Karol, vsetky tvoje top vrcholy su na biku legalne? Ja len, ak by som si vyberal, nech mam pripravenu vhodnu odpoved.

Ako to vezmeš, na babiu ideš polku po lesnej ceste a polku po značenom turistickom chodníku. Takže podľa zákona plne legálne. Ale už neviem či tam je nejaká značka obmedzujúca cyklistov, možno tak na informačných tabuliach a to je dosť neskoro, keď je človek uprostred cesty. (nepamätám, neviem)

"v lese je zakázané...jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy" - a keďže ak tam nie je vyslovený zákaz vjazdu bicyklov, malo by to byť v pohode. Čo viem, tak v CHKO asi nebýva zákaz, ale NP hej.

Ale ako poznáme zelené uniformy, budú tvrdiť, že na turistické chodníky nesmieš, aj keď to zákon nezakazuje, lebo tie turistické chodníky sú tiež značené a zákon to bližšie nešpecifikuje (také Slovenské). Takže kľudne jazdite po značených turistických chodníkoch, ak tam fakt nemajú značku zákaz vjazdu na bicykloch, ukážte im prostredník a pokračujete :lol:
19.08.2012 - 11:45:42
00
Ako to vezmeš, na babiu ideš polku po lesnej ceste a polku po značenom turistickom chodníku. Takže podľa zákona plne legálne. Ale už neviem či tam je nejaká značka obmedzujúca cyklistov, možno tak na informačných tabuliach a to je dosť neskoro, keď je človek uprostred cesty. (nepamätám, neviem)

"v lese je zakázané...jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy" - a keďže ak tam nie je vyslovený zákaz vjazdu bicyklov, malo by to byť v pohode. Čo viem, tak v CHKO asi nebýva zákaz, ale NP hej.

Ale ako poznáme zelené uniformy, budú tvrdiť, že na turistické chodníky nesmieš, aj keď to zákon nezakazuje, lebo tie turistické chodníky sú tiež značené a zákon to bližšie nešpecifikuje (také Slovenské). Takže kľudne jazdite po značených turistických chodníkoch, ak tam fakt nemajú značku zákaz vjazdu na bicykloch, ukážte im prostredník a pokračujete :lol:

už po pár metroch na t.chodníku je táto značka.

Prílohy:

01.jpg
01.jpg 137.73 KiB thumb_up0thumb_down

19.08.2012 - 12:42:05
00
Kde?
19.08.2012 - 12:43:01
00
Ak niekde na začiatku tak ťa to nemusí trápiť, lebo najskôr ideš značeným cyklistickým chodníkom, potom lesnou cestou a až vo výške 1200 mn.m. sa napájaš na chodník. Ak to je niekde tam, tak môže byť, nevylučujem to a už ma to netrápi (tieto značky si aj tak nevšímam). Kto sa chce legálne voziť na asfaltových cyklocestách, nech sa vozí.

Ale tuším nejaký zádrheľ vo vnútorných ochranných pásmách v rámci CHKO a NP.
19.08.2012 - 12:51:03
00
Karol, vsetky tvoje top vrcholy su na biku legalne? Ja len, ak by som si vyberal, nech mam pripravenu vhodnu odpoved.

Neviem. Tu ide o cyklovrcholy. Ale viem, že hlupáci prichádzajú a chvalabohu aj odchádzajú a spolu s nimi aj hlúpe zákony. A kopce zostávajú! (dá sa použiť aj ako odpoveď :))

