To plati na klasickej ceste. Nie na cyklochodniku. Cyklista A siel vlastne v protismere. Si predstav, ze nieco take zazijes v aute. Mna by ani vo sne nenapadlo obiehat dakoho kto ide v protismere zlava.
13.04.2014 - 15:29:56
00
V zákone 8/2009 som nenašiel pojem "klasická cesta" ani "cyklochodník". Pravidlá, ktoré sú dané v zákone, platia pre všetky verejné komunikácie a teda aj pre "cestičku pre cyklistov", ako sa to oficiálne volá.
13.04.2014 - 15:48:33
00
jaroh, dik za uzitocny postreh. To citovane ustanovenie §55(5) naraba s pojmom "vozovka", takze mi este vyvstava otazka nakolko sa vztahuje aj na "cesticku pre cyklistov".

Pre uplnost: "Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie vozovkou spevnená časť cesty určená predovšetkým na premávku motorových vozidiel" (§2 ods. 2, písm. w))
13.04.2014 - 15:50:14
00
Jo, ale "predovšetkým" neznamená "iba".

Tak či tak, 110mat110 má pravdu, keď píše, že mal prinajmenšom "spozornieť" - zákon to tiež hovorí, že si mal "dbať na zvýšenú opatrnosť".
13.04.2014 - 15:58:20
00
Cyklista A siel vlastne v protismere. Si predstav, ze nieco take zazijes v aute. Mna by ani vo sne nenapadlo obiehat dakoho kto ide v protismere zlava.

ved rad by som suhlasil. otazka je, ci (velmi prisne vzate) nebolo na mieste pribrzdit a signalizovat uhni-z-cesty (napriklad zvoncekom :)), a az nasledne pripadne obiehat sprava. Hoci na druhej strane, i tak by teoreticky mohol nastat rovnaky vysledok pri urcitom vahani, neochote, nedorozumeni...


Naposledy upravil nimm_zwei dňa 13.04.2014 - 16:22:37, celkovo upravené 1 krát.

13.04.2014 - 16:02:19
00
Teraz som si po sebe precital. Malo tam byt sprava. Este raz: Je somarina obiehat niekoho po pravej strane ak on ide vlavo v protismere. Jedina moznost je ho nejako upozornit a dufat, ze to pochopi.
13.04.2014 - 16:09:08
00
Jo, ale "predovšetkým" neznamená "iba".

Hej, to bol aj moj prvotny vyklad, ale teraz to citam tak, ze vozovka je predovsetkym (ale nie len) pre motorove vozidla, kdezto cesticka pre cyklistov nie je VOBEC pre motorove vozidla. Takze pochybnost zostava.

110mat110, ok rozumiem.
13.04.2014 - 16:18:04
00
Je somarina obiehat niekoho po pravej strane ak on ide vlavo v protismere. Jedina moznost je ho nejako upozornit a dufat, ze to pochopi.


Len pre zaujímavosť, moja skúsenosť s Američanmi je, že v takomto prípade (keď niekoho predbiehajú) zvyknú zakričať "On your left!" alebo "On your right!" a celkom to funguje :-) Píšem to len ako pikošku, viem, že to nerieši nimm_zwei-ov prípad.


Naposledy upravil Jaroh dňa 13.04.2014 - 20:20:18, celkovo upravené 1 krát.

13.04.2014 - 16:45:22
00
... ale teraz to citam tak, ze vozovka je predovsetkym (ale nie len) pre motorove vozidla, kdezto cesticka pre cyklistov nie je VOBEC pre motorove vozidla. Takze pochybnost zostava.


