Takže skúsme opäť trochu osvety...

Niekto si tu myslí, že keby bola cena na niektorom maratóne 100 000 Sk, tak by to pritiahlo k cyklistike davy. Asi ako na tom obrázku. Ale aby som pravdu napísal, tak na tom maratóne, ktorého sa zúčastnilo 1800 účastníkov, bolo štartovné 40 Eur a cena pre víťaza bola diplom a pohárik. Teda, taký väčší pamätný pohár. Und das war alles. Zato ceny v tombole boli za cca 10 000 Eur. A žiadne prehadzovače Alivio alebo bavlnené tričká, ale slušné horské a cestné bicykle, týždňové a víkendové pobyty s polpenziou v penziónoch a hoteloch okolo, basy miestneho vína (mňam, dobré...) a pod. Pred pár rokmi sa asi našiel bohatší sponzor a ten venoval ako prvú cenu Seat Ibiza za 12 000 eur. A opäť nie pre víťaza pretekov, tomu musel stačiť ten pohárik, ale pre víťaza tomboly. Auto vyhral nejaký junáčik z Maďarska, ktorý skončil niekde na 700.-800.-om mieste.
Účastníci nechodia na tento maratón preto, aby vyhrali. Víťaz z tých 1800 účastníkov môže byť len jeden. Chodia preto, aby niečo urobili pre svoje zdravie (hoci sem-tam si niekto ustelie a skončí v sanitke), aby sa zúčastnili, aby sa stretli s kamarátmi, aby si porovnali čas s minulými ročníkmi. No a keď už organizátor inak nedá, aby prípadne náhodou niečo vyhrali v tombole.

Tí čo chcú vyhrávať, nech trénujú a chodia na preteky. Ak im nestačí 5 tis. korún na Slovensku, už nie je problém ísť do cudziny a navyhrávať si hŕbu eur. Ale pozor, najprv treba mať natrénované... Treba mať aj trochu talentu od boha, ale hlavne sa nebáť bolesti. Lebo cyklistika je v prvom rade o bolesti, o tom ako človek vie prekonať bolesť - či už z pádov, ale najmä bolesť zakysleného organizmu. A kto má slabú vôľu, kto tú bolesť nevie prekonávať, bude vždy slabčákom. A slabčáci vedia len kritizovať, ale v nikdy nie tvoriť.

Tomi - do Števa Bružeňáka sa neobúvaj. Skús zohnať pár sponzorov, zorganizuj niečo a keď to bude na lepšej úrovni ako K-T-K, dám pred tebou klobúk dole. Tiež si nemyslím, že K-T-K sú nejaké špičkové preteky, ale buďme radi, že máme na Slovensku pár bláznov, ktorí dokážu z hovna upliesť bič a ešte s ním aj zaplieskať a tak tých pár slovenských cyklistov môže ísť občas na preteky.