S tým čiernením mám velmi zlú skúsenosť s tým Shimano PTFE,reťaz aj kazeta s prevodníkmi po niekolkých použitiach bola čierna,velmi ťažko to šlo preč-taká lepkavá čierna hmota.
Ten FinishLine Ceramic po aplikácii vydrží dosť dlho,mažem vždy po výjazde,flaštičku treba poriadne pár minút pretrepať,vznikne hustá biela hmota,po kvapke na každý článok reťaze-po chvíli utrieť povrch reťaze handrou,do nasledujúceho výjazdu to pekne zaschne-nezdá sa mi,že by nejako čiernila.
Som ale zvedavý na ten Nanoprotech,či to bude aj skutočne mazať alebo je to skôr len taká ochranná vrstva pred vodou-vyskúšam,zreferujem
25.10.2014 - 19:11:55
01
FinishLine Ceramic wax Lube je na báze vosku - do suchého prostredia a dlho nevydrží.
FinishLine Ceramic Wet Lube podľa výrobcu je do mokrého prostredia a má výdrž do 175 míl. Blbosť. Kamoš ho používa na cesťáku a tvrdí že tak do 100 km. Aj tá vodeodolnosť je nič moc.
U oboch výrobca uvádza, že keramický prášok vytlačí z vnútra článkov nečistotu a že táto spôsobuje čierny povrch. Údajne po dvoch troch použitiach sa má tento jav stratiť.
Mne to tak zasralo reťaz už po prvej jazde, že to nešlo handričkou dole. Len poctivo v práčke. Teda podľa výrobcu trikrát zasrať reťaz a dosť. Mne stačilo raz zasrať a dosť. Ceramic Išiel do preč.
25.10.2014 - 19:35:05
00
Aj Teflonove mazivo (PTFE) bude ciernit retaz, ta je totiz galvanizova (vacsinou Zinkom), aby nehrdzavela. Teflon obsahuje atom Fluoru s velkou elektronegativitou, preto teflon reaguje s molekulami kovu povrchovej upravy retaze. Vysledok je cierny sajrajt...
25.10.2014 - 19:48:02
01
asi tak ja mažem obyčajným ložiskovým olejom a okrem toho že čierni, tak pohoda, aj výdrž je väčšia ako keď som skúšal GT85, ktorý je tiež s PTFE
25.10.2014 - 19:53:34
00
ReHMn, mne chémia nič nehovorí. No mal som dojem, že tá černota bola kovová. (čierne, suché a dobre prilepené na povrch) Nová reťaz po vypratí toho sajrajtu už nemala lesk ale bola matná. Zrejme máš pravdu že tam došlo aj k reakcii s povrchovou úpravou kovu.
Nuž čo, keď furmanovi vŕzgalo koleso a nemal po ruke kolomaž, použil kravské lajno. Len kde ho dnes nájsť? (to lajno)
25.10.2014 - 19:58:57
00
PTFE je polytetrafluoro-etylen. Vyraz Teflon pre tuto zluceninu si vyvlastnila spolocnost DuPont, preto americka FinishLine moze pouzivat pre maziva tento vyraz, kym Japonci na cele so Shimano, sa musia uskromnit so skratkou chemickeho nazvoslovia.
Cize Shimano PTFE a FinishLine Teflon plus je viac-menej to iste.
.
.
.
.

Edit: na jar planujem vyskusat Motorex Wet Lube, tak uvidim kto vyhra suboj USA vs JPN vs CH. :lol:

wet lube len fakt do mokreho a snehoveho pocasia a po vyjazde ocistit vsetko, ak to zanedbas, vytvori na retazi a kazete husty maglajz, ktory ide velmi tazko dole.
26.10.2014 - 19:39:07
00
V piatok mi dorazil ten sprej Nanoprotech Bicycle :-) takže sa to pokúsim čo najskôr otestovať a dám nejakú recenziu

ešte som trošku pátral po tom spreji a našiel som nejaký test aj recnziu, avšak sa naskytla jazyková bariéra :-D

http://nanoprotech.com.pl/wp-content/uploads/2014/04/NanoLubricant_test.pdf - tu je nejaký test v polštine

http://www.mtb-blog.nl/review-nanoprotech-bicycle - a toto je nejaká recenzia asi v holandčine :-)

