elsi nevieš náhodou poradiť, či by išli použiť aj v staršej Favorit-ovej kostre? Roky mám jeden rozobratý v garáži, chýba mi predné koleso. Zadné už tiež nie je práve v top stave. Bol trochu tunený kedysi (Shimano pohon a brzdy, Shimano náboje so 7 kolieskom), ale vôbec nemám tušenie ako to tam je s kompatiblitou dielou.

Dlhšie sa pohrávam s myšlienkou spojazdniť ho a využívať na také kombinované biko-turistiky. Aby som sa nemusel báť nechať MTB alebo gravel zamknutý dolu v doline kým si idem niekam vyšľapať.
21.04.2021 - 12:20:50
00
Tieto kolesá sú vhodné do Favorit rámov. Je to presne ten rozmer.
21.04.2021 - 12:26:05
10
@elsi len nebude tam problém pri zadnom kolese pri zábere? Aby sa nekrížilo. S tým som mal problém pri Favoritoch s rýchloupínakom.
21.04.2021 - 13:00:07
00
Ja som takýto problém nemal a to som tých Favoritov robil veľmi veľa. Podľa mňa bola si mal príliš dlhú osku a preto upínak nedržal poriadne, alebo samotný upínak už to mal za sebou...
21.04.2021 - 13:13:29
00
Oki, ďakujem. Tak už len ten rám. Nechce sa mi to po pravde už skladať na 40+ ročnom ráme v pochybnom stave.
21.04.2021 - 13:19:38
00
Díky moc obom. Dám tomu šancu. Rýchloupínak tam je aj teraz a nepamätám si, že by som mal problém s krížením kolesa. Je síce pravda, že keď som na ňom naposledy sedel dlhšie, tak som bol možno o 20 rokov a 15 kg mladší. Uvidím.
21.04.2021 - 13:20:01
00
Caute, možno mi tu niekto poradí, som uplny cyklo amater co sa tyka servisovania atd. Ale mám doma stary favorit a chcel by som si z neho pomaly spraviť fixku. No ma prevodníky. Viete mi poradiť ci, stačí odstrániť kazety iba, alebo treba kupit nové kazety/kluky/prevodniky?

Ďakujem za odpoved :D
13.08.2021 - 21:45:03
00
Ok tak po prečítani trocha viac dozadu v tomto vlákne som zistil ze asi fixie z toho nebude, ale singlespeed skor:) No aj tak by som potreboval poradiť kde zoženiem tie nove komponenty, kedže ta kazeta mi príde už dost stará.
13.08.2021 - 21:52:17
00
Stačí dať dole viackolečko a dať tam niečo podobné https://www.cycology.cz/adapter-kazety-single-speed-a2z-ad-one-p33717/ stačí trocha použiť Google a nájdeš isto niečo. Pozor, potrebuješ verziu na viackolečko, ak tam máš kazetu, tak na kazetu. Ak máš 52/48 zubové kľuky, kľudne ich nechaj, len daj dole nepotrebné ozubené koleso, osobne by som si nechal to 48 zubové, ale dozadu použiť to 18 zubové koliesko. Ďalšie odstrániť prešmyk a prehadzovačku a veci a tým súvisiace. Posledná vec, nová reťaz. To je všetko.
13.08.2021 - 22:17:57
00
V prvom rade dakujem za rychlo odpoved! :) Niečo podobné alebo možem aj toto kludne co si poslal? Takze v predu 48 a dozadu 18 a malo by to byt ok hej? No urcite sa stym este po ceste ako to budem robit potrapim :) ale verim ze youtube mi pomoze.

Ďakujem ešte raz
13.08.2021 - 22:26:31
00
Kľudne si môžeš vpredu nechať aj 52 zubov a dozadu dať 16 zubov. Bude to ťažší prevod ako 48-18 a budeš vedieť ísť rýchlejšie. Otázkou je, či budeš s tým prevodom schopný vyšliapať nejaký kopec, ktoré v okolí máš a potrebuješ/chceš cez neho jazdiť.

