Ale skopirovat text zvladne no ;)
24.03.2020 - 07:18:15
04
pohľad profi cyklistu na to ako to prebiehalo v Taliansku :)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10216023504011750&set=a.3148727088446&type=3&theater
24.03.2020 - 07:38:25
00
Zda sa, ze Taliansko uz dosiahlo vrchol a dennych pripadov je coraz menej. Cca mesiac trval ten rozbeh a v podstate bez zasahu statu.
U nas to nebude ziadna hruza, ludia su ovela zodpovednejsi od zaciatku, comu ja stale nemozem uverit.
24.03.2020 - 07:53:01
07
Nie sme zodpovednejsi no prepadol nas strach a panika.
24.03.2020 - 07:55:15
023
Na druhej strane si myslím, že Slovensko niekedy, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu, že na Slovensku predsa len tá uroven zdravotnictva je este stale nizsia a teraz, chvalabohu, že je nizsia.
24.03.2020 - 08:20:46
011
na zaklade 2 dni sa neda spravit trend. Velmi by som si zelal, aby to klesalo, ale pockal by som si na dlasie 2-3 dni. Dolezitejsi je pocet umrti. Cina mala vrchol denneho poctu umrti cca 2 tyzdne po vrchole denneho poctu nakazenych.

Dnes som zasa videl video na aktualitach, kde predikuju 20 000 mrtvych na Slovensku. V celom svete je ku dnesnemu dnu pocet mrtvych ~16 500. Samozrejme nevieme, aky smerom sa to este bude uberat, ale fakt mi pride 20 tis prestrelene - dokonca az na hranici poplasnej spravy. Okrem toho pocitali pocet mrtvych 4% zo vsetkych nakazenych (aj tych, ktori o tom nevedia), zatial co cely svet pocita 4% zo zistenych pripadov, ktorych je 6x menej (bezne pouzivany odhad). takze ked 20 000 podelime 6, dostaneme 3 333.

Momentalne su pre naj asi najsmerodatnejsie statistiky z Talianska (o cinskych si myslim svoje). A ani nie tak pocet nakazenych (zalezi, kolko sa testuje), ako pocet mrtvych (to sa moc oklamat neda). V Taliansku je momemtalne ~6 000 mrtvych a je ich (pre jednoduchost) 10x viac (~60 milionov). Cize na zaklade tohto mozeme momentalne povedat, ze na Slovensku bude "urcite minimalne" ~600 mrtvych na koronavirus. Ked este uvazime, ze taliani maju umrtnost 2x vyssiu, ako celosvetovy priemer, tak to este podelime dvoma a mame 300 mrtvych. Cize, sice s velkou statistickou nepresnostou, mozeme povedat, ze na Slovensku zomrie 300 ludi ked budeme v rovnakom stadiu nakazy ako Taliansko. S postupujucim casom toto cislo bude samozrejme este stupat (zalezi, akym trendom). Toto cislo (300) vypoveda o 1 mesiac trvajucej nakazy. Ak by sme stanovili, ze toto bude mesacny priemer, tak pocet 20 000 mrtvych by sme dosiahli, ak by tymto priemerom virus zabijal cca 5.5 roka.
24.03.2020 - 08:32:04
01
len si do rovnice nezaratal to ze na Slovensku boli opatrenia okamzite kdezto v Taliansku pomerne neskoro - takze porovnavas neporovnatelne.
24.03.2020 - 08:39:03
01
o to vacsi bude rozdiel medzi 20 000 a mojim cislom. To len posilnuje moj argument, ze 20 000 je blbost.
24.03.2020 - 08:40:39
00
skorpion nič také nebude. Aj u nás bude tento týždeň peek. Vo vela krajinách ten vírus ignorovali. Este Conte ked mali prvé nákazy pozýval ľudí do Talianska aby neblbli. To iste v Rakúsku v jednom bare našli 15 nakazených a este týžden nato niekolko tisíc lyžiarov tam lyžovalo. V Taliansku sa hral futbal. To isté španielsko. USA tiež to isté - Trump si robil z toho vírusu srandu. Vsade sa veselo lietalo, kde letiská boli ďalšia možnosť hromadného nakazenia. U nás od prvého prípadu tieto hromadne akcie zakázali takže sa ten vírus nemal ako napadnut dalsích občanov. Mám kamaráta v Irsku a tam len málokto ide s rúškom von a po zavretí barov sa robili domové party. Ale už aj tam to začínajú brat Vážne. Na Slovensku Už je to dva týždne po vyhlásení krízového stavu, 90% ludí nosí rúška a všetko naokolo dezinfikuje. Takéto opatrenia jednoducho ten vírus zastavia. u nás tých nakazených bude málo lebo sme to stopli hned v dalsích krajinách to ešte chvíľu potrvá kedže ludia boli menej disciplinovaní a opatrenia prišli neskôr. Základom do budúcnosti bude uzavrieť hneď letiská alebo testovať všetkych cestujúcich a zrušiť hromadne akcie od prvého prípadu potom sa predíde takejto nákaze. ďalšia vec čo zohráva rolu je počet obyvatelov na km2.
24.03.2020 - 08:53:24
02
Sesulak napísal:
Zda sa, ze Taliansko uz dosiahlo vrchol a dennych pripadov je coraz menej. Cca mesiac trval ten rozbeh a v podstate bez zasahu statu.
U nas to nebude ziadna hruza, ludia su ovela zodpovednejsi od zaciatku, comu ja stale nemozem uverit.

