ludia, potreboval by som poradit - chcel by som kupit MTB, nic extra, okolo tych 15 000 bez doplnkov. neviem cim to je, ale preletel som niekolko webov a som nejak zatazeny na Meridu, takze by som asi chcel kupit nieco od tejto znacky. z tohtorocneho katalogu maju v ponuke v tejto cene stroje MATTS SPORT 300, 300 DISK a po zlacneni aj 500. chcel by som sa spytat na vas nazor na tieto stroje (chcem to pouzivat hlavne do hor, ale nic extremne, som z bb tak ak to tu na okoli poznate, viete, ze je tu kopec dobrych destinacii ale ziaden extrem, ale samo aj ako dopravny prostriedok po meste). info o tych bikoch je podrobne na www.merida.sk pod katalog bicyklov 2004.

kedze sa do vybavenia MTB skoro vobec nevyznam, chcem sa tiez spytat, ci je velky rozdiel medzi klasickymi cantilever a mechanickymi kotucovymi brzdami.
26.08.2004 - 18:52:45
00
Nazdar, ak by som ja uvazoval medzi tymito troma bike-ami, tak by som bral 500-vku, lebo ma uz aspon osadenie deore. A co sa tyka brzd, tak kotuc je kotuc, aj ked to je len mechanicky, ale su s tym mensie problemy pri doladovani, pretoze sa vytahuje lanko a oblozenie dosada.
26.08.2004 - 20:15:12
00
diky za radu, cakam este na katalog pre 2005, som zvedavy na nove modely...

este k tym brzdam - je velky rozdiel medzi mechanickym a hydraulickym kotucom (cenovy / vykonnostny)? v akych cenovych hladinach by som mal hladat bike s hydraulickym kotucom?

vdakaIvanhoe napísal:
27.08.2004 - 11:43:56
00
Mechanika je len pre frajerov co chcu mat na biku kotuce, ale nemaju nato. Asi tolko.
27.08.2004 - 20:26:12
00
...ja nemam skusenosti s mechanickymi kotucmi, tak neviem porovnat brzdny ucinok, ale hyd. brzdi tak, ze treba davat pozor na zbytocne uray :). Ak chces mat hyd. kotuc, tak si vyber nejaky bike a v obchode sa spytaj, ci je mozna vymena + doplatok. Nemal by s tym byt problem. Napr. kompletna sada od Shimana Deore = 4300 Sk, alebo od Hayes HFX 9 XC = 5685 Sk. Zatial caf...
27.08.2004 - 22:17:42
00
dik za radu, este poslednu vec k tomu by som sa chcel spytat - ceny co uvadzas za hydraulicky kotuc, su za komplet predny+zadny kotuc aj s pakami? povedzme ze kupujem bike, na ktorom uz su mechanicke kotuce, aka je asi cena kompletu mechanickych kotucov? moja otazka smeruje k tomu, ze kolko by ma asi stala vymena mechanickych za hydraulicke, teda aky je rozdiel v cene za komplet hydr. a mech. kotucovych brzd.

