Zdroj: Richard Varga - Facebook

Richard Varga štyri sekundy od bronzu na Majstrovstvách Európy

Slovenskému reprezentantovi v triatlone Richardovi Vargovi len veľmi tesne ušla medaila na 31. majstrovstvách Európy vo švajčiarskej Ženeve. V konkurencii pretekárov kategórie elity obsadil Varga v sobotňajších pretekoch 4. miesto, keď len 4 sekundy ho delili od toho, aby mu na krk zavesili bronzovú medailu. Tú získal Nór Kristian Blummenfelt.

Titul majstra Európy si vybojoval Francúz David Hauss, ktorý v tomto roku triumfoval aj v úvodných pretekoch Svetového pohára v austrálskej Mooloolabe. Striebro zostáva vo Švajčiarsku zásluhou Svena Riederera. Druhý slovenský reprezentant Lukas Šiška nedokončil cyklistickú časť pretekov. Medzi klasifikovanými v cieli neboli ani španielsky favorit Javier Gómez či český reprezentant Jan Čelůstka.

"Teším sa z tohto výsledku, ale medaila bola veľmi blízko, iba 4 sekundy... Francúz Hauss nám odbehol a v závere sa bojovalo už len o druhú-tretiu priečku. V poslednom kilometri som bol približne 10 m od druhého a tretieho a už som to nedal. Bojoval som, snažil som sa bežať svoje, ale tí vpredu už nepoľavili. V plaveckej časti som chcel byť vpredu ako zvyčajne a roztrhať pole. Podarilo sa to, hoci strata tých slabších plavcov od nás najlepších v Ženevskom jazere nebola až taká veľká. Na bicykli sme boli vpredu viacčlenná skupina, snažil som sa jazdiť takticky, oddychovať, ak sa dalo. Pokúsil som sa aj o únik do kopca 9 km pred depom, aj sa to podarilo tak na 3 km trochu unaviť ostatných. Možno som však sám minul zbytočne veľa energie, ktorá mi chýbala v závere," zhodnotil Richard Varga pre agentúru SITA.

Majstrovstvá Európy v kategórii elite sa konali na olympijských vzdialenostiach 1,5 km plávanie, 40,8 km na bicykli a záverečný beh na 10 km. Richard Varga absolvoval plaveckú časť tradične najrýchlejšie, z vody vychádzal spoločne s Rusom Dmitrom Poľanským za 17:41 min. V cyklistickej časti sa vpredu utvorila skupina 19 pretekárov, ktorí si utvorili až dvojminútový náskok pred ostatnými. V záverečnom behu sa od ostatných odpútal Francúz Hauss, ktorý zvíťazil s náskokom 18 sekúnd pred domácim Riedererom. Ten bol o tri sekundy rýchlejší ako bronzový Blummenfelt a o sedem sekúnd ako štvrtý Varga. Dvadsaťšesťročný Bratislavčan (nar. 28. 1. 1989) dlhodobo sa pripravujúci v Anglicku dosiahol najlepšie umiestnenie slovenského reprezentanta na ME v histórii. Varga sa pripravoval na jeden z vrcholov sezóny na sústredení vo švajčiarskych Alpách. Štvtým miestom potvrdil stabilne dobrú formu, keďže pred necelým mesiacom na európskych hrách v Baku finišoval piaty. "Na Ženevu som bol lepšie pripravený ako na Baku, lebo som mal za sebou kvalitné vysokohorské sústredenie v St. Moritzi a pred európskymi hrami som bol zranený. Najbližšie ma čaká už budúcu sobotu podujatie Svetovej série v Hamburgu," dodal Richard Varga.

V juniorských kategóriách sa stali majstrami Európy Nemci Lasse Lührs a Laura Lindemannová. Spomedzi Slovákov skončil Tadeáš Fazekaš na 44. mieste a Matúš Verbovský bol 49. Medzi juniorkami bola Ivona Miklóšová 42. a Iveta Tóthová ešte o štyri priečky nižšie.

V ženskej kategórii triumfovala švajčiarska favoritka Nicola Spirigová, ktorá získala už štvrtý titul majsterky Európy. Olympijská šampiónka z Londýna 2012 zvíťazila suverénne s náskokom 59 sekúnd pred Taliankou Annamariou Mazzettiovou. Bronz si vybojovala Španielka Ainhoa Muruová.

Výsledky:
muži - elite (1,5 km plávanie + 40,8 km bicykel + 10 km beh): 1. David Hauss (Fr.) 1:52:55 h, 2. Sven Riederer (Švaj.) 1:53:13, 3. Kristian Blummenfelt (Nór.) 1:53:16, 4. Richard Varga (SR) 1:53:20, 5. Thomas Bishop (V. Brit.) 1:53:22,... Lukas Šiška (SR) nedokončil
ženy - elite (1,5 + 40,8 + 10): 1. Nicola Spirigová (Švaj.) 2:07:15 h, 2. Annamaria Mazzettiová (Tal.) 2:08:14, 3. Ainhoa Muruová (Šp.) 2:09:16, 4. Vendula Frintová (ČR) 2:09:45, 5. Lucy Hallová (V. Brit.) 2:09:59
juniori (0,75 + 20,4 + 5): 1. Lasse Lührs (Nem.) 57:41 min, 2. Ignacio González (Šp.) 57:42, 3. Ben Dijkstra (V. Brit.) 57:42,... 44. Tadeáš Fazekaš 1:00:30, 49. Matúš Verbovský (obaja SR) 1:00:52.
juniorky (0,75 + 20,4 + 5): 1. Laura Lindemannová (Nem.) 1:01:04 h, 2. Jeanne Lehairová (Fr.) 1:04:42, 3. Lena Meissnerová (Nem.) 1:04:50,... 42. Ivona Miklóšová 1:12:43, 46. Iveta Tóthová (obe SR) 1:16:09.

[Foto na úvode: Richard Varga - Facebook]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up3thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Richard Varga rozpráva o plánoch na rok 2016 a želá športu viac podpory, záujmu aj úspechov

Richard Varga rozpráva o plánoch na rok 2016 a želá športu viac podpory, záujmu aj úspechov

Štvornásobný majster sveta v akvatlone Richard Varga želá celému slovenskému športu v roku 2016 čo najviac medailí, úspechov a podpory zo strany štátu aj jednotlivých zväzov. Praje si, aby kompetentní ľudia riešili veci okolo športu a športovcov systematicky, nie jednorázovo, resp. nie iba krízovo a nárazovo.
Richard Varga:

Richard Varga:

Najúspešnejší slovenský triatlonista ostatných rokov Richard Varga si trúfa na olympijských hrách v roku 2016 v Riu de Janeiro vylepšiť umiestnenie z Londýna 2012, kde obsadil 22. priečku.
Varga získal pre Slovensko prvú veľkú medailu

Varga získal pre Slovensko prvú veľkú medailu

Slovenský triatlonista Richard Varga získal v sobotu striebornú medailu na majstrovstvách Európy pretekárov do 23 rokov v španielskom Aquilase. Pre Slovensko vybojoval na kontinentálnom šampionáte v olympijskej disciplíne (1,5 km plávanie - 40 km jazda na bicykli - 10 km beh) prvú veľkú medailu.
keyboard_arrow_up