Ahojte chalani,

prosím vás kúpil som si nový bike Cube Aim SL 29 s vidlicou RockShox Judy Silver TK Coil, 100mm, Lockout s tým, že som ju mal v pláne vymeniť hneď za nejaký lacný vzduch (predpokladal som presne tú istú vidlu len v air prevedení). Reagoval som na nejaký inzerát a inzerent ma hneď upratal, že na ten bike to bude dosť problém dať niečo lepšie kvôli kombinácii tapred krk, QR zamykanie a vzduchová patróna (zdvih 100-120mm). Tak som z toho ostal trochu smutný (lebo som si nad výberom dal dosť záležať pomer cena-výkon), lebo som faktor predného náboja pri kúpe opomenul. Kolesá sa mi meniť moc nechce, bike nechcem príliš tuniť, iba tú vidlu som chcel vzduch...
Viete mi uvedený problém s výberom potvrdiť a hlavne poradiť nejakú lacnejšiu vidlu ktorá tam pasne?
Ďakujem pekne.
30.07.2022 - 09:47:26
00
koleso meniť nemusiš stačí vymeniť naboj na kolese a dať prepliesť koleso rovno aj s montažou novej vidlice, naboj a prepletenie ťa vide dokopy tak 40€
teraz som to riešil lebo som tiež menil vidlicu staršiu s rychloupinakom za Rockshox vidlicu s pevnou osou

naboj to stačí tento
https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/naboje/mtb-kotucove/shimano-naboj-predny-alivio-mt400-32d-boost-110x15mm-cierny-center-lock.html

potom treba kupit naboj s rovnakym počtom dier (ak som sa dobre dočital tak 32 dier) a vidlicu s rovnakou širkou ako je naboj (ten v odkaze ma 110mm) čiže boost 100 alebo 110 + aby sedol brdič na vidlu, aby nahodou nebola treba podložka pod brdič ale to je otazka max 5-10€

    30.07.2022 - 12:24:15
    00
    Jozef-Bartos: no ak ta vidlica je qr 5mm upinak , tak take sa uz moc nerobia, bud suntour (nestoji to za nic), alebo potom cinske kopie foxu. To uz potom radsej menit predny naboj, ale tak to sa da relativne dost lacno spravit. Krk na rame je dole rozsireny (tapered) ? Inak tu vidlicu som v ruke nemal, ale okrem vahy by na nej snad nemalo byt nic zle /ak teda pruzina vyhovuje na vahu/, tlmenie je turnkey, co ak dobre vidim, je stary klasicky motion control.

    Pravdepodobne sa vidlica da prerobit na vzduch asi tymto https://www.bike24.com/p2286727.html (ale informacia nie je 100%, chce to potrvdenie). Pruziny kedysi RS ponukal rozne silne podla vahy, ale na toto som nejako nenasiel. Ale z mojho pohladu, ak sila pruziny vyhovuje na vahu, tak by som sa na vzduch vykaslal.

    Naboj predny tak cca 15-25e, plus prepletenie.

    tomtoy ma predbehol :)
    30.07.2022 - 12:32:08
    00
    A hlavne kupovať nový bike s tým , že hneď chcem meniť asi najdrahší komponent, asi nie je najrozšírenejší nápad ?....(ale možno nebola iná možnosť vzhľadom na aktuálnu situáciu)
    30.07.2022 - 12:48:51
    00
    Ahojte,

    dakujem za odpovede. Cize ak by som to chcel riesit tak vymena naboja + prepletenie je schodna cesta. Vdaka za radu.
    1. preco kupa noveho biku a vymena - vyhodna kupa noveho biku so zarukou -150€
    2. preco menit za vzduch - rad by som s tym co-to (easy) pojazdil aj v lese a bojim sa aby to hned dakde neprdlo. Jasne ziadne jumpy strasne nebudem davat, ale myslel som ze vzduch by viac vydrzal a aj tlmenie je komfortnejsie, ale poradte, mozno je to jedno...
    Dakujem pekne.
    30.07.2022 - 12:58:13
    00
    isto je vzduch lepší lenže aj v pripade vzduchovy h vidlic su velke rozdiely - ja čo som teraz kupil tak to bola taka zmena jak keby si sadol z fabie do mercedesu - doslova
    a inak aku vidlicu chces kupiť ? resp. kolko chceš do nej investovať ?
    ale ram maš tapered to je hlavné inak by to bol problem už dnes
    30.07.2022 - 14:02:10
    00
    No chcel som nejaky zaklad, dobry pomer cena-vykon. Rovnaka vidla sa robi aj vo variante Air (Judy Silver TK) co som videl ked som pozeral bajky ale neviem ako je na tom s vykonom ci to bude lepsie oproti rovnakej coil. Ide mi o trochu komfortnejsie pruzenie mensich nerovnosti a aby sa dala aj stelovat keby som s tym zasiel do lesa (plus ideal remote lck). Mam pocit ze tato (asi aj ostatne lacne) slabo tlmia mensie nerovnosti v rychlsoti, rozumej ze su prilis tuhe na zaciatku, asi nieco maksie by mi vyhovovalo. Necham si poradit, ale nieco z low end.

