Ahojte,

Jazdím ročne okolo 800-1000km, pričom skladba sú poľnohospodárske spevnené cesty, lesné cesty, lesný trail asi rovnakým percentom zastúpené. Stále deriem svoj 26" HT Kona Nunu '11. Rockschox dart1, všetko alivio výbava.

Ak sa chcem dostať ďalej od bydliska, preskúmať ďalší terén, tak to môžem len na bicykli, keďže preprava bicykla je zložitá, keďže obidve detské sedacky musia von, aby som vedel sklapat sedačky. Jazdím aj na jeseň ci v značnom blate, takze to by som aj dajakú plachu a čistenie by som mal riešiť. Nezdá sa mi to ako dobre riešenie (ci som lenivý :) )

Prednedávnom mi prišla oproti možnosť zaobstarať si ebajk , Merida eTrail 500 ( https://eshop.merida.sk/ebig-trail-500-leskly-zeleny-cierny_d26298.html )
V skratke: 27,5" Ht, suntour s 130mm všetko deore výbava, tel.sedlovka s 31cm. 2,8" plusize gumy, 60NM s 504Wh, 21kg.

Nechcem sa nechávať zviesť len elektrinou, ale skorej by som sa chcel dostať týmto bajkom na vzdialenejšie trasy a tam si užiť trail.

Podľa Vás je to dobrá cesta na riešenie môjho problému? Odporúčate radšej kúpiť dajaký ojazdený 29" xc, kde šlapanie bude jednoduchšie?

Podľa Vás aká je primeraná cena za tu Meridu, keďže je to síce zopár rokov staré, ale nájazd menej ako 200km.

Ďakujem za každú radu a usmernenie.

Tomi
07.11.2021 - 20:54:03
00
Na Tvojom mieste by som si kupil XC a nosic na bicykle na auto. A za zvysne usetrene peniaze...no to by som musel este porozmyslat :)
Pri rocnom najazde do 1000 km na tom s technikou jazdy asi nebudes na nejakej extra urovni (nic v zlom), takze je prinajmensom otazne, ako by si si tie traily s 20+ kg bicyklom uzil. Pozicaj si e-bike a skus si to skor, nez zanho vysolis tisice.
07.11.2021 - 22:56:26
00
Ten ebike je okrem toho už dávnejšie výbehový typ.
08.11.2021 - 00:09:04
00
neviem za koľko ti chcú predať ten e-bike, pôvodná cena je tam 3549... keď len tak narýchlo niečo pozriem...
https://www.4home.sk/compass-nosic-bicyklov-na-tazne-zariadenie-e-bike-tuv,-2-bicykle/?gclid=EAIaIQobChMI8Oeepo2I9AIVmrd3Ch2Y1gJbEAQYAyABEgLT5vD_BwE
https://www.elsaslovakia.sk/tazne-zariadenie-hyundai-i30-hb-2007-2010-fd-bajonet-auto-hak-p87884/?cid=14141
https://eshop.merida.sk/big-nine-slx-edition-antracit-cierny-_d32248.html
https://tazargroup.sk/montaz-tazneho-zariadenia.html#cennik
nejaký bike+guľa+montáž+nosič dokopy 1973 eur, plus zápis do TP
inak (budem sa opakovať) kým som mal 26" tak som z dlhších výjazdov chodil dodrbaný,teraz na 29" tie isté trasy s prstom v nose.
nebudem ťa presviedčať na nič,rozhodni sa sám ale ak sa dá vyskúšaj všetko- veď už sú požičovne na e-biky,aj tie oné...ako sa to volá??? v obchode ti dajú na pár hodín vyskúšať bike...
08.11.2021 - 07:29:14
00
Dakujez za narozy :)

@ IngVisitor: neurazam sa, ja viem nacom som s technikou :)

@ laco: pri ebikoch je problem to ze je vybehovy. chapem ze technika ide dopredu rychlo, ale ak uz ebajk, potom nie radsej strasi za 3.5tis ako novy za 2tis?

@ xyz: takze poporiadku: aj auto mam hybrida, a pri aurisoch je problem ten, ze to nema plnohodnotnu gulu: max zvysle zatazenie je 45kilo. Tak tam moze ist nosic + 1 bajk (max2). Tie nosice na zadne dvere sa mi dajak nepacia (nemam skusenost) ale dajak im neverim. Riesenie: stara dobra AVIA, kde dam rodinu, detsku, dielnu aj 4 bajky :)

Inac cena toho bajku by bola okolo 1400eur. Je to primerana cena?