Ak by to niekoho zaujímalo. :-)
02.11.2014 - 15:59:35
00
Je to po Holandsky A píše že má z toho dobrý dojem A že sa to oplatí
02.11.2014 - 16:45:57
01
Keď to tu tak čítam, tak si pripadám ako jediný, kto maže reťaz prevodovým olejom :lol:
Na to máte aký názor? Dá sa výrazne zvýšiť životnosť ak použijem niečo špeciálne na reťaze?
Lebo to čiernenie reťaze nejak extra nepozorujem, olejujem tak cca po každých 60km.
02.11.2014 - 16:54:38
00
no ja mažem tým ložiskovým, to je tiež niečo ako prevodový, len troška redší.. nemám teda s tým dlhodobé skúsenosti, ale myslím si že to čo preinvestuješ na nejaké špeciálne mazivá sa ti ťažko vráti aj keď ti reťaz vydrží o pár kilometrov viac.. ale keby som nemal ten olej doma "zadarmo", tak by som tiež kupoval asi nejaké špeciality..
02.11.2014 - 17:30:59
00
Podľa mňa sa kvôli reťazi, čo stojí 13E neoplatí kupovať nejaké špeciálne mazivo. Hlavne ak vďaka tomu vydrží povedzme o 100-200 km viac.
02.11.2014 - 17:41:39
03
"volodaj" menej kvalitné mazivo spravidla lepí na seba prach a potom je ten mastný maglajz ako brúsna pasta. Nedostáva na frak len reťaz ale i ostatné komponenty, kazeta, prevodníky, kolieska prehadzovača. Niekedy taká zmes býva aj tuhá, že až obmedzuje bočný ohyb reťaze a sťažuje preraďovanie.
Samozrejme na lacné oceľové komponenty (krčmové biky) postačí aj olej na šijacie stroje...
02.11.2014 - 17:53:40
03
tan Nanoprotech dorazil aj mne,takže po klasickom nastriekaní reťaze večer som bike odstavil,na druhý deň ráno kontrola reťaze,
zaschlo to,je to nelepivé,skoro akoby na tej reťazi nič nebolo.Zatial len dva výjazdy,stále ticho,žiadne čiernenie,pastorky aj kladky suché.Keďže píšu,že ochraňuje aj gumu,dávka šla aj na guferá vidlice-odtrh Piku sa zlepšil-hoci aj predtým bol velmi dobrý.Tiež všetky čapy,aj pevné osky prestriekané,aj puzdra na tlmiči.
Zatial to vyzerá dobre,ale cca 60 km je málo na overenie výdrže-takže budem jazdiť bez mazania,pokial se reťaz neozve suchým škripotom.Možno bude výsledok skreslený zvyškami pôvodného maziva reťaze (Finish Line Ceramic) ktoré tam bolo predtým,takže ešte to chce čas ...
03.11.2014 - 07:20:32
08
dnes som si konečne trošku zajazdil, ešte pred tým som aplikoval ten Nanoprotech podobne ako tu písal Dano, najprv som poriadne očistil reťaz a potom po nastriekaní som bike nechal celú noc oddychovať, samozrejme aj reťaz :-D snažil som sa to aplikovať na všetky pohyblivé časti, a riadil som sa návodom
tiež mám pocit, že to nelepí a je to neviditelné,
najazdil som iba cca 25 km takže nič extra, ale zatial to vyzerá nádejne a časom uvidíme...možno pred ďalšou jazdou to trošku ešte nastriekam
takže ak budem mať niečo nové, ozvem sa
08.11.2014 - 21:40:06
00
no už mám cca 100 km,ale dnes sa test trochu skomplikoval brodením v bahne na zvážnici nad Limbachom,len to tak chrumkalo-uvidím zajtra,či ten Nanoprotech prežil aj toto,doma som to len ostriekal vodou z hadice :(

Prílohy:

PB090013.JPG
PB090013.JPG 470.75 KiB thumb_up0thumb_down

09.11.2014 - 17:42:19
02
keyboard_arrow_up