PaloTT V CHKO je vjazd na lesné cesty povolený. Ešte som nemal skúsenosť, že by boli v mapách takéto cesty so zákazom pre bicykle. Keďže v chránených územiach platia rôzne povolenia pre autá, cyklistov a chodcov, tak nemám čas skúmať, či tam je povolný vjazd alebo nie je. Bežný cyklista si chce naplánovať trasu s rodinou a chce mať presné údaje. Ten, čo chce porušovať zákony nech používa iné aplikácie a nech nesie zodpovednosť.
Ľudia sa sťažujú, že na cyklochodníku len pre cyklistov chodia chodci. Ten chodník sa má ako značiť v OSM? Tiež ako povolený pre vstup chodcov, keďže tam chodia stále častejšie?
27.09.2022 - 08:56:23
00
Toto je ďalší Kenai LOL ...
27.09.2022 - 09:00:42
00
https://sk.wikipedia.org/wiki/Chr%C3%A1nen%C3%A1_krajinn%C3%A1_oblas%C5%A5
CHKO = II. stupen
27.09.2022 - 09:07:06
01
bicycletour
Pri OSM treba rozlisovat jednotlive nezavisle prvky: 1. OSM je len samotna databaza s datami 2. ich vizualna podoba (napr. v prevedeni freemap.sk , vzhlad si definuju jej tvorcovia ) 3. rozne programy pouzivajuce OSM data - planovace

Chapem aj tvoj pohlad laickeho pouzivatela. Ono by sa to cele dalo riesit jednoducho - ak by planovac mal nastavitelny parameter, ci brat do uvahy aj OSM tagy o obmedzeniach vstupu (spravidla legislativne) alebo nie.
Problem je, ze bezne pouzivany online planovac https://routing.openstreetmap.de ( pouziva ho aj freemap) nema moznost ignorovat legislativne tagy, resp. neviem o tom ze by sa to dalo.
Pristup SK OSM mi pripada zvlastny - strielaju si do vlasnej nohy. Namiesto toho aby dokoncili ich dlhodobo kritizovany planovac tras na freemap.sk (a spravili vlastny engine s moznostou ignorovat zakaz vstupu) ho tymto este viac znefunkcnili. Otazka je kolko ciest/chodnikov bude realne otagovanych.
Ja by som "tagovanie legislativy" v OSM neriesil. V datach su a aj na mapach postavenych na OSM datach su vizualizovane chranene oblasti a aj cyklotrasy. Viac nepotrebujes. Na papierovej mape tiez nemas viac udajov.

rasfo To bol vtip? :)
Vyjazd si planujem klikanim jednotlivych (relativne kratkych) usekov kadial chcem ist. Ziadny algoritmus nemoze vediet, kde som uz bol a ze chcem ist skusit nieco nove. Teraz aj ked pouzivam rezim pre pesich, ale niekto otagoval v NP lesnu cestu (po ktorej sa realne bezne jazdi/chodi a svieti na Strava heatmap) ako zakaz vstupu, tak som skoncil. Ziadne data mi planovac neda, aj ked v OSM su.
27.09.2022 - 10:02:35
00
OSM je databáza a tá by mala byť čo najpresnejšia. Jednotlivé aplikácie nech si upravujú svoje algoritmy ako chcú. Nech dovolia vjazd aj na súkromné cesty alebo cesty, kde je zákaz. Chránené územia majú stále svojich správcov a tí sa ma nepýtajú, že mi to dovolila navigácia.
Strava Heatmap zobrazuje aktivitu na cestách v súkromných areáloch, vojenských obvodoch, takže nezobrazuje len cesty prístupné pre verejnosť.
27.09.2022 - 11:29:17
00
Palo TTNebol. Ked idem niekam kde som nebol dam do komootu ciele on to pospaja a idem. Obcas je to prekvapko 😂 ale to je sucastou zabavy.
27.09.2022 - 11:55:43
00
OSM je databáza a tá by mala byť čo najpresnejšia
S tym suhlasim, stale si ale nemyslim, ze je potrebne na urovni jednotlivych zakladnych objektov (ciest) mapovat tagmi legislativnu realitu zakonov SR. Su to data primarne pre mapu a mapuje sa najma fyzicka realita. Navyse je to len opakova duplicitna, lebo informacia o ploche a type chraneneho uzemia uz v datach je. Podla tej diskusie na OSM SK s tym asi aj planovace vedia pracovat.