Co by mohlo byt v tej cene vhodna alternativa z bazarov / shopov.
08.11.2021 - 09:36:54
00
tomasfulop Ked kupujes starsi bicykel, ci pre lenivcov alebo pre normalnych ludi, tak rataj s tym, ze budes mat problem zohnat nahradne diely a pre bicykle pre lenivcov to plati dvojnasobne. Auris je nizke auto, nebudes mat problem bicykel vyhodit na strechu, ale tiez to nie je uplne idealne, pretoze budes musiet zakazdym ocistit spodnu ramovu trubku. 45kg zatazenie staci, normalny bike ma okolo 12kg, cize bez problemov tam das aj 2 bicykle vedla seba. Nech nosic na gulu ma 10kg, to mas spolu s dvomi bicyklami 34kg zataz.
08.11.2021 - 13:32:47
00
Odporucal by som potvrdit si co chces teda jazdit. Co je to dalej od bydliska, teda kolko asi km presun tam, potom jazdenie, a nasledne presun naspat aj s vyskovymi metrami?

Co sa tyka vybehovosti ebiku, tam je to asi primarne externa baterka (skor vizualna preferencia) + len 500 kw kapacita (dnes preferuje aspon 600-700). Kapacita by mohla byt limitujuca, podla tvojej opovede na moju prvu vetu.

Dalej by som odporucal si potvrdit aky bike teda chces (bez ohladu na ebike vs klasika). Lebo porovnavas Trail vs XC. Chces naozaj XC klasiku a nie Trail alebo aspon DC? Ja napr. kym som nemal AM tak traily som skoro nejazdil, a s kupou spravneho biku sa moj pomer vyrazne zmenil v prospech trailov. Aj celkovy najazd sa vyrazne zvysil.

Co sa tyka vahy, tak tych menej ako 21 kg je na ebike dost malo. Bezne maju 23-25 kg. Tiez si myslim, ze ta Merida na Traily bude istejsia / stabilnejsia ako XC bike. Najma ak to das ako bezduse na nejakych 1,2.

A este jeden pohlad, na tom ebiku sa zase az tak vela "neodvezies" a ak pojdes Eco (setrenie baterky (vid prva veta)) tak na modernejsej XC klasike 29 budes pri porovnatelnej energii rychlejsi / efektivejsi / bude slapavejsia.

Inak tych 1400 za tu Meridu eBike s 200 km najazdom (ak je realny) mi pride slusne.
08.11.2021 - 14:54:12
01
Durikan Dakujem za prispevok.

Spustit sa dole lesom po chodnickoch , alebo aj bez chodnickov: To je pre mna odmena. Pri ceste "tam" zas pracujem, slapem a kocham sa prirodou. Je to dobre odreagovanie sa od sedavej prace a (co si budeme klamat) od rodiny.
Byvam v mestecku Sahy (140mnm), odkial sa chodi cez lesy.
Momentalne jazdym tam 25-30-35km okruh s cca 500m prevyseniami podla casu. Ciel by bol povedzme ist Rozhladna Prasny vrch (cca 35km s 750m prevysenim smerom tam). alebo Hrad Cabrad (35-40km, s 600m prevysenim podla map. Ako dalsi ciel je dat kopce v Madarsku.

12 kilometrov odomna zacina toto:
https://www.trailforks.com/trails/diosjen--kemence/
kde sa mozem napojit na tieto:
https://www.trailforks.com/route/kiralyret-nagyhideghegy-nograd-11673/
https://www.trailforks.com/trails/penzasaskiralykut/
https://www.trailforks.com/route/borzsony-kor/
alebo skusit nieco ako easy DH:
https://www.trailforks.com/trails/cold-hill-downhill/
... v okoli je dostatocne mnozstvo 600-900metroych kopcov co by sa dalo este aj objavit.

Bansku stiavnicu mam 50km od seba, a to uz je na auto podla mna ak aj tam chcem nieco pojazdit (nato ani cas, ani kondicka nie je). Ak sa postasti, tak 3x-4x do roka by som chcel aj taku turu absolvovat, ze na aute a jazdit cely den, ale o dost castejsie to bube vybehnutie pred pracou/pocas obednajsej prestavky, skoro rano cez vikend, atd.

