Cyklistické rukavice nie sú len na parádu

Cyklistické rukavice nie sú len na parádu

Cyklistické rukavice nie sú povinnou výbavou, ale po pár jazdách zistíte, že ich budete potrebovať. Samozrejme pre mnohých je dôležitá aj otázka dizajnu a imidžu, pre iných je to vec prestíže a správnej značky, ktorú používa aj ich obľúbený cyklista, či team.

Dva dôvody pre rukavice


Jedným z dôvodov je bezpečný úchop riaditiek, pretože je prirodzené, že sa počas dlhšej jazdy potíte a ruky sa vám začnú šmýkať a v tom momente sa zahrávate s vaším zdravím. Druhým dôvodom je zníženie otrasov prenášajúcich sa nerovnosťami povrchu cez riaditká rovno na vaše ruky. V takom prípade vám pomôžu rukavice so silnejšími gélovými výplňami.


 

Celoprstové a bezprstové


Základné rozdelenie rukavíc sa delí na celoprstové a bezprstové. Celoprstové sú obľúbené najmä u MTB a enduro jazdcov. Zaručujú dokonalejší kontakt s bicyklom a chránia ruky a kĺby pri páde. Výstelky sú v tomto prípade často minimálne, aby mohol biker dokonale kontrolovať jazdu. Bezprstové vidno častejšie u cestných a víkendových cyklistov, kde je riziko pádu minimálne, ale gélové výstelky zaručujú pohodlie pri dlhých jazdách. Správna veľkosť


Svoju úlohu v bezpečnosti zohráva aj správna veľkosť. Rukavice by nemali byť príliš malé, pretože by ste nemali dostatočný prietok krvi a mohli by vám tŕpnuť prsty. Príliš veľké rukavice budú síce voľné a ľahko sa nasadzujú, ale úchop na riaditkách bude neistý a hrozí riziko pádu. Správnu veľkosť najrýchlejšie zistíte odmeraním obvodu dlane a podľa tabuľky veľkostí si vyberiete tie svoje. Každopádne odporúčam si rukavice vyskúšať, pretože z pocitu ako vám sadnú najlepšie zistíte, či sú to tie správne pre vás.


 

Predchádzanie zdravotným problémom


Ak aj napriek tomu, že ste si vybrali správnu veľkosť, stále máte problém s tŕpnutím prstov a prílišnou únavou rúk počas dlhších výjazdov, poobzerajte sa napríklad po rukaviciach špeciálne vyvinutých na tento účel. Niektorí výrobcovia, zameriavajú vývoj nových produktov, aby eliminovali únavu a predchádzali zraneniam. Dokázali preniesť výsledky výskumov v oblasti športovej medicíny do svojich výrobkov a na rukaviciach nájdete špeciálne tvarované gélové výplne, ktoré eliminujú prípadné zdravotné problémy.

Rôzne detaily


Každý výrobca sa snaží niečím odlišovať a môže to byť práve výhoda pre vás, pretože na výber máte veľké množstvo druhov a variácií. Medzi najčastejšie vybavenie rukavíc patrí froté časť na vonkajšej strane palca, ktorá slúži na utieranie potu. Niektoré rukavice nemajú zapínanie na suchý zips, pretože to je práve časť, ktorá sa najrýchlejšie opotrebuje a skracuje životnosť. Ďalšou šikovnou maličkosťou sú úchytky pre ľahké zvliekanie rukavíc a bývajú umiestnené medzi prstami, alebo pod prstami na spodnej strane. Pri celoprstových rukaviciach poteší špeciálny povrch pre ovládanie mobilného telefónu, prípadne silikónová potlač pre bezpečné protišmykové ovládanie riaditiek a brzdových páčiek.   


 
Či už jazdíte dva krát do mesiaca, alebo niekoľkokrát týždenne, určite zaraďte rukavice do svojej výbavy. Nielenže budete vyzerať profesionálnejšie, ale budete sa cítiť bezpečnejšie na cestách počas výjazdov a svoje výlety, alebo tréningy si naplno užijete.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up5thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Zaslúži si aj hobby cyklistika špičkové rukavice s najnovšími technológiami? V čom je iná technológia BI-FUSION® od bežných gélových rukavíc?
Cyklistika a dioptrie - možnosti ako si zabezpečiť ostrý zrak na bicykli

Cyklistika a dioptrie - možnosti ako si zabezpečiť ostrý zrak na bicykli

Dioptrické okuliare síce v bežnom živote vyzerajú štýlovo, avšak na bicykli s nimi môžete mať problém. Na to, aké možnosti ponúka trh pre "okuliarnikov", sa pozrieme v tomto článku.
Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
keyboard_arrow_up