rockfox napísal:
galerida
takze podla teba je v poriadku, ked je v specifikacii napisane napr, ze bajk ma 4-piestove brzdy, ale pridu 2-piesty a predajca povie "sorry, taka je doba"?


V poriadku to nie je, ale nie je to vina, ani chyba predajcu, toho má zaujímať (riešili sme niečo podobné so SOI pred rokom) platné Vyhlásenie o zhode zo strany výrobcu... Nepredpokladám totiž, že by predajca svojvoľne menil komponenty - to už by bol problém... Pokiaľ to urobí výrobca, všetko ide na jeho triko... Zaujímal by ma priebeh reklamácie (odstúpenia od zmluvy), ale to by to niekto najprv musel kúpiť...
31.05.2022 - 15:32:58
00
Ja ti teda vysvetlim o co ide. Nejde tu o to ze ti stacia aj horsie komponenty, ze sa ceny menia, shimano/sram su neschopny dodat komponenty....
Ide u o ochranu spotrebitela. Zamena komponentov za horsie bez uvedenia znamena podvod. Pri tych divnych vidlach a noname brzdach je to diskutabilnejsie ako pri 2 piestovych brzdach namiesto 4. Mame tu nastastie instituciu ktora to preskuma, preto je vhodne sa na nu obratit.
A tu prichadza obchodnik, on ti predal tovar ktory nezodpoveda specifikacii, cize on nesie zodpovednost a pripadny vysledok zo SOIky.
31.05.2022 - 15:42:21
00
konyk87 ..nie , nie je to normálne, ale je taká doba Ale nie je ani normálne, že Ukrajinec príde domov a domu nikde.. normálne ale môže byť, že tie 2-piestky, brzdia v skutočnosti lepšie ako 4-piestiky. A môžeš sa s nimi hádať. Ja to plne chápem a sám zažívam denne, ak niečo objednávam, či kupujem sebe. Ale neurobíme s tým nič. Lebo vo výsledku ti ten výrobca (lebo ten rieši kombináciu komponentov na bajku - nie obchodník, čo to vybaluje z krabice) ( alebo zloženie komponentov balkónových dverí - nie montér -roboš, čo ich montuje) - takže výrobca nemá inú možnosť, ako vôbec poskladať bicykel v tej cene oproti tomu, ako ho pri návrhu do výroby pred troma rokmi plánoval - len jednoducho vzhľadom na nedostatok komponentov, použiť náhradu. Takže miesto XT kazety za 150 EUR ti osadí bajk jedinou dostupnou napr DEORE kazetou, ktorá je momentálne možno i drahšia ako pôvodná XT kazeta ( a tým pádom ti ponúkol cenovo rovnocennú alternatívu) Tiež majú všelijaké zmluvy s dodávateľmi komponentov. A preto jedine čo môžeme teraz spraviť je kúpiť skladovku - z toho obmedzeného množstva- tam máš jedinú istotu. Áno, hnevá ma to - lenže čo viem ja, tak tú klauzulku o možnej alternatíve komponentov tam má dnes už každý výrobca. Pozri sa koľko stojí cena obyčajnej reťaze teraz a porovnaj s cenou minulý rok ak môžeš. Alebo ak sa nepáči treba ísť k súdu, zažalovať ich všetkých, zažalovať výrobcov áut, že ti auto dodajú o pol roka neskôr a tebe kvôli tomu krachne možno tvoje živobitie. Táto doba nie je vôbec štandardná v rámci ochodno - dodávateľských vzťahov najmä v medzinárodnom obchode. A ak sa pozriem na bicykle, neviem, či na jedinom z nich nájdem nejaký slovenský výrobok, odliatý z rudy vykopanej na Slovensku v slovenskej zlievarni...

PS: a vždy máš právo odstúpiť od zmluvy v prípade nákupu cez e-shop, tam zákon spotrebiteľa ochraňuje. Len nesmie človek chcieť, aby mu ostal bajk a vymenili iba brzdy.


Naposledy upravil Hosť dňa 31.05.2022 - 15:50:09, celkovo upravené 1 krát.

