ano... a nevyhody pri tej cene akosi nevidim... :roll:

PS
zalezi, ci kupujes novy, alebo jazdeny, lebo to je trosku rozdiel

Mato09: vybehni z pieskoviska a pohrab sa v normalny temach, je tu o skusenostiach s ebay-om co-to uz popisane
19.02.2008 - 18:52:49
00
Vdaka Dudo. Sorry, ze som to napisal sem, ale viac ludi reagovalo prave na tuto temu, a nie je to az taka stara tema. A kupoval si ten bike z USA?
19.02.2008 - 19:25:51
00
V prvom rade nezabudaj na vysku postovneho, vzhladom na rozmer a hmotnost balika to moze byt nezanedbatelna polozka z ceny (hlavne pri lacnejsich bikoch).

V druhom rade som ja narazil na jeden problem, ktory som zatial neriesil, lebo som nenakupoval nad 500 €, ale pri nakupe biku ho budes musiet riesit ak budes chciet platit cez PayPal: PayPal mi stanovil denny limit karty na 500 €, cize otazkou je, ako zaplatit dajme tomu 3000 € za bike, ked mi PayPal z neviem akeho dovodu neumoznuje vyuzit funkcionalitu "Add funds", ktorou by som si mohol na PayPal ucet vopred nazhromazdit sumu potrebnu na zaplatenie väcsej ciastky nez 500 €.
19.02.2008 - 19:44:53
00
A kupoval si ten bike z USA?


z USA komponenty, z Nemecka ram, takze je pravda, ze skusenosti s vacsimi nakupmi cez paypal, o ktorych pise Jezus nemam...

pri nakupe bajku z USA ta trapi:
- vacsinou amici neposielaju overseas
- ked ano, tak dalsi problem je prevod penazi - zvacsa len paypal
- dalej problem s dopravou, overseas prepravuju len drahsie spolocnosti ala Fedex, DHL, USPS, ktore maju objemove obmedzenia, predavajuci musi mat skusenost s "vhodnym" zabalenim bajku...
- clo a DPH, clo je pri komponentoch mensie ako pri bajkoch, malokto je ochotny rozobrat bajk a poslat vo viacerych balikoch, co zase predrazuje doprava.
- problem so zarukou, moze byt regionalne obmedzena, tzn. platna iba v USA

Riesenie:
mat znameho v USA alebo kupovat len drobnosti...

Bajk resp. suciastky nachylne na moznu reklamaciu (vidla, computer atd), by som kupoval radsej cez nemecky ebay, pricom v pripade super kupy z druhej ruky nie je problem vycestovat a nekupit macku vo vreci, v pripade reklamacie zasielat tovar v ramci EU je bezproblemov, vacsinou nepotrebujes paypal, da sa platit vopred (vysokohodnotenemu predajcovi), lacnejsia doprava, netrapi ta clo ani DPH... :wink:
20.02.2008 - 00:42:22
00
Presne tak bike by som z USA cez ebay nebral, to riziko cla a DPH je vysoké, naviac regionálne poštové colnice "vraj" boli centralizované do Blavy (to mám od kámoša čo je colník), čiže prípadné colné opletačky sú pre človeka mimo BA dosť odruky. Komponenty a handry ti vie amík poslať v obálke a to na colnici väčšinou neriešia. Radšej pokukaj európske ebay-e - fr, es, it, uk, de, at, be, nl - pri troche šťastia nájdeš to čo hľadáš. a nekupuj hlúposti tak ako žigo :lol:
20.02.2008 - 07:53:51
00
Clo a DPH sa oficialne uctuje pri kazdej zasielke prichadzajucej spoza hranic EU prekracujucej sumu 22 resp. 45 € (pre blizsie info pozri linky dole). Samozrejme ak na mensiu zasielku poslanu v obalke alebo malej krabicke predavajuci neuvedie nic, len adresata, tak to pride priamo domov. Na väcsie veci sa väcsinou lepi nieco ako sprievodny list s informaciami o odosielatelovi, prijemcovi, cene zasielky a postovnom (pravdepodobne vyzaduje prepravca). A ak je zasielka poistena, tak to tam musi byt asi vzdy. Inak povedane, teoreticky mozu prist bez preclenia domov aj titanove eggbeatery za x tisic Sk pri troche stastia (vdaka rozmerom balenia je sanca), ale odpruzena vidlica asi nema sancu...

