MTB a občas cestu na MTB :D
08.09.2013 - 21:41:19
01
Chcel by som sa opytat, ked sme uz u cim mazat retaz .... mna by zaujimalo ak mam retaz ktora je spojena s capom a chcem ju vybrat a poriadne vycistit nielen s prackou ... tak ked vytlacim cap s nitovackou od vpletu vonku tak potom ten isty cap vratim naspet alebo davate uplne iný (nový)?
11.09.2013 - 17:43:46
00
ak chces robit taketo veci, tak pouzi rychlospojku
11.09.2013 - 17:56:11
00
Ja po cisteni davam olej s teflonom od shimana ale nie na cap ale na clanky z oboch stran. Po cca 3 hod. trochu pretocim kluky a prebytok zotriem nech to neberie bordel a prach. Nic mi nepiska a pekne preraduje.
11.09.2013 - 20:27:16
00
"andrej25" ... no vieš nechcem velmi ale aspon raz za rok ju chcem vytiahnut prec a poriadne vycistit niekde pomimo biku a neviem ci je vhodne potom ten cap vratit ci kupit cisto nový ...btw si spomínal rýchlo spojku si myslel ze ten cap dam prec a miesto neho tam dam napr toto?

http://www.cykloobchod.sk/product_info.php?cPath=50_53&products_id=1163
12.09.2013 - 18:19:29
00
Mám otázku k mazaniu reťaze, prechádzal som teraz na iné mazivo, tak som reťaz vykúpal v tech. benzíne, následne som z oboch strán kvapol olej (Shimano PTFE) na každý ten spojovací valček z oboch strán, nechal som to cez noc tak, potom som to utrel, nahodil na bicykel, počkal som kým sa vyčasí a dnes som to opäť rovnako namazal z hornej aj zo spodnej strany reťaze, počkal som 2 hod, maziva tam bolo toľko, že to až odkvapávalo z bicykla (čo asi nie je ideálne, ale nech) a potom som reťaz utrel. No a stále sa mi zdá, že je o dosť hlučnejšia, ako bola predtým... Robím niečo zle?
16.09.2013 - 19:12:09
00
to bude asi tým, že tým benzínom si odtiaľ vyplavil všetok bordel, ktorý pohlcoval pazvuky.
16.09.2013 - 19:19:32
00
ja som po kúpeli v benzíne dal reťaz do kúpeľa v oleji a bola tichšia ako pred čistením.
v tvojom prípade sa možno aj napriek tomu odkvapkávaniu nedostal olej všade (v dostatočnom množstve) a preto je hlasnejšia. skús mu pomôcť pretočením reťazi. a možno je to len vlastnosť toho nového maziva
16.09.2013 - 21:41:26
00
Hmmm no je to celkom hlasný kovový zvuk, to asi nebude normálne... Kúpil som 2 balenia toho oleja, žeby som jedno obetoval, vylial do nejakej misky a reťaz v tom vykúpal?
16.09.2013 - 22:13:54
00
Robím niečo zle?

Pri cene najlacnejších reťazí nechápem celkovo prečo to takto riešiš. Extrémne veľa práce a riskovať takýto výsledok?
Ak bola reťaz nová a nechcel si jazdiť "letné" mazanie do suchých podmienok, tak si ju mal zhodiť a šibnúť tam teraz na jeseň nejakú inú čo by si od začiatku mazal tým shimano mazaním do vlhkých podmienok. Ak bola stará a mala za sebou štvorciferný počet km, tak isto by bolo najlepšie riešenie ju tiež zhodiť a dať lacnučkú novú tichú nevyťahanú čistú reťaz. :)
16.09.2013 - 22:19:42
00
Pri cene najlacnejších reťazí nechápem celkovo prečo to takto riešiš. Extrémne veľa práce a riskovať takýto výsledok?
Ak bola reťaz nová a nechcel si jazdiť "letné" mazanie do suchých podmienok, tak si ju mal zhodiť a šibnúť tam teraz na jeseň nejakú inú čo by si od začiatku mazal tým shimano mazaním do vlhkých podmienok. Ak bola stará a mala za sebou štvorciferný počet km, tak isto by bolo najlepšie riešenie ju tiež zhodiť a dať lacnučkú novú tichú nevyťahanú čistú reťaz. :)


No ja som to menil kvôli tomu, že som s tým mazivom nebol spokojný, vydržalo to sotva jeden dlhší výjazd aj za sucha, preto tá zmena. A nová reťaz sa predáva namazaná? Lebo ak nie, riešil by som ten istý problém, či?
16.09.2013 - 22:27:24
00
Ja som práve s takým mazivom (čo vydrží málo) spokojný - nelepí bordel a aspoň ma to núti udržiavať reťaz a celý pohon je teda v lepšom stave. To shimano "wet lube" mazanie už nepoužívam, spravil som opačný prechod.

Nová reťaz je namazaná, to pôvodné mazivo vydrží pomerne dlho. Niekomu aj takmer 1000km post589383.html :)
16.09.2013 - 22:37:14
00
Ja po namazani par krat pretocim kluky a retaz skrizim aby isiel olej medzi clanky, po cca 3hod znova pretocim a opacne skrizim, az potom zotriem. Zvysenu hlucnost som zatial nezaregistroval, ale to moze byt aj vekom ;)
17.09.2013 - 08:53:14
00
neviem či som v správnej téme, ak nie opravte ma, ale mám otázku, či je potrebné robiť servis po každom jazdení ( som začiatočník takže moje jazdy su 40-50km les prevažne, čiže ked je sucho pohoda, ale je aj blato čiže špina), stačí to klasicky bicykel "osprchovať" od blata a vyumyvať, alebo treba aj stále premazať, alebo je to cyklus po určitej dobe kedy už nie sú časti dostatočne mazané? dúfam, že sa dá pochopiť čo sa pýtam :beer:
18.09.2013 - 11:55:56
00
Ked uz bicykel umyvas ("sprchujes"),urcite by si ho po umyti mal aj premazat (retaz + klzne plochy na vidlici/tlmici). Inak celkovo je dobry napad udrziavat prevodovu sustavu a klzne plochy tlmenia v cistote a namazane. Nie je to nutne robit po kazdej jazde, ale pravidelne (raz za tyzden, raz za dva, raz tri ... podla intenzity jazdenia) a vzdy po narocnejsich vyjazdoch (napriklad ked je vela blata). K dalsim pravidelnym ukonom patri kontrola tlaku v pneu a pripadna vizualna kontrola ci nieco nie je rozbite alebo uvolnene (hlavne napriklad rychloupynaky kolies, hlavove zlozenie).

Ostatnu udrzbu pri rekreacnom jazdeni staci robit raz za rok, pripadne ked sa nieco rozbije.

P.S.: ked chces byt minimalista, tak najneskor treba tu retaz namazat vzdy ked je ju uz pocut ze ide na sucho :D
18.09.2013 - 13:53:01
00
keyboard_arrow_up