravnicka, zakaznici podali hromadnu zalobu a zrazu bol Apple ochotny pristupit na mimosudnu dohodu spocivajucu v spristupneni moznosti vymeny baterii a odskodneni ludi, ktori o vymenu ziadali a Apple ich najprv odmietol. Urcite treba podporovat taketo firmy...

2. V tlaciarni zabudovany cip pocitajuci pocet vytlacenych stran. Ked pocet stran nastal, tak tlaciaren skoncila...

3. Kartelova dohoda vyrobcov ziaroviek o ich planovanej zivotnosti 1000 hodin. Chlapik vyvinul ziarovku so zivotnostou 150 000 hodin, dal si to patentovat a tesne pred spustenim vyroby "spadlo" jeho sukromne lietadlo. Aka to nahodicka...
12.03.2013 - 22:32:14
00
The Light bulb Conspiracy
12.03.2013 - 22:33:50
00
Bulb Fiction (http://www.csfd.cz/film/332223-bulb-fiction/)

http://youtu.be/D6M1HvBVNWo
12.03.2013 - 22:38:33
00
2. V tlaciarni zabudovany cip pocitajuci pocet vytlacenych stran. Ked pocet stran nastal, tak tlaciaren skoncila...


Netvrdím, že výrobcovia majú záujem na nekonečnej životnosti, ale toto je typické zavádzanie. Tá tlačiaren neskončila po vytlačení určitého počtu strán. V tom čipe je informácia o naplnení zásobníka odpadového atramentu. Stačilo, aby ten týpek zavolal do servisu, vymenia mu zásobník za prázdny a resetnú počítadlo v čipe.
Je pravda, že za služby sa platí a nová malá tlačiaren je za pár šupov...

Bavil som sa na tom, ako to ten týpek-detektív "vypátral". Keby mi zavolal, tak sa to dozvie za minútu z oficiálneho zdroja :-)
12.03.2013 - 22:47:30
00
Hja, pri výrobe 100 tis. kusov je úspora 10 centov na jednom koliesku už pekná sumička...

no len to je presne ten zly pristup, nik im nekaze setrit, keby to dali o 10 centov drahsie s tym ze je tam ocelove koliesko tak si to kazdy kupi. podobne ako ked v restike dostanes malu porciu za xy euro, akoze aby neboli drahi alebo co, ale keby tam toho slahli 2x tolko tak ich realne naklady stupnu len o kusok a ludia sa fajne nazeru a radi pridu znova
12.03.2013 - 22:59:52
00
Tá tlačiaren neskončila po vytlačení určitého počtu strán. V tom čipe je informácia o naplnení zásobníka odpadového atramentu. Stačilo, aby ten týpek zavolal do servisu, vymenia mu zásobník za prázdny a resetnú počítadlo v čipe.

Aspon ze tak. Uz som zacinal pochybovat o normalnosti toho vyrobcu.
12.03.2013 - 23:11:19
00
Stačí si zobrať napr. Shimano, ktoré dáva do stredov atypické ložiská "utesnené" z vonkajšej strany prachovou podložkou, takže zopár mokrých výjazdov a ložiská sú fuč (tiež vedomé znižovanie životnosti)...však nový stred stojí len 20e - takto zmýšľa väčšina ľudí, kt. sa nechce babrať s výmenou ložiska....to isté aj móda 10speed na MTB - užšia reťaz, menšia výdrž, pod chvíľou kupovať spotrebák...rozdiel je len v recyklovaní reťaze a nejakej tlačiarne...holt, ale marketing je sviňa!
12.03.2013 - 23:27:44
00
Netvrdím, že výrobcovia majú záujem na nekonečnej životnosti, ale toto je typické zavádzanie. Tá tlačiaren neskončila po vytlačení určitého počtu strán. V tom čipe je informácia o naplnení zásobníka odpadového atramentu. Stačilo, aby ten týpek zavolal do servisu, vymenia mu zásobník za prázdny a resetnú počítadlo v čipe.
Je pravda, že za služby sa platí a nová malá tlačiaren je za pár šupov...

Bavil som sa na tom, ako to ten týpek-detektív "vypátral". Keby mi zavolal, tak sa to dozvie za minútu z oficiálneho zdroja :-)

Tak som si z archivu ten dokument teraz rano pozrel este raz od zaciatku. Vcera som ho totiz zapol len cca od polovice. Info o tom, preco je tam ten cip na pocitanie poctu vytlacenych stran a nasledne zablokovanie tlaciarne (ze po urcitom pocte stran je predpoklad zaplnenia zasobnika odpadneho atramentu), tam bolo. A bolo aj spomenute, ze staci vycistit/vymenit zasobnik a resetnut pocitadlo v cipe. Cize nechapem Tvoje tvrdenie o zavadzani, ked aj Ty sam si napisal len to, co odznelo v dokumente.
13.03.2013 - 09:49:31
00
Cize nechapem Tvoje tvrdenie o zavadzani, ked aj Ty sam si napisal len to, co odznelo v dokumente.


No ja som to v dokumente pochopil tak, že zlý výrobca po vytlační určitého počtu strán zablokuje tlačiareň a tak zabezpečí programovo obmedzenú životnosť. Ďalej v dokumente bolo, že šikovný a dobrý Edison objavil, že ide len o zaplnenie zásobníka odpadového atramentu. Ďalej objavil, že zablokovanie je odvodené od informácie o počte strán v čipe. Tak sa náš Edison rozhodol, že si svojpomocne vymení zásobník a s pomocou ďalšieho Edisona programátora resetne čip. Proste takto dvaja Edisoni prešli cez rozum zlému výrobcovi, ktorý programovo obmedzil životnosť tlačiarne. Odprezentovali to ak, že bežný užívateľ toto riešenie nemá. Má ho len Edison.
Takto som to pri prvom pozretí videl ja. Druhýkrát som to nepozeral...

Skutočnosť je taká, že každá atramentová tlačiareň má zásobník na odpad. Tie prepracovanejšie a teda aj drahšie to majú riešené zásuvným "šuflíkom", ktorý si uživateľ kúpi a vymení sám. Tie lacné majú len zabudovaný blok akéhosi filcu, ktorý sa mení po rozobratí tlačky v servise. O tomto je používateľ normálne informovaný. Netreba objavy Edisona.
V tom vidím to zavádzanie. Nejde o zákernosť výrobcu, ktorú odhalil Edison, ale o údržbu, ako výmena filtrov v aute.

Ešte technické upresnenie: nie je to závislé od počtu vytlačených strán, ale počíta sa množstvo atramentu čerpaného pri čistení do odpadu. Takže ak sa používa nekvalitný atrament a treba často čistiť hlavu, odpad sa zaplní skôr. Takisto je to, ak je tlačiareň v špinavom prostredí... treba často čistiť...


Normálne ten zabudovaný zásobník vydrží pár rokov, preto chápem, že pri nízkej cene tlačiarne, ktorá má svoj vek užívateľ zvažuje tento servisný zásah pre jeho cenu a kúpi novú tlačiareň. To je proste súčasná konzumná spoločnosť. Nemám rád tento konzum, ale to nezmením. Ludia šomrú, že veci nič nevydržia, ale zároveň chcú nízke ceny. Výrobcovia taktiež chcú predávať. Každý má v tom konzume svoje miesto...

Opakujem, že nepovažujem výrobcov za neviniatka. Každý chce uchmatnúť čo najväčší kus koláča, ale treba vidieť veci reálne a aj ekoteroristov brať s rezervou a hlavne držať sa faktov.
13.03.2013 - 13:24:07
00
keyboard_arrow_up