Ako to dopadne v praxy? IMHO bordelom, kde na par cestach bude zakazany vstup a laicky "konzervativny" pouzivatel sa stale nebude moct spolahnut, ze jeho trasa je uplne "koser". Ak sa nahodou nieco zmeni v legislative, bude musiet niekto/skript zeditovat cele Slovensko.
Rakusko tiez nevyzera byt v OSM mape cervene more, co sa tyka vjazdu bikom, aj ked podla zakonov by malo byt.
https://www.oesterreich.gv.at/themen/freizeit_und_strassenverkehr/freizeit_im_wald/Seite.3750060.html
27.09.2022 - 12:02:37
00
rasfo
A kolko tych cielov zvyknes zadavat? Pokial tych cielov zadas postupne desiatky, tak sa to od mojho pristupu v podstate neodlisuje :)
27.09.2022 - 13:15:10
00
3-5 na 30-50km vyjazd.
27.09.2022 - 13:19:57
00
Ako mám vedieť, na ktorú cestu v chránenom území je povolený vstup a na ktorú nie? Ak budú vyznačené cesty so zákazom vstupu, tak mi navigácia ukáže trasu, ktorá je určená pre peších, bicykel alebo auto. Aj za hranicou chránených území je povolený vjazd, na niektorých cestách. Nemám však čas zisťovať, ktoré to sú. Chcem si pozrieť nejaký výhľad, zadám do navigácie, zvolím dopravný prostriedok a hneď vidím, či tam môžem ísť, bez toho, aby som si pripravil 200 €.
27.09.2022 - 14:07:50
00
taka otazocka - da sa nejak v Locuse nastavit aby tieto priblble tagy pri routovani ignoroval? :) ...casto su tymi zakazmi oznacene blbosti ktore potom musim manualne "ceruzkou" preroutovat
27.09.2022 - 14:25:51
00
Routing nerobi Locus ale externy router engine ... keby si routeru zobral tagy, nevedel by routovat ;-] takze dobra cesta je nahlasovat a opravovat chyby v OSM ...
27.09.2022 - 14:34:01
00
ivast napísal:
Routing nerobi Locus ale externy router engine ... keby si routeru zobral tagy, nevedel by routovat ;-] takze dobra cesta je nahlasovat a opravovat chyby v OSM ...


ale robi - napr. LoRouter offline - a tagy chcem vypnut len tie zakazove ;) (pri outdoorovych profiloch ako MTB, hiking a pod)
27.09.2022 - 14:37:04
00
No, ja pouzivam Classic takze pre mna Brouter alebo GraphHopper, mozno ze pre stvorku Menion napisal vlastny engine. To ale nic nemeni na fakte, ze by si chcel selektivne vypinat niektore tagy ... ak vypnes vsetky zakazy, asi sa nedopracujes k pouzitelnemu vysledku ;-]
27.09.2022 - 15:05:56
00
Ako mám vedieť, na ktorú cestu v chránenom území je povolený vstup a na ktorú nie?

Pokial sa bavime o biku, tak celkom jednoducho. V CHKO mozes na lesne cesty bez obmedzeni, v NP len po znacenych cyklotrasach. Tolko teoria, prax je na Strave. Za desiatky rokov na biku som ziadnu pokutu nedostal.
Ano dodatocne data v OSM o povoleni vstupu by teoreticky mali byt prospesne. Avsak pri sucasnom stave reality, kde sa jazdi vs legislativa a neexistencii moznosti povolit navigovanie po "zakazanych" cestach je to skor komplikacia.
27.09.2022 - 21:26:04
00
keyboard_arrow_up