P.S. Inak si myslím, že pri „dokonalosti“ slovenských zákonov by šikovný právnik možno obhájil výstup s bajkom na každý kopec... Čo sa týka praxe, v prípade neistoty odporúčam zobrať bajk na plece ako batoh a tváriť sa, že ide o pešiu túru :) A to napriek tomu, že pešiak asi viac poškodzuje terén ako bajker...
19.08.2012 - 21:43:02
00
Presne. Na Borisove som sa chystal hajit slovami, ze som chcel svojmu biku ukazat krasy Slovenska a preto som ho sem dotlacil. Ale priznavam, ze je tazke sa hajit ked niet pred kym. :-) Ale vazne je rozdiel niekam normalne dojst a adrenalinovou jazdou medzi davom turistov. Je to na kazdom z nas aby sme vedeli dat jasne na javo, ze svojimi sposobmi nikoho a nic neohrozujeme. Mam na mysli hlavne chovanim.
19.08.2012 - 22:00:43
00
Presne. Na Borisove som sa chystal hajit slovami, ze som chcel svojmu biku ukazat krasy Slovenska a preto som ho sem dotlacil. Ale priznavam, ze je tazke sa hajit ked niet pred kym. :-) Ale vazne je rozdiel niekam normalne dojst a adrenalinovou jazdou medzi davom turistov. Je to na kazdom z nas aby sme vedeli dat jasne na javo, ze svojimi sposobmi nikoho a nic neohrozujeme. Mám na mysli hlavne chovanim.
tak toto je pekná veta :) . Dúfam že ju ani nikdy nebudem musieť použiť.. Samozrejme treba isť ohladuplne k turistom :) a povzbudit ich :)..
19.08.2012 - 22:50:02
00
hlavne pozdravit a podakovat ,ked uhnu...
22.08.2012 - 15:24:47
00
Kde?
ak si dobre pametam tak pri takej rampe nedaleko za hajovnou
25.08.2012 - 21:29:30
00
Najvyšší legálny kopec kam môžeš ísť na biku, je od tohto mesiaca Krížna vo Veľkej Fatre 1574m n.m. /ak sa mýlim oprav ma/ Dnes som tam bol a je fakt super značená. Zaujímalo by ma kto to vybavil a kto to označil, lebo pred mesiacom som tam bol a tak troška som sa bál či nebudem musieť platiť pokutu, alebo rýchlo zjazdovať, lebo za tie výhľady to tam hore stojí. Je značená aj od Kráľovej Studni aj od Rybovského Sedla.
29.08.2012 - 21:24:37
00
Kralova je tiez legalna.
Cyklotrasa cez Kriznu je povolena v navstevnom poriadku NP VF (bod E.18) uz peknych par rokov, len nebola znacena v terene. http://www.sopsr.sk/velkafatraweb/sk/navstevny_poriadok.php
29.08.2012 - 21:35:31
00
Palo, máš recht!
Inak čo sa týka úzkoprsého poňatia cyklovrcholov (z hľadiska max.opatrnej legálnosti) je poradie najvyšších slovenských cyklovrcholov asi také:
1.Kráľova hoľa 1946 m
2.Krížna 1574 m
3.Malá Smrekovica 1485 m
29.08.2012 - 21:48:01
00
Ak si odmyslim skakjucich sialencov z tatranskych dvojtisicoviek, tak v podstate na trekovom bicykli sa da vyjst aj tesne pod Chopok, co je cca 1995 m.n.m. po novej ceste. Tam by snad ochranari nemali mat problem, ze tu cestu niekto nici...
30.08.2012 - 07:40:33
00
Včera tradičný výlet (12.ročník) na Kráľovu hoľu – kráľovnú cyklovrcholov.
Trasa: Dobšiná – Čuntava –Besník – Šumiac – Kráľova hoľa – Pusté Pole – Stratená – Dobšiná, 88 km, + 2200 m. Výborné počasie, dobrá viditeľnosť, hore osviežujúci vetrík...
Fotky 2012

Prílohy:

CV_kralovka_12.rocnikk.jpg
CV_kralovka_12.rocnikk.jpg 119.24 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kralovka_karci-na-vrchole.jpg
CV_kralovka_karci-na-vrchole.jpg 85.75 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kralovka_cestou-na-suskovu.jpg
CV_kralovka_cestou-na-suskovu.jpg 178.24 KiB thumb_up0thumb_down

11.09.2012 - 20:28:20
01
KLOPTAŇ 1153 m, pohorie: Volovské vrchy – cyklovrchol 24

