Ozaj, som si tak spomenul, ako dopadli tie katastrofalne predikcie co tu boli ohladom rozsirenia nakazy pocas volieb ak sa nemylim vo francuzsku? Niekedy februar-marec tusim. Nerypem, pytam sa tak polo-vazne :-) Ja som to nejak extra nesledoval, ale ani nic hrozne nezachytil.
06.05.2020 - 07:57:34
00
Co sa tyka Francuzska tak neviem, ale pamatate si na tu predikciu 500 000 infikovanych na Slovensku? To bolo co za idiotov a poplasnakov?
Ten co to vtedy viedol, skoncil
https://domov.sme.sk/c/22395328/martin-smatana-konci-ako-generalny-riaditel-izp.html
06.05.2020 - 08:05:09
00
mne sa zda ze ten clovek sa potom obhajoval, ze vychadzal z toho co zahlasila Merkelova a nejako si to napasoval na Slovensko
06.05.2020 - 08:22:07
00
Klasicky problem matematickych modelov: shit in - shit out.
06.05.2020 - 08:36:56
010
tak ale ked mi vychadzaju uplne ulety tak sa zamyslim - mne tie modely co zverejnovali prisli zamerne tak vypocitane aby zastrasili ludi
keby sme tu nemali ziadne opatrenia tak by boli tie cisla mozno realne
06.05.2020 - 09:22:14
01
gusto - lenze tie cisla boli tak absurdne, ze si kazdy hned povedal ci im totalne nehrabe
06.05.2020 - 09:26:31
04
bladerunner napísal:
Tak ja neviem....to mi chcú povedať, že vzorky všetkých výterov skladujú pol roka v labáku???? Toto neverím, neexistuje, aby na to boli kapacity.


Je fakt velmi tazke pouzit google a najst si originalny text? Ta nemocnica ma protokol podla ktoreho uchovava vsetky respiracne vzorky 4 roky:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924857920301643?via%3Dihub
06.05.2020 - 09:44:08
00
Ľudia boli ako premnožené potkany v stodole a prišiel dnu sedliak (korona) tak všetci zaliezli.
Negatívne dôsledky korony sú vidno, všade rozhádzané použité rukavice a rúška okrem bežného bordelu
06.05.2020 - 09:55:39
00
iron.hide
Nemyslim si, ze tie modely boli absurdne - Taliansko alebo aj Cina su prikladom, co by sa dialo, keby sa opatrenia prijali mozno o 2-3 tyzdne neskor - ked by sa virus po krajine rozsiril viac.
Tie modely vychadzali z vtedajsieho poznania a zaroven zo sposobu sirenia epidemii. Sezonna chripka zasiahne 10-15% populacie za rok. Z toho umrie cca 0,1-0,3%. Co je na Slovensku cca 1000 ludi (rocne). Tento sajrajt mal odhadovanu smrtnost 3 % (10-30x viac ako chripka) a podla Nemcov mal zasiahnut desiatky percent populacie (myslim, ze hovorili o 70%) predtym ako sa kvoli stadovej imunite prestane sirit. To by znamenalo len na Slovensku radovo desiatky tisic mrtvych.
Preto boli prijate take drasticke opatrenia - a zabrali. Aspon doteraz.
Tie modely asi nepocitali s jednou vecou - ze aktivne vyberame z populacie nakazenych. To znamena, ze ked sa nakazis, a najdu ta, tak uz nenakazis nikoho ineho. Preto aj po splosteni krivky sa krivka nenatahuje v case.

Nezabudajte, ze modely vychadzaju z aktualnej urovne poznania. A keby neboli tie, mozno by sme neprijali tak ucinne opatrenia a neboli na tom tak dobre ako sme. Ekonomika bude poskodena daleko menej ako inde - aj ked je samozrejme zavisla na inych. A zachranili sme vela ludskych tragedii - stale nikto nevie ci ten virus nesposobuje aj dalsie dlhodobe poskodenia.

Ak toto udrzime a dokazeme vycistit, tak Slovensko bude vzorom - a nebude sa na nas zapad divat tolko zvrchu.
06.05.2020 - 10:01:15
013
corsair napísal:
Ľudia boli ako premnožené potkany v stodole a prišiel dnu sedliak (korona) tak všetci zaliezli.
Negatívne dôsledky korony sú vidno, všade rozhádzané použité rukavice a rúška okrem bežného bordelu

Keby len toto boli negativne dosledky - tak to vieme vyzbierat za jednu brigadu :). Myslim, ze po zime byva aj ineho bordelu na lukach a v lesoch.
A ano. Zaliezli sme. Lebo je to ucinne na to aby sme sa ochranili. Potkany su inteligentne.
06.05.2020 - 10:06:41
00
Musia byť, keď ich hlavnou a jedinou ochranou pred predátormi je schopnosť rýchlo sa množiť
06.05.2020 - 10:11:27
00
will lenze sme sa su bavili o modeloch ktore zverejnovali niekedy mesiac po prvom pripade. a kazdy normalny clovek videl ze tie cisla su uplny ulet. ak to pocitali dlho a vychadzali z udajov niekde uplne na zaciatku tak im vysli nejake cisla - no mohli sa aspon zamysliet nad tym ze je to kravina. ved sme tu mali uz cele tyzdne opatrenia pri ktorych sirenie v takom rozsahu nemalo sancu. oni vychadzali z talianskeho modelu bez zavedenia opatreni - co bol uplny nezmysel toto aplikovat na slovensko ktore pocas prvaho tyzdna od prveho pripadu zaviedlo opatrenia - co je uplne nieco ine ako taliansko - ratat podla toho nejake modely a este to zverejnovat bol ulet.
06.05.2020 - 10:18:00
01
https://dennikn.sk/1882207/nariadenie-ktorym-policia-uzavrela-hranice-zrejme-neexistuje-povinna-statna-karantena-moze-byt-protiustavna
06.05.2020 - 11:13:35
00
Tak som si precital 3 stranky dozadu (dalej som uz nesiel) a zda sa mi, ze sme sa bavili o tych prvych krivkach. Preto som aj napisal moj prispevok.
Ale to je jedno - ak ich neskor nekorigovali, tak je to blbost samozrejme.

lto No a teraz sa najde 450 pravnikov, ktori povedia, co presne nemalo byt urobene a malo byt urobene inak. Na tomto umrie europsky model demokracie. A urcite to zasiahlo aj LGBTI komunitu nejako.
Totalitne staty mozu efektivne riesit taketo problemy, ale ked v demokracii nieco urobis, tak vzdy je to zle a najde sa nejaky pablb, ktory to napadne. Az to ludi nastve, zvolia si kotlebu a budeme v prdeli. Len preto, ze nam bolo prilis dobre.
06.05.2020 - 11:18:38
03
Nechapes .. karantena bola nariadena, aplikovana, vymahana, ale vraj neexistuje ziadne vyhlasenie/vyhlaska nic, na zaklade coho to spravili /to som ani netusil :D/ .. v CR uz boli podane ustavne zaloby a jednu uz vlada prehrala, kedy sud konstatoval, ze korona-nekorona, vlada je povinna zakony dodrziavat. Tu nejde o 450 pravnikov, tu ide, ze vlada MUSI zakony dodrziavat. Inak .. ale to uz asi vies.
06.05.2020 - 11:20:49
02
keyboard_arrow_up