100% MTB maratón Medzihorím

100% MTB maratón Medzihorím

Ak by ste rozmýšľali aký zážitok vám môže priniesť maratón Medzihorím ak všetko funguje tak ako má, tak čítajte ďalej

Som z ďalekého východu, preto som cestoval v piatok večer a ubytoval sa najbližšom penzióne. Ráno som zaparkoval v krásnom prostredí aeroklubu a vybral sa na prezentáciu. Keďže všetko išlo podľa plánu, tak preskočím nudné úseky až po 11:00 keď odštartovala 50 km trasa.
Všetky zásady o pokojnom štarte padli ako vždy, vyrazil som ako besný za skupinkou kde prebiehalo meranie pimpáskov. Borci po prvý kopec a ľudia ktorí vedia jazdiť vytvorili balík ktorý sa svižne presunul do terénu. Pri náznaku ozajstného kopca som definitívne prepálil kotol a zatavil turbo, a spokojne začal točiť ľahký prevod do prvého technickejšieho výjazdu. Prvá položka na zozname dobrého maratónu splnená - prepálený štart som splnil na jednotku. Skupinka chrtov odchrčala dakde dopredu a ostal som sám v mnou milovanom medzipriestore, nikto predo mnou, nikto za mnou.

Výrazné nadávky a zvuky znásilňovanej reťaze mi opäť pripomenuli, že som na pretekoch, a prestal som sa kochať scenériou a najmä pravidelným dýchaním, ktorým som nútil telo zvládnuť následky výrazne prepáleného štartu. Predbehlo ma niekoľko ostro idúcich bikerov. Týmto štýlom to pokračovalo hodnú chvíľu ( všetci ma obiehali), potom ma došiel Mišo Sýkora a chvíľku sme debatovali, a potom aj išli spolu v zjazde. Zjazdy sú v na tomto maratóne výnimočne krásne, a tento niesol neklamné známky že si to tu užívali cyklisti – občas bidon, občas duša, občas bike a vedľa biker s vypleštenými očami, že ako je to možné že si ustlal. Našťastie nič vážne, tak ideme ďalej, v prvom zjazde to nehrotím a veziem sa za Mišom. Vchádzame do dediny, a vytvorí sa taký mini balíček, a spolu začneme stúpať dlhou tiahlou asfaltkou. Tiahle stúpania, takisto ako aj prudké stúpania, mi nejdú a tak som začal ladiť bike. Točil som lockoutmi, hypnotizoval plášte, radil hore dole v snahe nájsť ten magický prevod.

O hodnú chvíľku utrpenia, keď mi všetci opäť raz ušli, prišiel ionťák a banán a milé tety a slečny, a potom nádherný singlový zjazd. Chrti sa chrtili, nechali ma ďaleko vzadu a preto sa mi dostalo odmeny ísť tento prenádherný zjazd celkom sám. Dával som tomu čo som len vedel, a s pocitom dobre vykonanej práce som počúval pukanie chladnúcich bŕzd, keď som opäť zaradil malú a šliapal pekným lesným výjazdom až k nebesám. Toto stúpanie už zlomilo nejednu morálku, lebo je preukrutne dlhé a aj strmé. Keď ho človek pozná (som tu už niekoľký raz) tak vie, že nie je sa kam šarpať a treba ísť s rozvahou. Druhú položku na zozname dobrého maratónu by sme mali - parádny zjazd bez motajúcich sa brzdičov.

Ďalšie kilometre prebiehali podobným štýlom, krásna trať, veľa kopcov, sladké odmeny v podobe zjazdov. Začínalo mi trocha dochádzať, a už som sa tešil na záverečné esíčka, spanilú jazdu k cieľu a najmä žiadne stúpania. Čo čert nechcel, kolega ktorého som stratil niekde predtým sa znenazdajky objavil a úplne bez rešpektu ma predbehol. Bolo jasné že budem musieť opäť siahnuť do dresu, vybrať pretekársku sadu na meranie pimpáskov, a vyraziť do boja. Boj bol strašný, išlo o všetko (cca 18 - 20 flek) a tak sme sa naťahovali a navzájom doberali. Pred povestnými esíčkami som do posledných kopcov dal všetko a značne som zaostal. S pokojom taktika som sa tešil, že v zjazde docvaknem kolegu a potom ho snáď uvisím a zlomím v špurte do cieľa.