Kloptaň je výrazný a špicatý kopec, ktorý leží na zlome hrebeňa Volovských vrchov v podcelku Kojšovská hoľa nad Hnileckou a Smolníckou dolinou (je ženského rodu, čiže tá hora – Kloptaň; na starších mapách sa uvádzal aj názov Kloptaňa). Okolie kopca má pralesovitý charakter. Vrcholové partie sú prírodnou rezerváciou pre vzácne živočíšstvo (najmä vtáctvo: orol, sova a hlucháň, špacíruje tu aj macko) a rastlinstvo (kosatec sibírsky a.i.). Na vrcholovej čistinke stojí pekná drevená rozhľadňa (bola postavená KST Prakovce v roku 1999 na počesť vstupu do 3.tisícročia), rázcestník, drevený posed a stojan s peknou skrinkou v ktorom je umiestnená vrcholová kniha (v júli 2012 to bola už X. vrcholová kniha, založená v septembri 2011).
Z vrcholu sú pekné výhľady na Volovské vrchy a Hnileckú dolinu, za dobrého počasia vidno aj Kráľovu hoľu (vzdialená 54 km) a Vysoké Tatry (69 km).

Na Kloptaň sa dá dostať z troch strán. Najrýchlejší prístup je zo severnej strany od Hnileckej doliny cez lokalitu Pod Kloptaňou, (medzi Hutnou Hoľou a Kloptaňou). Tu vedú dobré lesné cesty z troch miest: zo Smolníckej Píly (začiatok dolinou Smolníckeho potoka - Tinesgrunda cez Manderlu), Helcmanoviec (dolinou Veľkého Hutného potoka-Malo a cez Harvaň) a Prakoviec(dolinou Hrelikovho potoka cez Ňochovú a Vlčkovú) - viď mapa. Záverečný úsek po zelenej turistickej značke v dĺžke asi 400 metrov je však hodne strmý a znamená aj občasné nosenie cez popadané stromy. Z Prakoviec na Kloptaň je 7,5 km pri prevýšení 760m, priemerné stúpanie 10,1%.
Druhá možnosť výšľapu na Kloptaň je od východu po červenej hrebeňovej značke (Cesta hrdinov SNP) od Trohánky (Tri studne). Je tiež náročný a strmý, avšak vzhľadom k lepšiemu povrchu ho špičkoví bajkeri možno zvládnu aj v sedle. Na Tri studne sa dá vyjsť lesnými cestami od chaty Erika (červená TZ), z Perlovej doliny alebo z Vyšného Medzeva.
Tretia možnosť je po červenej "hrdinskej“ značke od juhu zo sedla Jedľovec cez Zbojnícku skalu. Cesta či chodník je však strmý a zarastený a ako výstupovú trasu ju možno odporučiť len vášnivým dobrodruhom.

Jednou vetou: Divoká hora s peknými výhľadmi, krásnou vrcholovou atmosférou a náročným prístupom.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 7

Fotky z trasy Prakovce - Kloptaň - smer Trohanka

Prílohy:

CV_kloptan_mapa2+.PNG
CV_kloptan_mapa2+.PNG 748.63 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kloptan_pohlad-z-priehyby-bystrej+-.JPG
CV_kloptan_pohlad-z-priehyby-bystrej+-.JPG 51.29 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kloptan_po-zelenej-od-severu-.jpg
CV_kloptan_po-zelenej-od-severu-.jpg 207.62 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kloptan_vrchol-od-severu-.JPG
CV_kloptan_vrchol-od-severu-.JPG 97.35 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kloptan_vrchol-1153m-.jpg
CV_kloptan_vrchol-1153m-.jpg 209.99 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kloptan_juhozapadny-vyhlad-na-volovske-vrchy-.jpg
CV_kloptan_juhozapadny-vyhlad-na-volovske-vrchy-.jpg 210.5 KiB thumb_up0thumb_down

CV_kloptan_cervena-od-vychodu-.jpg
CV_kloptan_cervena-od-vychodu-.jpg 228.73 KiB thumb_up0thumb_down

18.09.2012 - 22:13:20
00
keyboard_arrow_up