Felt Decree – ultimátny 27,5“ trailbike

Felt Decree – ultimátny 27,5“ trailbike

PR článok

Americká značka Felt je špičkou v oblasti technológií spracovania karbónu. Staronový model Decree je toho živým dôkazom.

Všestranný trailbike nesúci názov Decree, nie je v ponuke amerického výrobcu žiadnou novinkou. Naopak, jedná sa o veľmi známy a obľúbený model. Na vývoji aktuálnej rámovej platformy a karbónovej pleteniny pracoval Felt dokonca niekoľko rokov. Niet preto divu, že do prepracovaného modelu vkladá veľkú dôveru a sľubuje nadštandardný pomer tuhosti a nízkej hmotnosti a vyladený chod zadného odpruženia, ktoré ponúka efektivitu XC strojov v stúpaniach a pohodlie oveľa odolnejších bicyklov v zjazde. Nemenej dôležitou doménou je aj možnosť úpravy geometrie jednoduchým otočením excentrických vložiek vo vahadle.Geometria – dlhšia, nižšia, položenejšia a k tomu ešte niečo naviac


Decree ide s dobou, ktorej velí trend dlhších predných rámových trojuholníkov, položenejších uhlov vidlíc a znižovanie ťažiska, aby bol bicykel na sinletrailoch hravý, rýchly a stabilný. Decree všetky tieto požiadavky spĺňa a oproti predchádzajúcemu modelu ponúka aj pár vymožeností naviac, ako zníženie sedlovej trubky, čo umožní montáž teleskopickej sedlovky s väčším zdvihom, prepracovaný systém vnútorného vedenia káblov s odnímateľnými portami, ktoré sú kompatibilné aj s elektrickými sadami Di2 a optimalizovaným dizajnom v oblasti stredu, ktorý ponúka úchyt na vodítko reťaze, no zároveň počíta len s jednoprevodníkovými sadami.„One ring rule them all“ – jednoprevodník bez kompromisov


Ako bolo už spomenuté vyššie, na Decree už prešmykač nenamontujete. S rozmachom 11- a 12-rýchlostných sád už však nie je ani treba. Padanie reťaze je poistené vodítkom na ISCG úchyte a vyradenie dvojprevodníkov a trojprevodníkov z hry umožnilo rozšíriť zadnú stavbu s boost 148x12 mm oskou a zlepšiť tak tuhosť, ako aj priechodnosť plášťov. Zadná stavba podľa údajov výrobcu s prehľadom zvládne plášte s ISO šírkou 2,6 palca.Flip chip, Trunnion a karbón, kam len oko dovidí


Ak vám spojenie slov Flip chip nič nehovorí, jedná sa o technológiu, umožňujúcu jednoducho upraviť geometriu bicykla otočením vložky úchytu zadných vzpier vo vahadle rámu. V hornej polohe má bicykel strmší uhol hlavovej trubky a vyššie ťažisko, čo môže viac vyhovovať menej agresívnym jazdcom a naopak, v dolnej polohe je geometria viac položená, hlavový uhol sa zmenší o jeden stupeň a rovnako aj o 10 mm nižšie ťažisko nabáda na divokejšiu jazdu v smere gravitácie.

Pojem Trunnion zasa označuje spôsob uchytenia tlmiča, ktorý má predĺženú časť tela a úchyty sa nachádzajú po jeho bokoch. Toto riešenie umožňuje použitie dlhších tlmičov s nižšími prevádzkovými tlakmi, ktoré ponúkajú lepší výkon a efektivitu v náročnom teréne, čo je obvykle ťažko dosiahnuteľné zvlášť u malých veľkostí rámov. Trunnion tlmiče sú uchytené na karbónové vahadlo, ktoré šetrí hmotnosť rámu. Z rovnakého materiálu sú aj zadné vzpery, ktoré nie sú ani u najdostupnejšieho modelu Decree 5 vyrobené z hliníka.FAST odpruženie - Felt Active Stay Technology


Prepracovaný systém zadnej stavby FAST, ktorej kinematika je v princípe tzv. prepákovaný jednočap typu zero-pivot a využíva miesto jedného čapu prepružovanie karbónových zadných vzpier, prešlo viacerými vylepšeniami a nastavenie tlmiča bolo zoptimalizované pre poskytnutie maximálneho výkonu 140 mm zadného zdvihu.