este raz vdaka za vsetky odpovede.
28.08.2004 - 09:38:16
00
...ceny co som uviedol su za jednu kompletnu sadu (celuste, hadicka, kotuc, packa), to znamena, ze potrebujes dve, ak chces vpredu aj vzadu. Neviem ake mechanicke kotuce su na biku ktory chces, ale predpokladam, cenu cca 2500Sk, pretoze ceny mechanickych kotucov napr. od Hayes su v rozmedzi 2400-3700. Hruby odhad za vymenu by bol okolo 5000 Sk.
28.08.2004 - 21:52:44
00
Caute potrebujem poradit s bikom Vector Caliber.
Potreboval by som kompletnú recenziu -cena/výkon/komponenty... . Pomoze mi proste cokolvek.
07.01.2005 - 16:51:09
00
Ten vešak Free co tu pisal ze mechanika je len pre frajerov,asi nema vebec skusenosti s kotucovkami.Je pravda ze hytr.kotucovka je o nieco lepsie ale neni to az taky rozdiel ako u mechanickych.A zase u hydrauliky je treba brat ohlad na udrzbu.napr-Odvzdusnenie by si mal robit raz za rok a ked sa ti to bude ***** tak aj zo 3 az 5krat za rok,a odvzdusnenie jednej hydr.kotucovky je okolo 300sk,lebo tam musi ist novy olej.alebo sa troska vysipes a roztrhnes hadicku,jedna hadicka stoji 1000sk!a na mech.kotucovke vymenis lanko za 20sk a frcis dalej.a take reci ze mechaniky su horsie alebo take ako v-cka su ties pekne blbosti,a dalsia vec kazda kotucova brzda sa musi najprv zabehnut,a potom brdi ako šlak.
07.01.2005 - 17:17:25
00
Tez si myslim ze mechanicke kotucovky su docela fajn,napr. avid ich robi docela hi tech a konkurencie schopne aj pre hydrauliky,navyse NIE KAZDY si moze dovolit hydrauliky a to neznamena ze musi mat hned vecka len preto ze nema na to peniaze !Zato ze niekto ma mechaniku enznamena ze s tym ce aj frajerit ,proste ce kotucocky,dneska uz dost popularne a rozsirene aj na lacnejsich bajkoch a nie vecka,je na kazdom co ce
17.01.2005 - 20:57:54
00
K tym kotucovkam: Hayes HMX-1 brzdia ako delo, udrzba je fakt lacna a nazor, ze do bowdenov sa dostane sajrajt je fakt trochu blby. Aby tam vliezol, musis ist az po brzdu do svinstva (prach, voda, blato, olej a ich kombinacia) a to skor znici dosticky.
Hayes HMX-1 maju good recenziu na www.nsmb.com v sekcii GEAR-Brakes
Sam ich vozim, 8" kotuce su dobre, vsetko ide zlahka.
A odvzdusnovat musis aj ked das obrovsky dolekopec a mrte vkuse brzdis, tak prevaris brzdovu kvapalinu a mas v nej vzduchove bubliny. Ako na aute.
07.02.2005 - 19:29:01
00
Reagujem na to,co písal re.Ja jazdím kotúčovky už dobré 3 roky a ešte sa mi nestalo,že by som spadol tak,že by som aj hadicu *****.Ona tá hadička je aj robená tak,aby aj niečo vydržala.Samozrejme,ťe sú hydrauliky drahšie než mechaniky,ale je to daň za ten rozdiel v brzdnom účinku.Skús si len taký 3 km zjazd za sústavného dobrzďovania a potom asi zmeníš názor.Každá kotúčka po dlhšom brzdení stráca účinok.Myslím keď brzdíš.Kotúč sa zahreje a platničky sa y začnú kľzať po kotúči.Pri mechanikách sa to prejaví tvrdnutím kroku brzdovej páky.Pri hydraulikách vieš oveľa presnejšie dávkovať silu.To sa predsa nedá porovnať.A k tomu odvzdušnení.Olej nemusíš kupovsť stále len oridžo.Stačí aj lacnejšia náhražka,ktorú dostaňeš v každom dobrom schope.Deci ťa buďe stáť okolo 90sk.
A ešte k tomu čo písal IVANHOE:Neviem kde kupuješ komponenty,ale tá cena Hayes-ou je prehnaná.Môj kamarát vlastní bikeschopu a on ich dáva (HFX-9 XC) za 4500sk.Takže slušní rozdiel,nemyslíš???
12.02.2005 - 16:49:11
00
mirec mysli na to ze kazdy si nemoze odvzdusnit kotucovku sam,a za to sa tiuz plati,a to neznamena ze si do teraz nerostrhol hadicku tak sa to nestane v buducnosti.ona sa totisto aj preslabuje lebo je pod elkym tlakom,tak sa moze stat ze praskne aj po case.vzivote sa mi nestalo ze by mi zle brzdila mechanika,a to chodim dost dlhe zjazdy!
12.02.2005 - 18:53:41
00
Vsak to hej,ale ja som hovoril o prípade,ked si ich odvzdušníš sám a olej nemusí byť orídžo.Je to to isté.Pravdaže,že hadičku môžem roztrhnút,ale je na to dobre pripravená.Je pravda,že jepod tlakom,ale určiťe nie pod takým,že by ju roztrhlo.To určite nie.A k tej účinnosti.Neviem či si už išiel zjazd aj s hydraulikami,ale určiťe si to vyskúšaj.Potom zisťíš O čom je reč.Chod páky netvrdne.U mechaniky áno.Aj keď som sa už stretol s hydraulikou,ktorej tiež tvrdol chod páky.Ale väčšinou je to naopak.
13.02.2005 - 18:09:02
00
jazdil som aj hydrauliku,ale jedneho casu bolo malo penez,tak som predal a dal mechaniku,a vtedy soom zistil ze je to skoro to iste a poviem ti ked idem aky kolvek zjazd tak brzdia uplne v pohode a netuhnu ani packy,brzdi to ako vzdy.jedine co je vyhoda ze na hydraulike nemas ziaden odpor pri stlacani packy.
a ja poznam mozno 5 ludi co si vedia sami odvzdusnit hydrauliku.
a ta hadicka je pod riadnym tlakom ked jazdis take riadne zjazdy,ako si povedal kde stale dobrzdujes.
skade vlastne si?jazdis aj teraz?
13.02.2005 - 19:32:01
00
keyboard_arrow_up