Zdroj: LanceArmstrong.com

Armstrong povzbudzoval jazdcov k dopingu, tvrdí Hamilton

Lance Armstrong a ostatní lídri bývalého amerického cyklistického tímu US Postal povzbudzovali svojich kolegov k užívaniu zakázaných látok a aktívne sa zúčastňovali na dopingovom programe s cieľom uspieť na Tour de France 1999 a aj po nich. Uviedol to vo svojej výpovedi v nedeľnom programe "60 minút" na americkej televíznej stanici CBS dlhoročný spolujazdec sedemnásobného víťaza Tour de France Tyler Hamilton.

Pasáže z relácie sa objavili vo vysielaní už minulý týždeň vo štvrtok. Už z nich bolo jasné, že Armstrongova povesť utrpí ďalší úder.
Hamilton tvrdí, že na vlastné oči videl, ako Armstrong berie EPO, testosterón a v roku 2000 aj zakázanú transfúziu krvi. "Nemám z toho dobrý pocit, že to takto otvorene hovorím. Verím však, že jedného dňa z toho bude mať cyklistika úžitok," komentoval svoje vyhlásenia Hamilton, ktorý sa navyše sám priznal k dopingu a už aj dobrovoľne vrátil zlatú medailu z olympijských hier 2004 v Aténach.
V relácii "60 minút" odznel popis ďalších detailov údajného dopingového programu US Postal. Zapletení do neho mali byť najlepší jazdci, vedenie vrátane lekárov a manažérov. Tí všetci ostatných jazdcov údajne povzbudzovali k rovnakým praktikám a dohliadali na ich účasť. Doping mal mať v tíme dlhoročnú tradíciu siahajúcu už pred éru Lancea Armstronga. Cyklisti vraj dostávali povzbudzujúce prostriedky vrátane EPO a rastových hormónov v bielych potravinových taškách. Krvný doping mal mať svoju presnú procedúru. Všetci jazdci sa zišli na letisku, odkiaľ ich odviezli na hotel a odobrali im krv, ktorú neskôr dostali formou transfúzie späť do obehu.
Armstrong slávil na Tour de France úspechy nepretržite v rokoch 1999 - 2005. Hamilton bol súčasťou tímu US Postal v rokoch 1995 - 2001, mal teda podiel na troch Armstrongových prvenstvách na Tour de France. Pred rokom Armstronga obvinil z dopingu aj ďalší jeho bývalý spolujazdec Floyd Landis, ktorý sa pod ťarchou dôkazov priznal k užívaniu testosterónu a prišiel o titul z Tour de France 2006. Hamilton tiež nemá čisté svedomie, po zisku zlatej medaily v časovke jednotlivcov na olympijských hrách 2004 v Aténach mal pozitívny nález, ale pre chybu laboratória nemohli overiť výsledok analýzou B-vzorky, preto nenasledoval trest. Ten prišiel až neskôr, keď ho pri inej príležitosti usvedčili z krvného dopingu. Odslúžil si dvojročný dištanc, ktorý mu vypršal v roku 2007. Po návrate do pelotónu neprešiel v apríli 2009 mimosúťažnou antidopingovou kontrolou a za užitie zakázaného antidepresíva nasledoval osemročný trest zastavenia činnosti, čo viedlo dnes 40-ročného Američana k vyhláseniu o konci kariéry.
Hamlitonov príbeh mal údajne americkým federálnym vyšetrovateľom potvrdiť aj iný dlhoročný kolega Lancea Armstronga a jeho veľký pomocník pri prvenstvách na Tour de France George Hincapie. Ten v súčasnosti jazdí na podujatí Okolo Kalifornie a médiám povedal, že nevie, odkiaľ televízia CBS tieto informácie vzala.
Armstrong stále tvrdí, že bol čistý, operuje pri tom najmä približne 500 antidopingovými kontrolami s negatívnym výsledkom. Podľa Hamiltona to však nie je celkom pravda. Raz ho údajne prichytili, a to na Okolo Švajčiarska v roku 2001. "Vôbec nič si z toho nerobil, smial sa tomu. Vďaka nemu som to aj ja bral na ľahkú váhu. Keby Lancea prichytili, tím by stratil sponzorov, prišiel by som o prácu. A so mnou ďalších 50 až 60 ľudí. Pozitívny test by mal ďalekosiahle následky," uviedol Hamilton a vyhlásil, že medzi Armstrongom a Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) existovala dohoda: "Našli spôsob, ako to zahladiť."

[Foto na úvode: LanceArmstrong.com]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Dnes sa v rámci nášho historického seriálu prenesieme do 80-tych rokov 20. storočia. Predstavíme si amerického pretekára Grega LeMonda, ktorý dokonale demonštroval význam aerodynamiky v cyklistike.
Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Ubezpečenia britského cyklistu Chrisa Frooma o jeho nevine vyvolali pochybnosti, prečo štvornásobnému víťazovi Tour de France ihneď nepozastavili činnosť po tom, ako neprešiel dopingovým testom.
Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Čo čaká tento rok Lanca Armstronga a čo vlastne „čierny bod“ v cyklistickej histórii momentálne robí?
keyboard_arrow_up