theruck napísal:
tepove zony sa nedaju nastavit spravne lebo existuje na to niekolko metodik. je to ako viera. podla toho ktorej sa rozhodnes verit podla toho chodis do kostola :)
niektore metodiky udavaju 4 zony niektore 5 a niektore 7 zon. podla toho ktoru si zvolis ze jej veris alebo ktorej veri tvoj trener podla tej budes trenovat. v tvojom pripade bude zrejme najjednoduchsie si zalozit konto na niektorom sport trackingovom serveri tam si vybrat jednu z moznosti vypoctu zon, ktore ti ponukaju, a tie zony potom brat ako tie tvoje treningove.
nebude to vobec presne ale budes mat aspon aku taku disciplinu pri trenovani. ak planujes nejake intervaly tak ti to bude prakticky nahovno lebo za kratky interval ti tepova frekvencia nestihne ani vystupat a uz mas konec intervalu.

ja som si nastavil na 5 od 100-120-140-160-180-198
06.11.2015 - 16:33:14
00
theruck wattmeter je super vecicka o tom potom. Neviem ci som to spravne pochopil ale ked trenujes tep vobec nesledujes? Lebo tak to znie. Nie je prave super to ze si vies tep a vykon sledovat,vyhodnocovat tieto veci spolu a atd atd?
06.11.2015 - 16:54:30
00
theruck napísal:
ja teba zas podozrievam z hodinarstva. lebo tvaris sa ze niecomu rozumies ale k veci nevis nic napisat este aj odmietas diskutovat. napisal som ti jasne preco TF nie je presny ukazovatel zataze a jedine na ci si sa zmohol je nejake trapne popisanie nejakej vymyslenej situacie. gratulujem dostal si za to 4 palce. ale o treningu vis prt.

tak ked prt tak je vsetko v poriadku :lol:
06.11.2015 - 17:04:16
00
mishox napísal:
theruck wattmeter je super vecicka o tom potom. Neviem ci som to spravne pochopil ale ked trenujes tep vobec nesledujes? Lebo tak to znie. Nie je prave super to ze si vies tep a vykon sledovat,vyhodnocovat tieto veci spolu a atd atd?

nesledujem tep. nema to vyznam. ked mas v treningu ze mas ist 5 minut 250w tak je jedno ci mas tep 120 alebo 170. skratka ides podla okamzite meraneho vykonu. ovela vacsi vyznam ma ako dlho ides dany vykon. potom doma si to samozrejme kuknem ale nejaku vypovednu hodnotu ani vplyv na nic to nema. to jak keby si si pozeral pocas zavodu formule 1 ze kolko si mas v ktorej zakrute spotrebu. ovela lepsie ako cumet na TF je odvnimat si zataz napr podla takejto tabulky
blog.eliteclubs.com
lebo merat si zataz niecim ako HR to si mozes zrovna merat tym ako sa ti najezil 14ty chlp od palca na lavej ruke :)
06.11.2015 - 19:52:03
00
majdos: a co tym chces akoze dosiahnut? aritmeticku presnost?
06.11.2015 - 20:22:37
00
zabavne pozerat sa na tabulku co si pridal vo svetle toho co si doteraz pisal - pulzova frekvencia dava prec subjektivny pocit a dava ti objektivny obraz toho co v danej tabulke popisujes prave cez prahy ktore ziskas na zatazovom teste. ale ak ti to vyhovuje mysliet si ze si davas dost ked mozno ani nie - enjoy :)
(moj posledny prispevok tvojim smerom)
06.11.2015 - 22:02:23
00
ebte na to :) inak aká je tá metoda na 7 zón? aké sú to?
07.11.2015 - 08:07:40
00
Hosť napísal:
zabavne pozerat sa na tabulku co si pridal vo svetle toho co si doteraz pisal - pulzova frekvencia dava prec subjektivny pocit a dava ti objektivny obraz toho co v danej tabulke popisujes prave cez prahy ktore ziskas na zatazovom teste. ale ak ti to vyhovuje mysliet si ze si davas dost ked mozno ani nie - enjoy :)
(moj posledny prispevok tvojim smerom)

je to presne naopak. keby to bolo take jednoduche ako si myslis ze to je tak potom 2 treningy s rovnakou priemernou TF by boli rovnako "tazke" a teda rovnako prinosne na tvoju kondiciu ale nie je to tak.
ako ti moze TF davat objektivny obraz niecoho co sa stalo pred minutou alebo dvomi? ved do tvojej cielovej treningovej zony sa mozes dostat vyssou zatazou alebo aj dlhsim trvanim nizsej zataze tak potom ako si trenoval ked ani nevies preco si v tej zone? ked mas v plane ze zona 4 - 3 minuty tak do tej 4 sa dostavas tak ze ides najprv v 5 alebo viac a ked zbadas ze uz si v 4 tak uberes na intezitu v ktorej by si bol este 3 aby si to neprepalil a az po niekolkych minutach sa ti to ustali v tej 4 nakonec zistis ze prve 3 intervaly si nesiel to co si mal v plane.
ale samozrejme jazdi si podla coho chces ved aj ta TF ti "nieco" ukaze ale netvar sa ze si to zedol. verit mozes comu chces.


Naposledy upravil theruck dňa 07.11.2015 - 08:38:57, celkovo upravené 1 krát.

07.11.2015 - 08:29:43
00
ASman napísal:
ebte na to :) inak aká je tá metoda na 7 zón? aké sú to?

