Zdroj: Facebook Sereďmaratón

Okolo Slovenska: Finiš 60. ročníka v Piešťanoch, na štarte aj 21 Slovákov

Nadchádzajúci ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska (7.- 12. júna) bude jubilejný, rekordný a podľa profilu jednotlivých etáp aj výrazne atraktívny. Jubilejný preto, lebo najstaršie a najvýznamnejšie cyklistické podujatie na Slovensku napíše už 60. kapitolu. Rekordný preto, že sa na ňom zúčastní historicky najvyšší počet 24 tímov zo 16 krajín a celkovo 144 cyklistov, medzi nimi 21 Slovákov.

Počas šiestich súťažných dní účastníci absolvujú dovedna 807 kilometrov, prejdú 126 miest a obcí, a okrem etapových koncoviek zabojujú o prvenstvá na 15 rýchlostných a 17 vrchárskych prémiách. Bojovať sa bude nielen o celkové prémie v hodnote 20 000 eur, ale aj o 226 bodov do rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI). Podujatie je súčasťou kalendára Europe Tour, spadá do kategórie 2.2.

Večerný prológ v Banskej Bystrici, ťahákom stúpanie na Štrbské Pleso


Preteky odštartujú v utorok 7. júna v historickom centre Banskej Bystrice, kde sa od 20.30 h uskutoční prológ na 1,1-kilometrovej trati. Vo večernom čase to bude atraktívne divadlo pre divákov, prológ so štartom aj cieľom na Námestí SNP zároveň určí prvých nositeľov piatich súťažných tričiek. Víťaz prológu si oblečie žlté tričko lídra pretekov, druhý v cieli navlečie na seba biely dres s modrými bodmi určený pre lídra bodovacej súťaže a tretí v cieli priebežne dostane biely dres s červenými bodmi (vrchárska súťaž). Najlepší z pretekárov do 23 rokov si oblečie čistobiely dres a najlepší slovenský cyklista v cieli prológu sa môže tešiť na bielo-modro-červený dres symbolizujúci slovenskú

V metropole stredného Slovenska bude aj štart a cieľ úvodnej - stredajšej etapy (136,8 km). Cyklisti prekonajú tri okruhy v Banskobystrickom kraji: prejdú kúpeľným mestom Sliač, vrchárski špecialisti si prídu na svoje v stúpaní na Mičinú. Druhá etapa (170,1 km) vo štvrtok zavedie jazdcov z Banskej Bystrice do Vysokých Tatier. Vzhľadom na náročný horský profil to bude najťažšia etapa na trase tohtoročných pretekov, cyklisti sa do tradičného miesta na trase Okolo Slovenska vydajú cez Telgárt, Popovú, Starý Smokovec a cestou absolvujú päť vrchárskych prémií. Na záver je na programe záverečné stúpanie zo Štrby na Štrbské Pleso, ktoré bolo pred dvoma rokmi aj súčasťou pretekov Okolo Poľska a môže výrazne prehovoriť do poradia v celkovej klasifikácii. Deň nato čaká na pretekárov najdlhšia etapa 60. ročníka zo Štrbského Plesa do Zuberca (193,2 km). Úvodných 50 km pôjdu cyklisti po tatranských cestách, ale postupne sa cez Liptov dostanú na Oravu. Výzvou bude najmä stúpanie na Huty.

Vo štvrtej etape zo Zuberca do Bojníc (183,7 km) budú mať adepti na celkové víťazstvo príležitosť v stúpaní do Oravskej Lesnej a najmä na Fačkovské sedlo. Záverečné kilometre z Bojníc zavedú jazdcov do najznámejšieho slovenského kúpeľného mesta Piešťan, kde sa uskutočnia tri okruhy. "Verím, že sme zostavili zaujímavú trasu. Dodržali sme plány, budeme sa snažiť prechádzať viacerými kúpeľnými mestami, aby sme čo najviac zviditeľnili Slovensko. V programe máme Sliač, Brusno, Malý Smokovec, Štrbské Pleso, Bojnice, Rajecké Teplice a symbol nášho kúpeľníctva Piešťany," uviedol pri predstavovaní trasy na tlačovej konferencii ešte 12. mája prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.
Dvadsaťjeden Slovákov, lídrom Dukly bude Patrik Tybor

Slovenskú časť pelotónu budú zastupovať reprezentácia SR, Dukla Banská Bystrica a regionálny výber západného Slovenska. Okrem domáceho národného tímu sa predstavia aj reprezentácie Maroka, Bieloruska a Lotyšska. Na štart Okolo Slovenska sa postaví 21 slovenských cyklistov, číslo jeden bude mať na sebe Maroš Kováč z Dukly Banská Bystrica. "Ďakujem organizátorom, je to pre mňa pocta. Možno mi jednotka na chrbte dodá pár wattov navyše. Dúfam, že mi trať sadne a budem schopný bojovať o etapové aj celkové víťazstvo," povedal na TB Kováč. Neskôr pre web Cycling Info dodal: "Prológ sme si prešli pred týždňom v pondelok a nie je extra náročný či technický. Sú tam dve 90° zákruty. Je krátky, takže bude rozhodovať hlavne rýchlosť a dôležité bude nespraviť chybu, lebo to sú sekundy a tie tu pôjdu neuveriteľne rýchlo. Celkovo si verím najmä na rovinách. Tým, že sa ešte stále necítim úplne fit s prieduškami, v kopcoch budem mať asi problém, ale uvidíme. Budem sa snažiť byť čo najdlhšie k dispozícii Patrikovi Tyborovi, ktorý je naším jasným lídrom na celkové umiestnenie. Snáď sa bude dobre cítiť aj Martin Mahďar," skonštatoval 39-ročný Trenčan Kováč.