31.05.2022 - 15:44:17
00
Ja som ten bajk kupoval s tym ze presne viem ake komponenty su na nom osadené, som s nimi spokojný a viem, že niečo vydržia.
Bajk som objednal a pri preberani, som si až ja sám všimol, že komponenty sú iné. Predajca dopredu nepovedal nič. Na moje upozornenie reagoval,
že CTM si vyhradzuje právo meniť komponenty tak ako uzná za vhodné...
31.05.2022 - 15:47:34
00
potkanko007 napísal:
Ja ti teda vysvetlim o co ide. Nejde tu o to ze ti stacia aj horsie komponenty, ze sa ceny menia, shimano/sram su neschopny dodat komponenty....
Ide u o ochranu spotrebitela. Zamena komponentov za horsie bez uvedenia znamena podvod. Pri tych divnych vidlach a noname brzdach je to diskutabilnejsie ako pri 2 piestovych brzdach namiesto 4. Mame tu nastastie instituciu ktora to preskuma, preto je vhodne sa na nu obratit.
A tu prichadza obchodnik, on ti predal tovar ktory nezodpoveda specifikacii, cize on nesie zodpovednost a pripadny vysledok zo SOIky.


Stáva sa už z toho trochu turecká telenovela, ale poznamenám ešte jednu vec: Ak Ťa predávajúci oboznámi so zmenami v špecifikácii a Ty to aj tak kúpiš, o podvode nemôže byť reč... Aj keď sa to horšie dokazuje a zákazník je schopný tvrdiť, že o ničom nevedel... Avšak pri oprávnenom odstúpení od zmluvy z dôvodu reklamácie nevidím dôvod, prečo by mal byť problém, o oprávnenosti reklamácie do 1 roka aj tak nerozhoduje predajca, ale vyjadrenie výrobcu... A ak ide o tovar z e-shopu, tam by sa to bez upozornenia zákazníka dalo brať ako podvod, avšak tam je to ešte jednoduchšie, zákon jasne stanovuje právo na odstúpenie od zmluvy v stanovenej dobe bez udania dôvodu... Ja od začiatku reagujem len na to, že namiesto hlavného poukázania na to, že výrobca si robí, čo sa mu zachce, sú nakoniec predajcovia najväčší podvodníci... Čo teda nepovažujem za pravdu, každý (alebo teda väčšina) predajca chce mať predsa len spokojných zákazníkov, nikto si neotvorí predajňu na pol roka a potom šlus... ;-)
31.05.2022 - 15:54:45
01
sorry, prestal som citat pri ukrajincovi, ktory pride domov a dom nikde lebo som vedel, ze to bude zas len kopa nezmyslov (tym samozrejme neschvalujem napadnutie ukrajiny).

vlani sa nam stalo, ze sme objednali priatelke bajky a namiesto shimano brzd a pohonu tam boli rozne alternativy typu tektro brzdy, microshift radenie, sunrace kazeta...
vobec by mi nenapadlo nieco take kontrolovat a zistili sme to az po par tyzdnoch, ked uz sa nedalo vycentrovat prasa a naladit pohon, aby nerapkal na ziadnom prevode.
predajca mal este dlho povodne komponenty na stranke, aj ked vyrobca uz davno uvadzal tie realne. kedze sa jednalo o relativne lacny bajk, tak sme ho po sezone predali (s uvedenim toho, co na nom realne je) a zobrali skladacku zo suncycle a to je uz nie ina liga, ale iny sport (pravda, aj s inou cenovkou) :)
medzitym, ten isty bajk na tych istych alternativnych komponentoch medzisezonne zdrazel o 150e, aj ked sa jedna fyzicky o tie iste bicykle ako predtym...
31.05.2022 - 16:00:11
03
konyk87 ..kopa nezmyslov...
Chyba predajcu je v tom, že uvádzal ešte dlho neaktuálnu zostavu bicykla- predával v reále úplne niečo iné ako ponúkal - to je na SOI, za to sú pokuty a nie malé. Stačí mu , ak by tam niekde uviedol odvolávku na toho výrobcu a je tiež z toho vyzutý, pokiaľ výrobca môže upraviť skladbu komponentov.

