Uvazujem o kupe 29" HT na svizne jazdenie hore-dole po Karpatoch a podobnych trailoch.

Nasiel som recenziu na Scott Scale 960 (http://www.mbr.co.uk/news/scott-scale-960-review-999-2013/), ktory ma sice slabsiu vybavu ako Canyon, Radon alebo CTM v tejto cene, ale ma vraj fajnovu geometriu. Mate niekto so Scottom skusenost? Oplati sa podla vas kupit slabsie vybaveny bike s overenou geo a ramom a casom upgradnut vidlu a pod?

Dakujem za tipy.
08.11.2013 - 14:21:24
00
A za akú cenu by si mal ten Scott?
08.11.2013 - 14:23:20
00
Kym je overena ta geometria? ;-) Bike moze mat fajnovu geometriu, ale ak nebude vyhovovat tvojim proporciam, tak ti je to prd platne.
08.11.2013 - 14:29:18
01
"ma vraj fajnovu geometriu"
Však míňaš stvoky, alebo aj tisíce eur za niečo čo má spôsobovať čo najviac radosti čo najdlhšiu dobu... A pri jednej z najdôležitejších vlastností bicykla dokážeš napísať takúto vetu s neskorším dodatkom že je nielen fajn ale aj asi overená tá geometria?

Seriózny výrobca má dvojciferný počet údajov geometrie rámu, nájdeš tam všetko dôležité a dokážeš jednoznačne určiť ako sa ktorý bicykel bude správať/aké má ktorý rám vlastnosti (za predpokladu že sú údaje výrobcu správne).
Každý človek je výnimočný a má odlišné požiadavky, možno by ti geometria toho bicykla vôbec nesadla.

Testovaním by si mal zistiť, čo asi tak potrebuješ a preferuješ. Prípadne podrobným zmeraním svojich proporcií, vložením týchto údajov do nejakej kalkulačky a potom porovnávaním konkrétnych rámov ktoré budú prijateľné - z nich vyberieš už buď na základe komponentov, alebo na základe toho, aké vlastnosti dokážeš najviac oceniť.
08.11.2013 - 14:30:22
01
Tak ale predpokladajme keď je z BA, tak si ho vie vyskúšať, preto som sa pýtal rovno na cenu.
08.11.2013 - 14:41:13
00
Viem ho vyskusat, samozrejme ze ho aj vyskusam kym ho kupim. Viem ho mat za 1100e, novy 2014 (ten ma konicku HT, co je podla mna dolezita feature do buducna).
08.11.2013 - 14:52:05
00
"ma vraj fajnovu geometriu"
Však míňaš stvoky, alebo aj tisíce eur za niečo čo má spôsobovať čo najviac radosti čo najdlhšiu dobu... A pri jednej z najdôležitejších vlastností bicykla dokážeš napísať takúto vetu s neskorším dodatkom že je nielen fajn ale aj asi overená tá geometria?

Seriózny výrobca má dvojciferný počet údajov geometrie rámu, nájdeš tam všetko dôležité a dokážeš jednoznačne určiť ako sa ktorý bicykel bude správať/aké má ktorý rám vlastnosti (za predpokladu že sú údaje výrobcu správne).
Každý človek je výnimočný a má odlišné požiadavky, možno by ti geometria toho bicykla vôbec nesadla.

Testovaním by si mal zistiť, čo asi tak potrebuješ a preferuješ. Prípadne podrobným zmeraním svojich proporcií, vložením týchto údajov do nejakej kalkulačky a potom porovnávaním konkrétnych rámov ktoré budú prijateľné - z nich vyberieš už buď na základe komponentov, alebo na základe toho, aké vlastnosti dokážeš najviac oceniť.


Overenou geo som myslel to, ze v teste v porovnani s inymi podobne drahymi sa spraval ten bike velmi dobre a celkovo je to dobre spraveny ram. Takze pod mojou geometriou chapte aj tuhost, zadnu stavbu a vselico ine.
08.11.2013 - 14:54:29
00
... napr. farbu. ;-)
08.11.2013 - 15:00:33
00
Ako dizajn na to Scotte podľa mojích predstáv
http://www.dema.sk/40/products/2013/mtb-29/auron-90
, no výbava nič moc.... tu máš ešte jeden do hľadáčiku...
08.11.2013 - 15:02:46
00
celkovo je to dobre spraveny ram

To ťažko. V danej cene je dnes ťažko ospravedlniteľná neprítomnosť tapered hlavovky, ten rám sa hrá na nejakú vyššiu triedu, ale prinajlepšom to je priemer. Pri hliníkových HT-čkach toho veľa nenavymýšľaš. Ak si porovnáš tie údaje geometrie a tuhosti, zistíš, že sa vôbec nedá povedať že by bol v niečom výrazne lepší ako konkurencia, alebo že by mal v každom ohľade nadpriemerné vlastnosti.

Giant XTC, Canyon Grand Canyon - tieto rámy sú na o dosť vyššej úrovni a rozhodne sa treba pozerať podobným smerom ak chceš kúpiť "lepší základ".
08.11.2013 - 15:15:51
00
Giant XTC, Canyon Grand Canyon - tieto rámy sú na o dosť vyššej úrovni a rozhodne sa treba pozerať podobným smerom ak chceš kúpiť "lepší základ".


Preto sa pytam na vas nazor ;) Nasiel som este aj Trek Stache, ten je okolo 1300e a tiez vyzera, ze ma lepsi ram. Canyon je super, ale nemam ho ako vyskusat, jedine, ze by som pockal do festivalu v Kalnici.

A v neposlednom rade mam oblubeny bike shop, kde maju Scott a nejak inklinujem k nakupu od nich :)
08.11.2013 - 15:21:41
00
Ak by si bol ochotný ísť do tej kategórie bicyklov za 1100-1300€, tak opäť by sa viac možností dalo nájsť.

Trek Stache je iná kategória hardtailov, ale v podstate by to problém nemusel byť. Skôr Superfly je typické XC HT-čko.

Akú veľkosť inak potrebuješ a aká je tvoja hmotnosť? Aj to dokáže výber podstatne zúžiť.
08.11.2013 - 15:24:47
00
Nuž, to je potom ťažko keď si v podstate rozhodnutý... Minimálne by som vidlicu vymenil hneď pri kúpe za doplatok.
08.11.2013 - 15:25:05
00
Mam cca 75 kg a 180cm.
Nehladam vyslovene XC, ale nieco ako trail HT, teda aj Stache mi mozno sadne.
08.11.2013 - 15:36:32
00
Trek Stache je iná kategória hardtailov, ale v podstate by to problém nemusel byť. Skôr Superfly je typické XC HT-čko..

Vybral som si ten Scott Scale aj preto, ze o nom pisu ako o dobrej kombinacii biku na XC aj trail. Ale v podstate hladam v tejto cenovej kategorii akukolvek znacku a tip, ktory nieco vydrzi, ale zaroven je relativne lahky a zabavny vsetkymi smermi.

V hladaciku mam napriklad aj Specialized Carve / Crave.
08.11.2013 - 15:52:08
00
keyboard_arrow_up