Preto som myslel ze eBike vs. XC, lebo prave XC mi pripadal ako najefektivnejsi na zdolavanie kilometrov. O AM ci inych druhoch som neuvazoval pravde povedane. Preto som sa spytal znalych, co vy nato.

Kedze som opisal moj aktualny status s 26" Kona a aj dalsiu vytycenu metu, dufam ze to bude lepsie na posudenie.

K tymto cielom hladam dvojkolesoveho spolocnika.
08.11.2021 - 18:43:12
00
ked tak citam z posedneho prispevku zamer pouzitia

Spustit sa dole lesom po chodnickoch , alebo aj bez chodnickov: To je pre mna odmena. Pri ceste "tam" zas pracujem, slapem a kocham sa prirodou...
12 kilometrov odomna zacina toto...


k tomu dodam a som si vedomy, že niekto si poťuká na čelo:

Ak sa rozhodnes kupit HT ebike a uz ho budes mat doma, tak potom urcite neskusaj celoodpruzeny.

Ta merida ebig trail z prveho prispevku neviem ci je vobec dostupna a za kolko to predavali, takze neviem aky mas rozpocet.



Cize za mna bud celoodpruzeny ebike alebo normalne HT XC.

EDIT: aha sorry teraz som si v dalsom prispevku vsimol ze 1400 eur. No tak to si myslim, ze to je dost vyhodna kupa
08.11.2021 - 19:16:16
00
Zubesuch takze pre toto využitie skorej tento merida, alebo potom radšej iný druh? :)
08.11.2021 - 19:33:58
00
no takto, ak ma ta Merida ma skutocne len 200km a cenu 1400eur s tym, ze funguje bezchybne, tak je sice starsia ale urcite dobre posluzi. Pri e8000 urcite nedostatok vykonu nepocitis a najskor prides na limit baterie.

kor na dnesnu dobu som cakal ovela vyssiu cenu za ebajk s 200km. ak ti sadne velkost, tak super. Aj keby si to po roku predal, tak asi vela nestratis. Cize si ho na rok pozicias prakticky zadara.

Ja jazdim XC/trail HT vs Full Ebike tak 50:50. no keby mi mlada prilozila noz k rozkroku a povedala, ze "bajk iba jeden" :D tak ich predam a kupim si neelektricky full.

Ale ja som ja a ty si ty.

Ak si este ebajk neskusal tak skus. Za tie šušne, ked tak predas. Idealne ho vyuzijes, ked si musis pre svoj oblubeny kopec este prist dlhsiu streku. Potom ho kludne otocis 5x. V klude, nevycerpany bezpecne si to tam pokrutis hore dole a ides domov.
08.11.2021 - 19:51:33
01
V principe suhlas so vsetkym co pise Zubesuch.

Inak na tie vdialenosti / traily co si pisal by to malo akurat stacit (cca 50-60 km, 1000 m vyskovych). Kazdopadne je tam vela faktorov co dojazd ovplyvnuju.

Len pre porovnanie, ja som isiel pred 3 rokmi zo stareho XC/Trail HT (100), vyjazdy tak 25-30 km, cca 500 vyskovych, na Full AM eBike (150/150) vyjazdy tak 40-60 km, 1000-1500 vyskovych, co by mohlo byt to co ocakavas. Teraz som pridal Full DC/Trail (130/120) kvoli efektivite a davam to co na eBiku.

Takze tiez odporucam to skusit a uvidis. Hlavne za tu cenu.
09.11.2021 - 17:42:31
01
Update:
Ja som sa rozhodol nezavesit moj stary bike na klinec na zimu, a jazdil som pomerne dost , v podstate ako v lete. Miloval som ranne jazdy v mraze. Kamarat stale sa nevedel rozhodnut ohladom eBike, ze ho naozaj pusti.

Vysledok: mam doma uz pouzivany Specialized Camber Pro 29" (110/100 full) z MTBazaru.

Kedze aj covid som medzicasom prekonal a necitil som sa v starej forme (ani teraz po mesiaci), tak som nato siel pomalicky. Ale vcera som uz dal 50km, 450vyskovych a bolo to prijemne.
Bajk som skusal aj na jednoduchom traily, kde sa islo dobre, ale musel som zvykat na velkost celeho bajku. Inac to valilo ako jedna bases a mal som zodrate gumy.

Dakujem kazdemu kto mi pomohol nasmerovanim :)

Verim ze som dobre vybral
11.04.2022 - 11:03:20
00
keyboard_arrow_up