Som kukol ze co su to vlastne tie 7120. Nejak som prestal sledovat trendy. Som v soku z cien. Kde su casy ked som za 120e kupil SLX par brzd.
30.11.2022 - 21:04:30
03
No a preto idú MT5 tak na dračku za 135€ :)
30.11.2022 - 21:30:38
01
Hej tie MT5 sú za výbornú cenu a vraj sú to aj výborné brzdy. Ale ja som spokojný aj so 7120 ktoré som mal namontované na bajku. Brzdia oproti starým 675 o dosť lepšie. Tak zas rozdiel 2 a 4 piest...🙂 A aj s 203 mm kotúčmi sú to tiež celkom slušne kotvy 🙂 aj keď teda určite sú aj silnejšie brzdy. Možno len keby boli citlivejšie, teda lepšia modulacia, ktorá Shimanu chýba a ešte to nastavenie vzdialenosti platničiek ktoré mali XT a XTR bolo tiež fajn. Občas mi šúchal kotúč a nemohol som to poriadne vycentrovat 🙂. No keď si to tak zhrniem, až na to že sú dosť silné, tak majú svoje chyby, respektíve veci čo som spomínal čo niekomu vadiť nebudú, inému asi áno. Ale keby kupujem nové brzdy, do Shimana by som už nešiel 🙂
06.12.2022 - 21:52:18
00
imro1 napísal:
a ešte to nastavenie vzdialenosti platničiek ktoré mali XT a XTR bolo tiež fajn.


Toto xtr/xt nikdy nemalo. Free stroke srobik oddaluje packu od gripu a vytvara tym mrtvy chod v ktorom paka este netlaci olej(tj uplna zbytocnost). Platnicky sa neoddaluju.
A tu funkciu ma stale aj slx kedze paky su totozne s XT. Staci blend srobik s 2 dierkami v hlave vymenit za normalny srobik.
26.12.2022 - 09:06:01
01
marek_K napísal:
Free stroke ...(tj uplna zbytocnost


keď je to uplna zbytočnosť prečo to shimano ponuka u najvyšších modeloch ?
o tom SLX som sa to dozvedel len nedavno, škoda, by som kupil rovno SLX miesto Deore 6100
26.12.2022 - 14:52:30
00
marek_K napísal:
Toto xtr/xt nikdy nemalo. Free stroke srobik oddaluje packu od gripu a vytvara tym mrtvy chod v ktorom paka este netlaci olej(tj uplna zbytocnost). Platnicky sa neoddaluju.
A tu funkciu ma stale aj slx kedze paky su totozne s XT. Staci blend srobik s 2 dierkami v hlave vymenit za normalny srobik.

Keď myslíš :) Podľa mňa to zbytočnosť nebola a ja som to využíval a rozdiel som v tom cítil, aj keď teda od viacerých som tu čítal, že tam žiadny rozdiel nie je :) . Ale tak nechcem sa o tom dohadovať. A či to teda odiaľuje len páčku to teda neviem či je pravda, ale mne to tak neprišlo. Ale zas nemám to naštudované po technickej stránke, možno máš pravdu, no mne to prišlo tak že to niečo s piestikmi robí :)
26.12.2022 - 15:37:14
10
len toľko k téme ... (asi) na oficiálnych stránkach majú nezmysel 😅
https://bike.shimano.com/en-NZ/technologies/component/details/free-stroke.html
26.12.2022 - 16:21:32
02
Uz som to u daval x krat, tak este raz pre tych co si stale myslia ze free stroke na Shimano brzdach nic nerobi

Shimano lever free-stroke, how to adjust. thumb_up6thumb_down
26.12.2022 - 16:24:24
14
Polo napísal:
Uz som to u daval x krat, tak este raz pre tych co si stale myslia ze free stroke na Shimano brzdach nic nerobi

Shimano lever free-stroke, how to adjust. thumb_up6thumb_down


Nebola rec o tom ze nic nerobi len ze je to pre mna / podla mna uplna zbytocnost. Toto video totiz presne popisuje co to robi. Len niekomu z neho nemusi byt jasne ze sa nepredlzil chod paky v zabere na 200% ale sa len pridalo 100% mrtveho chodu pred bod zaberu. Tj. Standardne ked tam ten mrtvy chod nemate (srob je zasrobovany, resp default na slx/deore...) zacnu brzdy tlacit kvapalinu a brzdit hned od prveho pohybu. Free strokom viete pridat mrtvy chod, ktory je pred tym a nedeje sa nic . Moje konstatovanie bolo ze je to zbytocne lebo naco by niekto chcel aby brzda hned nebrzdila, ked velkym srobom si viete polohu paky nastavit kam potrebujete. Ked je srob zasrobovany a paka zabera hned tak tam ten mrtvy chod stale mate ale opacnym smerom, paka sa da potlacit smerom od rajdov.

A uplne presne to popisuje aj ten obrazok a polovicne popis na stranke shimana.

The distance from initial lever position to pad contact point can be adjusted to suit any hand size, type of riding and individual rider preferences.

Pretoze na prisposobenie vacsej ruke nepotrebujete pridavat mrtvy chod, staci pohnut celu paku aj so zaberom.

Bol som si to po x-ty krat aj odksuat na brzdach aby som si bol x-ty krat isty ze nekecam :-) :-)


Naposledy upravil marek_K dňa 26.12.2022 - 19:28:56, celkovo upravené 1 krát.

26.12.2022 - 19:08:59
02
marek_K napísal:
Toto xtr/xt nikdy nemalo. Free stroke srobik oddaluje packu od gripu a vytvara tym mrtvy chod v ktorom paka este netlaci olej(tj uplna zbytocnost). Platnicky sa neoddaluju.
...

...
26.12.2022 - 19:28:09
00
Dodis601 napísal:
Pri tých starších modeloch to bolo jedno neviem ako u týchto nových. Ale myslím že je to jedno



Tolko expertov ti tu odpoveda a popritom staci pogooglit a najdes tabulky kde sa brzdna sila meria nm ktore konkretna brzda dokaze zastavit. A hned zistis ze malokto ti tu povedal spravnu vec… Pravdaze je tam rozdiel! Deore a slx je v podstate to iste co sa sil tyka len slx je tusim lahsie xt a xtr rovnaky pripad. Najsilnejsie su saint brzdy… tie nemaju páru
02.01.2023 - 20:19:33
01
chcem sa spytať - aký vhodný central lock adapter (6 dier) kúpiť na kotúče SM-RT76 ... čítal som, že klasicky adapter (SM-RTAD05) nie je vhodný
05.01.2023 - 00:05:44
00
A sram DB8 niekto pouziva?
05.01.2023 - 08:33:17
00
Chlapi zvacsujem kotuce na biku. A nasiel som clanok kde popisuju vymenu zadneho kotuca z 200 na 220. Teda zadok je vacsi ako predok. Niekto nieco take skusil ?
05.01.2023 - 19:02:17
00
Načo, keď pri brzdení je rozloženie hmotnosti okolo 70:30 medzi predkom a zadkom?
05.01.2023 - 19:16:30
05
keyboard_arrow_up