Active stay technology – teda technológia aktívnych lyžín znamená, že zadné horné vzpery sú v nezaťaženom stave prehnuté smerom von a zhruba pri 30% SAG-u sa narovnajú. Ako klesá SAG, vzpery sa prehýbajú smerom dnu, čím napomáhajú progresívnemu priebehu pruženia. Vďaka tomu je tlmič citlivejší na malé nárazy, no zároveň neprepadá zbytočne do zdvihu a zachováva si efektivitu aj v strmých úsekoch. Spätnému návratu tlmiča do základnej polohy napomáha aj pružný materiál zadných vzpier.Modely a komponentové osadenie


Modelový rad Decree pozostáva z pätice karbónových zástupcov a samostatnej rámovej sady. S výnimkou najvyššie postaveného modelu Decree FRD, ktorého rám je upletený z top karbónového materiálu využívaného aj v leteckom priemysle a monopostoch Formuly 1, sú bicykle označené číslom 1, 3, 4 a 5.

Spomínané FRD-éčko je ladené v minimalistickom „stealth“ čiernom dizajne, osadené kompletnou sadou SRAM XX1 Eagle, karbónovým setom kolies a odpružením RockShox Super Deluxe RCT Debonair s custom ladením a vidlicou Pike RCT3 najnovšej generácie v rozmere boost 110x15 a zdvihom 150 mm.Dostupnejšie modely Decree 1, 3, 4 a 5 sú vyrobené z UHC Advanced karbónu a rovnako spoliehajú na jednoprevodníkové sady SRAM X01 Eagle, GX Eagle a 11-rýchlostnej sady NX, ktorou je osadený najdostupnejší model s poradovým číslom 5. Odpruženie je na všetkých bicykloch bez výnimky z dielne RockShox. Tlmiče Trunnion sú z línie Deluxe a vidlice sú odstupňované v poradí PIKE, Revelation a Recon.

Pozitívom je aj prítomnosť teleskopických sedloviek s vnútorným vedením na všetkých modeloch Decree, ako aj prítomnosť odolných ráfikov s vnútornou šírkou 29 mm a kompatibilitou s bezdušovými plášťami.Odporúčané ceny modelov 2018


  • Decree FRD - 9 999 €
  • Decree 1 - 5 999 €
  • Decree 3 - 4 599 €
  • Decree 4 - 3 799 €
  • Decree 5 - 3 399 €
  • Decree 1 rám - 2 690 €

Kompletné špecifikácie jednotlivých bicyklov si môžete pozrieť na stránke výrobcu na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Novinky od Ghost: charizmatický Riot a celoodpružený Lector FS

Novinky od Ghost: charizmatický Riot a celoodpružený Lector FS

Či už obľubujete trailové jazdenie, enduro alebo fandíte maratónu a XC, potešujúcou novinou je predstavenie zásadných celoodpružených modelov od Ghost pre rok 2021.
Superior 2021 - horské XC a trail modely od našich susedov PR článok

Superior 2021 - horské XC a trail modely od našich susedov

Aký pocit je mať v rukách naozaj rýchly stroj, ktorý nie je určený len na strmé výšľapy, ale hravo zvládne aj technickejšie pasáže? Práve v tomto duchu sa nesie kolekcia Superior v kategórii XC a trail.
Horské modely Canyon 2020 - pre každého niečo PR článok

Horské modely Canyon 2020 - pre každého niečo

Vybaviť sa cenovo dostupným modelom s kvalitným osadením je základným krokom k spokojnosti horského cyklistu. V ponuke Canyon nájdete modely od základných univerzálov až po pretekárske špeciály.
keyboard_arrow_up