Felt Decree – ultimátny 27,5“ trailbike

Felt Decree – ultimátny 27,5“ trailbike

PR článok

Americká značka Felt je špičkou v oblasti technológií spracovania karbónu. Staronový model Decree je toho živým dôkazom.

Všestranný trailbike nesúci názov Decree, nie je v ponuke amerického výrobcu žiadnou novinkou. Naopak, jedná sa o veľmi známy a obľúbený model. Na vývoji aktuálnej rámovej platformy a karbónovej pleteniny pracoval Felt dokonca niekoľko rokov. Niet preto divu, že do prepracovaného modelu vkladá veľkú dôveru a sľubuje nadštandardný pomer tuhosti a nízkej hmotnosti a vyladený chod zadného odpruženia, ktoré ponúka efektivitu XC strojov v stúpaniach a pohodlie oveľa odolnejších bicyklov v zjazde. Nemenej dôležitou doménou je aj možnosť úpravy geometrie jednoduchým otočením excentrických vložiek vo vahadle.Geometria – dlhšia, nižšia, položenejšia a k tomu ešte niečo naviac


Decree ide s dobou, ktorej velí trend dlhších predných rámových trojuholníkov, položenejších uhlov vidlíc a znižovanie ťažiska, aby bol bicykel na sinletrailoch hravý, rýchly a stabilný. Decree všetky tieto požiadavky spĺňa a oproti predchádzajúcemu modelu ponúka aj pár vymožeností naviac, ako zníženie sedlovej trubky, čo umožní montáž teleskopickej sedlovky s väčším zdvihom, prepracovaný systém vnútorného vedenia káblov s odnímateľnými portami, ktoré sú kompatibilné aj s elektrickými sadami Di2 a optimalizovaným dizajnom v oblasti stredu, ktorý ponúka úchyt na vodítko reťaze, no zároveň počíta len s jednoprevodníkovými sadami.„One ring rule them all“ – jednoprevodník bez kompromisov


Ako bolo už spomenuté vyššie, na Decree už prešmykač nenamontujete. S rozmachom 11- a 12-rýchlostných sád už však nie je ani treba. Padanie reťaze je poistené vodítkom na ISCG úchyte a vyradenie dvojprevodníkov a trojprevodníkov z hry umožnilo rozšíriť zadnú stavbu s boost 148x12 mm oskou a zlepšiť tak tuhosť, ako aj priechodnosť plášťov. Zadná stavba podľa údajov výrobcu s prehľadom zvládne plášte s ISO šírkou 2,6 palca.Flip chip, Trunnion a karbón, kam len oko dovidí


Ak vám spojenie slov Flip chip nič nehovorí, jedná sa o technológiu, umožňujúcu jednoducho upraviť geometriu bicykla otočením vložky úchytu zadných vzpier vo vahadle rámu. V hornej polohe má bicykel strmší uhol hlavovej trubky a vyššie ťažisko, čo môže viac vyhovovať menej agresívnym jazdcom a naopak, v dolnej polohe je geometria viac položená, hlavový uhol sa zmenší o jeden stupeň a rovnako aj o 10 mm nižšie ťažisko nabáda na divokejšiu jazdu v smere gravitácie.

Pojem Trunnion zasa označuje spôsob uchytenia tlmiča, ktorý má predĺženú časť tela a úchyty sa nachádzajú po jeho bokoch. Toto riešenie umožňuje použitie dlhších tlmičov s nižšími prevádzkovými tlakmi, ktoré ponúkajú lepší výkon a efektivitu v náročnom teréne, čo je obvykle ťažko dosiahnuteľné zvlášť u malých veľkostí rámov. Trunnion tlmiče sú uchytené na karbónové vahadlo, ktoré šetrí hmotnosť rámu. Z rovnakého materiálu sú aj zadné vzpery, ktoré nie sú ani u najdostupnejšieho modelu Decree 5 vyrobené z hliníka.FAST odpruženie - Felt Active Stay Technology


Prepracovaný systém zadnej stavby FAST, ktorej kinematika je v princípe tzv. prepákovaný jednočap typu zero-pivot a využíva miesto jedného čapu prepružovanie karbónových zadných vzpier, prešlo viacerými vylepšeniami a nastavenie tlmiča bolo zoptimalizované pre poskytnutie maximálneho výkonu 140 mm zadného zdvihu.

