Niekedy sa piesty úplne roztláčajú ťažšie. Skús mať trpezlivosť a tlačiť na piesty tak aby sa ti "neskrížili" a skúšaj ich ešte roztiahnuť tak aby nevytrčali z tela prasaťa. Najlepšie je roztláčať ich cez staré platničky. Ak sa ti to predsa len nepodarí tak uvolni odvzdušňovaciu skrutku na páke a trošku vypusti kvapaliny a roztláčaj až sa ti piesty podarí zasunúť.

tento postup by som neriskoval pokial si nechces znicit tesniace kruzky medzi piestom a prasatom. je dost mozne, ze sa ti na pieste dookola usadili necistoty a vytvorili taku obruc. ak ten piest budes nasilu vtlacat dovnutra, tak ti ta usadena spina znici tie tesniace kruzky. by som ti odporucil vybrat tie piesty najprv von. odpojis hadicu od prasata a fuknes tam vzduch a ten ti vytlaci piesty von, neskusaj ich nijako vytahovat von, len vytlacit kvapalinou alebo vzduchom. ocistit a az potom ich davat naspat dovnutra. samozrejme potom doplnit kvapalinu a odvzdusnit.
13.06.2014 - 14:00:14
00
ja vzdy pred roztlacanim piestov ich vystriekam cisticom na brzdy, piestiky su potom ako nove. droid ma v tomto pravdu, ked tam je zapeceny bordel tak moze pri roztlacani poskodit tesnenia.
Ale rozoberat kvoli tomu strmen je zbytocne, kym vsetko funguje. Pri dotke je uplne normalne ze casom zvacsi objem a nedaju sa uplne roztlacit piesty, treba pri roztlacani povolit srob a odpustit tak kvapalinu.
13.06.2014 - 18:46:58
00
tak som to vcera urobil. postupne na niekolko krat som vytlacil niekolko kvapiek DOTky a uz potom išlo koleso bezproblemov nasadit. brzda je sice teraz trosku tvrdsia , možno by sa este pytalo trochu odpustit ale asi to necham tak. akurat po cca 10km zacala ta brzda vydavat zvuk. neviem ci je treba tie platnicky nejako vystredit alebo co....
14.06.2014 - 09:51:20
00
No 2x som sa pokusil odvzdunsit Avid Elixir 5 a pri odvzdusnovani "packy" na riadidlach sa mi nieco nezdalo...kvapalina veselo kvapka z vnutra packy... ked sa pokusim vytiahnut vzduch, tak to ocividne tadial nasaje kvanutm noveho... asi sa tam nieco vnutri zdemovola pri pade na Kaktus maratone, ked som zohol packu... :( co s tym teraz? skusit este Lacovu metodu. ci rovno to cele hodit do kosa?
14.06.2014 - 13:45:32
00
tiez mi tiekli elixiry CR zvnutra paciek, na oboch boli praskle gumove membrany vnutri v packe. nahradna sada sa da najst na ebay cca za 25-30€ tusim, je tam v podstate komplet cele nove vnutro packy, jednotlivo sa tesnenia kupit nedaju. je rovnaka pre elixiry 5, R aj CR.
14.06.2014 - 22:56:40
00
To bude asi ono :/. Podarilo sa mi to nakoniec ciastocne odvzdusnit ze to brzdi aspon trochu (len prednu som riesil, zadna je OK)...zajtra budem musiet davat pozor na vyjazde a dolekop len pomaly. :) Skusim este raz odvzdusnit zajtra po vyjazde a ked to nebude lepsie, tak bud kupim bazarovku (prednu, alebo obe podla ceny), alebo rovno nove Shimano SLX, kedze aj platnicky su uz kvalitne zosuchane...a davat 25 za service kit + cca 15 za platnicky, to je viac ako cena bazarovky. :)
14.06.2014 - 23:22:12
02
Chlapi, prosím vás, zmeral by mi niekto hrúbku tej plastovej vložky, čo sa vkladá do strmeňa pri odvzdušňovaní?