Vo všetkých cieľových mestách čaká na fanúšikov zaujímavý program - vystúpenie Nikol Frýbortovej, vicemajsterky sveta v sálovej cyklistike, Jána Kočiša, svetového šampióna v cyklotriale i koncert Samuela Tomečka doplnený vystúpeniami miestnych folklórnych súborov. V Piešťanoch si trať bude môcť vyskúšať aj verejnosť, pre ktorú organizátori pripravili podujatie Energia na kolesách s partnerom Slovenské elektrárne - spoločnosť skupiny Enel.

Zoznam tímov na preteky Okolo Slovenska (24)
UCI kontinentálne tímy: Dukla Banská Bystrica (SR), Klein Constantia (ČR), Whirlpool Author (ČR), CK Příbram-Fany Gastro (ČR), Marlux Napoleongames (Belg.), Team Wiggins (V. Brit.), Unieuro Wilier Trevigiani (Tal.), GM Europa Ovini (Tal.), Fixit.no (Nór.), Parkhotel Valkenburg (Hol.), Synergy Baku CP (Azerb.), Amplatz-BMC (Rak.), WSA Greenlife (Rak.), Felbermayr Simplon (Rak.), Kolss BDC (Ukr.), LKT Brandenburg (Nem.), Staki Baltik Vairas (Lit.), Meridiana Kamen (Chor.)
Národné tímy: Slovensko, Maroko, Bielorusko, Lotyšsko
Regionálne tímy: Výber západného Slovenska
Klubové tímy: Lotto Soudal (Belg.)

Program 60. ročníka pretekov Okolo Slovenska


Utorok 7. júna - Prológ: Banská Bystrica (1,1 km)
Streda 8. júna - 1. etapa: Banská Bystrica - Banská Bystrica (136,8 km)
Štvrtok 9. júna - 2. etapa: Banská Bystrica - Štrbské Pleso (170,1 km)
Piatok 10. júna - 3. etapa: Štrbské Pleso - Zuberec (193,2 km)
Sobota 11. júna - 4. etapa: Zuberec - Bojnice (183,7 km)
Nedeľa 12. júna - 5. etapa: Bojnice - Piešťany (121,9 km)

Okolo Slovenska 2015 - konečné poradie po 5. etape


1. Davide Vigano (Tal.) Idea 2010 ASD 20:09:10 h, 2. Matthias Krizek (Rak.) Team Felbemayr Simplon +13, 3. Pawel Cieslik (Poľ.) Whirlpool Author +15, 4. Anatolij Pachtusov (Ukr.) ISD Continental +15, 5. Matvej Nikitin (Kaz.) Kazašská reprezentácia +17, 6. Oleg Zemľakov (Kaz.) Kazašská reprezentácia +21,...9. Patrik Tybor KEMO Dukla Trenčín +2:35, 12. Martin Mahďar KEMO Dukla Trenčín +2:40, 25. Maroš Kováč KEMO Dukla Trenčín +5:26, 27. Michael Kolář Slovenská reprezentácia +5:39, 30. Juraj Sagan (všetci SR) Slovenská reprezentácia +5:46.
Bodovacia súťaž: 1. Davide Vigano (Tal.) 34 bodov, 2. Maroš Kováč (SR) 29, 3. Matvej Nikitin (Kaz.) 21, 4. Andrij Kulik (Ukr.) 19, 5. Filippo Fortin (Tal.) 18, 6. Pawel Cieslik (Poľ.) 16,...9. Michael Kolář 10, 15. Patrik Tybor 7, 28. Juraja Sagan 3, 36. Erik Baška (všetci SR) 2.
Vrchárska súťaž: 1. Sergej Nikolajev (Rus.) 31 bodov, 2. José Hernández (Kol.) 20, 3. Marco D´Urbano (Tal.) 11, 4. Patrik Tybor KEMO Dukla Trenčín (SR) 7
Najlepší Slovák: 1. Patrik Tybor 20:11:45, 2. Martin Mahďar +5, 3. Maroš Kováč (všetci KEMO Dukla Trenčín) +2:51, 4. Michael Kolář +3:04, 5. Juraj Sagan +3:11

[Foto na úvode: Facebook Sereďmaratón]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome play_arrow

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome

Veľkolepé finále najsilnejšieho ročníka Okolo Slovenska v histórii. Uži si zmätok a tlačenicu po dojazde, pohľad do tváre svetových hviezd a milý omyl s falošným Froomom.
Pozvánka: Okolo Slovenska 2021 plné lákadiel - Sagan, Froome, Eurosport

Pozvánka: Okolo Slovenska 2021 plné lákadiel - Sagan, Froome, Eurosport

Okolo Slovenska 2021 bude vo viacerých ohľadoch naj. Nabitá je štartová listina, favoritom je P. Sagan, do sveta ukážeme Slovensko vďaka prenosom Eurosport.
Video: Okolo Slovenska 2020 - VIP prístup do zákulisia play_arrow

Video: Okolo Slovenska 2020 - VIP prístup do zákulisia

K exkluzívnym záberom zo zákulisia vám pridáme aj zaujímavé informácie o najprestížnejších pretekoch na Slovensku.
keyboard_arrow_up