Armstrong čelí žalobe a novému vyšetrovaniu

Lance Armstrong má na krku dvanásťmiliónovú žalobu a jeho dopingový prípad vyšetrovatelia znovu otvorili, dobrou správou pre amerického cyklistu sú iba dva týždne navyše na výpoveď pod prísahou od Antidopingovej agentúry USA (USADA).

Poisťovňa SCA Promotions sa nevzdala zámeru podať na Američana zdiskreditovaného priznaním k užívaniu zakázaných látok a metód žalobu s cieľom vysúdiť si 12 miliónov dolárov. Spoločnosť žiada od Armstronga vrátenie peňazí, ktoré mu vyplatila na bonusoch za sedem víťazstiev na Tour de France za sebou. "Môžem potvrdiť, že zajtra podáme žalobu. Myslíme si, že máme právo žiadať peniaze späť," povedal v stredu právny zástupca SCA Jeff Dorough. Spoločnosť v roku 2005 prehrala spor s Armstrongom pre meškanie vypísaných prémií, niet sa čo čudovať, že prahne po odvete. A nie je sama.

Podľa ABC News sa o Armstrongov prípad po jeho priznaní v šou Oprah Winfreyovej začali zaujímať federálne inštitúcie. Vyšetrujú ho agenti Úradu pre dohľad nad potravinami a liekmi (FDA) pre podozrenie z trestných činov marenia výkonu spravodlivosti, ovplyvňovania a zastrašovania svedkov. Potvrdila to hovorkyňa FDA Sarah Clarková-Lynnová. Ovplyvňovaním svedka zaváňa najmä počínanie vo vzťahu k Tylerovi Hamiltonovi v istom coloradskom bare v roku 2011, ako ho opísal vo svojej výpovedi bývalý Armstrongov tímový kolega.

Posledné vyšetrovanie FAD vo vzťahu k Amstrongovi sa v roku 2012 skončilo bez vznesenia žaloby. Štafetu potom prevzala Antidopingová agentúra USA, ktorá odhalila Texasanovu temnú minulosť práve vďaka výpovediam bývalých jazdcov tímu US Postal. USADA teraz žiada, aby Armstrong vypovedal pod prísahou, ak chce dosiahnuť zmierneho trestu doživotného zastavenia činnosti. Pôvodne mal čas do stredy 6. februára, ale na jeho žiadosť mu USADA poskytla ešte ďalšie dva týždne.

"Boli sme v kontakte s pánom Armstrongom a jeho zástupcami. Z komunikácie sme vyrozumeli, že chce byť súčasťou riešenia problému a má vôľu pomáhať v úsilí o očistenie cyklistiky. Súhlasili sme s jeho žiadosťou, dostal ďalšie dva týždne na spracovanie detailov. Veríme, že ich využije účelne," povedal výkonný riaditeľ USADA Travis Tygart.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Dnes sa v rámci nášho historického seriálu prenesieme do 80-tych rokov 20. storočia. Predstavíme si amerického pretekára Grega LeMonda, ktorý dokonale demonštroval význam aerodynamiky v cyklistike.
Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Ubezpečenia britského cyklistu Chrisa Frooma o jeho nevine vyvolali pochybnosti, prečo štvornásobnému víťazovi Tour de France ihneď nepozastavili činnosť po tom, ako neprešiel dopingovým testom.
Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Čo čaká tento rok Lanca Armstronga a čo vlastne „čierny bod“ v cyklistickej histórii momentálne robí?
keyboard_arrow_up