Ak zasielku colna sprava posudi ako drahsiu, ulozi ju na sklade a informuje adresata postou (postove colne oznamenie) o prijati zasielky, jej type a o tom, ze ak ju chce, nech pride na vyclievacie oddelenie posty (iba BA a KE) s dokladom totoznosti a potvrdenim o zaplateni. Ked pridete a odstojite si rad (mozno nie je vzdy, ale ked som tam bol ja, tak bolo predo mnou cca 5 ludi a cakal som cca 1,5 hodiny), tak mate moznost si pred prevzatim skontrolovat obsah zasielky a rozhodnut sa, ci ju prevezmete. Ak suhlasite s prevzatim, na zaklade potvrdenia o zaplateni pracovnik vyclievacieho oddelania posty stanovi kategoriu zasielky a vypocita prislusne clo a nasledne na to uplatni DPH. Aspon v BA je to tak, ze tuto sumu nemozete vyplatit priamo na vyclievacom oddeleni, ale dostanete postovy poukaz a s nim pekne odcupitate na postu (von z vyclievacieho oddelenia a o 30 metrov popri budove dalsi vchod - standardna posta), kde si odstojite dalsi rad a ked to vyplatite, tak sa zase mozete vratit na vyclievacie oddelenie s potvrdenou uhradou a potom vam tovar vydaju.

Secteno a podtrzeno - pri nakupe spoza hranic EU treba ratat s tym, ze celkova cena bude vyssia o cca 18-23% oproti cene, ktoru zaplatite cez PayPal (neviem, ci sa uplatnuje clo a DPH na celkovu cenu vratane postovneho abo bez neho, lebo jeden "colnik" mi povedal tak a druhy tak). Okrem zvysenej ceny treba ratat s tym, ze v tom lepsom pripade vas to bude celkovo aj s cestovanim stat minimalne 2 hodiny casu (ak ste z BA resp. z KE) a ak nebyvate v BA abo KE, tak si priratajte este cas a cenu cesty.

Tu mate zakladne info:
www.posta.sk/page/99
www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/_s.7_0_A/7_0_VQ#o2 (ten link si musite skopirovat do prehliadaca, je nejaky nestandardny)

Niekde som predtym nasiel aj cca 600 stranovy dokument definujuci jednotlive colne sadzby podla typu tovaru, ale neviem ho najst.
20.02.2008 - 09:38:09
00
asi tak nejak som sa oje-babral na teniskach North Face objednanych zo Statov(nikde na nete v Europe som ich nemohol zohnat),zaplatil som za ne o 30%viac a nakoniec pridem o 1/2roka do PP do jednej nemenovanej sportovej predajne a tam stali za tu cenu co aj na US stranke-to bol sok :shock: :x
Inak by ma zaujmalo,ci colnici rozlisuju ked mi posle kamos balikom vidlicu alebo ked to ide ako tovar z net shopu...
20.02.2008 - 09:54:03
00
Kedze je to dost velka krabica, tak to asi pracovnici posty nenechaju len tak bez povsimnutia. Ale za pokus to stoji, potom daj vediet. :)

P.S. Ja som kupoval vidlicu z americkeho ebayu a aj s preclenim a DPH sa mi stale super oplatila (treba s navysenim ceny ratat uz pri nakupe a ak nahodou zasielku nepreclia, tak to mozes brat tak, ze usetris este navyse).
20.02.2008 - 09:59:08
00
no moj ram presiel bez povsimutia..meheheee :twisted:
20.02.2008 - 10:02:14
00
to chces povedat,ze ked kupis nejaku vec ako 2nd hand(napr.1rocnu vidlicu) tak to musis preclit? :shock:
20.02.2008 - 10:02:33
00
ja len dolpnim: cena bude urcite vyssia minimalne o 19% DPH plus 4% na cyklokomponenty a 14% na cely bajk (resp. naopak, dph sa pocita z ceny s clom dokopy)

Bezcolny dovoz do EU je limitovany takto: hranica na bezcolny dovoz letecky a lodou je 430 EUR a pozemnym prechodom 300 EUR resp. ekvivalent. Moj osobny nazor je, ze sa kontroluje kazda zasielka, obsahujuca tovar, bez ohladu na velkost, moze sa stat, ze colnik neohodnoti "spravne" tovar a pusti do obehu bez cla, pokial nie je prilozena faktura. :wink:

EDIT: sorry tak doplnam, plati len pre osobny odber (o inych limitoch som nevedel)


Naposledy upravil Dudo dňa 20.02.2008 - 10:11:03, celkovo upravené 1 krát.

20.02.2008 - 10:02:41
00
no moj ram presiel bez povsimutia..meheheee :twisted:

ako ti to poslali?Mas znamosti...? :)
20.02.2008 - 10:03:19
00
no moj ram presiel bez povsimutia..meheheee :twisted:

A siel postou, abo Ti ho niekto doviezol? Ak siel postou, bola na krabici nejaka informacia o cene a o odosielatelovi?


Naposledy upravil Jezus dňa 20.02.2008 - 10:04:44, celkovo upravené 1 krát.

20.02.2008 - 10:03:34
00
Dudo, pri posielani postou platia sumy, ktore uvadzal Jezus. Tieto vyssie sumy platia pri dovoze osobne.
20.02.2008 - 10:04:15
00
warzone : znamosti, konexie a kontakty ;-)

jezus : informacia o cene tam samozrejme nebola, odosielatel a prijemca tam samozrejme boli
20.02.2008 - 10:04:18
00
keyboard_arrow_up