Zdroj: Facebook Tinkoff

Tinkoff je minulosť, ale sme hrdí, nie smutní

Preteky Okolo Abú Zabí dali definitívnu bodku za účinkovaním tímu Tinkoff v profesionálnom cyklistickom pelotóne. Desiate miesto Michaela Kolářa v špurtérskom závere 4. etapy na motoristickom okruhu Yas Marina v Abú Zabí a celková štvrtá priečka Španiela Alberta Contadora sú tým posledným, čo súťažne predviedli jazdci Tinkoffu.

Budúca sezóna vo WorldTour už bude bez nich. Majiteľ Oleg Tiňkov minimálne pol roka dopredu avizoval, že nateraz končí v cestnej cyklistike, lebo na tomto biznise výrazne prerobil a v podstatných veciach nenašiel spoločnú reč s predstaviteľmi Medzinárodnej cyklistickej únie. Štvoretapové preteky v Abú Zabí Tinkoff vrátane slovenskej trojice Michael Kolář, Erik Baška, Juraj Sagan absolvoval v retrodresoch a pred poslednou etapou jazdci spoločne s realizačným tímom zapózovali na spoločnej fotografii. Po nej si naposledy podali ruky a venovali fanúšikom na pamiatku tímový bidón.

"Je to veľmi emocionálne, mix pocitov. Hoci Peter Sagan ešte absolvuje preteky v japonskej Saitame, podujatie v Abú Zabí bolo posledné pre tím Tinkoff. Smútok a sklamanie sú však vyvážené hrdosťou na úspechy, ktoré sme dosiahli. Boli sme inovatívni, zaujímaví a v konečnom dôsledku úspešní. Zanechali sme za sebou výraznú stopu v tomto športovom odvetví," uviedol športový riaditeľ Stefano Feltrin v rozhovore na webe Cyclingnews.

Zatiaľ čo Oleg Tiňkov pútal pozornosť často veľkohubými vyjadreniami na adresu jazdcov či ich ambícií, Feltrin bol človekom v pozadí, ktorý riadil chod v Dánsku registrovaného ruského tímu. Spoločne s Tiňkovom pracoval 14 rokov na budovaní tejto značky, ktorú pôvodne vytvoril Dán Bjarne Riis. Feltrin sa už počas leta pokúšal nájsť nového titulárneho sponzora, ktorý by nalial do pokračovania na vrcholnej scéne 20 miliónov eur, ale nepodarilo sa mu to. Po Tour de France bolo definitívne jasné, že Tinkoff končí a napríklad tímový autobus sa stal majetkom nového prokontinentálneho tímu Aqua Blue Sport s írskym zázemím.

Tinkoff v sezóne 2016 dosiahol 34 víťazstiev a v celkovom poradí rebríčka UCI World Tour obsadil druhé miesto za španielskym Movistarom. Dominantnou postavou tímu ruského milionára Tiňkova bol opäť Slovák Peter Sagan, ktorý vyhral jarný monument Okolo Flámska, po piaty raz získal zelený dres na Tour de France, obhájil titul majstra sveta a stal sa aj celkovým víťazom hodnotenia UCI WorldTour. Dvadsaťšesťročný rodák zo Žiliny v sezóne dominoval celkovo trinásťkrát v súčte etáp či jednorazových pretekov. Sklamanie v Tinkoffe nastalo azda len v súvislosti s pádom a predčasným koncom Alberta Contadora na Tour de France. Španielsky vrchár si to sčasti vynahradil na Vuelte, kde skončil štvrtý.

Jarný monument Okolo Flámska a víťazný Sagan
"Vyhrali sme niekoľko naozaj veľkých pretekov, ale ako sa vraví, vždy musíte byť hladní po úspechu, aj keď ho dosiahnete. Naša jediná ľútosť sa spája s tým, že nemáme víťaza Tour de France," pripomenul Feltrin. Koniec tímu Tinkoff na scéne vníma ako smutnú realitu.

"Doplatili sme na model biznisu v cyklistike, ktorý bol nastavený pred 15 rokmi a aktuálne je už neudržateľný. Hovorím o tom, že väčšina tímov funguje na titulárnom či generálnom partnerovi, čo nie je dobré. Ako rýchlo sponzori prichádzajú, tak rýchlo aj odchádzajú, lebo cyklistika zaspala vývoj v marketingu aj inovovaní svojho produktu. Snažili sme sa s tým v posledných piatich rokoch niečo robiť, ale neuspeli sme. A UCI nepodniká kroky na zlepšenie situácie. Máme už takmer november a stále nepoznáme štruktúru WorldTour v budúcej sezóne," kriticky skonštatoval Feltrin.

[Foto na úvode: Facebook Tinkoff]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up3thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Oleg Tiňkov opúšťa definitívne svet cyklistiky

Oleg Tiňkov opúšťa definitívne svet cyklistiky

Ruský veľkopodnikateľ s milionárskym portfóliom už dávnejšie ohlásil odchod z vrcholovej cyklistiky na konci tejto sezóny a rozpustenie svojho tímu Tinkoff. Teraz to už je definitívne. Po skončení záverečnej monumentálnej klasiky Okolo Lombardska všetkých členov svojho tímu pozval na rozlúčkovú večeru v Miláne, kde im poďakoval za niekoľko rokov trvajúce a v mnohých aspektoch úspešné spoločné cyklistické dobrodružstvo.
Peter Sagan krôčik od triumfu v rebríčku UCI World Tour

Peter Sagan krôčik od triumfu v rebríčku UCI World Tour

Celkovým víťazom Eneco Tour sa stal Terpstra s náskokom 31 sekúnd pred Naesenom. Pódium víťazov doplnil tretí Sagan s mankom jednej minúty. Veľkú smolu mal Austrálčan Rohan Dennis z BMC Racing, ktorý v etape spadol a prišiel o vedenie. Dvadsaťšesťročný Žilinčan si vďaka svojmu umiestneniu pripísal do rebríčka World Tour 70 bodov, čo znamená, že sa opäť dostal na čelo renkingu.
Eneco Tour: Šiesta etapa pre Pibernika a Sagan stále bojuje o prvé miesto v rebríčku World Tour

Eneco Tour: Šiesta etapa pre Pibernika a Sagan stále bojuje o prvé miesto v rebríčku World Tour

Slovinec Luka Pibernik sa stal víťazom sobotňajšej 6. etapy Eneco Tour zaradených do kategórie World Tour. Dvadsaťdvaročný člen tímu Lampre-Merida triumfoval v špurte šesťčlennej skupiny, ktorá sa sformovala krátko po úvode 185 km dlhej etapy z Riemstu do Lanakenu. Na druhom mieste skončil Brit Mark McNally z družstva Wanty-Groupe Gobert, tretieho klasifikovali v cieli Belgičana Berta van Lerberghera zo zoskupenia Topsport Vlaanderen-Baloise.
keyboard_arrow_up