Zdravím. Nedávno som si kúpil cestný bicykel a mám pár problémov resp. otázok...

1. Predtým som nikdy tie zacvakávacie pedále nepoužíval a teraz pri prvých jazdách mi tŕplo chodilo. Neviete prečo?

2. Keď som sa snažil dofúkať kolesá, zlomil som oba ventily - tie také malé tenké závitové poistky. To som len ja také nemehlo alebo to treba robiť opatrnejšie. A akú pumpu by ste mi doporučili, teraz mám takú čo sa nastrčí rovno na ventil a keď s ňou pri fúkaní mixujem tak to lámem :D Nejaká s hadičkou by bola asi lepšia čo?

3. Pri bicykli na zemi som našiel takú malú guľôčku, priemer možno 2-3mm, vyzerala ako z ložiska. Neviem či vypadla niekde z bicykla alebo sa tam len náhodne objavila ale ak je z bicykla, tak odkiaľ asi mohla vypadnúť?

Vopred díky za pomoc... :)
30.07.2013 - 20:30:07
00
zdar:)
1, nemas prilis nasilno zatiahnute tretry? pripadne dake male alebo co
2, zozen si normalnu velku servisnu pumpu, nacvaknes hadicku na ventil a dofukas par supmi, nemusis polhodinu mixovat s rucnou...
3 tazko povedat, gulicky bezne nemaju dovod vypadnut z biku :) asi nahodne sa ti daco priplietlo
30.07.2013 - 20:36:51
00
Hm, tretry mám veľkostne akurát, možno trošku väčšie a zatiahnuté sa mi zdali tiež ok...
30.07.2013 - 20:48:16
00
tak mozno este mas blbo nastavene kufre, ak mas dake v ktorych sa da normalne chodit tak vyskusaj v nich chodit alebo pedaluj na nezacvaknutych ak je to mozne a uvidis ci bude rozdiel. aj ked myslim ze to by ta skor bolelo nieco nez trplo
30.07.2013 - 21:47:17
01
Duše so zlomenými poistkami ventilu môžem zahodiť alebo sa to dá nejako opraviť? :D
18.08.2013 - 20:39:15
01
keď tŕpne noha skús uvolniť tretru, ono sa to ani nezdá že to je moc utiahnuté ale može byť.. prípadne možu to byť aj zle nastavené kufre, prípadne nezvyk na nášlapy.. duše so zalomeným ventilkom možeš rovno vyhodiť alebo nechať na záplaty.. ak nevieš pumpovať s malou pumpičkou kúp si s hadičkou :) nič iné nepomože..
18.08.2013 - 20:46:55
01
Nič nevyhadzuj... Neviem síce akú dušu máš a s akým ventilkom, ale normálny galuskový ventil je zložený z dvoch častí - tela ventilu (to je tá rúrka čo končí v duši (galuske) a vlastného ventilku, ktorý je zaskrutkovaný v tele ventilu. Na prvom obrázku je kompletný ventil, na druhom vlastný ventilok. Predpokladám, že sa ti podarilo odlomiť tú zaisťovaciu matičku, čo je na vrchu ventilu.Ventilok ide z tela vyskrutkovať a vymeniť. Dokonca občas sa za pár centov aj dá kúpiť.

Ja zvyčajne, keď vyhadzujem galusku (plášťovku), vyskrutkujem ventilok, pozriem v akom stave je a keď je ešte použiteľný, tak odložím. Ak je zlý, napr. neočistiteľne zababraný od tmelu, tŕň na ktorom je zaisťovacia matička je ohnutý (občas sa podarí...), alebo netesní na dosadacej ploche, tak ho vyhodím za galuskou.

Takže kúp novú dušu, prehoď telo ventilku a po neopraviteľnom defekte dušu vyhoď až po vymontovaní ventilku.

Pumpu si kúp väčšiu, do rámu, nie male skladacie prdítko. Lepšie sa s ňou fúka a aj v ráme lepšie vyzerá. Kedysi sa nosili na sedlovej rúrke, teraz tam však býva druhý košík na bidon. Tak ak máš lanká vedené vnútrom hornej rámovej rúrky alebo na jej vrchu, tak sa vozí pod hornou rámovou rúrkou. Ak sú však lanká vedené pod hornou rámovou rúrkou, tak si to treba odskúšať, či tam vojde. No a samozrejme, musíš kúpiť správnu dĺžku, aby sa ti do rámu vošla, ale zase ľahko nevypadávala.

Prílohy:

galuskovy ventil.jpg
galuskovy ventil.jpg 51.77 KiB thumb_up0thumb_down

galuskovy ventil - vnutro.jpg
galuskovy ventil - vnutro.jpg 66.98 KiB thumb_up0thumb_down

19.08.2013 - 20:47:02
00
Nie každý galuskový ventil sa dá takto rozobrať. Mne prešlo rukami kopec duší (pretože ja som väčšinou nič nelepil...dostal som defekt, dušu zahodil a kúpil novú) a na rozoberateľný ventil som natrafil len jeden jediný krát.
19.08.2013 - 21:01:21
00
Však som napísal, že normálny galuskový ventil... Zatiaľ na galuskách a plášťovkách som natrafil len na normálne... Ale už sme sa tu kedysi bavili o tom, že existujú aj nenormálne.
19.08.2013 - 21:15:08
00
ale ak dobre vidim tak to co si dal na prvom obrazku je prave nerozoberatelny galuskovy ventil :)
20.08.2013 - 18:21:20
10
tak napriklad continental maju rozoberatelne ;)
20.08.2013 - 18:39:20
01
prave som pozrel na svoju maxxis freeride, tam je nerozoberatelny
20.08.2013 - 19:21:05
00
aj Specialized ma nerozoberatelny - chvalabohu lebo inak pri odsrobovani hadicky z mojej minipumpy vysrobujem hned aj tento ventil :)
21.08.2013 - 08:05:49
00
pumpa by sa mala srobovat na tu vonakajsiu cast pokial sa nemylim
mne sa skor stalo, ze som to vnutro vykrutil spolu s ciapockou ventilu ked bolo povolene
21.08.2013 - 12:59:06
00
McLovin ak ti trpne noha, resp.prsty v SPD-ckach, skus posunut kufor viac dopredu. Ten system zo spodu na tretrach...
24.08.2013 - 23:10:21
00
keyboard_arrow_up