Tvoja chyba je v tom, objednávať si niečo, o čom človek nemá ani páru, cez internet a potom po pár týždňoch, keď sa dostane do obrazu, zistí, že mal plné právo na vrátenie peňazí, keby výrobok nebol použil.

Nie si podľa mňa jediný takto nahnevaný človek v tejto dobe. To ale neznamená, že keď ty nie si dôkladný pri čítaní obchodno-predajných podmienok a kontrole výrobku po prebratí, že ja píšem nezmysly. V tejto dobe je úplne normálne, že človek si niečo načíta na nete, ale nedá si námahu pochodiť po predajniach a spýtať sa na rozumy. Keby sa baviš s reálnymi ľuďmi, s reálnymi skúsenosťami, mohol si mnohému predísť.

A to sem takýchto nespokojných ešte pribudne a budú sa čudovať, že čo to majú na bicykli... :-) Korona začala pred dvoma? rokmi a niektorí si myslia, že na svete sa nič nezmenilo a potom sú mimo z reality.
31.05.2022 - 16:21:43
00
Ako vie predajca že s akými komponentami mu dodajú ten bike? To predsa zistí, až keď mu to dodajú.
31.05.2022 - 16:26:56
00
ak tvrdis, ze vzdy citas vsetky obchodne podmienky, tak sa len potvrdzuje, co si myslim od zaciatku - jednoducho klames a obhajujes ***** :)

viem, ze som spravil chybu, ze som si to nevsimol hned, ale rozhodne mi nepride fer praktika uvadzat na stranke produktu nieco a realne dodat nieco ine s odovodnenim, ze niekde uplne inde bolo spomenute, ze sa to moze zmenit. keby sa take nieco dialo napr pri potravinach, tak to moze zopar ludia aj zabit. tiez by si to obhajoval?
odpovedat nemusis - tymto opustam tuto debatu lebo je jasne za koho kopes...
31.05.2022 - 17:09:13
01
konyk87 ...zvyšovanie cien je dané:
ad1 rastúcimi nákladmi výroby,
ad2 nenažranosťou výrobcov (tí určujú ceny a marže predajcom) ... potom uvádzajú ich výročné správy rast zisku i viac ako o 50% oproti predchádzajúcemu roku (napr škoda auto)
Fakt z toho netreba robiť telenovelu a miešať sem potraviny ( a pri tom tam je to iná divočina - to zloženie :-))

mnoho predajcov uvádza neúplnú chrakteristiku, odvolajú sa linkom na stránku výrobcu ...ale či sa to stačí neviem fakt. Aj či je lepšie neuviesť charakteristiku bajku, ako uvádzať klamlivé údaje - ani jedno nie je v poriadku podľa mňa. Možno si konečne prečíta túto diskusiu človek, čo si myslel, že nemusí klásť dôraz na tie vetičky o možnej zmene komponentov. Dám tomu z mojej strany nejaký romanticky turectotelenovelový záver:

1.Ak kupujem bicykel cez e-shop, nemôžem si byť 100% istý skladbou komponentov, pokiaľ mi túto skladbu predajca nezagarantuje (čomu sa vyhýba vetičkami o alternatíve) - existuje mailová komunikácia, aby bolo možné toto potvrdenie priložiť k objednávke.
2. Ak kupujem v kamenej predajni, tak sa pýtam s katalógom v ruke, či tam ten komponent je taký ako v katalogu - alebo alternatíva. Ak nesúhlasí, môžem diskutovat o cene, ak nie som spokojný s odpoveďami predajcu, otočím sa a idem kúpiť inde.
3. Ak e-shopom neverím a v kamenej predajni mi nedokážu dodať bicykel, ako mám vybraný v pôvodnom katalógu výrobcu, musím sa pozrieť po inej značke, alebo urobiť nejaký kompromis z mojich požiadaviek.
4. Ak ignorujem skutočnosti uvedené v bode 1. až 3. a trvám na zakúpení bicykla danej značky v presnej konštelácii uvedenej v pôvodnom katalógu výrobcu, hoc takto nakoncipovaný bicykel reálne výrobca nikdy nevyrobil a reálne nedokáže v tej cene nikto z predajcov dodať... nuž potom mi asi o to bicyklovanie až tak nejde a teším sa ušetrenej sume peňazí :-)