testovacie kapacity su obmedzene, my sme testili 300 ludi z toho 30 pozitivnych, talianiked maju 5000 pozitivnych musia testovat 50k ludi? mozno menej (20k) ked je to tam viac rozsirene. kazdopadne ja si skor myslim ze len uz nestihaju viac testovat, rovnako aj ine krajiny . vid u nas - podla pozitivnych by si povedal ze virus je na ustupe a ochvilu sme bez novych pripadov :)
24.03.2020 - 08:59:43
00
čo tak uvažovať aj nad variantou, že aj v taliansku aj u nás sa už nehlásia ludia na testovanie kedže čoraz menej ľudí ma symptómy.
24.03.2020 - 09:05:09
01
preto si myslim, ze nezalezi na pocte nakazenych, ale na pocte umrti.
24.03.2020 - 09:15:21
00
Gusto0 napísal:
len si do rovnice nezaratal to ze na Slovensku boli opatrenia okamzite kdezto v Taliansku pomerne neskoro - takze porovnavas neporovnatelne.

to mas +- jedno, rozdielna bude len rychlost. ale pokial vsetkych totalne neodizolujes tak sa to bude sirit dalej a dalej a dalej a proste na vsetkych casom. vysledok bude rovnaky. taliani maju nakazenych zatial len 0.1% (oficialne) populacie. a vidno ze aj ked to relativne klesne k nule jak v cine tak stale je tam par novych a staci ze to niekde viac buchne a ide to exponencialne znovu
24.03.2020 - 09:15:26
00
Ti novi v Cine su len ludia, ktori sa vracaju zo zahranicia.
24.03.2020 - 09:17:42
00
Takže krátka rekapitulácia : ako tu čítam , odborne nám tu povyrastli mnohí virologovia , epidemiologovia , odbornici na lekársku štatistiku a mame tu aj zopar nových manažérov krízového riadenia . Pribudli aj nové “ zaručene “ prognózy počtu mŕtvych na Covid 19 . Pôvodný prudko odborný odhad katastrofických rozmerov Capula, ktorý rátal s 50K mŕtvymi len na SK do konca epidémie , či do konca tohto týždňa sa mu / presne sa to nedalo vydedukovat , bo jeho príspevok bol ovplyvneny etylickym opojením / pravdepodobne nevyplní. Další odhad 20K mŕtvych slovenských občanov . Už je “trosku “ menej no stále priveľa , na stav ktorý momentálne mame na SK . Ivan ide o5 svojou cestou tvrdého goraľa a všetko vsadil na mlieko , tvrdy indoor tréning a megadavky vitamínu C , ktorý vykúpil po celom Slovensku . Znany lovec a krotitel boreliózy v jednej osobe to mentálne nezvládol a po premotivovanom vstupe s mnohými vulgarizmami na vychodniarov sa mne z neznámych dôvodov odmlčal :) ... občania a foristi to zobrali celkom vážne . Dodržiavajú karantenu , pracujú z domu , browsuju internetom až horia optické káble pričom “ vykňurali “ ďalšie smeracke svinstvo v podobe Kajetanovej bombastickej investície . Další pritvrdili a dezinfikujú aj rohliky alkoholom ? ... a pribudol novy vírus s názvom Milo 1 . Pozor na neho !!! Šíri sa rýchlo , nepredvídateľne , agresívne , postihol viaceré témy . Kým taký Vuk bol otravný a s “ dlhým priebehom “ , ale v princípe neškodný typ , Ivan naproti tomu agresívnejší , často postihuje viaceré oblasti no s kratšou inkubačnou dobou . Milo 1 je však , ale že jedným slovom úplne odveci , postihujúci hlavne CNS s psychickými zmenami a mnohými psychsomatickymi zmenami postihnutých .


Naposledy upravil Ramon1 dňa 24.03.2020 - 09:26:41, celkovo upravené 1 krát.

24.03.2020 - 09:18:03
086
keyboard_arrow_up