Mam MT200, co su brzdy, ktore pre bezneho rekreacneho jazdca stacia (na rovine urcite;o)), ale ja sem tam idem aj rychlejsie dole svahom a urcite im nemozem na 100% doverovat. V podstate po kazdom zjazde som rad, ze som vsetko ubrzdil a ruky ma bolia statocne;o).
Na svojom HT mam XT8100, ktore su super a nemam voci nim ziadnu vytku, siel som uz aj na celopere s MT5 a tiez sa mi zdali ok. Lenze to neboli elektrobiky, kde ta hmotnost je predsa len kapanek vyssia.
Napriek tomu sa pre istotu spytam, idealne ludi, co ich maju na svojich ebikoch. na za a proti, kedze cenovo ide o rovnaku kategoriu, ze do ktorych brzd ist.
Pripadne, ci ma zmysel uvazovat o MT5 estop, ci dokonca o XT8120.
Moja vaha je 85kg, jazdenie je rekreacne, ale zacinam skusat okrem lesnych cesticiek aj rozne prirodne traily, do parkov s elektrom neplanujem ist ani v buducnosti, ziadna divocina, mam rodinu, deti, hypoteku, ale obcas si rad zaspominam, ze ked som bol mlady a vsetko mi bolo jedno...proste rychlost je adrenalin;o).
20.03.2022 - 15:43:37
00
určite 4-piesty. osobne jazdím už na treťom stroji SLX 7120 a v pohode ubrzdia mojich cez 100kg s plnou poľnou, naviac som s nimi nemal za tri sezóny žiadny problém. záleží aký máš na to rozpočet, ale SLX, XT v pohode, Deore 6120 tiež nemusia byť zlé, MT5/MT5 eStop neviem aké sú rozdiely ale mali by byť fajn oboje, MT7 spomínať nemusíme. od Sramu mám skúsenosti s Guide RE, brzdili dobre, ale občas sa zasekol piestik a kvôli tomu som nebol s nimi spokojný.
20.03.2022 - 15:57:39
00
Niekto tu na fore menil prave Deore, ze nasiel nejake ich limity pri nejakom zjazde, takze premyslal som aj nad nimi, ale prave z dovodu buducnosti by som siel asi do XT uz radsej. Navyse XT poznam zo svojho HT.
Na Magury zase niektori pindaju, ze su kusave a ze XTkecka vedia lepsie rozlozit brzdnu silu, takze zatial som prikloneny na stranu tych XT8100 najviac.
Rozpocet mam aky chcem, bezpecnost je prvorada, ale nerad by som kupoval zbytocne nejaky overkill co zdaleka nevyuzijem, navyse chcem aj teleskopicku sedlovku rovno menit, takze nie je to az tak jedno, ci ma to cele vyjde na 500 alebo 1000 eur.
Za 500 eur mozem nieco pekne kupit detom;o).
20.03.2022 - 18:00:50
01
magura ma lepsiu modulaciu ako shimano, ak ti niekto tvrdi opak tak mu never
kup si MT5 a k tomu MDR-P rotory
20.03.2022 - 18:05:10
00
Vidis to je zaujimave, pretoze na forach som vzdy cital presne opacny nazor na tu modulaciu pri Magurach vs Shimanach...a to aj na zahranicnych forach.
Mne sa zdali tie brzdy identicke, ked som skusal, aj ked lepsi pocit som mal z mojich Xtecok, co moze byt sposobene tym, ze ich viacej poznam a Magury som skusal par minut len.
20.03.2022 - 18:30:35
00
Kupil som po velkom zvazovani vo finale XT8100, ked nahodim dam vediet ako sa to zlepsilo pocitovo.
Dnes som mal napriklad chvilami pocit, ze tie MT200 pri zjazde az take zle neboli, ale to asi posluchali viac lebo vedia, ze podju zachvilu dole;o).
24.03.2022 - 20:44:26
00
Na Meride mam tiez XT8100 a po roku zatial bez problemov.Bufam, ze to vydrzi.Modulovanie brzdneho ucinku je plynule.Aj po narocnejsom zjazde, brzdeni nic necinka, brzdny ucinok je rovnaky.Mam 77kg.Ja som spokojny.
26.03.2022 - 06:14:13
00
na mojich ebajk stavbach pouzivam vsade len 4 piestiky. Tzn, ak porovnavas MT5, musis porovnavat s shimano XT8120 alebo SLX 7120, nie s 7000/8000. Vo vykone je tam rozdiel triedy.

Ja mam na bajku SLX7120, cenovy rozdiel 80-100usd v cene setu som investoval tam, kde je to citit. Tzn. kolesa, pruzenie, nie packa ktora ma par gramov viac. Free stroke adjustment mi IMHO netreba :). Druha najcastejsie montovana vec je MT5 v e-verzii.

https://flowmountainbike.com/tests/shimano-slx-m7120-4-piston-disc-brake-review-2/