Neviem, čo máš vzadu aký typ, či máš viackolečko, alebo kazetu na tom Favorite. Aby som ti zase zle neporadil. Ak si nie si istý, kľudne zabehni do cykloobchodu/servisu a spýtaj sa ich ma to. Viackolečko dokážeš dať doma aj svojpomocne, kazetu nie, na to potrebuješ špeciálny nástroj. Kým to nebudeš vedieť, určite nič nekupuj.
14.08.2021 - 07:27:40
00
riceatea nie kazda rychla odpoved musi byt aj ta spravna.
vid hned prva rada od Jano1987.
nevie ci mas kazetu alebo srobovacie viackolecko a hned ti radi adapter na kazetu a nejake prevody.
az ta druha rada od neho sa trocha podobala na radu.
to znamena, ze najprv musis zistit, ci mas srobovacie viackolo, alebo kazetu.
nie hned davat urcite prevody, ale ty si musis uvedomit, aky ti najviac vyhovuje. to znamena, na tych sucasnych prevodoch zisti ktory ti bude vyhovovat, mozno aj ten najlahsi. nemusi ti vyhovovat podla jeho rad vzadu 18, ci 16 zubovy, ale mozno kludne aj 22 zubovy, alebo pripadne aj mensi prevodnik na klukach, ale to by si musel asi menit aj kluky (nevieme co a ake tam mas).
na 99% tam ale budes mat srobovacie viackolecko (kedze si spomenul stary favorit).
zase sme u tych jeho rad. aj na viackolecko a aj na kazetu potrebujes specialne naradie, ale nic extra drahe, co by si nemohol mat doma. komplet naradie aj na kazetu a aj na srobovacie viackolecko stoji cca 12,-€ (ked si nevies vyrobit bic na kazetu, bez toho 2 kluce na kazetu a viackolo stoja necelych 6€, ked nemas kazetu nepotrebujes ani kluc na kazetu a kluc na viackolecko stoji 3€ a ano na hulvata to das doma dole aj bez toho kluca, ale zase potrebujes na to dalsie specialne naradie ako kladivo, stary srobovak, alebo nieco podobne, zverak, niekedy blicky nestacia atd...) ale v servise si s tym lahsie poradia (kedze si uplny cyklo amater), ale zase si za to vypytaju.
kedze mas stare kolecko, mozno aj prevodniky na klukach budu uz na odpis pri novom jednokolecku a novej retazi.
jednokolecko nieje nic drahe:
http://eshop.piranha.sk/811018-1-kolo415
bazarove tu:
https://www.mtbiker.sk/bazar/komponenty/kazety-a-pastorky/pastorky-diely/469837/skrutkovaci-pastorok-na-volnobezku-.html
14.08.2021 - 11:06:37
00
ftu2 stačí poriadne čítať. Povedal som, že potrebuje niečo podobné a poslal som link. Nie že potrebuje práve to. Ak má viackolečko, potrebuje verziu pre viackolečko, ak má kazetu, tak verziu pre kazetu. To som písal hneď v prvom príspevku.

Čo sa týka viackolečka, aj tak bude na vyhodenie a predpokladal som, že šrobovák a kladivo doma má, ak si to chce robiť doma.

Ak ťa moje všeobecné rady urazili, nabudúce budem viac exaktný a budem tam dávať aj presný zoznam nástrojov čo treba. A skúsim pohľadať aj video návody. Aby vedel.
14.08.2021 - 13:44:20
00
Akoze naradie nejake mám, máme záhradu a mam komplet gola sadu, a mrte vela vecí, celý bike som dnes rozobral az na pedale atd, chyba mi akurat 14tka kluc :) zajtra sa skusim vrhnut na to zadne koleso a uvidime co dalej, ked tak budem aktualizovať stav.
14.08.2021 - 21:04:23
00
Môj bicykel Eska Premier pred a po úprave.

Prílohy:

bicykel eska premier fixie 1.jpg
bicykel eska premier fixie 1.jpg 168.9 KiB thumb_up0thumb_down

bicykel eska premier fixie 2.jpg
bicykel eska premier fixie 2.jpg 287.73 KiB thumb_up0thumb_down

17.08.2021 - 18:38:04
00
keyboard_arrow_up