PS: "ak tvrdis, ze vzdy citas vsetky obchodne podmienky, tak sa len potvrdzuje, co si myslim od zaciatku - jednoducho klames a obhajujes *****" ... úplne s tvojim tvrdením súhlasím, keby som to niekedy tvrdil :-) ..nedomýšľať si, čítať s porozumením (tak sa to volá myslím)
31.05.2022 - 17:55:20
00
galerida "... a to že ty si nenašiel bajk tvojmu vysnenemu podobný ... nuž ja ti neviem, kde je chyba, keď na celom svete existuje iba taký jeden jediný. Strašne precenuješ technické parametre. Poznám dospelého chalana, čo vynadal po pretekoch tatkovi - sponzorovi, že mal zlý bajk (specialized na karbóne) a preto ich predbehol iný chalanisko na komerčnom bajku za 700 eur s pružinovou vidlou (kellys spider) - bavil som sa veľmi, musím priznať"

Preco by som mal kupovat nieco co mi vyhovuje len ciastocne ked mozem mat bike ktory splna povedzme 90%? Nie som clovek co si kupuje novy bike kazde 2-3 roky. Chcem taky ktory splna co najviac moje poziadavky a bude so mnou na roky rokuce. Predstav si ze geometriu ktoru ma moj bike vtedy prakticky nikto okrem 1-2 znaciek nerobil. Dalsou vecou boli komponenty, cena, vyssia max nosnost, dozivotna zaruka na ram a musi sa mi aj pacit. Ked idem vysolit tisice na bike tak hadam je normalne ze si premyslim co chcem jazdit, ako chcem jazdit, ktorym smerom sa chcem cca posuvat a az tak nieco tymto faktorom zodpovedajuce - kupit.

Ti poviem..nazory co tu prezentujes ?‍♂️
31.05.2022 - 21:25:56
00
stalo sa aj mne s kamosom tu z miestneho shopu...osadene brzdy tektro namiesto shimano (bike je giant)...ponukli kompenzaciu 50€, kedze kamos si bol vedomy, ze dnes tazko zohna bike za taku cenu, tak to prijal...ale vtedy este nemali tu carovnu vetu ako uvadzaju teraz....uz to je asi pri kazdom bajku "Uvedená špecifikácia sa môže líšiť od skutočnosti z dôvodu dlhodobých problémov s dodávkami komponentov. Nie je v našich silách kontrolovať rozdiely medzi výrobcom deklarovanými komponentmi a skutočným vybavením. Alternatívne diely by mali byť na rovnakej úrovni ako pôvodné komponenty. Za rozdiely sa ospravedlňujeme. Je to ale jediná možnosť, ako vám v aktuálnej sezóne ponúknuť bicykle."
01.06.2022 - 10:17:16
00
A pritom po vymene brzdovych spalkov su Tektro celkom fajn :-).
01.06.2022 - 10:19:58
00
stáva sa aj opačne-v popise Lector FS sú brzdy SRAM Level TL 2/2 Piston
https://www.ghost-bikes.sk/produkt/lector-fs-essential-petrol-blueocean-blue/5944
reálne prišli Shimano BR-M7100
ani náhodu som sa nesťažoval,sú,ako sa dalo čakať,velmi dobré :)
01.06.2022 - 11:32:25
01
Ono v pôvodnej špecifikácii tie SLX boli, potom prišli problémy so Shimanom, tak to nahradili (v popise) SRAMom a nakoniec ich zohnali, len už nebolo toho svätého, ktorý by tú špecifikáciu upravil naspäť... Tiež mi prišiel s SLX...
01.06.2022 - 11:42:43
00
keyboard_arrow_up