Princezná, ktorú som navštívil už veľakrát a vždy som odišiel obdarený a potešený . Aj keď ju uvádzam ako dvadsiatudruhú v porad (dúfam, že sa preto neurazí), medzi cyklovrcholmi aj v mojom srdci jej patrí oveľa vyššia priečka.

KOJŠOVSKÁ HOĽA 1246 m, pohorie: Volovské vrchy – cyklovrchol 22

Jedinečná slovenská hoľa. A to vďaka viacerým vlastnostiam. Je najvýchodnejšia z hôľ s výškou nad 1000 metrov, má najviac miestnych názvov, výhľad z nej je kruhový a excelentný, je mimoriadne výrazná a symetrická. Ľudia z jej okolia ju volajú Kopas (preložené do slovenčiny Lysá) či jednoducho Hoľa, familiárnejšie sa nazýva Kojša či Kojšovka. Nachádza sa vo Volovských vrchoch, ktoré sú súčasťou rozložitého Slovenského rudohoria. Z okraja Košíc je vzdialená len 17 km. Kráľovnou hôľ (i cyklovrcholov) je síce Kráľova hoľa (1946 m), „Kojšovka“ je však jej dobrou spoločníčkou. Už podobnosť ich nadmorských výšok (výškový rozdiel je presne 700 metrov) evokuje pocit spolupatričnosti. Obe na seba dobre vidia (vzdušná vzdialenosť je 62 km), i keď „Kojšovka“ to má voči „Kráľovke“ o dosť ľahšie. Princezná hôľ – to je pravý a priliehavý názov tejto rudohorskej krásavice.

Na vrchol Kojšovskej hole, kde je umiestnená meteorologická stanica, vedie horská asfaltová cesta od chaty Erika (1130 m). Ku chate sa dá dostať zo všetkých svetových strán: zo západu po červenej značke od Trohánky a Kloptane, zo severu horskou asfaltkou cez Perlovú dolinu, z východu po červenej značke od Zlatoidských lúk (Idčianskeho sedla 954 m) alebo z juhu z dediny Zlatá Idka. Náročný výšľap je od severu po červenej značke od sedla Strieborná cez Jedlinky.
Okrem štyroch základných trás existujú ešte ďalšie možnosti ako sa dostať na niektorú prístupovú trasu. Napr. na Zlatoidské lúky vedú dve cesty zo Zlatej Idky a ďalšie z Opátky, od chaty Lajoška a zo sedla pod Suchým vrchom; na Trohánku vedú lesné cesty z Medzeva a z Prakoviec...

Jednou vetou: Jedinečná hora s dobrým prístupom a ďalekým kruhovým výhľadom.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 6

Odkazy:
http://www.zlataidka.sk/cestovny-ruch/kojsovska-hola
http://www.treking.cz/archiv/nejkrasnejsi-vyhledy.htm
http://www.youtube.com/watch?v=AkeITdaFpCE
http://www.mtbiker.sk/trasy/ke/72/volovske-trojvrsie.html

comment Komentáre ku fotografii

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Ďalšie fotky z tejto témy

Zobraziť všetky
keyboard_arrow_up