Americká vláda proti zamietnutiu žaloby na Armstronga

Americká vláda proti zamietnutiu žaloby na Armstronga

Právnici ministerstva spravodlivosti USA nechcú ani počuť o zamietnutí žaloby na dopingovým podvodom zdiskreditovaného bývalého cyklistu Lancea Armstronga. Vládny úrad žaluje Texasana za spreneveru finančnej podpory od štátnej firmy US Postal, ktorá bola v minulosti hlavným sponzorom Armstrongových tímov. Armstrong v júli požiadal súd vo Washingtone o zamietnutie, odvolal sa pri tom na šesťročnú premlčaciu dobu a poukázal tiež na nečinnosť vládnych orgánov v čase prvých podozrení. Spolupráca medzi jeho cyklistickým tímom a US Postal podľa neho bola naplnená, pretože firmu spropagovala.

Žalujúca strane s tým nesúhlasí. "Vláda nedostala za svoje peniaze víťaza, ale podvodníka so všetkou negatívnou publicitou. Sponzorovala nečestné konanie. To rozhodne nebolo predmetom zmluvy. Spojené štáty by mali mať šancu na finančné odškodnenie za všetky Armstrongove klamstvá," argumentujú vládni právnici.

Ministerstvo spravodlivosti sa vo februári pripojilo k žalobe na federálny súd, ktorú už skôr podal Armstrongov bývalý tímový kolega Floyd Landis vo veci krivej výpovede. Armstrong podľa názoru vládnych právnikov poškodil spoločnosť Postal Service, ktorá v rokoch 1998 - 2004 podporila cyklistický tím 40 miliónmi dolárov.

Armstrong vlani v auguste kapituloval v boji proti obvineniam Antidopingovej agentúry USA. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) po preštudovaní správy Antidopingovej agentúry USA v októbri potvrdila doživotný trest a anulovala všetky Američanove výsledky od augusta 1998, medzi nimi aj sedem celkových prvenstiev z TdF. Armstronga neodsúdili na základe pozitívnych antidopingových testov, ako dôkazy slúžili výpovede jeho bývalých tímových kolegov z US Postal o systematickom užívaní zakázaných látok. V januári tohto roku sa Armstrong priznal, že počas kariéry využíval viaceré nedovolené látky a metódy.

Ak súd žalujúcim stranám v plnej miere vyhovie, môže Armstrong prísť až o 120 miliónov dolárov.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up2thumb_down comments 12 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Dnes sa v rámci nášho historického seriálu prenesieme do 80-tych rokov 20. storočia. Predstavíme si amerického pretekára Grega LeMonda, ktorý dokonale demonštroval význam aerodynamiky v cyklistike.
Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Ubezpečenia britského cyklistu Chrisa Frooma o jeho nevine vyvolali pochybnosti, prečo štvornásobnému víťazovi Tour de France ihneď nepozastavili činnosť po tom, ako neprešiel dopingovým testom.
Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Čo čaká tento rok Lanca Armstronga a čo vlastne „čierny bod“ v cyklistickej histórii momentálne robí?
keyboard_arrow_up