Ha, presne toto sme absolvovali pred necelým rokom v Štiavnických vrchoch. Bežkári, ktorí chceli sprejazdniť niektoré single pre malý ratrak, vzali bager a začali ich rozširovať. Našťastie sa na to prišlo ešte predtým, než zničili veľa, nanešťastie stihli zničiť pár stovák metrov peknej trasy. Tam, kde bol pekný singlík, bola-metrová cesta s blatom po členky a kameňmi vyrytými z telesa cesty na jej povrch. Pre bežkárov, keď nasneží, skvelý povrch (cca 4 týždne v roku), pre peších a bajkerov v podstate nepriechodné/neprejazdné (cca 48 týždňov v roku). To všetko "v záujme rozvoja cestovného ruchu" podľa názoru niekoľkých bežko-jedincov.
Nastali obrovské hádky. Zainteresovali sme mestský úrad, keďže väčšina z toho (nie všetko) sa udialo na mestských pozemkoch. Mesto spozornelo, keď sme sa tiež začali pýtať na povolenia (neboli žiadne) a mali sme už naštartovaných novinárov. Nakoniec sa mesto od úprav dištancovalo a postupne komisionálne prikázalo bežkárom uviesť trasu do použiteľného stavu, čo sa aj pomaly deje a teraz je to prejazdné. Už to síce nie je singel, ale zvážnica, ale aspoň sa tade dá prejsť.

Takže:
Symbióza bežkárov a bajkerov na jednom traili - áno, áno a ešte raz áno. Dá sa spolupracovať na čistení trasy, na propagácii, na legalizáciách, na značení a pod.
terénne úpravy, ktoré pre menšinu znehodnotia trasu pre väčšinu - nie, nie a ešte raz nie.

U nás sa v tomto osvedčili dva nástroje: dôsledné pýtanie sa na povolenia (lesný zákon, zákon o ochrane prírody a krajiny, súhlas vlastníka) a perspektíva vtiahnutia novinárov (k tomu u nás naštastie nemuselo dôjsť, mesto prikázalo urobiť nápravné kroky aj bez toho).
03.11.2014 - 19:54:34
06
Ja proste tymto sportom nerozumiem. Normalni ludia, ked chcu ist lyzami na sneh do hor, si zoberu skialpove lyze a normalne robia turistiku. Normalni turista vezme topanky a batoh a ide. Normalny cykloturista zoberie batoh a bajk a ide. Ale bezkari potrebuju zbagrovat cely hreben, aby mohli bezkovat. To mi hlava neberie. To je nieco ako ked treba postavit lanovku na Chopku, aby sa tam mohli vyvazat ludia, ktori inak neprejdu 10m od auta. Vlastne prave teraz som to pochopil. To je arogancia a sebectvo. Ja som vedel, ze na bezkach nie je vsetko s kostolnym poriadkom :lol:
03.11.2014 - 20:36:49
03
Mohol by si aj upresnit lokalitu? napr. link na mapu.
03.11.2014 - 20:51:28
00
lto: normalny bezkar si zoberie bezky a ide, ver tomu ze takych je viac, skoda len ze vsetkych teraz treba zatratit pod ciernu zem kvoli par iniciativnym blbcom
03.11.2014 - 20:53:44
08
Presne ako píše silva. Roky som bežkoval a nikdy mi žiadnu upravovanú stopu kadejakým skútrom alebo ratrakom nebolo treba. Za mestom sme si po poliach a lúkach vyjazdili svoje a bol pokoj. Potom sme predali chalupu a ostali tam bežky, tak po dlhej dobe som si to vynahradil kúpou skialpov :D
03.11.2014 - 21:05:38
02
Hmm, ťažká diskusia, vidím že do nej vstupujem s krížom po funuse ;-) V Malých Karpatoch sa v zime bežkovalo od pradávna, ešte skôr než boli vynájdené a skoštruované prvé horské bicykle. Existovali iba značky Favorit, Eska, Pionier ..:) Svoje prvé kroky a sklzy na bežkách som uskutočnil práve tu. Voľakedy bol hrebeň Karpát doslova bežkárskym rajom. Prirodzene vyšliapaná stopa bola dosť kvalitná na to, aby sa v nej dala cibriť klasická technika behu. Sem-tam sa do nej "obuli" nejakí pešiaci, ktorí nám ju preorali, ale to sa ešte dalo prežiť. Aj občasné aktivity lesníkov a drevorubačov. Hrebeň Karpát bol až do začiatku 90-tych rokov prakticky súvisle zalesnený, aj na vrchole Somára bol krásny, hustý 100 ročný bukový les.. V prvých rokoch po revolúcii postupne prichádzala devastácia. V r. 1992 som si kúpil prvý bike, z dnešného pohľadu to bol šmejd, ale dalo sa na ňom krásne jazdiť. Lesné cesty a chodníčky boli väčšinou ešte v perfektnom stave, nebolo treba odpružené vidlice. Potom sa však za Mečiara začalo vo veľkom s drancovaním našich lesov, pribudli rozryté a rozbahnené terény, častokrát pokryté nahádzanými konármi.. V zime som s prekvapením začal vnímať množiace sa pokusy nadšencov na bikoch jazdiť v bežeckej stope, pribudli aj motorkári a štvorkolkári :( V súčasnosti už v Malých Karpatoch takmer nebežkujem. Keď aj napadne nejaký sneh a pár dní sa udrží, tak dobrá stopa vydrží iba pár hodín.. Začal som preto behávať na upravovaných okruhoch na Pezinskej Babe, z klasickej techniky som prešiel na skejt. Je mi úplne jasné, že z hrebeňa Malých Karpát sa nikdy nestane Panoramaloipe. Nie sú tu na to podmienky, aj kultúrna úroveň našinca je proklatě nízka..:( Vo Fínsku napr. aj trojročné dieťa vie, že do bežeckej stopy sa inak, ako s lyžami nevstupuje, ale čo už narobíme, na Slovensku to bude (ešte asi veľmi dlho..) stále tak :P
22.11.2014 - 14:58:01
02
Jj, bezky tu existovali skor, ako kedy sa clovek naucil chodit. Neviem ale preco pises u kulture. Mam to chapat tak, ze rozbagrovanie kusu hrebena je vysoko kulturna zalezitost ? Btw , neviem ci si vsimol, ale poslednych 5-6 rokov sa cez zimu da bezkovat minimalne, pretoze snehu je fakt malo. A znovu zopakujem , co som napisal... na bezecky okruh tu su zvaznice a nie komplikovana cervena TZ. Vsade u kulturnych ludi sa bezkarske trasy riesia prave tak. Len u nas v MK sa upravi bagrom hreben. Ano, te ta spravna bezkarska kultura. Nieco podobne obcas zazijem na hradzi, ked bezkar macha palicami okolo seba na koleckovych korculiach. Ja to volam kulturna arogancia jednej bezvyznamnej mensiny :) Sport, ktory na to, aby sa dal prevadzkovat potrebuje upravenu trasu, patri tam, kde su lanovky a dalsie sportoviska. Do nepoznacenej prirody si zober skialpove lyze alebo sneznice. Tam nie je problem ani s pesiakmi ani cokolvek ine.