Zjazd esíčiek je kapitola sama o sebe. Nádhera, radosť a zábava. Milujem takéto zjazdy, ozaj radosť to napáliť čo to dá, brzdiť na poslednú chvíľu a potom sa modliť aby to vydalo. Mal som jedno dôrazné pripomenutie že gravitácia funguje, a tak som trocha ubral a bez ďalších incidentov som pokračoval v jazde.

Moje predstavy o sprche a kofole sa odsunuli ad acta, keďže trať poznala nejaké tie úpravy oproti minulému roku – esíčka totiž neboli povestnou bodkou za maratónom. Našťastie som opäť išiel v skupine s kolegom, a tak som mal sadistické potešenie počúvať tie hrozné nadávky. Nanešťastie, prepálený štart sa ozval, priletela kŕčová víla a začala so mnou koketovať. Raz lýtko, raz stehno, tak som zbalil prenosnú pretekársku sadu na meranie pimpáskov do dresu a zvoľnil, a chvíľku aj kráčal. Po chvíli to povolilo, a ja som si opäť užíval technického výjazdu a pekného singlového jazdenia.

Bez ďalších problémov som došiel do cieľa a spokojne sa vyvalil na trávu. Tretia položka na zozname dobrého maratónu splnená – došiel som živý, zdravý a s úplne prázdnou batériou.

Dostal som cestoviny (veľmi dobré) po minútovom čakaní som si umyl bike, a osprchoval sa v parádne ľadovej vode. (bola taká studená, že by nebolo čo merať )

Zjedol som kopec ďalšieho jedla, vypil veľa kofoly a spokojne sa motal po areáli a debatoval s známymi a súpermi z trate. Pretek som si teda skutočne vynikajúco užil, nakoľko som neblúdil, nemal som žiadne technické problémy, nemal som tepák ani tacho a išiel som podľa citu, a v cieli som bol relatívne skoro tak sa mi ušli výborné cestoviny z prvej dávky a všetko bolo bez čakania. A ani veľa netreba, trocha pravidelného jazdenia, dobrý bike a najmä snaha tešiť sa z ponúknutého.

Za mňa jednotka z hviezdičkou, krásny terén, dobrá organizácia. Teším sa nabudúce.

Martin Kandráč
ŠK Pegas
report_problem Našiel si v texte chybu?

Maratón Medzihorím

calendar_today 22.05.2010
format_list_numbered 4. kolo - Cyklomaratónska MTB séria (SK)
label MTB - maratón
place Partizánske (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Maratona dles Dolomites 2021 - to najkrajšie, čo Taliansko ponúka

Maratona dles Dolomites 2021 - to najkrajšie, čo Taliansko ponúka

Prvá júlová nedeľa v Dolomitoch po dvoch rokoch opäť patrila cyklistom a mne sa podarilo byť pri tom.
Majstrovstvá sveta v MTB maratóne Masters - hľadanie motivácie

Majstrovstvá sveta v MTB maratóne Masters - hľadanie motivácie

To fakt je majstrák sveta v bike maratóne „starých chrenov“? A kde to bude? Tieto otázky som položil Tomášovi Hauserovi na maratóne v Raji, keď sa ma pýtal, či sa chcem zúčastniť.
Reportáž: Kaktus Bike Bratislavský MTB Maratón - soľ nad zlato

Reportáž: Kaktus Bike Bratislavský MTB Maratón - soľ nad zlato

Perfektné počasie, kvalitná konkurencia a najmä ja, Moravák a Janka Keseg Števková, taký bol môj záver sezóny v Bratislave.
keyboard_arrow_up