canopus: :D
.. ale rozdel si to, teda ak chces .. original Duna ma len 6 casti, tie pisal Frank Herbert. Posledny diel dopisal tusim len tak tak a bohuzial zomrel :( .. na zaklade jeho poznamok a neviem coho este vsetkeho napisal dalsie casti jeho syn. Nieco malo som pozeral, ale nepacilo sa mi to, takze som to necital. Hra Duna na PC bola zaujimava, aj tym, ze bola asi prva toho typu.
Inak prva cast Duny je akcna, zaujimava, ale clovek az po precitani celeho cyklu pochopi jeho hlbsi zamer a posolstvo, ak to mam tak napisat. Inak je to myslim najlepsie scifi, ake bolo kedy napisane.
Sorry za offtopis :) .. za mna k tejto teme nemam co napisat, moj nick neni zaujimavy. Akurat mozno tym, ze si ludia mylia pismenko L a pismenkom I , vdaka blbemu fontu :D, nie som ITO, ale LTO :) .. a da sa to overit copy-paste-ascii :lol:
08.11.2012 - 19:50:39
00
sry OT:
mam tieto ak by niekto chcel:

Duna01Duna.pdf
Duna02SpasitelDuny.pdf
Duna03DetiDuny.pdf
Duna04BozskyimperatorDuny.pdf
Duna05KaciriDuny.pdf
Duna06KapitulaDuna.pdf
Enklavy.pdf
Dunaprilohy.pdf
HistorieDuny1.pdf
HistorieDuny2BitvaoCorrin.pdf
Faktornanebevzeti.pdf
Lazaruvjev.pdf

ako som cekoval,ma to pekne vela stran :D
tiez som si myslel ze to je ITO a nie LTO: takze skratka mena+priezviska ako pozeram,s volas ako moj sef :D
08.11.2012 - 20:03:35
00
:D .. tak vypni mtbiker a citat a citat a citat :)
08.11.2012 - 21:44:43
00
Ja som sa zatiaľ dočítal len po Spasiteľa Duny (ďalšie dve časti čakajú v knižnici už pekných pár rokov :() a musím povedať, že oproti Dune sa riadne zmenila atmosféra (v štýle "revolúcia požiera svoje deti"). Ale ako najlepšie sci-fi by som to nehodnotil. Medzi najlepšími - bez debaty - ale inak by sa napr. Asimovova "Základňa" alebo Zelazneho "Kroniky Amberu" mohli uraziť. Nehovoriac o "Stopárovom sprievodcovi po Galaxii". ;)