edit: volodaj, silva: asi tak ..


Naposledy upravil lto dňa 22.11.2014 - 21:43:44, celkovo upravené 1 krát.

22.11.2014 - 16:18:54
01
... Btw , neviem ci si vsimol, ale poslednych 5-6 rokov sa cez zimu da bezkovat minimalne, pretoze snehu je fakt malo...

post661998.html#p661998 :lol:
22.11.2014 - 16:30:18
01
:D tak to bola vazne sila. najlepsie bolo zobrat si maly detsky bicykel na ramena a celu trasu odbehnut :)
22.11.2014 - 16:31:37
01
http://www.mtbiker.sk/forum/post661998.html#p661998 :lol:

Jj, bol som pozriet :D /cisty fail to bol :D/ .. nehovorim, ze sneh nebol, ale to trvalo tyzden, ci kolko .. proste kedysi nasnezilo v pred Vianocami a bezkoval si do konca februara. Dnes .. niekedy pride kalamita, niekedy nic ale celkovo je za 3 mesiace tak 2-3 tyzdne max.
22.11.2014 - 16:49:45
00
..


Naposledy upravil touro dňa 14.05.2019 - 09:12:13, celkovo upravené 1 krát.

24.11.2014 - 08:36:01
00
Btw , neviem ci si vsimol, ale poslednych 5-6 rokov sa cez zimu da bezkovat minimalne, pretoze snehu je fakt malo.

ja som si to vsimol len za minuly rok, t.j. zima 2013/14. Minimalne rok predtym som uz dufal, ze zima skonci, lebo bezkovat v MK v polke aprila mi uz prislo divne. Cize nevidim dovod, aby aj bezkari si nemohli povedat svoje. Aj ked je pravda, ze to ide aj bez vyraznych terennych uprav..
Zase sa tu ale nehrajme na svatych-nebyt bagra a buldozera tak dobra polovica do lesa na bicykli nepachne, kedze cisto turisticke chodniky by nestacili a ani nebavili..a tie lesne cesty, ktore vacsina z nas rada vyuziva sa neurobili same..
24.11.2014 - 09:31:05
00
Ano, snom bikera je jazdit po zvazniciach. :D A nezda sa ti, ze je rozdil medzi vyuzivanim uz zdevastovaneho a vytvaranim devastacie novej? A odkedy je cervena po hrebeni lesna cesta?
24.11.2014 - 09:58:12
00
janovarga: pokial ja viem, ani cyklisti, ani motorkari ani lesnici, ani polovnici ani bezci ani nikto iny nechodi do lesa bagrovat hreben a bez povolenia. Zatial som to videl len u panov z bezkarskeho klubu Pezinok :) A co sa tej druhej vety tyka, tak si pobavil :)
24.11.2014 - 10:53:23
01
Ito daj si lexaurin.

Aaaa, dalsi pan z klubu Pezinok :). Co takto trestne oznamenie ? Bude vam potom stacit tento oblubeny lexaurin, zda sa, ze tuto pilulku dobre poznas :lol: ? Alebo este stale ste nepochopili, co ste spravili ?
24.11.2014 - 10:55:25
00
keyboard_arrow_up