Ahoj,

ako dlhoročný prispievateľ do projektu otvorených máp OpenStreetMap.org by som chcel rozšíriť povedomie o tomto projekte.

Podstatou je otvorený systém editácie a teda každý môže prispieť k tvorbe a vylepšeniu máp.

Na slovensku pôsobí OZ Freemap Slovakia - slovenská komunita tohto projektu.
Generujú turistické/cyklo/lyžiarske/auto mapy s vlastným vzhľadom a dátami z OpenStreetMap.org.

Taktiež vytvárajú vektorové mapy pre navigácie Garmin a offline vektorovú vrstvu pre navigáciu Locus.

Kto by mal záujem prispievať do projektu a tak zlepšiť kvalitu máp, pozrite si diskusnú skupinu na Google Groups, alebo príručky pre začiatočníkov na Geoblog.sk, alebo Freemap wiki.

Pokiaľ chcete prispievať nepriamo, môžete zaslať gps logy s krátkym popisom trasy a my ju pridáme do mapy.
Môžete tak vylepšovať pokrytie lesných ciest, turistických a cyklistických trás, POI, ...
27.03.2015 - 18:02:48
00
mal by som jednu otazku ohladom Freemap - nedali by sa skombinovat mapy Freemap Slovakia Hiking a Freemap Slovakia Cycling do jednej spolocnej mapy, pricom cyklisticke znacky by boli nejak odlisene (napr prerusovane ciary) od turistickych ?

Ked je to takto oddelene, tak vpodstate ziadna mapa nie je "kompletna" a na kazdej chyba ta druha cast - priklad:

i.imgur.com
27.03.2015 - 19:10:11
02
neviem, ci som ta pochopil, ale chces nieco taketo?

Prílohy:

Untitled.png
Untitled.png 416.68 KiB thumb_up0thumb_down

27.03.2015 - 22:22:59
00
Ano, ale v tej rastrovej mape s ktorou pracuje Mobac (tie moje screenshoty hore). Ten dizajn resp styl renderovania vektorovej mapy v Basecamp/Mapsource vyzera strasne ;)
27.03.2015 - 23:12:24
00
no to by bolo ale na inu diskusiu...
27.03.2015 - 23:36:49
00
mozem si to sam nejakym sposobom skombinovat na PC tie dve mapy? . teda asi vygenerovat z vektorovej vysledok porovnatelny s tymi rastrovymi mapami?
...je to otrava ze musim stale prepinat medzi cyklo a turistickymi mapami ked chcem pozriet nejaku trasu...
27.03.2015 - 23:47:33
00
Najlepsie riesenie je pouzit vektorovu mapu (cca 200MB), ktora pri zapnutom style "freemap_slovakia" zvyraznuje aj cyklotrasy (vsetky su ale rovnakou farbou). Pre nahlad vid treti obrazok na vase-cyklotrasy/openandromaps-vektorove-mapy-pre-android-t29857.html#p638957
Ak silou-mocou to musi byt rastrova mapa, potom preposielam informacie od jedneho zo zakladatelov freemap.sk:
navod: http://mobac.sourceforge.net/MOBAC/README.HTM#CustomMultiLayerMapSource
priklady URL: http://a.freemap.sk/T/12/2244/1420.png (podklad) a http://www.freemap.sk/data/layers/cycle/12/2244/1420.png (overlay)

Pevne verim, ze sa nenajde chytrak, co si bude stahovat cele Slovensko az po z16 :)
29.03.2015 - 04:36:16
00
Diky, lepsie :)

Rastrovu chcem preto, lebo navigovat nepotrebujem a vektorova viacej zatazuje moj lowend mobil - pohyb po rastrovej mape je plynulejsi.

edit: stahujem len zapadne MK a v zoome od 8 po 15 ma atlas necelych 90MB ;)

Prílohy:

Komentár súboru: XML
FreemapSlovakia_T+C.zip [900 bajtov]

Komentár súboru: screenshot
Untitled.png
Untitled.png 1.06 MiB thumb_up0thumb_down

29.03.2015 - 10:17:57
00
Freemap je už v základnom MOBACU medzi mapovými zdrojmi.