Ale postata nie je v tom, pre koho a pre čo je určená aká cesta. Podstata je v tom, či na cyklochodníku platia pre bicyklistov také isté predpisy, ako na bežnej ceste a podľa mňa áno, platia (aj keď tam mám pochybnosti ohľadom niektorých paragrafov, priznávam EDIT: už nemám, vyjasnil som si ich :-) ). Skrátka nikde v zákone nie je napísané, že na cyklocestičke sa jazdí nejako inak ako na normálnej ceste, resp. že tam platia nejaké iné pravidlá (resp. že tam neplatia ostatné ustanovenia zákona). Kua, ale sme právnici, čo? :-)
13.04.2014 - 16:49:55
00
V Zakone o cestnej premavke je par.55-osobite ustanovenia pre cyklistov : Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre
cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. - cize cyklista B isiel v svojom smere a po spravnej strane, cyklista A isiel resp. stal na lavej strane cyklochodnika /tvrdil by som, že stal/ , cize cyklista B nema dôvod niekoho upozornovať, že ide po spravnej strane a v spravnom smere jazdy.Dalšim faktom je, že cyklista B nenabúral do cyklistu A /tam by bolo veľa dokazovania,kto,kde išiel a akou rýchlosťou/ ale cyklista B prešiel okolo cyklistu A /neobchadzal ho a ani nepredbiehal, a cyklista A pri vchadzani do smeru jazdy t.j. do praveho pruhu sa nepresvedčil /a nedal prednosť z prava/ či bezpečne a bez ohrozenia môže vojsť do jazdneho pruhu a svojou nedbalosťou sposobil koliziu. Jednoznačne je vina na strane cyklistu A.
Co sa týka o ustanoveni o obiehani po pravej strane vozovky alebo krajnice-klasicky priklad-auta stoja na červenú na semafore alebo je kolona kvoli nehode, tak cyklista nemusi byť zaradený resp. čakať v kolone s autami, ale môže po pravej strane vozovky resp. krajnice /obiehanie z prava/ isť kludne dopredu


poz. obojsmerny cyklochodnik-bola cesta rozdelena stredovou farebnou ciarou? bola "premavka" na cyklochodniku upravena dopravnou značkou?


Naposledy upravil jujo dňa 13.04.2014 - 18:31:22, celkovo upravené 2 krát.

13.04.2014 - 17:14:21
00
fair enough.

hej, velki pravnici, najma ja, co som lenivy citat zakon a tak si vypytam relevantne ustanovenie priamo na mtbiker :handshake:

Len pre zaujímavosť, moja skúsenosť s Američanmi je, že v takomto prípade (keď niekoho predbiehajú) zvyknú zakričať "On you left!" alebo "On your right!" a celkom to funguje :-) Píšem to len ako pikošku, viem, že to nerieši nimm_zwei-ov prípad.

No mne tu tiez v jednom texte omylom takmer uslo "zlava" namiesto "sprava", cize sa desim, ze by som mu zakrical opacne nez treba. To by potom tiez bola zabavna tema na pravnu analyzu :)
13.04.2014 - 18:20:09
00
Jujo, s tou vinou a nevinou by som to nevidel tak jednoznačne. Zákon umožňuje cyklistovi obiehať sprava, ale prikazuje mu pritom zvýšenú opatrenosť. No a takto na internetoch neposúdiš, či cyklista B dbal na zvýšenú opatrenosť, napríklad či primerane spomalil - v zadaní sa vyslovene uvádza, že B išiel "veľkou rýchlosťou", čo o zvýšenej opatrenosti nemusí svedčiť. Tak isto môže sudca rozhodnúť, že keďže A išiel neštandardne vľavo, tak B v rámci "zvyšenej opatrenosti" mohol predpokladať, že sa A môže zaradiť do správneho pruhu, atď atď. Isteže bol A na vine, ale podľa mňa ani B nie je bez viny.

Volajte ma JUDr. :-)
13.04.2014 - 20:19:55
00
no len ked vo svojom pruhu nikoho nemas tak nikoho ani neobiehas :) ci? obiehanie je podla mna len ak ides za niekym v jednom pruhu a potrebujes ho nejak obist
13.04.2014 - 20:39:08
00
Ides na dialnici v pravom pruhu a co robis autu co ide v lavom? Obchadzanie je, ak obchadzas prekazku (stojace auto)
13.04.2014 - 20:49:28
00
Jaroh ale tu neslo o klasicke obchadzanie tak ako je definovane v zakone-tam je definovana vynimka pre cyklistu,ze moze obchadzat z prava po krajnici a to len a len z dovodu,ktory som napisal-napr. Si na vyjazde na cestaku a na ceste je nehoda,kolona ma 5km,ty ako cyklista predsa nebudes stat v rade v kolone,kym sa rozpusti,ale mas danu vynimku,ze mozes obiehat z prava po krajnici.
Co sa tyka cyklistu A, tak prakticky sa pripajal do jazdneho praveho pruhu a cyklista A nabural do cyklistu B,ktory jazdil presne podla ustanovenia zakona,par.55-jazda po cyklochodniku t.j. Vpravo.
13.04.2014 - 21:06:15
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up