KUK SEM
07.11.2015 - 08:31:38
00
Ja si podľa pulzu sledujem, ako napredujem... porovnam, aký pulz mam pri určitých wattoch... raz za týždeň si dam 5 minut na zohriatie a potom tocim tak, aby som dosiahol pulz AP a pozriem, kolko mam wattov.. ked viac, ako minulý tyzden, tak viem, ze je to fajn...
07.11.2015 - 09:03:49
00
tu je studia ktora sa zameriavala vztah medzi spankom a TF http://hyper.ahajournals.org/content/27/6/1318.short
tu je studia ktora sa zameriavala na vztah medzi stresom v praci a TF http://hyper.ahajournals.org/content/35/4/880.full
tu je studia ktora sa zameriava na vztah kofeinu a TF http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF01857602
existuju dalsie a dalsie studie napr o vplyve pocasia alebo hydratacie na TF
tu je studia ktora dokazuje ze odhadovanie laktatoveho prahu na zaklade TF http://jap.physiology.org/content/87/1/452.full
existuju aj studie ktore spochybnuju ak nie vyvracaju popularny conconiho test

ak si k tomu zaratam nepresnost merania svojho TF senzora tak jedine co mi z toho vychadza je ze podla TF sa trenovat nevyplati.
prides nevyspaty do prace das si 3 kavy sef ta nasere a hned je tvoj vecerny trening niekde inde ako mal byt.
07.11.2015 - 09:09:01
00
pekný stret dvou protinázorov...ja trenujem podla TF, kedze nemám wattmeter, ale podla mojho nazoru, sa nedá jedno od druheho oddelit, tj. trening len na watty alebo len tepy...obojí by sa malo sledovat s tým, že TF by bola akýsi kontrolný údaj, že si schopný "dané watty po danú dobu" vobec ist, či?
07.11.2015 - 12:32:44
00
ani nie, ved to ci to dokazes ist vies z testov alebo zo zavodu. nikdy nevies aku mas v dany den kondiciu tak to musis citit ci je to ten den ked to nedas. to ze uz nevladzes vies aj bez tf. dokonca ak nepozeras na tf tak sa nelimitujes tym ze "jezismaria jak to mam uz vysoko, musim ubrat" lebo z jazdenia s TF nevies ako dlho vydrzis ist nejaku hodnotu ale pamatas si len 2 hranicne hodnoty.
tym ze je TF taky nepresny a velmi vela faktormi ovplyvneny udaj tak to nema ani nejaky monitorovaci vyznam. ak ides jeden den 300w 20minut s priemernou TF 150 a za mesiac to das pri priemere TF 148 tak je to sice mensie cislo ale nijako to tvoj pristup k treningu neovplyvni takze je to zbytocne cislo.
08.11.2015 - 08:41:37
00
tu vam ukazem dnesny trening. 5x5+5 min intervaly v intenzite 80-90% FTP (CP30) + <60% FTP
ako vidite tak HR (TF) ma dost pozvolnu odozvu a polovicu intervalu sa dostavam na nejaku uroven HR
v poslednom intervale som isiel dokonca priemerne najnizssi vykon pricom HR som mal priemerne o 8 BPM vyssiu ako v prvom intervale.
a teraz si zastancovia TF treningu predstavte ako by ten trening vyzeral keby som sa riadil podla TF. pre info moj LT je pri 152 BPM a dnes som to mal namerane cez 156 a normalne som pri tom stihal este rozpravat takze podla TF som bol uz davno niekde v anaerobnej zone zatial co podla RPE (pocitu) aj podla Power metra to bolo ok.
kto nevyskusa neuveri :)

Prílohy:

Screen Shot 2015-11-10 at 9.47.00 PM.png
Screen Shot 2015-11-10 at 9.47.00 PM.png 137.17 KiB thumb_up0thumb_down

10.11.2015 - 21:53:17
01
theruck napísal:
v poslednom intervale som isiel dokonca priemerne najnizssi vykon pricom HR som mal priemerne o 8 BPM vyssiu ako v prvom intervale.

ok ok este jeden a fakt posledny - a ano toto je diskusia typu bezdusaky vs plaste / 26 vs 27,5 vs 29 / kotuce vs vcka / full vs HT / camel vs flaska / paleo vs vegan vs zdravy rozum.

studuj studuj a zistis preco - a nie nebolo to oneskorenim HR. zrovna ten 5ty interval je dovod preco pouzivat HR (najma ak nie si profik a mas rodinu/pracu) - v takmer vsetkych pripadoch ktore si popisal aky je HR zly mas v tomto 5tom intervali vysvetlenie preco sa mylis.
jedine co ti uznam je ze HR je oneskorene. toto vsak vadi iba pri non-HIITe - a ak jazdis a trenujes viac ako 2 tyzdne tak svoju realnu HR poznas s presnostou na 5 pulzov (okolo prahov este presnejsie) z toho ako sa citis takze zhruba 30s oneskorenie ktore ti HR ukazuje pri non-HIITe tymto s prehladom eliminujes.
Watty su skvele ukazovatko ale samostatne mozu byt este zavadzajucejsie ako oneskoreny HR najma ked nejazdis v dokonalych podmienkach...

druhy edit - napoveda
co je potrebne si uvedomit je ze zataz ktoru telo pri treningu/zavode znasa nie su len watty z wattmetru...


Naposledy upravil stax dňa 11.11.2015 - 09:58:01, celkovo upravené 2 krát.

11.11.2015 - 09:18:30
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Športové hodinky)
keyboard_arrow_up