Prílohy:

Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg 176.88 KiB thumb_up0thumb_down

29.03.2015 - 11:20:31
00
Je. Ale oddelene turisticke znacky od cyklistickych. Ja som to chcel mat spolu vsetko v jednej mape - ako odzaciatku pisem :)
29.03.2015 - 11:46:54
00
Sorry, neporiadne čítam. :)
29.03.2015 - 13:18:57
00
to spojenie cyklistických a turistických máp čo spomína PhilJ považujem aj ja za dôležité. Pretože značenie niektorých cyklotrás radšej ani nebudem komentovať, o miestnom (štvorčekovom) značení vie len pánboh a pár ľudí, ktorí tie značky kreslili. Keď sa pohybujem v neznámom teréne, jediné ozajstné smerodajné značenie pre mňa sú TZT !
29.03.2015 - 18:38:07
00
Spojené to má aj Cykloserver resp. Shocart. Tam sú turistické aj cyklo značené trasy na jednej mape.Tá mapa sa tiež dá vyrobiť pomocou Mobacu.

Osobne najviac používam mapy z Cykloservera s nadstavbovou vrstvou lesných ciest NLC.

Som veľký fanúšik všetkých otvorených komunít, aj Freemap/ OSM. Dosť podstatná vec, ktorá mi na OSM mapách chýba, je použiteľné zmapovanie vodných tokov. To sú veľmi podstatné informácie v teréne. A bohužiaľ, vodné toky a potoky na týchto mapách väčšinou absentujú.

Viem, že legálne je tieto dáta o "vodných tokoch a potokoch" ťažko získať zadarmo. Má ich ale Shocart a aj už zabudnuté VKÚ.

... a viem, že tento príspevok je OT. Berme ho len ako podryp pre slovenskú OSM komunitu. V dobrom. :)

EDIT:Ešte jedna podstatná vec: Nevyváženosť hustoty zmapovaných lesných ciest v rôznych regiónoch. Sú aj také, kde nie je vôbec nič. Nie je to ojedinelé. Ale to je daň za to, že ľudia z týchto regiónov sa do mapovania OSM jednoducho zapájajú menej, alebo vôbec. To sa však dá eliminovať použitím vrstvy lesných ciest NLC. Chýbajúce potoky, ako dôležitý orientačný bod, však chýbať budú. Dúfajme, že len zatiaľ.
29.03.2015 - 18:56:59
00
S tými potokmi je pravda, že tam dosť chýbajú - nedávno sme o tom diskutovali.
Nevýhoda je v tom, že na Slovensku sa aktívne mapovaniu venujú ľudia, čo by sa dali spočítať na prstoch pár rúk.
To je aj dôvod, prečo som založil túto tému - nech je nás stále viac.
Tiež nemôžeme používať zdroje, na ktoré nemáme povolenie, čiže obkresľovanie z iných máp nehrozí.

Aj tak ale máme na niektorých miestach unikátne trasy, ktoré sa v iných mapách objavia až oveľa neskôr.
Naviac mapujeme aj spomenuté lokálne turistické značky, ktoré v iných mapách nie sú.

Čo sa týka podkladov, dostal som takýto súbor, čo stačí nakopírovať do "mapsources" a pribudne zdroj Freemap turistika s cyklo. Je to ako turistická mapa a na to ešte prilepené cyklotrasy.

Prílohy:

freemap_hiking_cycle.zip [479 bajtov]

29.03.2015 - 21:45:57
01
Ahojte, reagoval by som skôr, ale nechodil mi pár dní aktivačný email.

Georgo21 už vám xml súbor do MOBACu hodil, takže o starosť menej.

Ak sa Vám nepozdáva "Garmin" mapa, kritiku smerujte na mňa. Farby sú iné ako na webe, mojou snahou bolo aby sa to dalo rozlíšiť bez problémov na Garmin zariadeniach. Skúšam to na oregon 450 (občas pozriem ako to vyzerá na známeho etrex 30) Ak to nie je úplne ono, som otvorený návrhom na zmeny.

Aj štýl pre vektor mapu pre Locus môžete pripomienkovať. Sú tam farby pod cestou, aby bolo vidieť čo je to za typ cesty. Preto sú také široké.

Nehovorím že všetky návrhy budú zapracované hneď, ale budem sa snažiť v rámci mojich možností to riešiť.

K openstreetmap možno jedna poznámka, ak objavíte na mape problém, môžete nám nechať odkaz priamo na mape. Na http://osm.org napravo je ponuka a nad otáznikom je taká "komixová bublinka". Kliknete na ňu, objaví sa modrý marker, ktorý posuniete na miesto kde je chyba. Potom už len napíšte čo je za problém. Nemusíte sa registrovať, ak však ste zaregistrovaný, v prípade otázky k Vašej poznámke Vám prídem na email oznam. Občas si potrebujem niektoré veci vyjasniť.
30.03.2015 - 12:27:48
00
keyboard_arrow_up