jfab: nič si z toho nerob, lebo sťahovanie z tých zdrojov pre offline použitie aj tak nebolo legálne. ;)
04.02.2013 - 10:03:37
00
laco: Srdecna vdaka. Temu sledujem pravidelne, potesim sa kazdej novinke:)
04.02.2013 - 10:09:49
00
jfab: nič si z toho nerob, lebo sťahovanie z tých zdrojov pre offline použitie aj tak nebolo legálne. ;)



@bedo: Ak je to tak, tak by bolo najlepšie ich asi vymazať.


Naposledy upravil laco dňa 04.02.2013 - 14:55:35, celkovo upravené 1 krát.

04.02.2013 - 10:12:05
00
laco: je to taká ta šedá zóna - síce to nie je legálne, ale kým sa to nezneužíva (napr. zbytočným nadmerným zaťažovaním ich serverov), tak je to potichu tolerované. Ono je to vcelku logické, ak sa niekto živí tým, že ponúka na predaj offline verzie svojich máp, pričom online verziu má v podstate ako demo na prilákanie zákazníkov, tak nemá veľký záujem na tom, aby sa to obchádzalo.
04.02.2013 - 10:47:45
00
Ale, keď sa už aj tu, v tejto téme, upozorňuje na nelegálnosť, tak to bude asi lepšie vymazať, nech kvôli tomu nemám na staré kolená nejaké opletačky so zákonom. Čo keď zrazu niekto povie: Koniec šedej zóny. Podávame trestné oznámenie! Jedine, že by som dal zarobiť prvý zárobok svojmu synovi, ktorý akurát končí právo. ;)
04.02.2013 - 11:09:21
00
Osobne v tom problém nevidím - MOBAC robí len to, čo normálny prehliadač, t.j. ukladá si dlaždice do cache (to je aj v záujme poskytovateľa dát). Nelegálne je až následné vytvorenie mapy pre offline použitie. Ale toto môže byť Tebe jedno, každý používa MOBAC na vlastné riziko.

Ale právnika a lekára je dobré mať v rodine v každom prípade... :)
04.02.2013 - 11:20:46
00
Všetko, čo si napísal vyššie (aj predtým), je mi samozrejme známe. Ale vieme, že je to iba jeden z výkladov (nemyslím tým ten niekde v Košiciach na Hlavnej). Výklady môžu byť rôzne. Ide o to, ktorý vyhrá. A tu môžeme pochybovať. Niekedy môže vyhrať aj ten najmenej logický.

O tom, že môže vyhrať aj ten z nášho pohľadu nelogický výklad, svedčí aj reakcia autora MOBACU na "výhrady" poskytovateľov mapových podkladov. Čítaj tu.

A svedčí o tom aj obava prevádzkovateľov "dnes už nebohého" http://www.gpsforum.sk, kde bolo zakázané uverejňovať podobné mapové zdroje. Lebo presne tak, ako si napísal, prevádzkovatelia daných mapových portálov nemajú záujem "aby sa TO obchádzalo".

Preto som sa rozhodol, že svoje návody (mapové zdroje) odteraz zdieľať nebudem. Je riziko, že čím sa o tom viac bude hovoriť, tým skôr sa nájde nejaká dobrá duša, ktorá ... však vieme.

Je zbytočné ďalej polemizovať, či návod na to "ako vyrobiť atómovú bombu a zhodiť ju na mesto XY" je trestným činom, alebo nie.
04.02.2013 - 14:14:00
00
tak si aspoň zapni súkromné správy ;)
04.02.2013 - 14:37:54
00
:D Tie dôvody, pre ktoré som ich vypol nepominuli. A mám obavy, že teraz by boli ešte výraznejšie. Skrátka, kto bude chcieť vykonávať "nelegálnu činnosť", bude asi musieť viac gúgliť. ;)
04.02.2013 - 14:49:03
00
no, nepotesili ste ma...
04.02.2013 - 14:54:02
00
čo nevieš gúgliť? ;) Alebo ide o principiálny postoj k používaniu nelegálnych/nie celkom legálnych vecí? V tom prípade sa tie mapy dajú normálne kúpiť.
04.02.2013 - 15:04:35
00
V PC nemam jediny nelegalny program. Mam legalne kupeny turisticky atlas v papierovej aj digitalnej forme od shocartu. Nie som odkazany na kradnutie softu. Ide mi o lacovu schopnost pomoct a poradit nam, menej zdatnym a tato tema bola v tomto ukazkova. Zaroven ziskat mapu do javoveho mobilu nie je jednoduche. Preto som uvital mobac a moznost tvorby map pre trekbuddy.
04.02.2013 - 18:26:15
00
a zmenilo sa vari v tomto niečo? Veď laco aj návody sú stále tu. Jediné, čo tu už nie je, sú odkazy na "diskutabilné" mapové zdroje. Osobne si myslím, že v prípade, že máš tie mapy kúpené, tak by si ani použitím MOBAC-u nič neporušil (ale pre istotu by bolo vhodné sa v SHOCART-e opýtať). Iná otázka je, či by nebolo lepšie investovať do niečoho rozumnejšieho ako java, určite by sa to prejavilo aj v komforte používania, nielen vytvárania máp. Napr. ZTE Blade stojí cca. €80 a pri použití v kombinácii s Locusom Pro nepoznám mapovú GPS, ktorá by sa mu funkčne a hlavne komfortom používania vyrovnala.

Inak za legálny soft palec hore, mám pocit, že to ešte stále nie je samozrejmosťou. A ešte menej ľudí si uvedomuje, že rovnako ako software sú chránené napr. aj písma alebo práve mapy.
04.02.2013 - 20:33:05
00
Dovod tuzby po mobacu s mapovymi zdrojmi je fakt jediny. Mam uz niekolko rokov najdokonalejsi mobil(2x SE w995i) na svete a tak skoro sa ho nevzdam. Vsetky tie nove hracky uz pre mna nesplnaju funkciu mobilu, ale ako som si vsimol u mojich synov, volat sa s nimi este stale da:)
OK, nechajme to tak. Obaja vieme, co je sice a co cierne. Nech laco rozhodne:)
05.02.2013 - 09:31:26
00
Ahojte, vidim, ze sa diskusia trosku rozprudila, aj ked sa mi nepaci akym smerom :( ...
Preto chcem este raz poprosit (laca) o pomoc alebo aspon odpoved na moje predosle otazky..

Ahojte, mam taku otazocku pre znalych ;)
Nedalo by sa nejak do mobac-u zakomponovat aj vytvorenie vrstvy "laviny"??
Kód:
http://mapy.hiking.sk/blog/#legenda-lavinova_mapa

Vdaka..

Ahojte, este by som mal jednu otazku.. Neskusal nahodou niekto vyrobu vrstvy TZT? Mne to pre cele slovensko spravilo cez 700 mb, co sa mi zda prehnane vela.. Neviete niekto poradit pripadne upnut TZT celeho slovenska pre Locus? Vdaka..

Inak, chapem lacove rozhorcenie.. skoda pre nas.. Ja by som si aj rad kupil vrstvu TZT a lavin, ale sa obavam, ze to nie je mozne. Tak co robit?
Cena mapovych podkladov nie je nijak strasna, ale v mobacu si ich dokazem vysperkovat k obrazu svojmu. Keby niekto ponukol nieco podobne, kde si "naklikam" svoju mapu, zaplatim a stiahnem tak to beriem hned... Ak sa toho niekto chyti a velmi na tom zbohatne, budem si uplatnovat autorske prava.. ;)
05.02.2013 - 20:41:10
00
keyboard_arrow_up