Active stay technology – teda technológia aktívnych lyžín znamená, že zadné horné vzpery sú v nezaťaženom stave prehnuté smerom von a zhruba pri 30% SAG-u sa narovnajú. Ako klesá SAG, vzpery sa prehýbajú smerom dnu, čím napomáhajú progresívnemu priebehu pruženia. Vďaka tomu je tlmič citlivejší na malé nárazy, no zároveň neprepadá zbytočne do zdvihu a zachováva si efektivitu aj v strmých úsekoch. Spätnému návratu tlmiča do základnej polohy napomáha aj pružný materiál zadných vzpier.Modely a komponentové osadenie


Modelový rad Decree pozostáva z pätice karbónových zástupcov a samostatnej rámovej sady. S výnimkou najvyššie postaveného modelu Decree FRD, ktorého rám je upletený z top karbónového materiálu využívaného aj v leteckom priemysle a monopostoch Formuly 1, sú bicykle označené číslom 1, 3, 4 a 5.

Spomínané FRD-éčko je ladené v minimalistickom „stealth“ čiernom dizajne, osadené kompletnou sadou SRAM XX1 Eagle, karbónovým setom kolies a odpružením RockShox Super Deluxe RCT Debonair s custom ladením a vidlicou Pike RCT3 najnovšej generácie v rozmere boost 110x15 a zdvihom 150 mm.Dostupnejšie modely Decree 1, 3, 4 a 5 sú vyrobené z UHC Advanced karbónu a rovnako spoliehajú na jednoprevodníkové sady SRAM X01 Eagle, GX Eagle a 11-rýchlostnej sady NX, ktorou je osadený najdostupnejší model s poradovým číslom 5. Odpruženie je na všetkých bicykloch bez výnimky z dielne RockShox. Tlmiče Trunnion sú z línie Deluxe a vidlice sú odstupňované v poradí PIKE, Revelation a Recon.

Pozitívom je aj prítomnosť teleskopických sedloviek s vnútorným vedením na všetkých modeloch Decree, ako aj prítomnosť odolných ráfikov s vnútornou šírkou 29 mm a kompatibilitou s bezdušovými plášťami.Odporúčané ceny modelov 2018


  • Decree FRD - 9 999 €
  • Decree 1 - 5 999 €
  • Decree 3 - 4 599 €
  • Decree 4 - 3 799 €
  • Decree 5 - 3 399 €
  • Decree 1 rám - 2 690 €

Kompletné špecifikácie jednotlivých bicyklov si môžete pozrieť na stránke výrobcu na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Predstavenie: Novinky RockShox na sezónu 2023

Predstavenie: Novinky RockShox na sezónu 2023

Americký koncern SRAM, pod ktorého krídla patrí aj značka RockShox, poňal predstavenie tohtoročných noviniek vo veľkom a početnom štýle.
Biky Lapierre - nová kolekcia francúzskeho šarmu na sezónu 2022 PR článok

Biky Lapierre - nová kolekcia francúzskeho šarmu na sezónu 2022

Dnes sa pozrieme na ponuku tohto ostrieľaného francúzskeho výrobcu, ktorý si pre nás na rok 2022 nachystal viacero zaujímavých kúskov.
Superior kolekcia na rok 2022 - rýchlo, ale aj zábavne PR článok

Superior kolekcia na rok 2022 - rýchlo, ale aj zábavne

Pretekársky duch značky Superior cítiť už zo samotného motta #AlwaysRace. Neznamená to však iba boj o stupne víťazov, ale aj motiváciu na prekonávanie vlastných limitov. V tomto duchu sa nesie aj nová kolekcia bikov na rok 2022.
keyboard_arrow_up