Ahojte.
Som tu nový, chcel by som vás poprosiť o radu, rady.
Mám bicykel Merida Road 880, kúpil som ho takmer nepoužitý v rámci rodiny.
https://eshop.merida.sk/road-880-16-modry_d9358.html#
eshop.merida.sk
Je to už starší ročník, ale bude v top stave.
Počas obdobia Korony som začal viac jazdiť, už to nie je raz za mesiac 30km :D
Je na začiatočníckej sade Shimano Sora, je to len 2 x 8
Dizajn toho bicykla sa mi fakt páči.
Oplatí sa do toho investovať ? Čítal som, že cca od Shimano 105 je už dobrá kvalita, ďalej som čítal, že jedno z naj vylepšení je vymeniť kolesá, lenže nové moderné kolesá majú iné prevody....
Kúpa nového hliníkového bicykla na sade Shimano 105 predstavuje cca 1000 - 1300€, čo sa mi zdá dosť :yawn:
Pozeral som aj nejaké bazárové, ale nevedel by som ohodnotiť skutočný stav toho bicykla a kúpiť nejakú jazdenku napr za 800€ a mať s tým ďalšie starosti fakt netúžim.
Dalo by sa to nejako vylepšiť, oplatí sa to ? Poznal by som tam nejaký badateľný rozdiel ?
Povedzme, že by som bol ochotný investovať do prerábky napr 500€.
Ani tie 23mm plášte sa mi moc nepozdávajú, čítal som, že dnes sa jadzí 25-28mm, vďaka týmto plášťom jadzím v podstate len po hlavných ťahoch.
Som uplný amatért, ak sa tu pýtam nejaké nezmysli, vo pred sa ospravedlňujem :tmi:
Budem vďačný za každú radu.
27.05.2020 - 19:54:28
00
Ten rám vyzerá byť v pohode a určite by malo byť možné ho vylepšiť. Napríklad si pozri túto sériu od GCN (https://youtu.be/mArwr5ZN_IU), tam urobili niečo podobné.
Trošku nechápem, čo ale myslíš tým, že moderné kolesá majú iné prevody? Na kolesá si len musíš namontovať kazetu, ktorá sa dá ľahko vymeniť podľa toho, koľko pastorkovú potrebuješ. Kvalita je u Shimana aj u nižších sád, smerom nahor ale ubúda hmotnosť a pribúdajú prevody, od 105 nahor ich je však vždy 2x11 a funkčne sú tieto vyššie sady rovnaké.
27.05.2020 - 22:52:27
00
https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=sada+SHIMANO+105&m=f&gclid=EAIaIQobChMIsMqe99nW6QIVB7LtCh027AUXEAMYAiAAEgIrS_D_BwE ,500 chceš investovať,105-ka stojí cca 400 (možno niekde je lacnejšia ...neviem) takže na kolesá by ti ostala stovka??? trošku málo. inak 105-ka má 11-kolo,musel by si zistiť či ti tam vôbec vojde namiesto 8-kola kvôli šírke a či je vôbec orech kompatibilný... chlape veď máš vraj takmer nepoužívaný bajk a už ho chceš vylepšovať? sadni a jazdi. keď ťa to ozaj vážne chytí potom rozmýšľaj nad vylepšeniami. no...akurát tie plášte...na naše cesty sú úzke dosť nepohodlné...
28.05.2020 - 16:22:33
00
Moj názor . Pokiaľ to radi dobre a nemáš problém s prevodmi, jazdi. Ja mám aktuálne hlinik na tiagre predtým sora a nevidím dôvod na 105ku alebo niečo. Plášte som mal 25mm aktuálne 28 a je to pohodlné oveľa viac. Netreba hladat problémy, kde nie sú :)
28.05.2020 - 16:48:49
04
Dakujem pekne za vase nazory.
Ak by som tam chcel dat 25mm plaste, musim menit aj kolesa ?
Aj ta 28ka by tam vosla ?
Este dalsia (asi primitivna otazka), nebudem este pomalsi na sirsich plastoch ?
28.05.2020 - 18:28:56
00
ty budeš vážne začiatočník ale nevadí,nikto učený z neba nespadol.nemusíš meniť kolesá . akurát pozri rám či tam širšie gumy vojdú.ale to by nemal byť problém.alebo to odfoť a pošli sem.no a plášte ... tu na stránke je niekde článok o šírke ráfikov a je tam aj tabuľka aké pneu na aký široký ráfik môžu ísť...pohľadaj.no možno trošku pomalší budeš ale ja som mal 20-ky a bola to "drkotanica" .radšej budem jazdiť na 25- kách pohodlnejšie ako chodiť domov "vyklepaný"
28.05.2020 - 18:55:05
00
Nie, kolesa môžu ostať. 28mm si myslím, že nebude problém pokiaľ to dovolí ram. Neviem čo je ešte pomalší ale , dôležité je pocit z jazdenia. Myslím, že pohodlie ťa poteší viac, ako sklame strata 0.5 km/h( to je len prirovnanie nepoznám fakty)?
28.05.2020 - 19:00:46
01
Okrem rámu sa pozri aj na priechodnosť bŕzd
28.05.2020 - 20:20:47
00
keyboard_arrow_up