    Napr: https://sport.bazos.sk/inzerat/140198219/rockshox-judy-silver-tk-29-100mm-zdvih.php
    30.07.2022 - 14:40:46
    00
    Podľa mňa nie je dobré si hneď z prvej komplikovať život takou výmenou. Najrv pojazdi na tej pružinovej a uvidíš, či vôbec potrebuješ meniť. A vymeniť potom môžeš kedykoľvek...
    30.07.2022 - 14:43:15
    00
    Suhlasim s tebou len tuto som chcel strelit ako novu (ak by to niekto vobec kupil), doplatit povedzme max 100€ a kupit z bazaru novy vzduch. :)
    30.07.2022 - 15:03:47
    00
    vzduch je lepsi ako pruzina?? haha .. to plati pre sunty ako suntour a rst,ale hlavne lebo nemali tlmenie,iba elastomer ..vseobecne vzduch nikdy nedosiahne to,co pruzina ;) .. len musi byt pruzina spravna na vahu
    30.07.2022 - 15:34:57
    02
    no ak by sme porovnali Judy vzduchovú a prižinovu tak tam velky rozdiel nebude, ak meniť vidlicu tak aspoň nejaku vyššiu radu, aspoň RS recon ... meniť vzduch za pružinu nema moc zmysel meniť ak nie si ,,ťažka váha,,

    ja som mal zakladnu vidlicu od SR Suntour - XCR 32, 120mm s Lockoutom a prave tie male nerovnosti to moc nebralo, skoro vobec, vo väčsom terene som šiel na doraz občas ... takže som kupil vidlu za 350€ a to už je kvalita a hlavne diametralny rozdiel
    30.07.2022 - 15:55:52
    00
    lto napísal:
    vzduch je lepsi ako pruzina?? haha .. to plati pre sunty ako suntour a rst,ale hlavne lebo nemali tlmenie,iba elastomer ..vseobecne vzduch nikdy nedosiahne to,co pruzina ;) .. len musi byt pruzina spravna na vahu


    Tak neviem ja zas tolko skusenosti nemam ale mam proste zafixovane ze vzduch je lepsie. Mozno vyssie rady? Ved tie sa tiez robia vacsinou (alebo iba) vzduch ci? Dik.
    30.07.2022 - 16:59:29
    00
    Chlapi dakujem, tak ked budem chciet riesit nejaku lepsiu budem vediet, ze iba naboj+vyplet. :) Dik este raz.
    30.07.2022 - 17:02:15
    01
    Presne tak nieje vzduch ako vzduch a pružina ako pružina. Lacné pružinové vidli nestoja za nič a fakt tam ani nemusia byť. Keď má ale človek slušnú pružinu tak vie byť dosť citlivá jediné čo je v neprospech pružiny je samozrejme váha vidlice.
    Napr. mám doma jeden bike Marin Bobcat trail 5 a je tam pružina RockShox TK Silver, Coil Spring, 9mm QR, 100mm Trave ale tá chodí ako maslo je pekne citlivá a s mojou váhou cca 70kg je to paráda. Máme doma ďalší bike na vdzuchu od Suntouru ale tá pružina chodí značne lepšie ako vzduch jediné je ťažšia asi o 500g ako ten vzduch.
    17.08.2022 - 12:26:41
    00
    Jop. Ja som bol v tom že kde pružina konci, začína vzduch. Už som múdrejší. A čo hovoríte na vidlu rockshox judy tk silver coil, 100mm? Cube aim sl… je dosť tuhá podľa mna a pri nastavovaní tuhosti na to kolko otáčok tam robím to podľa mna reaguje slabo. Opáčil som nejakú na scott fully za cca 3,5K (vidla neviem aka) a teda bola mäkšia ale asi dane aj vyšším zdvihom. Na tu moju sa pýtam ina či ma význam ju meniť za niečo lepšie ale stále lacné. Vďaka.
    17.08.2022 - 12:36:44
    00
    keyboard_arrow_up