Ale keďže nie o tomto je táto téma: moju prezývku som dostal na výške od spolubývajúceho a napriek tomu, že som predtým používal inú, táto sa ujala. A to až natoľko, že sa takto občas predstavujem aj v situáciách, kde normálni ľudia používajú svoje vlastné meno. :)
09.11.2012 - 09:12:36
00
bedo: stoparov sprievodca je sice genialna vec, ale je to skor kratka novela, myslel som teda na rozsiahle dielo s celym ekosystemom, ktory ma Herbert skutocne uzasny /popis zavislosti, ekosystemu, politickej a hospodarskej, atd) .. teda ano, Asimov a jeho Nadacia je porovnatelna. Bohuzial sir Asimov je ako spisovatel priemerny a aj ked jeho Nadacia nie je zla, v porovnani s Dunou je to rozdiel asi ako profi spisovatel a ziak 6tej triedy. Mozno to niekoho urazi, ale je to tak. Na to ale, ze Asimov je v prvom rade fyzik ale pise pekne. Ide hlavne o to, ze Herbert ma mimoriadne dobre vymysleny svet, v ktorom rozvija zapletky. Inak zasekol si sa presne v tom istom bode ako ja .. po precitani Spasitela Duny som nechapal. Potom som to cital este raz, potom som to precital cele do konca, po konci 3ky som pochopil 1tku aj 2ku a az po precitani posledneho 6teho dielu som pochopil hlbsi zmysel celeho diela. Preto som aj pisal, ze na 2ku treba nieco hulit :D .. samozrejme, hodnotim to subjektivne, ono napokon kazdy ma iny vkus a tych diel, ktore patri medzi TOP je viac /mozem spomenut napriklad komplet dielo R. Heinleina - tiez mimochodom vyrazne-vyrazne lepsi nez Nadacia - (inak neviem preco to prekladaju ako Zakladnu do slovenciny, to nie je zakladna, aj ked nadacia nie je uplne presne) a jeho genialna Hviezdna pechota (film s tym nema prakticky nic spolocne, len kulisy)/, ale je potrebne hodnotit celu Dunu az po precitani vsetkych 6 kusov. Fakt je to nutne :)
Inak este teda ked pisem tolko offtopic /nez ma zakladatel nadacie, teda ehm, topicu o nickoch :D/ vymaze, tak existoval jeden dost slusny film o Dune od Davida Lyncha. Ale to bol strasne haluzny film :D /ostatne, ktore filmy Lycha nie su, ze :lol:/ .. bez znalosti knihy sa nedalo. Ani s nou :D .. pardon vsetkym sa offtopic a others.
09.11.2012 - 09:32:39
00
Nadacia - (inak neviem preco to prekladaju ako Zakladnu do slovenciny, to nie je zakladna, aj ked nadacia nie je uplne presne

lebo si to tak zvolil sám Asimov - písali o tom kedysi dávno tuším v jednom z prvých čísel Ikarie...

edit: neviem to nájsť, takže aspoň tento odkaz: http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/zakladna-107578

BTW ak by sme boli príliš mimo témy (ak sa to v "o hocičom" dá) tak verím, že nám niektorý z moderátorov urobí témičku o sci-fi a presunie nás tam :)
09.11.2012 - 09:41:27
00
bedo: stoparov sprievodca je sice genialna vec, ale je to skor kratka novela...


Krátka novela ani nie, je to predsa štvordielna trilógia s piatimi dielmi ;)

Ale aby som nebol offtopic, stalker je tiež prevzatý z jednej sci-fi novely: Piknik pri ceste od bratov Strugackých.
09.11.2012 - 19:43:10
00
Práve čítam "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel". Napísal to nejaký Švéd, Jonas Jonasson. Som len na začiatku. Prvý dojem - veľmi dobré. Štýlovo je to taký švédsky Hrabal.
27.04.2013 - 20:58:04
03
Pred par dnami docital. Parada! Teraz som sa pustil do Maraia (Maraiho?): Spoved.
27.04.2013 - 21:30:13
00
Na počiatku bolo koleso (zuzka slaninka )
27.04.2013 - 21:51:53
00
Ja momentálne toto
27.04.2013 - 22:49:00
00
Teraz som sa pustil do Maraia (Maraiho?): Spoved.

Márai, to je spisovateľ svetového formátu. Nuž, keď už Slováci nemajú svetového spisovateľa, majú ho aspoň Košičania. ;)
27.04.2013 - 22:50:47
00
Milan Ďurica:Dejiny Slovenska a Slovákov v časovej následnosti faktov dvoch tisícročí
28.04.2013 - 06:17:38
00
Asi ma tu zopar ludi prestane mat rado, ale ja za to nemozem. Cosi som preinstalovaval a ako default vyhladavac mi naskocil ASK a ked som zadal Duricu tak vyslo toto. Radsej nekomentujem.

Prílohy:

Durica.jpg
Durica.jpg 259.72 KiB thumb_up0thumb_down

28.04.2013 - 08:22:44
00
minuly rok: Song of ice wind and fire od Martina. Celkom sa dal aj Sapkowskeho Zaklinac od druhej knihy. Pomedzi to Kulhanka. Teraz citam Pohlovu Branu a nejak ma to zatial nechytilo
28.04.2013 - 09:37:58
00
keyboard_arrow_up