CI kupis to ci ono, ak to bude 4 piestik kupis dobre. Este mozes pozriet Saint a ZEE, ale ak vidim ako ludia jazdia tak hocico je OK :). Ak pojdes z pyreneji/alp a budes brzdit ako amater, tak uvaris hocico :). Vyrastol som na zmrznutych V-ckach v snehu, (hm...30 rokov dozadu?), takze vsetku hydrauliku povazujem za super.
05.04.2022 - 09:53:31
02
No uvidime, zatial som siel len z obchodu domov po asfaltke a brzdy sa mi zdali dost zvadle a kedze teraz je vonku bud kosa, alebo prsi tak par dni musi bajk pockat kym ho zoberiem na testovacku.
Ja som zacinal na Authorovi Mystic pred vyse 30 rokmi a ubrzdil som tiez vsetko co som potreboval;o).
05.04.2022 - 13:00:48
00
Ach jaj...prečo si sa tak unáhlil? XT 8100 na ebike je úplne nanič. Na ebike potrebuješ 4-piesty. A je skoro jedno či to budú Tektro, Magury alebo Shimano. Ale 4-piesty! Keby si dal cca o 15€ viac, mohol si mať 4-piesty Shimano SLX M7120. Sú to fakt veľmi dobré brzdy a aj mňa s mojimi 115kg na ebiku v pohode zastavia. Fyziku a zotrvačnosť jednoducho neoblafneš. Tak isto ako na ebike nedávajú kotúče s priemerom 160mm :-)
05.04.2022 - 14:08:12
02
to je tak, dá otázku, ľudia poradia a aj tak si urobí po svojom :D
05.04.2022 - 14:15:42
04
Takze prva vaznejsia jazda v narocnejsom terene...sice predcasne robit nejake zavery, ale pocity uz nejake mam.
Este prolog...mnoho diskutujucich tu ma nulovu empatiu a vzdy vsetko posudzuju zo svojho pohladu. To nie je problem, problem je, ze to vydavaju za univerzalnu pravdu. Uz som mnohokrat pocul reci o tom ako je blbe jazdit na bicykli, ktore nema pevne osi, boost vidlicu, ci min 150mm zdvih, ako je blbost si kupit elektrobajk za 2k, ako je hlupost jazdit HT, ked tu mame celopera...a pod.
Bolo by fajn vzdy vediet kto je na druhej strane ako prijimatel takychto rad....napriklad ja som starsi clovek, ale mam este nedospele deti, hypoteku, auto na splatky a pod a tak nejazdim divocinu, ale zase nie som dochodca, ktory sa zlakne terennej nerovnosti, ci nejakeho zjazdu po prirodnom traily, ktory si chce uzit aj vo vyssej rychlosti. Nakoniec do lesa chodim aj s chlapcami, ktori by mi mohli byt detmi. A stiham im celkom.
Takze moje pocity.
Brzdy brzdia lepsie ako povodne MT200 jak ucinnostou (hlavne predna to bolo citit) tak rozlozenim sily, su to 2 fingers packy a dole som zisiel bez vyraznej namahy na rukach, ktoru som pocitoval pri MT200.
Moj subjektivny pocit je, ze brzdam verim, ze ma zastavia tam kde potrebujem.
Samozrejme otazka ja akoby som sa citil pri 4piestoch, za mna pravdepodobne rovnako, pretoze ked som skusal na klasickych MTB rozdiel medzi MT5(4 piest) a mojimi MT8100 (2piest) som necitil. S oboma brzdami som sa citil bezpecne, pocitovo boli pre mna +- rovnako.
Ach jaj...prečo si sa tak unáhlil? XT 8100 na ebike je úplne nanič.

Ak sa casom ukaze, ze som sa mylil kludne to tu napisem, ale zatial spokojnost. Brzdim lepsie ako pri starsich brzdach, vyviniem vyrazne mensiu silu pri brzdeni a brzdam verim.
Mozno ak sa casom vyviniem tak, ze zacnem chodit do bikeparkov, nebodaj skakat, alebo jazdit rychle flow traily zmenim nazor, ale za mna to bola dobra volba, pretoze brzdy splnaju presne to, co som od nich pozadoval.
Takze nie, pre mna nie su tieto brzdy na ebike uplne nanic, boli lacnejsie ako MT5, rozumeju si s povodnymi kotucmi a ja im zatial nemam ci vycitat.
06.04.2022 - 21:06:03
00
Ahojte, mám objednaný elektro bajk CTM Areon Xpert 2022 takze full trail bike a tak bude aj vyuzívaný na traily niečo ako Laskomerske traily plus Malé karpaty. Brzdy su tam samozrejme zakladne shimana, rozmyslam ze rovno vymením prednú brzdu za niečo silnejsie, zadnú zatial nechám tak. Mám to aj na mojom súčasnom bicykli obyčajné HT čko 26" staré - vpredu mám hydrauliku SLX a 180mm kotúč vzadu najzakladnejšia shimano hydraulika od vyroby a vyhovuje mi to tak pretoze zadnú brzdu sa mi malokedy podarí odvariť.

Odporucali ste SLX 4piestikove, môžem teda objednať aj túto verziu na ten ebike, alebo treba pohladat niečo iné?
https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-brzda-hydr-slx-m7120-predna-cierna-post-mount-1000mm-had--plat-n03a.html
06.04.2022 - 21:08:20
00
Zavisi od tvojej vahy a vahy bajku, ale kludne dopredu 6120, 7120 alebo 8120. Skor je otazka co zozenies a za kolko. 6120 byvala za 89e ale je nedostatkova, 7120 za 119e. Dneska mas magury MT5 v sete predna/zadna za 150e, estopy za 175e, mt5 dokonca s kotucmi za 209e, s MDRC a e-stopom za 229e. Co nie je zla kupa, ked aktualne shimano chce za set 7120 260e+kotuce =320e.
06.04.2022 - 22:27:31
00
ja vazim okolo 84 kg a bike bude nejakych 25kg ..na to budu tie m7120 v pohode? momentalne mam na obycajnom bajku SLX br-m675 a 180mm kotuc a brzdny ucinok, davkovanie, tvar packy mi maximalne vyhovuje..absolutne nepotrebujem viac..cize ak tieto nove slxa vedia vykompenzovat tych 10kg viac vahy na bicykli a maju plusnminus podobnu chod a davkovanie, uprednostnil by som ich pred pre mna nikdy neskusanou magurou, a čo sa týka cien tak lacnejšie už nič nebude, preto to chcem kupit kym este podrazi viac :D
06.04.2022 - 23:08:00
00
keyboard_arrow_up