Pedál je občianske združenie ktoré vzniklo v roku 2013, hlavným cieľom je údržba existujúcich a výstavba nových single trailov hlavne v okolí Bratislavy ale aj vzdelávanie. Od roku 2013 udržiavame Krasňanský a Päťbojársky Trail. V roku 2015 chceme vybudovať nový single trail, čakáme na posledné povolenie.
04.11.2014 - 09:48:13
03
Viac info na www.ozpedal.sk alebo https://www.facebook.com/ozpedal?fref=nf
04.11.2014 - 10:28:37
02
Informácie o výstavbe nového trailu Horáreň Krasňany a U Slivu nájdete na http://www.ozpedal.sk/projekty/predlzenie-cyklotrasy-krasnasnky-trail
14.11.2014 - 13:41:45
00
su ten bager a zbierka naozaj nevyhnutne?
jednak je to len 2,4 km a ked sa zide dobra parta, robota ide od ruky, je to vacsia romantika
a horna hranica trvania vystavby 18 mesiacov? to moze trvat jednemu cloveku s jednou motykou predsa....
alebo technologia vystavby bude uplne ina ako cerovka a trail BK?
14.11.2014 - 22:50:55
01
zrejme tam planuju lavky ala North shore alebo co
http://nsmb.com/assets/2012/images/Woodro/15.jpg?KeepThis=true&TB_iframe=true&height=430&width=700
14.11.2014 - 23:04:33
00
ja si zas myslim, ze keby kazdy co aktivne jazdi na singly k horarni prispel 10 eur tak to bude super pomoc
ale na druhej strane, bager nam urobi asi prilis siroky singlac nie?

ironhide : lavky dorobia mestke lesy :rofl:
14.11.2014 - 23:06:30
00
MTB Freeride the best North Shore video thumb_up1thumb_down

musim znova poslat :D
14.11.2014 - 23:38:05
00
Trail pánujeme stavať podľa IMBA princípov - flow trail metóda, tak že bude trošku iný postup ako pri traily BK. Plus singláč nebude jednosmerný takže to musíme zobrať tiež do úvahy. Šírka tailu max. 80 cm. Určite neplánujeme žiadne veľké north shory, jeden mostík určite.
Čo sa týka dĺžky výstavby buď môžeme ísť klasickou cestou a kopať ručne, alebo urýchliť výstavbu pomocou minibágra. Tým by trail mohol byť hotový do 4 -5 mesiacov, možno skôr, neviem presne odhadnúť. Ak nebudeme mať peniaze na stroje, všetko bude záležať od toho koľko ľudí príde kopať na brigády, preto ten rozptyl 6-18 mesiacov. Do tohto spadá už aj pridelnie čísla cykloceste, vyznačenie chodníka - céčkovanie a osadenie tabúľ.

Adamovi z Trailu BK sa tiež podrilo dokončiť veci až po cca 14 mesiacoch, takže radšej si nechávame trocha viac priestoru.
15.11.2014 - 17:57:53
00
musim si tu metodiku nastudovat cez zimu, chcel by som sa zucastnit aspon jednej brigady
15.11.2014 - 18:06:08
00
Kedze moje krize uz nie su to co boli a nejake kopanie mi nehrozi, odo mna urcite pojde prispevok na vas ucet
15.11.2014 - 18:10:12
02
Pridem radsej kopat. Bager je proti mojej filozofii ze motory do lesa nepatria.
15.11.2014 - 22:35:09
00
Trail pánujeme stavať podľa IMBA princípov - flow trail metóda, tak že bude trošku iný postup ako pri traily BK.


Neviem podla akých princípov a špeciálnej metodiky sme budovali BK Trail my, ale nemali sme žiadne veľké skúsenosti učili sme sa a doteraz sa učíme na každej našej chybe. Pán bagrista by sa na nás asi 20 dní v kuse iba hneval (ten pán v železiarstve našťastie nevedel ako sme s tým náradím naložili). Ja len dúfam a verím že to máte dobre premyslené a to bágrovanie a výstavbu povedie niekto kto má reálne skúsenosti s výstavbou (keď už narábate s takým rozpočtom).
15.11.2014 - 23:01:04
00
Link na IMBA trail building literatúru - https://www.imba.com/resources/trail-building, dobrá knižka pre Trail Builderov je Trail Solutions. Tu sú rozpísané základné princípy a nejaké tipy http://www.highballblog.com/2010/07/build-mountain-bike-trails-singletrack.html
16.11.2014 - 07:49:44
00
Co tam chcete bagrovat ? Od Sparisk po Slivu existuje stary polovnicky chodnik, az na par kratkych miest je zretelny a casto aj dokonca prejazdny, staci vyhrabat, dat prec konare, prerezat popadane stromy. O nieco som sa pokusal uz sam pred 4 rokmi, ale odvtedy nebola vola s tym nic robit, kazdopadne ho mam cely prejdeny.
Od horarne na Peknej ceste staci pohrabat a mozno trosku vykopat obchadzku kusok pod vrcholom, ale chodnik tam cca z polovice je, od vrcholu je singlac uz davno, roky tade jazdim. Kus chodnika dalej je pri asfatke obchadza stupanie, vacsina toho, co pozeram na mapke je stara zvaznica, znovu , staci vyhrabat.
Co byste mohli ale vybagrovat je okolo Mariinho pramena, oproti (na vychod) je sice stary polovnicky chodnik, ale je uz mrtvy. Skor by som prijal nejaky chodnik, aby sa obchadzala zvaznica a neustale blato a napojilo sa to na singlac co ide dole na luku popri besiedke. Pripadne, ak by sa dalo, potiahnut singlac 5bojarsky trosku mimo zvaznice, no, nejake moznosti by boli, ale to uz je kopec roboty.
Podobne, Vydricky singlac je stale nedokonceny od velkej luky pri sanatoriu :(
16.11.2014 - 11:01:36
00
Ano stačí iba odstrániť náletové dreviny, vybrať korene, šutre ak tam nejaké budú, urobiť kraje tak aby sa tam nedržala voda a pod. Tak ako spomínam vyššie ideme stavať podľa IMBA štandartov, čo znamená že trail bude ohľaduplný k prírode a zároveň bude vyžadovať menej údržby. Na IMBA školení na Rychleboch sme nový trail stavali cca 2 metre, 2 hodiny - do toho nie je započítané trasovanie trailu zo sklonomermi a vlajočkovanie....čiže roboty bude dosť. Technika by pomohla tento čas výrazne skrátiť. Aj v Rychleboch sme si pomáhali technikou.

Ito, na to aby sme mohli robiť hocičo iné treba mať všetky povolenia, len schvaľovací proces trvá už 8 mesiacov. Nemôžeme si dovoliť len tak nabehnúť do lesa s náradím, tak že ak by si bol ochotný pomôcť ozvi sa prosím na tinkova@ozpedal.sk každú pomoc radi uvítame.
17.11.2014 - 08:42:56
00
keyboard_arrow_up