Nemám ju a odvzdušňoval som bez nej na platničkách daného stavu. Pri výmene platničiek som potom musel vypustiť trochu oleja. Tak by som to nabudúce rád robil tak, ako sa má.
Mám Tektro Auriga Pro, ale myslím si, že hrúbka bude zhodná pri všetkých brzdách používajúcich tieto dostičky: http://www.suncycle.sk/product/original/mtb-dosticky-shimano-b01s-m8-resin_4cd1baa67b180647be5662a9ade2b97c.jpg
Proste tú hrúbku určuje hrúbka nových dostičiek, plus hrúbka kotúča, plus nejaká rezerva. Snáď uvažujem správne.
16.06.2014 - 16:28:54
00
Inak si uplne v zlej teme a pleties sem olej a shimano platnicky :) Taketo experimentovanie kazdopadne nikam nevedie. Ak si myslis ze to bude OK tak pouzi shimano bleeding block, pripadne roztiahni na max a vyrob si nieco. Odvzdusnovanie s novymi platnickami a kotucom nemusi pomoct kazdemu, kotuce maju rozdielne hrubky a aj platnicky. Niekde je ta prvotna medzera vacsia, inde skoro ziadna. V podstate ale pokial dokazes roztiahnut piesty natolko aby ti nove platnicky nesuchali a vyhovuje ti kratsi chod paky z dovodu preplnenia tak v pohode.
16.06.2014 - 16:33:33
00
10,5mm zo strany bleed blocku, 2,8mm zo strany pad spaceru. ale na tektra ci shimana ti tie cifry pomozu jak mrtvemu zimnik.
16.06.2014 - 21:04:05
00
Dík obom za reakciu. Založil som teda novú tému: http://forum.mtbiker.sk/servis-opravy/hrubka-bleeding-block-u-brzd-t34384.html
17.06.2014 - 14:15:19
00
ahojte, mam elixir 5, cely proces odvzdusnenia prebehol OK, mam odvzdusnene prasa aj packu, piesty som dokazal zatlacit az na doraz. Vsetko vyzera byt OK, len neviem ako to finalne doladit. Koleso neskrie a celkom to brzdi ale packa ide stlacit len pomerne malu drahu. Ked som to odvzdusnoval packu som mal v servisnej polohe a bola vytocena na maximalnu polohu od riaditok. Potom stlacena a odvzdusnenie, presne podla videa vyrobcu. Mam pocit, ze dovodom maleho behu packy je vacsie mnozstvo brzdovky (dot 5.1 z omw) to je aj dovod toho maleho mozneho stlacenia. Ako to mam finalne doladit? Aky je system odpustania brzdovky? Skusal som odsroubovat sroub na packe ale tadial nic nevytecie. Zo sroubu na prasati tiez nic pomaly netecie. Ak otvorim sroub na prasati a mierne zatlacim packu, samozrejme vytlacim. Pri tomto mam pocit, ze som ich opat zavzdusnil. Este doplnim pri zatlacenej packe som zasrouboval sroub, packu som nepustil.No proste neviem to finalne doladit. vdaka R
11.07.2014 - 08:43:08
00
Ak kotúč neškrtá o platničky, tak by som to neriešil. Ja mám rád keď brzda zaberie hneď a nemusím ju ťahať až na gripy. Ak ti to ale nevyhovuje tak popros kamaráta nech ti stlačí a drží páčku (alebo tam daj gumičku) a potom opatrne povol toho červíka na strmeni. Len povoliť a nechaj z toho vytiecť jednu - dve kvapky (radšej menej ako viac). Potom to dotiahni a poutieraj - takto sa tá brzda nemôže zavzdušniť.
11.07.2014 - 09:48:43
02
... Skusal som odsroubovat sroub na packe ale tadial nic nevytecie. ...


Musíš rozťahovať piestiky, aby vytieklo.
11.07.2014 - 10:43:01
00
vdaka chlapi, skusim, so zatlacenim packy som to skusal, zatlacil-zavrel sroub na prasati ale vacsinou som to prestrelil, skusim to cez piesty.R
11.07.2014 - 15:46:00
00
Zdravim, otvaram stary problem so zatlacenim piestov avid elixir 5.
Pri vymene zodratych platniciek za nove som za boha nevedel piesty zatlacit, nuz otvoril som bleed skrutku, zatlacil piesty ako do masla (tip od laca).
Problem je ze packa teraz zabera tesne pred rajdami (brzdi chvalabohu), bud som vypustil vela kvapaliny alebo sa mi tam vzduch dostal.
Brzda brzdi celkom fajn, cize vzduch to mozno nie je, no neviem si predstavit ako bude brzdit ked sa platne trochu viac zoderu :)
Skrutku ktorou sa steluje vzialenost packy od radjov mam na max. Moje otazky su:
- Co s tym, servis a odvzdusnit predpokladam?
- To vzdy pri vymene platni budem musiet toto podstupovat?
- Je to problem aj u Shimano brzd alebo je to Avid specialitka?

Inak brzdy su celkom fajn, len toto ma dost vytocilo - dakujem za rady.
06.05.2015 - 20:56:43
00
keyboard_arrow_up