Tiez servisujem 5 bicyklov, 3 deti, manzelka a moj. Nepocitam kolobezky. You tube, je tam asi vsetko. Staci odvaha vyskusat. Rozne urovne, od montaze zvonceka, az po pre mna zatial najzlozitejsie repas zadneho naboja, teda vymena guliciek. Alebo vymena platniciek brzd. Da sa to. Naradie treba dokupit. A stojan. Mal som jeden a rupol, rozmyslam vyrobit si nejaky. Vacsinou oprava znamena vymenu dielu, co je jednoduchsie, vymenit napriklad cele pedale. Zlozite su pidla mna repasy, predna vydla napriklad. Ale chce to len cas. Ani ...
29.07.2022 - 00:17:58
00
Mozno niekomu pomoze tento kanal priamo od Park Tool, da sa tam najst takmer vsetko ohladom servisu bicyklov:

https://www.youtube.com/c/parktool
04.08.2022 - 19:08:40
01
problem nieje v tom ako, tu odporucam najlepsie parktool videa, ale najme v tom mat spravne naradie. Mam 3 rozne biky a naradie doma len pre seba cez 500,-. Niektore speci kluce su dost drahe. napr. Momentovy kluc, kluc na demontaz prevodnika na e-bike, ebike diagnostika, centrovsacia vydlica, vyrovnavac petiek atd. a potom velmi vela lacneho co sa nazbiera. Sam zajdem na daco do servisu kym si nedokupim naradie. Napr. magneticka sada na tahanie laniek v rame. Proste potrebujes to raz ale stoji to majland. Na centorvanie zober stare koleso z kovosrotu a skusaj, toto sa aj vyvyja tak ze musis studovat priebezne. Napr. 5800 presmykac sa nahadzuje uplne inak ako 7000
05.08.2022 - 16:01:19
01
Stale tie kurzy nikto nerobi? ;-) ja osobne nemam zial cas si skusat veci systemom pokus omyl.. mam ine casovo narocne hobby, ale rad by som vedel robit opravy aj veci, ktore este nepotrebujem. A ciem ze raz budem potrebovat. K tomu ja mam shimano, manzelka sram, dieta microshift. Kazdy ma inu teleskopicku sedlovku, vidlu, vsetko.. kym by som si okukal a skusil podla yt, mozem dat vypoved ;-) zaujma ma napriklad odvzdusnenie brzd a ich servis, detto servis a vymena stredov, prehadzovaciek, zadnej stavby na fulliku... elektro ma nezaujma, tuning tiez nie...
06.11.2022 - 21:11:18
00
stanislavsvajdlenik napísal:
... Sam zajdem na daco do servisu kym si nedokupim naradie. Napr. magneticka sada na tahanie laniek v rame. Proste potrebujes to raz ale stoji to majland....


Letmy pohlad na Aliexpress, cena tej sady okolo cca 10e.
07.11.2022 - 08:40:15
01
user_id napísal:
Letmy pohlad na Aliexpress, cena tej sady okolo cca 10e.


prepac ale uz som stary na jednorazove cinske naradie. Ja ked si nieco uz kupim tak to aj vyuzivam.
Samozrejme nekupujem park tool naradie ale aspon daku strednu triedu co sa nestrha po 2 pouzitiach.
07.11.2022 - 08:46:15
00
looserko napísal:
Stale tie kurzy nikto nerobi? ;-) ja osobne nemam zial cas si skusat veci systemom pokus omyl.. mam ine casovo narocne hobby, ale rad by som vedel robit opravy aj veci, ktore este nepotrebujem. A ciem ze raz budem potrebovat. K tomu ja mam shimano, manzelka sram, dieta microshift. Kazdy ma inu teleskopicku sedlovku, vidlu, vsetko.. kym by som si okukal a skusil podla yt, mozem dat vypoved ;-)

Zvlastny pristup. Ucit sa dopredu veci, ktore nepotrebujes nema moc zmysel, lebo ich rychlo zabudnes. Bike veci su spravidla relativne mechanicky jednoduche a ak nie si schopny si ich DIY osvojit (+ pomocou webu vychytat detaily) vtedy, ked to potrebujes riesit, tak je lepsie zverit to servisu. Nehovoriac o tom, ze v dnesnej dobe je aj kopec kurzov len online, nebudu zadarmo a tiez potrebujes investovat cas.
07.11.2022 - 08:49:18
00
Tak napr. opravu defektu alebo nitovanie retaze je fajn vediet skor ako ich v terene potrebujes ;) Dobre je pochopit na kurze alebo vo videu aspon zakladny princip fungovania a v pripade potreby si uz ludia spomenu co maju s naradim v ruke robit.
Workshopy servisovania robime napr. v ZA v Recyli a v BA robia v Cyklokuchyni. Treba ale ratat s tym, ze za cca 2-3 hodiny stihnes cca zakladnu kontrolu, opravu defektu, nastavenie menicov a mozno rafkovych brzd. Mensej skupine to ide rychlejsie ale naposledy som zakl. servis ukazoval stredoskolacke 2h a na konci povedala, ze musi aj tak prist znovu lebo si to nedokaze naraz zapamatat.
07.11.2022 - 12:32:15
00
A navyse, ak ti ide o veci ako vidla, tlmic, teleskop, tak ano, principialne funguju znacky/modely rovnako abo aspon podobne, ale kazda sa rozobera a servisuje inaksie a insim naradim. Cize pokial si nenajdes niekoho kto ti vsetko naserviruje na tvoje konkretne komponenty, tak itak skoncis pri tych istych videach a exploded drawings a manualoch
07.11.2022 - 13:04:44
02
Zigo napísal:
Tak napr. opravu defektu alebo nitovanie retaze je fajn vediet skor ako ich v terene potrebujes ;)

Tak povazovat uvedene ukony za servis by mi ani nenapadlo :) a myslim si, ze na toto sa looserko ani nepytal.
Pre uvedene zakladne cinnosti spojene s prevadzkou bicykla su pre danu cielovku naozaj prakticke skolenia vhodne. Ale ta cielovka su ludia, co sa spravidla ani do servisu bicykla sami pustat nebudu (v zmysle vymena stredu, hlavoveho, komplet kabelaze - co sa robi raz za X rokov a potrebujes aj specializovane nastroje). A ak v sebe na spominanych kurzoch objavia skryty talent a cit pre techniku, tak je predpoklad, ze im web, videa, pripadne fora budu stacit.
Nemas kontakt na tu stredoskolacku? Rad doucim. A mozno budem prekvapeny, ze aj ja sa mam v zivote este co ucit :)
07.11.2022 - 13:08:08
00
keyboard_arrow_up